Skocz do zawartości
IGNORED

Bi-wire dla zwykłych kolumn


yooro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

domyślam się że pytanie jest z serii "ręce opadają" ale jednak mnie zastanawia i wolę zapytać doświadczonych kolegów.

Mam kolumny Dali Zensor 7 oraz wzmacniacz Marantz PM6004. Zastanawia mnie co by się stało, jakby podłączyć tę samą kolumnę zarówno do wejścia A jak i do wejścia B na wzmacniaczu (tzn. kabel głośnikowy + podłączyć zarówno do + na wejściu A jak i na wejściu B natomiast "-" do "-" na wejściu A jak i na wejściu B). Czy aktywując na wzmacniaczu głośniki A i B uzyskam większą moc na głośnikach czy też będę musiał lecieć na szybko po gaśnicę do Biedronki? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i B to zdublowane wyjścia z tej samej końcówki mocy- używa się tego do podłączania 2-ch par kolumn działających w różnych pomieszczeniach lub w bi-wiringu.

 

Zresztą, bi-wiring w budżetówce (a nawet wyżej), to ściema.

Czemu? Chodzi o to, że nic to nie daje bez bi-ampingu, czy że ogólnie nic to nie daje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu? Chodzi o to, że nic to nie daje bez bi-ampingu, czy że ogólnie nic to nie daje?

 

Bi-amping. to zupełnie inna historia- tam można zastosować zwrotnicę aktywną przed końcówkami mocy i odpowiednio dobrane wzmacniacze/okablowanie do poszczególnych zakresów. Odseparowane wzmacniacze poszczególnych zakresów nie wpływają na siebie i można uzyskać lepszą jakość, jednak to KOSZTUJE.

 

Bi-wiring to jak pisałem, ściema wymyślona przez marketingowców, by sprzedać 2x więcej kabla ludziom, którym można wmówić wszystko (czytaj- bezkrytycznym audiofilom, a raczej technofilom). Że słyszą różnice? Jak wyda pierdylion $ za drugi kabel, to będzie słyszał, przecież nie przyzna się, że wyrzucił kasę w błoto.

Gdyby to cokolwiek miało zmienić, to taka firma jak Dynaudio (i kilka innych), która przecież jest uważana za bez mała wyrocznię w audio, stosowałaby podwójne przyłącza, a przecież twierdzi, że lepiej raz, a dobrze! Żadna ich kolumna nie ma podwójnych zacisków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Najlepiej pożyczyć dwa kawałki prostego miedzianego drutu i połączyć jako bi-wire i porównać do dźwięku jednej żyły czyli single-wire. Wtedy będzie można ocenić jak dane kolumny zachowują się przy każdym typie połączenia. U mnie bi-wire powoduje zdecydowane uwolnienie dźwięku i poprawę efektu 3D. Uzyskany efekt w dużej mierze zależy od konstrukcji zwrotnicy w danych głośnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz powiedzieć że WIĘKSZOŚĆ producentów kolumn chce po prostu napędzić klientów producentom kabli ...

Nie całkiem, ale blisko. Po prostu presja rynku- jak stało się to modne i producenci zaczęli prześcigać się w wymyślaniu zalet bi-wiringu, pomimo racjonalnych przeciwwskazań, NIE BYŁO ODWROTU.

Jeszcze dałoby się przełknąć bi-wiring w specyficznych konstrukcjach, które aż proszą się o bi-amping (choć tu powinna być możliwość całkowitego ominięcia zwrotnicy), ale w tzw "normalnych" kolumnach to po prostu bzdura.

U mnie bi-wire powoduje zdecydowane uwolnienie dźwięku i poprawę efektu 3D

Podłącz porządnym, pojedynczym kablem, a uzyskasz dokładnie ten sam efekt :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Podłącz porządnym, pojedynczym kablem, a uzyskasz dokładnie ten sam efekt :-))

 

Mam system okablowany bardzo porządnymi kablami, naprawdę ciężko byłoby o lepsze;-) Oba w wersji single-wire przy czym osobno puszczone, przy okazji na różnych odczepach (4 i 8) tak żeby trochę skorygować akustykę pomieszczenia chłonącą bas. Efekt wyraźnie słyszalny, wart dołożenia kolejnych kilku tysięcy zł. Przy czym rozważamy system z dość wysokiej półki cenowej o bardzo rozdzielczym brzmieniu. Nie jestem w stanie ocenić na ile te obserwacje powtórzą się na klockach o które pytał autor, stąd propozycja samodzielnego eksperymentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor ma Zensor7 i Marantza, wiec "wysoka"budżetówka. Zmianą okablowania w najlepszym przypadku można liczyć na porawę jakiegoś niuansu brzmienia. Czy jest to warte paru stów (co najmniej) na nowe kable? Nie sądzę, ale jak kto lubi, niech ma. Ja do bi-wiringu jestem bardzo sceptycznie nastawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Niestety, bez odsłuchów w ciemno nie da się tego rozstrzygnąć... Być może skala zmian będzie mniejsza niż gdyby dołożyć kilka stówek i wymienić na lepszy interkonekt albo kupić lepszą sieciówkę. Po prostu nie wiem, nie mam doświadczeń w tym segmencie cenowym. Przy czym jak kupowałem system dla chrześniaka na komunię to brałem od razu kabel pod bi-wire;-) Tak z definicji i przyzwyczajenia. System Sherwood + JBL E80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze sie ciekawa dyskusja wywiazala. Niestety uszy mam juz nie te co trzeba wiec wymiana kabli/interkonektow nic do mojego zycia nie wniesie. Po prostu zastanawialem sie nad takim koslawym polaczeniem kolumn do wzmacniacza a samemu balem sie eksperymentowac. Jedyne co cos faktycznie poprawi wrazenia odsluchowe bez sprzedawania nerki swojej i sasiada to dobry cd player ;) niemniej dzieki za obszerne info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dowiedziałem się i tak, czego szuka yooro w dźwięku swego systemu.

W każdym razie porady dla szukającego typu - nie szukaj są dość średnie...

Poradzę coś takiego: w ramach znudzenia systemem trzeba iść do sklepu,

kupić parę metrów kabla solid 2 x 0,5 mm średnicy po 1 zł/m i zrobić z niego

przewód IC na TANICH wtykach.

Polecam z niego również głośnikowce.

Można je zrobić na dwa sposoby:

1. pojedynczy przewód

1. podwójny lub poczwórny

Piszę to,bo poprawa brzmienia przy wymianie CD w podobnym zakresie cenowym

jest taka sama, albo mniejsza, niż wymiana kabli IC czy bi-wiring. Nie mówię tu o

ewidentnych brakach samego sprzętu typu brak basu, dynamiki czy dziurach w pasmie.

Ale to MOJE zdanie, wynikające z wieloletnich doświadczeń, grania w kapeli

oraz słuchania RÓŻNYCH gatunków muzycznych; od motetów po Prince'a czy Davisa. R.

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byla kwestia "szukania czegos" tylko informacji czy da sie tak podlaczyc kolumny (ktore nie sa przeznaczone do biwiringu) do wzmacniacza w ramach eksperymentowania z podlaczeniami. Kwestia szukania czegos w dzwieku to temat rzeka i kazdy musi szukac swoim uchem (i serduchem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odpowiedz sobie na pytanie czy warto zapłacić np 300 zł na kabelki bi-wire czy wydac ta kwotę na pojedyncze okablowanie? Innymi słowy czy lepiej kupic druty z przedziału np 50 zł za mb ale w wersji bi czy pojedyncze z przedziału 100zł ? Jak myslisz , które kabelki będą lepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.