Skocz do zawartości
IGNORED

monitory wszechczasów,TOP 20


octavarium

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Marek.S napisał:

a co z klasykami, AE1 oraz AE2? Oba w ostatnich latach bardzo potaniały, można je mieć za śmieszne pieniądze.

Pod tą nazwą modelu ''AE1'' w pierwszej kolejności masz Canon AE-1.

Więc prawidłowa nazwa modelu, to "AE1 Classic".

Z tego brandu inne jeszcze tańsze kiedyś porównywaliśmy i uplasowały się na ostatnim miejscu.

1. JBL L20 (z połowy lat 90. XX w.)

2. Dynaudio Audience 40

3. Acoustic Energy Aegis Evo One

spacer.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Classic to późniejszy model, oryginały z lat 80 nazwyją się po prostu Acoustic Energy AE1 / AE2 (2 woofery, większa paczka).

W międzyczasie były jeszcze AE1 Signature Series z obudową na wysoki połysk, do wyboru był albo fornir albo czarny lakier fortepian. Były też większe AE3 ale tych nigdy nie widziałem:

272067782_0.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek.S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Arek80 napisał:

Widzę, że można aktualnie kupić w zbliżonych pieniądzach Adamantesy 3 25th edition i Mini Utopie.

Od dawna wzdycham do jednych i drugich. 

Jak myślicie, które lepiej zagrają z końcówka BATa w klasie A?

Utopie to legenda, ale już parę lat na karku mają, Diapasony jednak świeższe.

Przed zakupem i tak podjadę ze swoim sprzętem, ale ciekawy jestem opinii osób, które miały okazję obcować długodystansowo

Adamantesy mocno odstają od astery, grają mało rozdzielczo i dokładnie od droższych diapasonów.

Adamantes i utopie to zupełnie różne granie mini są bardzo szybkie konturowe i otwarte, bas niezbyt głęboki ale czysty, rytmiczny i niepodbarwiony, utopie nie grają jednak przy tym chudo i ostro jak je dobrze zestawimy, werble perkusji są na nich tak energetyczne, że nic innego nie potrafi w moim systemie tego powtórzyć.

Mini to bardzo dobre kolumny choć wielu na nich psy wiesza ale to wyznawcy barwnego zaokrąglonego grania.

Adamantes słuchałem tylko na wystawie i przy asterach, które bardzo mi się podobają brzmią bez konturu i raczej relaksująco.

Wybrałbym mini utopie, miałem i idzie zrobić bardzo dobre granie ale trzeba się przyłożyć -  każde srebro w torze objawia się rozjaśnieniem i nadmierną pracą wysokotonowki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szatan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, szatan napisał:

Adamantesy mocno odstają od astery, grają mało rozdzielczo i dokładnie od droższych diapasonów.

Adamantes i utopie to zupełnie różne granie mini są bardzo szybkie konturowe i otwarte, bas niezbyt głęboki ale czysty, rytmiczny i niepodbarwiony, utopie nie grają jednak przy tym chudo i ostro jak je dobrze zestawimy, werble perkusji są na nich tak energetyczne, że nic innego nie potrafi w moim systemie tego powtórzyć.

Mini to bardzo dobre kolumny choć wielu na nich psy wiesza ale to wyznawcy barwnego zaokrąglonego grania.

Adamantes słuchałem tylko na wystawie i przy asterach, które bardzo mi się podobają brzmią bez konturu i raczej relaksująco.

Wybrałbym mini utopie, miałem i idzie zrobić bardzo dobre granie ale trzeba się przyłożyć -  każde srebro w torze objawia się rozjaśnieniem i nadmierną pracą wysokotonowki.

Dzięki za opinię. Niestety mam tylko srebrne kable?ale za to BAT gra bardziej okrągło i misiowato, więc może się dogadają

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reaktywacja:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem te Rogersy wyprodukowane jakieś 6 lat temu na Dalekim Wschodzie.

Wyglądały bardzo ładnie.

Ale jak każde monitory/kolumny miały dobrze grać.

Nie grały.

Były źle poskładane. Do tego stopnia, że np. kable doprowadzone do terminali miały zamienioną polaryzację.

Może teraz A.D. 2020 będzie lepiej, ale nie będę sprawdzał...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2020 o 18:09, szatan napisał:

Adamantes i utopie to zupełnie różne granie mini są bardzo szybkie konturowe i otwarte, bas niezbyt głęboki ale czysty, rytmiczny i niepodbarwiony, utopie nie grają jednak przy tym chudo i ostro jak je dobrze zestawimy, werble perkusji są na nich tak energetyczne, że nic innego nie potrafi w moim systemie tego powtórzyć.

Dokładnie tak grają Mini. Dodam ,że świetnie się słucha na nich Marcusa Millera. A ,że są wybredne? Są.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak odnajdują się w tym towarzystwie Proac D2R? Czy to podobna jakość czy raczej sporo niższa liga? Zastanawiam się czy zawracać sobie głowę jeżdżeniem na odsłuchu, bo prasę mają bardzo dobrą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2019 o 11:50, jamelo napisał:

Bo w tym wieku więcej się chce usłyszeć niż się słyszy w rzeczywistości i mózg "uzupełnia" brakujące bity. ?

Zawsze słyszy mózg! Nie uszy, kowadełko, strzemiączko, itd. Zawsze mózg przetwarza sygnały, które do niego docierają, korzystając z wzorców zapamiętanych. Niekoniecznie jest tak, że osoba starsza słyszy mniej. Chociaż mózg (ze względu na degradację "mechanicznych" części układu słuchowego) nie odbierze dobrze sygnałów, to i tak je odtwarza na podstawie wcześniejszych doświadczeń. Chyba że sygnał jest tak zniekształcony, że mózg nie rozpoznaje poprawnie sygnałów i nie ma do czego ich odnieść. Wtedy buduje nowe wzorce "słyszenia" dźwięku. Tak twierdzą naukowcy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2020 o 18:09, szatan napisał:

Wybrałbym mini utopie, miałem i idzie zrobić bardzo dobre granie ale trzeba się przyłożyć -  każde srebro w torze objawia się rozjaśnieniem i nadmierną pracą wysokotonowki.

W dniu 23.02.2020 o 18:31, Arek80 napisał:

Dzięki za opinię. Niestety mam tylko srebrne kable?ale za to BAT gra bardziej okrągło i misiowato, więc może się dogadają

Srebro srebrze nie równe. Są i takie sreberka, które grają bardzo gładkim stonowanym dźwiękiem, ze stonowaną przyciętą schowana górą. Ja miałem inni mieli i mówili srebrne Audio Note zamulają górę, że od innego producenta na miedziakach więcej słychać. To nie są neutralne, to są specyficzne kable AN. Pod jakieś małe kolumny, słabowitą lampkę i specyficzne grane. Kondo też było, i podobnie nie lubię, bo również mocno specyficzne. Oehlbach srebrny inną stronę, do trochę ciepłych zaokrąglonych systemów, bo w neutralnym wyszła ich przesadna konturowość z jaskrawym sznytem, a zarazem ciemniejsze i mniej detaliczne od Interkonektów odniesienia.

Głośnikowe miedziane i z posrebrzanej miedzi.

Pany o sreberkach, to przy okazji zapytam czy znacie/macie jakieś lepsze? w cenie z kilka tys. zł za parkę z drugiej ręki. Do około 10 000,00 zł za 3 komplety używanych Interkonektów z którejś tam ręki. Perfekcyjnie neutralne jak do najlepszego studio na świecie. Do perfekcyjnych systemów, interkonekty bez własnej ingerencji.

I do wielkich kolumn. Nie jakichś maleństw pod małe składy z malutką kopułką dla całego zakresu srednio-wysokotonowego napędzane zaokrągloną amplifikacją.

A może nie ma lepszych :) od moich customowych interkonektów odniesienia na szerokich ultra-cieniutkich srebrnych taśmach. Równiutkie, szerokie, rześkie, płynne, detaliczne i neutralne pasmo ze świetnym balansem tonalnym - nie podbijają, przekazują równo i największą klasę pokazują w ultra-neutralnych wręcz wyczynowych setach. Tamte powyższe nie mają startu, więc one i im podobne z własną sygnaturą odpadają.

Tylko najlepsze z perfekcyjną równowaga tonalną i idealnym balansem tonalnym - barwa na zero, bez własnego narzutu. Wszystko jak najbardziej perfect. Wszystkiego w szerokim zakresie jak najwięcej i jak najlepiej bez własnego narzutu.

Zobaczę co polecicie. I jak będą warte zainteresowania, to kiedyś przy okazji przetestuję jak się nawiną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak grają srebrne głośnikowe taśmy goertz AG i właśnie to jedyne sreberko bez "srebrnego" efektu dźwiękowego jakie znam. IC  jeszcze takiego nie odkryłem, używam Audio note srebrne i z drugiej strony do zamulenia cardas gr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze kogos zainteresuja te monitory,przystepna cena 1000-funtow i znany od wiekow producent

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do sreber to mam trzy kable i są między nimi spore różnice. Głośnikowe Nordost Blue heaven, bardzo konturowe granie, idealne kable do okiełznania zbyt obfitego basu, zdecydowanie po jasnej stronie. Inter conect xlr Nordost Red down, bardzo bogate brzmienie i jednak moim zdaniem dodające agresywności, ale może się podobać. I moja wisienka na torcie czyli interconect xlr Fadel art reference one, to jest wspaniała równowaga i kultura grania, czarne tło. Chętnie skompletował bym całe okablowanie na tej serii, ale to ani łatwe, ani tanie. W ogóle nie słyszę tam srebra i nawet na nie zdziwię się jak go tam nie ma(:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.02.2020 o 10:55, szatan napisał:
W dniu 20.02.2020 o 21:55, Lutek napisał:

Oooo... widze przemeblowanie sprzetu w pokoju. Nie gorzej niz bylo na dluzszej scianie ?

Jak daleko z JBL-ami ?

Pozdrowionka

Pora napisać coś w temacie, Lutku na dniach mają stanąć u mnie "monitorki" jbl 4343 ?

Kiedyś na tej ścianie grało kiepsko ale nie miałem adaptacji, teraz jest lepiej jak na szerokiej, kolumny mają dużo powietrza i to słychać.

@szatan. I jak dla Ciebie. Które byś wybrał? - z tych co słuchałeś. Tamte z wyjazdu, czy te co u siebie.

JBL L300 Summit

czy

4343 Studio Monitor od Kenrick'a

 

Zobacz jak szybko i sprawnie porównują L300 z 4341 Studio Monitor. Myk Panienka przełącza selektor w integrze i grają następne.

Cytat

JBL 4341 Studio Monitor vs. JBL L300 (JBL 4341 0:00-1:20 & JBL L300 1:20-2:44)

Pete Alderton - Ain't No Sunshine

*****

Spraw se (do porównań z innymi) monitory 800 Array :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak się uda upolować.

Moduł średnio-wysokotonowy i ultra (MF-HF, UHF) z 800 Array, prawie mógłbyś ustawić na 4343 i porównać z HF i UHF z 4343.

Crossover Frequencies - dla szybkich, detalicznych przetworników z metalowymi membranami.

4343B - 1250Hz, 9500Hz (2420, 2405)

L300 Summit - 800Hz, 8500Hz (LE85, 077)

1400 Array - 750Hz, 8000Hz (435AL-1, 045Ti-1)

800 Array - 1000Hz, 8000Hz (175Nd-3,  045Ti-1)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sovereign
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do porównania 4343 i l300 - wybrałbym l300 ale tam miały lepszy pokój i lepszy, bardziej dopracowany system.

Array zdecydowanie są na liście do sprawdzenia ale bardziej model array 1000 mnie interesuje.

Co Twoim zdaniem najlepsze ? Widzę, że z jbli masz doktorat ?

Lucjan ma taki przełącznik ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sovereign napisał:

Zobacz jak szybko i sprawnie porównują L300 z 4341 Studio Monitor. Myk Panienka przełącza selektor w integrze i grają następn

I takie porownania bez zwloki czasowej sa dla mnie miarodajne, dlatego juz przed laty zrobilem sobie oddzielny przelacznik, dzieki ktoremu moge porownac dwie pary kolumn, czy tez dwa wzmacniacze.

9 minut temu, szatan napisał:

Lucjan ma taki przełącznik ?

 

W jednym czasie napisalismy o przelaczniku :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, xajas napisał:

Sam przelacznik nie wystarcza. Musisz takze wyrownac poziomy glosnosci

Oczywiscie..., to podstawa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2020 o 20:28, szatan napisał:

Co do porównania 4343 i l300 - wybrałbym l300 ale tam miały lepszy pokój i lepszy, bardziej dopracowany system.

Array zdecydowanie są na liście do sprawdzenia ale bardziej model array 1000 mnie interesuje.

Co Twoim zdaniem najlepsze ? Widzę, że z jbli masz doktorat ?

Lucjan ma taki przełącznik ?

Słuszny wybór Panie szatanie.

L300 Summit podobały się, to i porządnie wysterowane 1400 Array się spodobają, a nawet mniejsze modele, trochę mniej wymagające i do mniejszych metraży. 

Możesz brać Project K2 S5500 z 1993 r.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

banc_d30.jpgbanc_d29.jpgbanc_d34.jpgbanc_d35.jpgbanc_d37.jpgbanc_d36.jpg

Większość topów się zna, wie się co jak gra. Tym bardziej jak się ma kolumny z topowymi driverami, hornami, lensami - jakie tylko najlepsze z vintage. To pozostaje to co najfajniejsze (a w tym adrena i emocje muzyczne) :)...

Słuchanie także pozostałych wyśrubowanych brzmieniowo kolumn po zaaplikowaniu CC 77VDC || 77VDC.

 

Co moim najskromniejszym zdaniem najlepsze, co ja bym wybrał. To jest pytanie na strasznie długi temat. Gdyż tak dużo tego wszystkiego jest, co ja bym wybrał.

 

Musi być granie dające maks adreny i emocji muzycznych. Czyli wymagania mam maksymalne! - można powiedzieć, jak do bicia śrubowania rekordów brzmieniowych. Wierne uniwersalne granie bez limitów z prawdziwym transjentem i detalem tonalnie Live'owym.

 

Wszystkie EVEREST'y i K2. I wszelkie domowe topowe kolumny Vintage z wszelkich lat, którym również zaaplikowałbym prądowe zwrotnice głośnikowe - żeby było jak w nowszych i nowych z Charge-Coupled Linear Definition™ Crossover System (ale z CC 77VDC || 77VDC, a nie CC 9VDC).

Z Vintage. Kolumny z 2 x 15'' na LF (np. 130A jako LF1 i LF2 - w tym jeden skrajny - LF1) w zamkniętej obudowie, lub 15'' woofer (LE15A Alnico V lub 130A Alnico V) i 15'' Passive Radiator PR15 - w zależności od metrażu. MF - 375 Alnico V (jak w Hartsfield, D44000, S8R, No. 6000, T501A, T502B, Cinetron IV) z hornem i lensem jak w Hartsfield. HF - LE85 Alnico V (jak np. w L300 Summit i S7R). UHF - 075 Alnico V (jak np. w D44000, S8R i ostatecznej 3-way wersji Hartsfield z wooferem montowanym z tyłu kolumny).

I z Vintage jeszcze nic nie dało rady lepiej zagrać. Ze starszych EVEREST DD55000 super, ale mogą nie wystarczyć na ten multum info w całym zakresie MF/HF/UHF i genialną scenę. DD55000 też mają świetną scenę, detal, do tego świetnie trzymane poukładane brzmienie live i szybki bas. Musiałyby dostać prądowe zwrotnice głośnikowe - i wtedy by się działo - mogłoby być różnych aspektach, super z jednych i drugich ale inaczej. Poza zasięgiem nowe i dużo bardziej wymagające EVEREST'y DD65000 - nie do pokonania wyśrubowane pasmo i detal nie do złamania. Jeszcze bardziej niż moje z metalowymi hornami i lensami, a tym bardziej topowe Westlake z drewnianymi hornami.

Przy nich TAD i Rey Audio Konishita od razu złamią się, szczególnie w wysokich. M.in. dlatego nie chciałbym żadnych TAD i Rey Audio Kinoshita. Drivery i woofery TAD'a takie sobie. W K2 i EVEREST najlepsze.

System L-8 (driver WE 713B Alnico z fenolową membraną, KS-12024 aluminium horn, woofer Jensen P-12N, Crossover N-800D, kabina M-825 - po odnowieniu parka kolumn sprzedana 10-lat temu za US $11,411.00) który tu z audiostereo wykosi 99% zestawów głośnikowych. Był niezły, ale tylko do starego Jazz'u z winylu i takich tam granek drobniejszych, choć jeszcze pop grał. A Rock czy symfonika i wykładają się, nie mówiąc o metalu. Z cyfry słabo grały. One nawet w swoich najlepszych aspektach nie grają lepiej od topowego zestawu vintage. U mnie scena szeroko, wysoko i głęboko do tego full detalu i mikro-detalu. A tam z WE 713B+KS12024 było granie takie (nawet całkiem sporo) ''twarzowe'' - czego nie lubię. To może być cecha np. nie najlepszego wysterowania kolumn. Typ przy mniejszych 2-way kolumnach jeszcze jakoś sobie radził z wysterowaniem ich starymi lampiakami, a duże kolumny jego przerastały. W tych LF 12'' Jensen P-12N ze sztywnym zawieszeniem którym jest sama membrana. Bas schodzący do około 100Hz w odgrodzie szybki i króciutki. Paczki spoko, ale tylko do wybranej muzyki, gdyż mają fizyczne ograniczenia. Klangfilm Eurodyn gdzie indziej grały, i też za słabe z fizycznymi ograniczeniami. Być może lepiej i rzetelniej (w miarę neutralnie i bez kolorowania, jak to potrafią niektóre lampki RCA) zagrają kolumny z wooferami i driverami RCA (1938 r.) - były do posłuchania w Rosji, ale tylko same woofery i drivery + power supply. Sprzedane w ubiegłym roku za 1 300 000 ₽.

Steve (z Lansing Heritage) i Rich zbudowali nowe drivery Cogent na bazie RCA MI-1428B, i jeszcze jakieś większe. Te drivery (do swoich kolumn) od nich brał Weiss, założyciel ΩMA (Oswalds Mill Audio).

Typ przypuszczał, że metal, rock i wszelkie ogromne składy z Western Electric zagra się dopiero z największymi potężnymi driverami WE 594A. Ale w najlepszych i największych systemach siedzą przetworniki jak z topowych domowych kolumn vintage JBL. Tutaj np. jako OEM dla Westrex'a.

Przed DLH175 membranę z zawieszeniem ''tangential'' jeszcze wcześniej miały te pośrednie drivery WE, czyli 555.

post-28079-0-13245600-1483263418_thumb.gif

Bardziej wydajne, neutralne i uniwersalne systemy LMCo. i JBL wchodziły w miejsce Western'ów którym pewnie limity się załączały przy wyczynowym graniu.

Cinetron IV z czteropakiem na LF - dwa 15'' woofery i dwa 15'' pasywne radiatory. Trzeba replikę robić, żeby coś tak niedostępnego posłuchać.

TAD TSM-1 (2401) za słabe, mogłyby ew. robić jako LF - za słaby driver i horn - znam tą sekcję TAD-TD4001+TAD TH4001 - przekolorowane i stonowane przy 375 z dedykowanymi hornami. 375 montują do hornów JBL, wolo-komorowych LMCo., czy do zagiętych hornów Western Electric (w miejsce driverów WE 594A - wcześniejsza wersja JBL 375) i wszędzie grają.

Nawet do jakichś wielkich prawie na 1-m szerokości dla MF. Czy to podobne horny jak w największych Rey Audio WARP15W, czy inne. Na pewno lepsze od TH4001.

Taki Harbeth M40.2 Anniversary - to co najwyżej ma kilkanaście procent możliwości tej średnicy MF, a skrajów pasm HF i LF, to prawie jakby nie miał.

Wielkie Kinoshita Rey Audio to głównie LF i MF i potęga wielkich studyjniaków.

Już lepiej Cinetron IV z 375 i hornem jakie później (jak powstało Westlake Audio) zaczęli stosować w swoich kolumnach np. na MF do topowych Tower SM-1. Do tego HF z niemalże takim samym, ale mniejszych hornem. Jeszcze UHF i pozamiatane.

...wszystkiego więcej i lepiej słychać niż z jakichś TAD i Rey Audio Kinoshita. Ale wymagania, co do wysterowania - ogromne.

 

Starych 434x Studio Monitor bez CC 77VDC || 77VDC nawet już bym nie chciał słuchać. Co innego nowsze/nowe 4344MkII, 4348, 4365, 4367 Studio Monitor - które fabrycznie są z CC. Wszystkich których słuchałem z CC 77VDC || 77VDC, inaczej już nie chce się słuchać - nie ma odwrotu/powrotu.

W 4365 Studio Monitor na MF-HF genialny driver jak z Project K2 S9900 i EVEREST DD65000. Ale pozostałe komponenty i projekt w ogóle co innego dla Studio Monitor. Nie mają szans z K2, i nie istnieją przy EVEREST DD65000.

Wystarczy to na starsze 434x Studio Monitor i wiele innych jak np. TAD 2402. Na 1400 Array, też wystarczy.

attachment.php?attachmentid=55901&stc=1&Compression Driver Studio Monitor.jpegJBL Diaphragm.jpgattachment.php?attachmentid=55904&stc=1&attachment.php?attachmentid=55905&stc=1&attachment.php?attachmentid=55906&stc=1&

Nawet jak wstawił ktoś tam do 4343B na wysokie jakiegoś Duelund'a bez CC. To nawet nie ma startu do CC 77VDC || 77VDC z nawet średniej klasy kondensatorami - wystarczą dobrze dobrane i pozamiatane!

Ale nie jakieś padła typu jantzen cross-cap, czy jakieś wyglądające jak przemysłowe bosche, czy siemensy. Wystarczą przyzwoite, dobrze dopasowane w crossoverach kondensatory do audio.

Im lepsze lepiej dopasowane, to jeszcze lepiej, jak chce się śrubować na max'a. Wszystko idealnie słychać z konkretnym CC przy topowych driverach z metalowymi membranami. Każdy pozostały element, jak cewkę, czy w torze audio w elektronice najdrobniejszą pojedynczą zmianę. Wszelkie okablowanie itd.

Wszelkie standardowe crossovery i aktywki - to lipa przy prądowych.

Jak ktoś słucha nietuningowanych (bez CC 77VDC || 77VDC) vintage kolumn szczególnie ze starymi papierami w średnio-niższym, średnim i wyższym zakresie - to to samo co by w ogóle nie słuchał! Po tuningach różnych kolumn, doceniłem nawet te stare papiery z wymienionych zakresów. Przed i po to dwa inne światy!

Pamiętasz jak tu się męczyli (co najmniej 5-ć osób) z różnymi wersjami 4343 i wstawiali dużo nowsze mid-bassy. Jeden z nich, któremu tylko vintage gra, wziął wstawił (jak cześć pozostałych) mid-bassy z dużo nowszych kolumn z drugiej połowy 90-tych lat - 4344MkII. Żeby były dostępne to jeszcze mid-bassy wzięliby z 4348 Studio Monitor z XX w. 

To coś jak Sylwek, który prawił, że papierowe to kartonowe basy hehe, a później po latach jak już deczko więcej się osłuchał, to (w miejsce starszych G.U. bez Evo) zamówił sobie kolumny na amerykańskich wooferach z papierowymi membranami :). Ale nadal nie z najwyższej półki.

Łukasz nie ma kolumn, na moje wymagania. Nie ma M9500, Project K2 S9500, Cinetron IV ? itd. Albo 4-ech takich 15''-ek :) o efektywności 101 dB 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy np. dokładnie takich D31050

c.jpg

Elegancko :) komponenty topowe. Zna się takie rzeczy, to się wie co się świeci. Ale byłaby adrena i emocje muzyczne z CC 77VDC || 77VDC.

f.jpg

Wziąłbyś Project K2 S9500, podpiął Halcro dm68 i byłoby w ogóle co innego niż z 4343 Studio Monitor. Miałeś wcześniejsze z 2405 lub 2405H, bo od dłuższego czasu w Kenrick Sound nawet do Studio Monitor wstawiają Ring Radiator Bullet Tweeter. Z bulletami w domowej konfiguracji 99.9% jak na żywo - jak to powiedział jeden gość który gra na perkusji.

Konkretne woofery zagrają lepiej, niż jakieś kombinacje mid-bass + woofer.

L400 pod przykryciem - wymiarowo coś jak 4340 Studio Monitor. W którejś fazie to mógł być prototyp 4-way z 10'' mid-bassem.

W katalogu z 1975 r. L400 ''Coming Soon'' :)

page11.jpg

Cytat

L400.jpg

L400

Above is an excerpt from JBL's 1975 catalog illustrating a "mystery speaker" referred to as the L400. The only description says, "Coming soon. The L400, with the promise that it will be the most exciting fusion of art and technology yet presented by JBL." It never came

There were three separate attempts to bring this speaker to market. All failed before a final decision was made to cancel the project. The primary difficulty was developing a system that could be sold at a reasonable cost.

G.T.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najlepiej grają wszelkie topowe domowe kolumny, są szybsze, bardziej żywe, detaliczne i ze świetną sceną. Zależy które i jak wysterowane.

Project EVEREST DD55000 mają świetne horny 2346-1 dla zakresu MF/HF - najlepsze jakie tylko są dla driver'ów z 1'' throat - specjalnie pod nie zaprojektowane, aby detal szedł baz załamania i świetna kontrolowana scena na którą składa się niekonwencjonalny Project całych kolumn.

Drivery LE85 Alnico V z L300 Summit też świetnie pasowałby do DD55000. Ciut bardziej słodko i delikatne z aluminium na zawieszeniu tangential w driverach z Alnico V. Oryginalnie montowane drivery z ferrytem i tytanową membraną z diamond-pattern surround - są wyraźne, żywe, detaliczne, może nawet bardziej Live'owe.

Co by się wyprawiało przy nich z CC 77VDC || 77VDC :). Muszę kiedyś usłyszeć tą zmianę, a z nią dodatkową adrenę i emocje muzyczne :). Już dawno rozmawiałem, ale nie pozwalają dotykać do DD55000, bo chcą by przy tak drogich kolumnach było wszystko jak w oryginale. Nawet Kenrick nic tam nie tykał w crossoverach, jak czasami rzadko trafił mu się DD55000. Jedynie zaciski głośnikowe wymieniał i tyle.

4343 Studio Monitor są popularne, bo ich sporo było. Na tuningach i odnawianiu starszych kolumn - głównie z lat 70-tych, ale i czasami jakichś rarytasów z lat 60-tych i 50-tych, a także tym bardziej w ostatnich latach (dla lepszego zarobku) robienie ich replik pod nazwą Kenrick Sound z dopiskiem klonowanego modelu. Boss z Kenrick Sound dorobił się Ferrari GTC4 Lusso V12 i to jeszcze tuninguje :)

Dowożą nim kolumny dla klientów :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sovereign
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że z XXI w. 4348. Jedynka dopisana, dla tych co nie wiedzą, że to z 2002 r., bo jeszcze niewtajemniczeni pomyślą, że z XX w. :). Wiadomo jak 4344MkII z drugiej połowy lat 90-tych XX w., to 4348 z XXI w.

37 minut temu, Sovereign napisał:

(...) 4348 Studio Monitor z XXI w. 

* * * * *

Takie ''monitory'' 4660 mało kto ma z tym znakomitym hornem dla driver'ów z 1'' throat.

Standy drewniane dla nich zbudował, lub kupił. Kolumny tak ustawione, że dźwięk promieniuje w przód i do góry.

Woofer i tylko jeden driver - i to bez UHF-u 2405H i LF 150-4H jak w DD55000.

International ''Pop'' All Stars - Cuba: Frenesi

The All Star Percussion Ensemble - Carmen Fantasy (After Bizet)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sovereign sporo się napisałeś ale mi te symbole głośników nic nie mówią słabiutki w jbl jestem.

Rozumiem, że l300 mają lepsze przetworniki od 4343 a array lepsze od l300? modele k2 czy 5500 , to już znaczna kasa i są niedostępne oraz juz kompletnie za wielkie do 18m2...

ale z tymi 4343 co mam nie jest tak źle jak piszesz grają naprawdę zacnie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetworniki, drivery jak trza, takie jak trzeba dla danych hornów i kolumn. Różnicę robi Project kolumn. To i masz każde inne.

Jedynie w Array na LF masz słabsze, szczególnie w mniejszych, które na LF nie zagrają jak większe. W większych to już 14'' LE14H-3. Starsze ich generacje na LF masz w L250, 250 Ti, 250 Ti Limited Edition, 250 Ti Classic Edition, 250 Ti Jubilee - i na tym podobieństwa do 250-ek się kończą, bo dużo lepszy cały moduł HF i UHF z hornami w Array.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

250 słuchałem obok l300 i miały się nijak do l300, na basie przede wszystkim .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szatan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Array moduł HF i UHF super w cenie tych kolumn.

Ale basy inne, jakby to powiedzieć, bardziej na... Bassfundament. A ja i na LF lubię jakość, jak najlepiej wyważone basy - nie przeciągnięte i nie za krótkie, tylko w sam raz. Wiec...

Zamiast 1000 Array - wybrałbym droższe S3900.

Zamiast 1400 Array - wybrałbym droższe S4700.

Żeby moduł HF i UHF (z 1000 Array) grał z sekcją LF (z S3900) i odpowiednio moduł HF i UHF (z 1400 Array) grał z sekcją LF (z S4700) - to byłoby inne Array'e :)

Te ''S''-ki są szybsze, żwawsze itd., szczególnie w LF.

Czy nawet taki starszy Model S4800 bym wybrał :

numzo244.jpgnumzo246.jpgnumzo245.jpgnumzo247.jpg

numzo248.jpgnumzo250.jpgnumzo249.jpgnumzo251.jpg

Są (w ''Used Products / Speakers'') S4800 i droższe od 4343B

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pewna zależność... Im bardziej wyśrubowane parametry techniczne kolumn tym niestety gorzej grają...

Nie patrzcie na cyferki tylko słuchajcie muzyki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, slaaawek napisał:

Jest pewna zależność... Im bardziej wyśrubowane parametry techniczne kolumn tym niestety gorzej grają...

Nie patrzcie na cyferki tylko słuchajcie muzyki ?

Co za bezsens.

Przklady?

Jakie parametry techniczne masz na mysli?

 

Na takiej zasadzie najlepiej sluchac muzyki na monofonicznym radiu kuchennym ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, slaaawek napisał:

Jest pewna zależność... Im bardziej wyśrubowane parametry techniczne kolumn tym niestety gorzej grają...

Dobry żart, ale dziś nie mamy prima aprilis ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, xajas napisał:

Nie patrzcie na cyferki tylko słuchajcie muzyki ?

Ale muzyka, to cyferki - czysta matematyka. Jak ją rozumiesz, to sam wiesz jak jest. Bez metronomu nie nauczysz się poprawnie grać ?

Oczywiście, tego nie powiedział xajax - to jest cytat z wypowiedzi slaaaweka. Coś pomieszałem przy copy-paste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.