Jump to content
octavarium

monitory wszechczasów,TOP 20

Recommended Posts

W ostatnią niedzielę wysłuchałem na Axpona 2019 (co ważne w spokoju), kilku płyt na aktywnych monitorach Kii Three - setup warty przemyślenia, tym bardziej, że odchodzi koszt elektroniki. W Kii Three jest szystko w jednym! Co mogę powiedzieć? Tylko tyle, że jest to 'wielkie' i pierwszoklasowe brzmienie z małych niepozornych monitorów i całkowity koszt pełnego setupu zamyka się w kwocie 20 kilo$i - razem ze standami i pre-dac. Ale fakt - wizualnie nie jest po audiofilsku. Brak żelastwa, szafek, półek i tysiąca innych audiofreaków zostawia pustkę w głowie i zastanawia jak oni to zrobili, że tak gra. Firma pochodzi z rynku pro i produkt Three jest przeznaczony dla potrzeb audiofilskich. Super sprawa! Jak komuś mało, a naprawdę mało nie jest, to może sobie dokupić do kompletu moduły subwooferowe o nazwie BXT, zresztą razem z Three stanowiące zgrabną i dopasowaną całość. Wtedy można już burzyć ściany, choć same Kii Three potrafią już wiele w tym zakresie. Just killer! Kolor zestawu do wyboru - od białego do czarnego, poprzez kolory tęczy. Nadchodzi nowe!

https://www.kiiaudio.com/kii_three.php

Revel PerformaBe M126Be

High Frequency Driver: Revel RT025BE1-4 (25mm) 1" Beryllium Dome with patented 5th-generation, ceramic-coated, cast-aluminum Acoustic Lens Waveguide

Low Frequency Driver: Revel RW165DC1-8 (165mm) 6.5" Deep Ceramic Composite (DCC) Aluminum Cone with Cast Frame

* * * * *

“The Revel M126Be speakers were fully up to the task, producing detail that, to my ears, sounded better than electrostatic panels or ribbon tweeters.

Most amazing treble I’ve heard from any dome tweeter

Spectacular midrange detail and imaging

Smooth bass with easy subwoofer integration

Magnetic grills are acoustically transparent

Piano black, white, or wood finishes

WOULD LIKE TO SEE

• Non-gloss finishes (every fingerprint shows on the gloss)

• Lower price [:D *] (but not if I have to give up that sound quality!)

• Bi-wire or bi-amplification capabilities

revel-performa-m126be-bookshelf-speaker.png figure-1-revel-performa-m126be-bookshelf

if you want “better-than-electrostatic” treble, a “see-into-it-for-miles” midrange, and excellent bass quality from a small speaker, I don’t know of anything else (at any price) that could compete with these Revel M126Be loudspeakers.

But I’ll warn you in advance that once you hear them, you’re likely to be smitten!”

https://hometheaterhifi.com/reviews/speaker/bookshelf/revel-performa-m126be-bookshelf-speaker-review/

* US $4,000.00 - to i tak jak za półdarmo

https://www.musicdirect.com/the-absolute-sound-award-winners/Revel-M126Be-Bookshelf-Speakers

* * * * *

Revel Performa M126Be Regallautsprecher
ein noch eher unbekannter Stern am Lautsprecherhimmel - 15.01.2019

Pro

+ schönes Design 
+ Materialwahl / sehr gute Verarbeitung
+ ausgezeichneter Mittel-Hochtonbereich
+ kraftvoller Bassbereich / gutes Timing
+ Bühnenbild / Staffelung / räumliche Abbildung
+ erstklassiges Auflösungsvermögen / Detailverliebt

Contra

- keine matte Oberfläche erhältlich
- einfaches Anschlussterminal

Revel-M126Be-award-k.png Revel-M126Be-Messe01.jpg Revel-M126Be-09.jpg Revel-M126Be-06.jpg Revel-M126Be-16k.jpg

https://www.hifi-journal.de/testberichte/lautsprecher/889-revel-performa-m126be-test

* * * * *

the Performa M126Be is one of the most rewardingly musical small speakers I’ve yet reviewed.

https://www.theabsolutesound.com/articles/revel-performa3-m126be-loudspeaker/

golden_ear_2018.pngtas-2018-poty-transparent-450x300.pngTAS%20292%20EDS%20CHOICE%20LOGO%20Resize

“Perhaps the most impressive aspect of this excellent compact is its almost eerie continuity of soundstage—an unbroken tapestry of images woven into ambient soundspace.”
—The Absolute Sound, 2018 Product of the Year Award

TAS_292_Cover_470x.png

* * * * *

Spinorama :

Spin+-+Revel+Performa3Be+M126Be.png

11 godzin temu, Sovereign napisał:

Revel PerformaBe M126Be

Sovereign...naprawdę z takich małych głośniczków użytych w tych kolumienkach można "coś" usłyszeć, czy raczej tylko słyszałeś, że ktoś słyszał, że ktoś mówił, że można :-) ? 

11 godzin temu, Chicago napisał:

Nadchodzi nowe!

Kolumna budzi zaufanie, zastanawia mnie jednakże zawsze w takich konstrukcjach nie tyle poziom głośników, co poziom i rodzaj amplifikacji.....

Mnie nie zastanawia - po prostu siadam, słucham i wiem czy mi się podoba, czy też nie '-) Specjalnie pojechałem na wystawę, żeby przede wszystkim posłuchać co ten zestaw prezentuje sobą i jaki dżwięk oferuje. Jestem pod wrażeniem - szkoda, że mój system od prawie dwudziestu lat nie chce się popsuć - pewnie miałbym mocnego faworyta w postaci Kii Three. Wysłuchałem jeszcze tradycyjnie zestawu Bricasti Design z Tidalami, który cenię i też bardzo lubię, ale mówimy już w tym wypadku o  nieporównywalnie większych pieniądzach, co nie jest w żadnym wypadku adekwatne do poziomu jakości między tymi zestawami. Zresztą aktywne Dynaudio XD też bardzo lubię i uważam, że nie mają się czego wstydzić nawet w konfrontacji z mega hi-endowymi wypasami. Niestety, powoli kończy się babci bajanie i hi-endowe granie za miliony - to se ne wrati co było kiedyś w konfrontacji z nowymi technologiami. Optymistyczne jest to, że kasa za dobry dżwięk w wypadku tych nowych i naprawdę znakomitych konstrukcji jest całkiem przyziemna i oferująca dżwięk najwyższych lotów.

12 godzin temu, Chicago napisał:

W ostatnią niedzielę wysłuchałem na Axpona 2019 (co ważne w spokoju), kilku płyt na aktywnych monitorach Kii Three - setup warty przemyślenia, tym bardziej, że odchodzi koszt elektroniki. W Kii Three jest szystko w jednym! Co mogę powiedzieć? Tylko tyle, że jest to 'wielkie' i pierwszoklasowe brzmienie z małych niepozornych monitorów i całkowity koszt pełnego setupu zamyka się w kwocie 20 kilo$i - razem ze standami i pre-dac. Ale fakt - wizualnie nie jest po audiofilsku. Brak żelastwa, szafek, półek i tysiąca innych audiofreaków zostawia pustkę w głowie i zastanawia jak oni to zrobili, że tak gra. Firma pochodzi z rynku pro i produkt Three jest przeznaczony dla potrzeb audiofilskich. Super sprawa! Jak komuś mało, a naprawdę mało nie jest, to może sobie dokupić do kompletu moduły subwooferowe o nazwie BXT, zresztą razem z Three stanowiące zgrabną i dopasowaną całość. Wtedy można już burzyć ściany, choć same Kii Three potrafią już wiele w tym zakresie. Just killer! Kolor zestawu do wyboru - od białego do czarnego, poprzez kolory tęczy. Nadchodzi nowe!

https://www.kiiaudio.com/kii_three.php

Nieźle wypadły te monitory Kii Three, B&W 805 D3 w porównaniu zabrzmiały ostro i ze słabszą podstawą niskiego zakresu, nawet 803 D3 nie miały takiej równowagi tonalnej i dociążenia, gdzie trzeba "zachodu" do ich wysterowania
Nie da sie z takich maluchów Kii Three otrzymać wszystkiego, pierwsze co sie rzuca to zaskakująco dobra równowaga tonalna od najniższego zakresu głośności, drugie to mimo dużej podstawy basowej (jak na takie kolumienki) to słabe wypełnienie, dociążenie średnicy 

a2.thumb.jpg.a781b5fa9f130a484b2f415cc583d248.jpga1.thumb.jpg.4c171c212a1702d82495610cf0fc8c5a.jpga3.thumb.jpg.711d2969db6d80ffe737224ac0b350bc.jpg

Innym razem zrobili prezentacje z modułami basowymi, główny przedstawiciel zaprezentował mi różne opcje korekcji, moglem posłuchać znane mi utwory, ustawienie DSP które miało utrzymać liniowość pokazało, ze dołożenie wielu głośników w modułach basowych, dało niewielką poprawę dolnego zakresu, dało zdecydowanie większą swobodę przy głośniejszym graniu
Ogólnie Kii Three trzyma w zakresie dynamikę ale dla mnie gra za "technicznie" i od siebie, w sensie holografia nie potrafiła stworzyć poprawnie obrazu, podobnie  jak podejdzie się za blisko do głośników, Zestaw z modułami słuchałem w pomieszczeniu ponad 40m² przy rozstawieniu dobre 3,5m i takim samym oddaleniu miejsca odsłuchu, odległość nie pomogła, wielkość obrazów sceny niestety mala

Widzę .:Gerard:. podobne wrażenia do wcześniejszych moich gdzie słuchając Kii Three (wtedy jeszcze nie wiedząc, że to te kolumny) myślałem, że słucham jakichś budżetówek do około 10k zł, bo tak jałowo plumkały. Za drugim razem na nie natrafiłem z ekipą i nikt o nich nawet nie wspominał, bo nie było o czym.

Łatwo wyłapać ich sygnaturkę, podobnie jak accutonów w gauder.

Kii Audio, TAD, Harbeth - żadne z nich nie są neutralne. Evo One i M40.2 mogą być (jak na monitory), choć i tak to podkolorowane uśrednione granko. Dodatkowo tych monitorów (nie wiedząc, że tych modeli/kolumn słucham) posłuchałbym w kilku sesjach w ślepych odsłuchach/testach https://www.stereophile.com/content/blind-listening-harman-international Ciekawe które byłyby najczęściej wybierane :) Zapewne najlepsze i jak najbardziej neutralne tonalnie - takie wygrywają w ślepych testach. Mają tam do testów wiele różnych kolumn brandów: JBL, Revel, B&W, Magico, Paradigm, Martin Logan, wcześniej Infinity, i jeszcze wiele innych - sprawiają sobie jakie tylko chcą.

O neutralne i uniwersalne granie dużo łatwiej w klasie podłogówek.

Kii Three z DSP tak wyduszone, że z małych głośniczków THD dla 100Hz/1kHz/10kHz (przy 90dB SPL/1m) wynosi: 3.4% / 0.1% / 0.4%. Lepiej wziąć podłogowe kolumny, niż do takich monitorów dostawiać subwoofery.

Jak już miałbym brać aktywne, to M2 Master Reference Monitor :

Spinorama

attachment.php?attachmentid=62448&d=1402

https://www.amazon.com/Sound-Reproduction-Psychoacoustics-Loudspeakers-Engineering-ebook/dp/B074CHY128 / https://www.routledgetextbooks.com/textbooks/9781138921368/

spacer.png

Wykład pana Dr. Floyd E. Toole, na którym m.in. przedstawia/omawia pomiary Spinorama, nieujawnionych zespołów głośnikowych. Załączając od 1:03:40 widać w kolejności nieujawnione kolumny za :

$11,000/pair

$24,000/pair

$16,000/pair

Po pomiarach Spinorama, domyśliłem się co to za modele kolumn w widocznych cenach. Później ujawnię jakie to modele.

Podpowiem tyle, że te dotyczą kolumn na ''M''

spacer.png spacer.png

A te kolumn na ''B''

spacer.png spacer.png

Tylko nie podglądać, bo jak zawsze podpisane :)

Edited by Sovereign

6 godzin temu, Sovereign napisał:

Widzę .:Gerard:. podobne wrażenia do wcześniejszych moich gdzie słuchając Kii Three (wtedy jeszcze nie wiedząc, że to te kolumny) myślałem, że słucham jakichś budżetówek do około 10k zł, bo tak jałowo plumkały. Za drugim razem na nie natrafiłem z ekipą i nikt o nich nawet nie wspominał, bo nie było o czym.

Łatwo wyłapać ich sygnaturkę, podobnie jak accutonów w gauder.

Kii Audio, TAD, Harbeth - żadne z nich nie są neutralne. Evo One i M40.2 mogą być (jak na monitory), choć i tak to podkolorowane uśrednione granko. Dodatkowo tych monitorów (nie wiedząc, że tych modeli/kolumn słucham) posłuchałbym w kilku sesjach w ślepych odsłuchach/testach https://www.stereophile.com/content/blind-listening-harman-international Ciekawe które byłyby najczęściej wybierane 🙂 Zapewne najlepsze i jak najbardziej neutralne tonalnie - takie wygrywają w ślepych testach. Mają tam do testów wiele różnych kolumn brandów: JBL, Revel, B&W, Magico, Paradigm, Martin Logan, wcześniej Infinity, i jeszcze wiele innych - sprawiają sobie jakie tylko chcą.

O neutralne i uniwersalne granie dużo łatwiej w klasie podłogówek.

Kii Three z DSP tak wyduszone, że z małych głośniczków THD dla 100Hz/1kHz/10kHz (przy 90dB SPL/1m) wynosi: 3.4% / 0.1% / 0.4%. Lepiej wziąć podłogowe kolumny, niż do takich monitorów dostawiać subwoofery.

Prawda ze Kii Three narzucają "siebie", Monitory aby utrzymać jakąś tam równowagę słychać ze maja lekko wysilony bas, trochę głośniej i sie meczy, niski zakres wydaje sie na równi ale skupiony do siebie i brakuje swobody
Plus trzeba firmie dac, ze dołożenie modułów basowych nie zmienia praktycznie sygnatury brzmienia, sprawia ze poprawia sie rozdzielczość dołu i dochodzi energia, Wygląd modułów może wprowadzić w błąd, wcale nie dominują "sub-bassem", DSP tnie i nie pozwala na wyjście przed szereg
DSP które koryguje ilość przetworników, budowę i spasowanie, dla mnie za dużo inżynierii
To nie moje granie ale zaskoczyły mnie zakresem tonalnym z tak małych kolumn

Gauder Akustik, Seria Arcona, nie bardzo brzmienie, za duzo negatywów żeby opisywać 
DSCF2023.thumb.jpg.b6f531d8eb890a14bdc9f9f50c8a32d7.jpgDSCF2020.thumb.jpg.c85965833374221a5dd09c2200803fc7.jpg

Seria Dark model 60
Nie jestem zwolennikiem lamp, Accutony też większości wyłapuje z zamkniętymi oczami, ale tutaj zaskoczenie, piękny łagodny swobodny lekki przekaz, dobra średnica, nie nad wyraz a wystarczająco pełna, wyraźna i głośna, dobra rozdzielczość, separacja i dociążenie, wystarczający przekaz sceny, ogólnie kultura brzmienia bez efekciarstwa, wiadomo czepić się zawsze można i potęgi z takich kolumn sie nie uzyska, to nie kolumny do rocka ale Klasyczna (MIrages - Lakmé : Act 1, Scène 4 : "Viens, Mallika" )milo się słuchało

DSCF2045.thumb.jpg.145e4f02697dba6004dc3cc09f5cc506.jpg

Seria Berlina, Mimo ze akustyka pomieszczenia jak na zdjęciu, (robione z miejsca odsłuchu) zawiodła, Bas sklejony z opóźnieniem i lokalizacji miedzy moimi nogami 😉 w ogóle nie na swoim miejscu, za dużo pogłosów, podbić w całym zakresie i bałagan na scenie, ciężkie do ujarzmienia kolumny

DSCF2021f.thumb.jpg.01e8aad58a3da94b5ef5e02c7d07f315.jpg