Skocz do zawartości
IGNORED

monitory wszechczasów,TOP 20


octavarium
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, słuchałem mini utopii w 16 m2 i grały pełnym pasmem, tak mi się wydaje bynajmniej.

Zakupiłem jednak mezzo utopie bo mam duże pomieszczenie.

Wracając jednak do tematu mogę napisać, że mini na 100% mieszczą się w rankingu top 20 monitorów. Dynaudio special 25 też mi się podobały ale te wymagają jasnej i analitycznej elektroniki (nie mylić ze zbyt analityczną :)).

Co do barwy focali i ich jazgotania to wszystko zależy od reszty toru, tylko mogę to potwierdzić.

Posłuchajcie focala z asr emitterem lub na lampie 211... nic tu nie jazgocze gra to bardzo naturalnie, neutralnie, rozdzielczo, szybko i jest odpowiednie wypełnienie tak jak powinno być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważam tyko problem.

Ten problem nie występuje, jeśli ustalisz wysokość podstawek. Bas jest taki, że zadajesz sobie pytanie - jak to? z czego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vittorio

(Konto usunięte)

W małych pomieszczeniach i tak moc zabija - także możliwość dokonania tej drugiej. Więc nie ma sensu się katować :-)

 

Ci co idą w stronę mocy, wypełnienia pasma - siłą rzeczy tracą z oczu (uszu) :-) możliwość analizy. To już lepiej mieć analizę i stopniowo iść w stonę mocy - wtedy przynajmniej wie się, co się traci. Odwrotnie jest bez sensu - bo zamyka się możliwość poznania

 

Nic dodać, nic ująć - prawdziwy, obiektywny punkt widzenia,

 

i wbrew pozorom rzecz niekoniecznie musi dotyczyć jakichś szczególnie małych pomieszczeń, gdy ma się do czynienia z dźwiękiem (cokolwiek byśmy przez to rozumieli) przez na przykład kilka godzin dziennie to wówczas zaczyna sie dostrzegać zalety monitorów z i ich zdolnością do kreowania całej sceny (zalety analityczności) w dość bliskim polu odsłuchowym przy niezbyt wielkich, potrzebnych do napędzenia tych głośników, mocach i w związku z tym niskich poziomach głośności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory to głośniki służące do monitorowania zarejestrowanego w studio materiału dźwiękowego. Służą one przede wszystkim do monitorowania "cięć" i "sklejania" w takim materiale. Monitory nie służą do słuchania muzyki. Do słuchania muzyki służą kolumny podstawkowe. Prawdopodobnie najlepszymi monitorami są podłogowe kolumny B&W 800D aczkolwiek zestawione z odpowiednią elektorniką grają muzykę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sly - bo ty masz inne warunki i inne oczekiwania a także i możliwości :-)

 

Wyobraź sobie jednak, że masz pokój audio 3 x 4 m, jesteś audiofilem i chcesz mieć pełny wgląd w nagranie. To co robisz? - szukasz małych focali, tadów, lipinskich - czy mierzysz średnicę basowca i szukasz większego? :-)

To proste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sly - bo ty masz inne warunki i inne oczekiwania a także i możliwości :-)

 

Wszystko rozumiem i przecież nie patrzę na to przez pryzmat swojego pokoju. Ale już patrzę na to przez pryzmat pokoju, który kiedyś miałem, 20m2 i robiłem w nim próby z podstawkowcami i mniejszymi podłogówkami. Wówczas wnioski były takie, że kolumienki podstawkowe wypadły gorzej. Ale nie upieram się, że zawsze tak musi być. Być może na 12m2 faktycznie podłogówki poradzą sobie gorzej.

Przecież małe podłogówki mogą być wąskie tak samo jak podstawkowe i różnić się tylko tym, że w miejscu standów mają własne, lepiej rozbudowane sekcje basowe i wcale nie oparte o wielkie przetworniki basowe, a o 1-2 mniejsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Panowie, mylicie się.

 

Najlepsze monitory to są ... Manager z1 i to wyłącznie ten egzemplarz, który stoi u mnie w pokoju ( że tak skromnie powiem ).

 

Tego nikt nie neguje :-)

Ale oryginalny manger miał słaby głośnik "wspomagający" a może tylko jego zwrotnicę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłeś za mało dociekliwy?

 

Poszedł w maxa.

A droga wiedzie przez mody :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłeś za mało dociekliwy?

 

Być może. Nie widziałem dalej sensu próbowania kolejnych malutkich kolumn i upierania się, że muszą być takie małe, skoro mogą być większe z pełnym pasmem. Ale nie neguję, że są przypadki gdy wejście w malutkie kolumny może mieć sens.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu wątku :

Sonus Faber - Extrema

Sonus Faber – Electa Amator

Wilson Audio – WATT

Merlin Audio – TSM

NHT – One

Dynaudio – Contour 1.3

Verity Audio – Parsifal

Rogers/BBC - LS3/5a

Acoustic Energy - AE1

Celestion - SL-600

Kolejność dowolna.

 

PS:

Reference 3A - Royal Master

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sparton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Harbeth m40.1... z całą pewnością nie są to monitory wszechczasów jak również nie mieszczą się w TOP 20

natomiast tak pięknie graja że wyżej wymienione kolumny tylko mogą pozazdrościć takiej średnicy:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sly, nie rozumiem twojego uporu z tymi podłogówkami. Ja gram na 19mkw i nie miałem jeszcze u siebie podłogówki, która byłaby lepsza niż dobre monitory. Problemem przy takim metrażu jest podejście producentów - jak się wydaje 20, 30 czy więcej kzł na kolumny to z reguły mamy wybór między topową podstawką albo dużą kolumną podłogową z niższej serii, małe i jednocześnie wysokiej klasy podłogówki to rzadkość a i takie niekoniecznie będą w czymś lepsze niż dobra podstawka. Zgodzę się z tobą, że jak ma być dynamika, skala, porządny bas itp. to musi być spora skrzynka i odpowiednie przetworniki, ale takie założenie jest ciężkie do realizacji w mniejszych pomieszczeniach z wielu, wspomnianych już powodów.

 

W temacie wątku dorzucę jeszcze wspomnianego Mangera, ale model, który znam czyli Zerobox 109 - ma swoje ułomności, ale z pewnością to ciekawa kolumna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość passer

(Konto usunięte)

...Harbeth m40.1... z całą pewnością nie są to monitory wszechczasów jak również nie mieszczą się w TOP 20

natomiast tak pięknie graja że wyżej wymienione kolumny tylko mogą pozazdrościć takiej średnicy:)

 

ale nie tak pięknie jak Manger z1 :), no i nie z taką przestrzenią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gram na 19mkw i nie miałem jeszcze u siebie podłogówki, która byłaby lepsza niż dobre monitory

 

+ 1

 

(pomimo, że bardzo chciałem żeby było odwrotnie i trochę podłogówek przetestowałem. Choć jedna podłogówka daje radę... stary Zoller Imagination.

Oczywiście od pewnymi względami podłogówki są super, ale całościowo w takim metrażu to monitor/kolumna podstawkowa)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Zoller Img to chlubny wyjątek od wspomnianej przeze mnie reguły a i tak Manfred twierdził, że to tylko część zestawu sat-sub ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerobox 109 został zastąpiony przez Manger właśnie przez kolumny z1/p1.

Jest inny niskotonowy, inaczej ustawiona zwrotnica i przypuszczam zmodyfikowany ich przetwornik - zmiana w specyfikacji, teraz jest - do 40kHz.

 

Właśnie o tym pisałem :-) - że pierwotna wersja wymagała modów - i są jak rozumiem w nowej. Dla mnie manger to wzorzec propagacyjny średnicy i góry - oprócz rozwiązania technicznego gra tu rolę obszar propagacji właśnie.

 

Bo Zoller Img to chlubny wyjątek od wspomnianej przeze mnie reguły a i tak Manfred twierdził, że to tylko część zestawu sat-sub ;-)

 

Manfred nie ma pojęcia jak mogą grać Imagination z lepszą zwrotnicą :-)

Poza tym - to maniak basu :-). - mi też pisał że bez subów nie jadą.

Chyba w kinie :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartka z kalendarza, AS 2012, b. mile wspominam Sveda Audio.

Już kiedyś pisałem o tej prezentacji. Pamiętam, że wielu z nas też się b. podobała.

 

  • Głośniki niskotonowe: 2x 18cm w układzie D'Appolito
  • Głośnik wysokotonowy: kopułka 26mm
  • Obudowa zamknięta o wymiarach: 600 x 220 x 500mm
  • 3 wzmacniacze mocy: 3x150W, układ dwudrożny, nachylenia filtrów 24dB/oktawe
  • Pasmo przenoszenia: +/- 3dB - 40Hz - 30Khz

Cena: 9000 zł (za parę)

 

Podstawki głośnikowe i kablowanie (łącznie z kablami sieciowymi) to również produkcja Sveda Audio.

Monitory były prezentowane w towarzystwie przetworników cyfrowo-analogowych Mytek Stereo192-DSD i najnowszego Bricasti M1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalni audiofile niewiele słyszą ze swoich zestawów...

 

Możliwe, jeśli oceniasz ich swoją miarą :- ))

 

jeśli ustalisz wysokość podstawek

 

Totalny niewypał !!! To producent monitorów ustala wysokość standów ( już raz to Tobie napisałem ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Możliwe, jeśli oceniasz ich swoją miarą :- ))

 

 

 

Totalny niewypał !!! To producent monitorów ustala wysokość standów ( już raz to Tobie napisałem ).

 

Magnepan...małe pytanko poza "konkursem"... co to za znakomite realizacje masz, na których SF Extrema gra pełnym pasmem...?

Pzdr..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalny niewypał !!! To producent monitorów ustala wysokość standów ( już raz to Tobie napisałem ).

 

i do tego dopasowuje się wysokość miejscówki odsłuchowej :)

 

tak btw - przypominam sobie starą serię podłogówek kefa gdzie coaxial był na 50cm od gleby :)

zalecana przez producenta pozycja - na leżaka :)

 

jedyne co może producent ustalać - to na ile mu się w linię ofertową i kosztorysy towar lokuje

:) reszta jest bez znaczenia - bo i tak jeśli ma zagrać to trzeba przerabiać :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audiograde

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może. Nie widziałem dalej sensu próbowania kolejnych malutkich kolumn i upierania się, że muszą być takie małe, skoro mogą być większe z pełnym pasmem. Ale nie neguję, że są przypadki gdy wejście w malutkie kolumny może mieć sens.

 

Sly, wielkość pomieszczenia to sprawa drugoplanowa przy uwzględnianiu monitorów w systemie, aczkolwiek wiadomo

ze nie będziemy słuchać nawet największych monitorów takich jak Extrema w pokoju 100m lub większym.

Istotą preferowania monitorów ( jak dla mnie ) jest ich przepiękna tonalność i sama barwa której nie uświadczysz

w większości podłogówek. Po za tym co jest sprawą najważniejszą i mało kto zwraca na to uwagę to to że ludzkie

ucho jest tak zbudowane że najlepiej przyjmuje pasmo dźwięków w przedziale 100 Hz - 7000 Hz gdzie właśnie monitory

jak żadna inna kolumna położą nacisk i jakość na średnie tony w bardzo przyjazny sposób dla słuchacza.

Ten szczegół został zauważony już podczas II wojny światowej przez póżniejszego konstruktora firmy Tannoy którego

pomysły są realizowane po dzień dzisiejszy z doskonałym skutkiem w produkcji przetworników z centralnie umieszczonym tweeterem w osi głośnika średnio/basowego.

Tak więc Sylwestrze, reasumując - monitor to jakość i jeszcze raz jakość brzmieniowa najwyższych lotów.

Dobre monitory to tak jak brzmienie skrzypiec najlepszych włoskich lutników - Stradivariego i Amatiego o czym zawsze

możesz się przekonać w ciągu zaledwie 2 godz. jazdy szybkim samochodem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu wątku :

Sonus Faber - Extrema

Sonus Faber – Electa Amator

Wilson Audio – WATT

Merlin Audio – TSM

NHT – One

Dynaudio – Contour 1.3

Verity Audio – Parsifal

Rogers/BBC - LS3/5a

Acoustic Energy - AE1

Celestion - SL-600

Kolejność dowolna.

 

PS:

Reference 3A - Royal Master

 

Zamiast Acoustic Energy - AE1 proponuje wstawić: Acoustic Energy - AE3 lub Acoustic Energy - AE4

I dodać:

3A REFERENCE MM DE CAPO I i II

RAIDHO D1 RAIDHO C1

etc....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnepan...małe pytanko poza "konkursem"... co to za znakomite realizacje masz, na których SF Extrema gra pełnym pasmem...?

Pzdr..

 

Jest tego trochę i nie chce mi się teraz pisać.

Do testów biorę między innymi genialną Travelogue - JM . Jeszcze mnie nigdy nie zawiodła w trafnych ocenach poszczególnych klocków i całego systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Magnepan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.