Skocz do zawartości
IGNORED

monitory wszechczasów,TOP 20


octavarium

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, piorasz napisał:

No ale czyje w końcu lepiej gra bo się już pogubiłem... Dowiedziałem się tylko jedno. U Sly30 jest lepiej wg Sly30 a u pmcompa jest lepiej wg pmcompa...
W sumie fajnie by było raz na zawsze rozstrzygnąć tą zagwózdkę - mielibyśmy w końcu tylko jednego guru

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Idę posłuchać muzyki emoji3.png
 

Taki duzy, a nie zrozumiał 🙂 , podsumuję ale pamiętaj, że jakbyś się nie odwrócił to doopa zawsze z tyłu i moje najmojsze. Dwie generalne zasady tego świata.

 

Nigdy nie twierdziłem, że JBL4343 to najlepsze kolumny świata. Mają swoje wady, są za to niesamowicie muzykalne, szczególnie w moim setupie. Nigdzie indziej, na żadnym innym systemie orkiestry big bandowe (mój konik) nie zagrały tak jak u mnie. Oczywiście poza sceną live 🙂 ale u mnie grają "prawie" jak na scenie live. Dlaczego? Bo ten system jest pode mnie strojony, na wzór tego co słucham co roku na deskach sal koncertowych. A że gra tez inne rodzaje muzyki? No cóż ... JBL-e się bronią. Orkiestra symfoniczna nie jest dla nich żadnym wyzwaniem, o ile materiał jest dobrze nagrany. Przy heavy metalu można skakać prawie 5 metrów pod sufit 🙂 .

 

 

A nowe kolumny sly'a? Nie wiem, zapytaj jego. Tylko on się ich wstydzi. Może teraz pokażę jak wygląda jego ustawienie to zobaczymy i kolumny i może "posmiejemy się razem? 😉 . Moim zdaniem, na podstawie tej wiedzy którą zdobyłem wczoraj "walką w boju", mają niesamowity potencjał, bardzo dobry projekt i mogą grać znakomicie. Duzo przetworników na papierze na basie, troszkę mniej ale ciagle dużo papieru na mid basie. Zasilane własnymi piecykami przez aktywną zwrotnicę, przypuszczam że cyfrową więc trzeba ją w te pędy wywalić i wstawić albo lampową albo tranzystorową (nie na opampach), Bryston taka robił:

bry10bban35898.jpg

 

Z lampowych z nowej produkcji polecam to: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  . Na szczęście mozna zamówić wersje z filtrami od 6dB/oct, dowolną wersję. Są rózne, tak to przykładowo wygląda:

1842601-marchand-xm1263-3way-electronic-

 

O reszcie nic nie wiem ale papier na dole rokuje bardzo dobrze. Należy z nich wywalić tylko te kondensatory Jantzena i zastapic miedzianym(ymi) PIO oraz wywalić te Mundorfy z góry pasma i też wstawić np. Duelundy. Sądzę, że skoro napisano, że to "tylne", cokolwiek to znaczy (mogę przypuszczać że promieniują do tyłu?), to wnioskuję, że tu też przyoszczędzono, bo "tylne".

I wtedy być może kolumny Sly'a dałyby rade tym Gauderom, do których tak się ślini? I spać nie może biedaczysko, że Jacek sobie kupił, a on nie. 

 

Stare Focale sly'a to kolumny które grają do doopy i nic mojego zdania nie zmieni. 

🙂 

 

Teraz zadowolony ???

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, pmcomp napisał:

Należy z nich wywalić tylko te kondensatory Jantzena i zastapic miedzianym(ymi) PIO oraz wywalić te Mundorfy z góry pasma i też wstawić np. Duelundy. 

No i wywalić aktywną zwrotnicę cyfrową bo zakłądam, że taką zastosowano.

 

Niech ktoś inny mu to powie, bo mnie na pewno nie posłucha 🙂 🙂 🙂 . A sprawdzenie jak gra na innych komponentach nie jest skomplikowane i nic nie kosztuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki duzy, a nie zrozumiał  , podsumuję ale pamiętaj, że jakbyś się nie odwrócił to doopa zawsze z tyłu i moje najmojsze. Dwie generalne zasady tego świata.
 
Nigdy nie twierdziłem, że JBL4343 to najlepsze kolumny świata. Mają swoje wady, są za to niesamowicie muzykalne, szczególnie w moim setupie. Nigdzie indziej, na żadnym innym systemie orkiestry big bandowe (mój konik) nie zagrały tak jak u mnie. Oczywiście poza sceną live  ale u mnie grają "prawie" jak na scenie live. Dlaczego? Bo ten system jest pode mnie strojony, na wzór tego co słucham co roku na deskach sal koncertowych. A że gra tez inne rodzaje muzyki? No cóż ... JBL-e się bronią. Orkiestra symfoniczna nie jest dla nich żadnym wyzwaniem, o ile materiał jest dobrze nagrany. Przy heavy metalu można skakać prawie 5 metrów pod sufit  .
 
 
A nowe kolumny sly'a? Nie wiem, zapytaj jego. Tylko on się ich wstydzi. Może teraz pokażę jak wygląda jego ustawienie to zobaczymy i kolumny i może "posmiejemy się razem?  . Moim zdaniem, na podstawie tej wiedzy którą zdobyłem wczoraj "walką w boju", mają niesamowity potencjał, bardzo dobry projekt i mogą grać znakomicie. Duzo przetworników na papierze na basie, troszkę mniej ale ciagle dużo papieru na mid basie. Zasilane własnymi piecykami przez aktywną zwrotnicę, przypuszczam że cyfrową więc trzeba ją w te pędy wywalić i wstawić albo lampową albo tranzystorową (nie na opampach), Bryston taka robił:
bry10bban35898.jpg
 
Z lampowych z nowej produkcji polecam to: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  . Na szczęście mozna zamówić wersje z filtrami od 6dB/oct, dowolną wersję. Są rózne, tak to przykładowo wygląda:
1842601-marchand-xm1263-3way-electronic-tube-crossover-and-power-supply.jpg
 
O reszcie nic nie wiem ale papier na dole rokuje bardzo dobrze. Należy z nich wywalić tylko te kondensatory Jantzena i zastapic miedzianym(ymi) PIO oraz wywalić te Mundorfy z góry pasma i też wstawić np. Duelundy. Sądzę, że skoro napisano, że to "tylne", cokolwiek to znaczy (mogę przypuszczać że promieniują do tyłu?), to wnioskuję, że tu też przyoszczędzono, bo "tylne".
I wtedy być może kolumny Sly'a dałyby rade tym Gauderom, do których tak się ślini? I spać nie może biedaczysko, że Jacek sobie kupił, a on nie. 
 
Stare Focale sly'a to kolumny które grają do doopy i nic mojego zdania nie zmieni. 
 
 
Teraz zadowolony ???
 
 
Nigdy więcej mnie nie cytuj. Proszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pmcomp napisał:

Należy z nich wywalić tylko te kondensatory Jantzena i zastapic miedzianym(ymi) PIO

Co oznacza PIO?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
Godzinę temu, TubeAudioMusic napisał:

Co oznacza PIO?

Paper in Oil -> papier w oleju, jeden z rodzajów kondensatorów. 

---------

 

PMCOMP -> czy w każdym wątku musisz biegać za SLY30 i Go zaczepiać? Od dawna widać Wasz spór, raz jeden przesadzi, raz drugi (zwykle to Ty jednak przeginasz), ale wyraźnie widać też, że to Ty jesteś prowodyrem i Ty rozpoczynasz te (niepotrzebne) kłotnie...

Możemy już przyjąć, że to co chciałeś "udowodnić" SLY30, reszcie świata i chyba sobie samemu, już zostało "udowodnione" i przejdziesz do normalnego pisania, a ewentualne potyczki będziecie sobie kontynuować już na PW?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, TubeAudioMusic napisał:

Co oznacza PIO?

Papier w oleju.

 

Upps, nie zauważyłem, że już jest odpowiedź.

 

5 godzin temu, plastik1989 napisał:

Paper in Oil -> papier w oleju, jeden z rodzajów kondensatorów. 

---------

 

PMCOMP -> czy w każdym wątku musisz biegać za SLY30 i Go zaczepiać? Od dawna widać Wasz spór, raz jeden przesadzi, raz drugi (zwykle to Ty jednak przeginasz), ale wyraźnie widać też, że to Ty jesteś prowodyrem i Ty rozpoczynasz te (niepotrzebne) kłotnie...

Możemy już przyjąć, że to co chciałeś "udowodnić" SLY30, reszcie świata i chyba sobie samemu, już zostało "udowodnione" i przejdziesz do normalnego pisania, a ewentualne potyczki będziecie sobie kontynuować już na PW?

Ja za nim nie biegam.

Po raz kolejny w kolejnym wątku masz kto za kim biega, od postu #728: 

 

 

Bezsprzecznym faktem jest, że sly30 notorycznie kłamie i to będę piętnować na każdym kroku. Kłamców trzeba izolować. Inną sprawą jest dlaczego to robi. Do tego często wkłada w usta rzeczy niewypowiedziane. W powyższym wątku masz "analizę" przyczyn takiego zachowania.

Do tego nie ma wiedzy technicznej i często pisze nieprawdę. Przykładem jest opis filtrów w jego własnych kolumnach. A ludzie to czytają i łykają jak pelikany.

O szerzeniu plotek na mój temat już nie wspominam bo to najmniej istotne, jak widać prawda zawsze wychodzi na wierzch.

Czy Wam zależy na tolerowaniu takich sytuacji?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pmcomp & sly30 spotkaliby się na jakąś tam najlepszą whisky od Piotra i wódeczkę od Sylwka - spróbować nie zaszkodzi, a nuż, widelec może się jakoś pogodzą :)

Cheers Drinking GIF

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Sovereign napisał:

Panowie pmcomp & sly30 spotkaliby się na jakąś tam najlepszą whisky od Piotra i wódeczkę od Sylwka - spróbować nie zaszkodzi, a nuż, widelec może się jakoś pogodzą 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Do pogodzenia przez gardło musi przejść magiczne słówko PRZEPRASZAM. Niektórym nie przechodzi.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie kłamie, bo i po co miałbym to robić! Kłamcą jest pmcomp i znanym awanturnikiem z ADHD. Nigdy nie wypowiadam się na temat zwrotnic, czy technicznych detali. Jestem tylko audiofilem - użytkownikiem, co zawsze podkreślam,  a nie konstruktorem kolumn czy sprzętów.

Za to mam i miałem dostęp do setek sprzętów, kabli, kolumn itd z najwyżej półki i od strony użytkowej i dźwiękowej mogę co nieco o nich powiedzieć. Tym bardziej, że mam dobre warunki akustyczne i zaawansowaną adaptację. Pmcomp nie miał, nie ma i nigdy nie będzie miał takich warunków ani dostępu do nawet 1% tego co przewinęło się przez moje ręce, system i pokój. I to zapewne doprowadza go do wściekłości i stąd te zaczepki i wszczynanie awantur. Nie jest tajemnicą, że miał wielkie ambicje recenzenckie i parcie na szkło, pisał nawet bloga o audio, ale brak warunków recenzenckiech oraz brak dostępu do sprzętów doprowadził do upadku bloga i jego planów. W środowisku audio nie jest traktowany poważnie, stąd frustracja, zawiść i agresja. Ale to nie moja wina, że ten typ jest tak źle postrzegany przez branże audio i ta nie chce mieć z nim nic wspólnego. Wcale mnie to nie dziwi. Dziś każdy uczciwy audiofil może mieć dostęp do różnych sprzętów, jeśli tylko będzie chciał, ale nie pmcomp. Rozumiem, że to go wkurza, ale sam sobie na to zapracował.

Nie muszę znać 100% detali zwrotnic , bo nie jest mi to do niczego potrzebne. Zarzucanie mi braku wiedzy technicznej jest bez sensu, bo nigdy nigdzie nie aspirowałem do posiadania takiej wiedzy. Wiem jakie mam drivery, kondensatory, podziały itd, choć nawet ta wiedza nie jest mi pogrzebna. 

Natomiast widzę bzdury i absurdy jakie wypisuje ignorant pmcomp. Choćby jego twierdzenia w ciągu ostatnich 48h, że kolumny na zwrotnicach 4-go rzędu grają nie muzykalnie, czy twierdzenie, iż można przewidywać jak grają różne nieznane nam DAC-i jako całe klocki, tylko na podstawie symbolu kości DAC-a, które znamy z innych sprzętów i to dopiero kretyństwo i to powinno być tępione! To jest jawne oszukiwanie ludzi. 

Jeśli coś gdzieś spieprzę, czy się pomylę, to dla mnie nie ma problemu przeprosić, ale w sporze z tym ignorantem nie widzę swojej winy. Reaguje na jego zaczepki i bzdury jakie wypisuje. Nie zamierzam się z nim godzić ani w jakikolwiek sposób nawet wirtualnie kolegować. 
Przepraszam innych , któryś czytają te spory, ze czasem daje się ponieść i sprowokować ale ręce opadają jak ten typ wpisuje te swoje kretyństwa i co gorsze jest na tyle tępy, że nawet nie rozumie co pisze i później wypiera się swoich wpisów.

Napisał jak byk, że widząc listę setek sprzętów - DACów z podanym wykazem zastosowanych w nich kościach DAC, może przewidywać jak grają inne, nieznane mu sprzęty zbudowane na tej bazie samej kości, którą zna z innych sprzętów. Takie absurdalne twierdzenie oznacza iż te inne, nieznane mu sprzęty muszą grać tak samo, bo jedyny łączący je wspólny mianownik , to zastosowana ta sama kość DACa! To jest oczywiste i wynika z jego wpisu. To jest ciąg wynikowo-przyczynowy. Nie napisał dosłownie, że każdy DAC zbudowany na tej samej kości gra tak samo, ale to jasno wynika z jego twierdzenia. To jest prosta logika. Aż niewiarygodne, że to trzeba jemu tłumaczyć, bo on nie rozumie skutków swoich twierdzeń i wpisów. To jest żenujące i totalnie kompromitujące. Przy tak jego niskim poziomie rozumienia prostych kwestii, jakiekolwiek porozumienie czy wymiana doświadczeń w audio nie są możliwe. Takie są fakty. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, sly30 napisał:

 

Za to mam i miałem dostęp do setek sprzętów, kabli, kolumn itd z najwyżej półki i od strony użytkowej i dźwiękowej mogę co nieco o nich powiedzieć. Tym bardziej, że mam dobre warunki akustyczne i zaawansowaną adaptację.

 

 

Mamoooooo ... chwalę się. Co to nie ja, jaki to ja nie jestem. A wszyscy inni w piaskownicy sa be.

 

 

Ręce opadają.

 

 

Aż jestem ciekaw jak to sie wszystko skończy i co moderacja i administracja z tym zrobi?

🙂 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstruktor moich kolumn i zwrotnic twierdzi, że mam zwrotnice 2 rzędu. Nie mam powodu mu nie wierzyć. Pmcomp wie lepiej niż konstruktor? To chore. Akurat mnie jest obojętne czy to 1-szy czy 2-gi rząd. Ale zakładam, że jednak twórca wie lepiej niż koleś, który nie widział i nie słyszał tych kolumn i zwrotnic. 

1 minutę temu, pmcomp napisał:

Mamoooooo ... chwalę się. Co to nie ja, jaki to ja nie jestem. A wszyscy inni w piaskownicy sa be.

To nie jest chwalenie się tylko informacja, dlaczego ja dostaje na testy różne sprzęty, a ty nie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, sly30 napisał:

 

To nie jest chwalenie się tylko informacja, dlaczego ja dostaje na testy różne sprzęty, a ty nie. 

 

Dostajesz bo jesteś ich promotorem na tym forum i na rynku. Za to cie kochają. Darmowa promocja i reklama.

Proste, tak to działa w dzisiejszych czasach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2022 o 22:36, sly30 napisał:

Mam podziały 80hz, 380hz, 2900hzm 2-gim rzędem LR. Kondensatory Alumen 100 micro na średnicy, Mundorf Evo Supreme Silver Gold Oil na tylne tweetery, a na przednie Duelund CAST Cu-Sn 3.9 micro. Rezystory nie były potrzebne, bo tak dobrze są dobrane drivery. 

 

 

A to powyżej o czym jest, o Sierotce Marysi ???

 

Booooże, Ty widzisz i nie grzmisz ???

 

 

 

2 minuty temu, waldek3miasto napisał:

To się nigdy nie skończy. 😒

Jak nie jak tak.

Jak sly30 przeniesie się do pana Boga albo na najniższe piętro. 

Albo jak plastik wykasuje mnie i moja całą historię z tego forum.

🙂 

 

Młody stażem jeszcze jesteś. Dodaj mnie i kłamczucha do zablokowanych to ci się posty nie będą wyświetlać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, sly30 napisał:

Nic nie pisze nigdzie o zwrotnicach. 

 

 

 

to może o Czerwonym Kapturku?

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś używa Tapatalka to po wejściu na osobę w prawym górnym rogu jest przycisk Ignoruj. Znakomicie poprawia on czytelność forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, pmcomp napisał:

Na zdjęciu widać ustroje akustyczne za linią kolumn

No i nie bardzo jest to miejsce na takie dyfuzory.

Ich skuteczność jest znikoma w tym miejscu, zwłaszcza taki pasek o wysokości li tylko 50cm.

No ale, jak jest super i pomierzone, to pewno tak jest.

😁

Niestety z tym systemem do @sly30 to Ci jeszcze bardzo daleko, nawet nie wiesz jak bardzo.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sly30 napisał:

Konstruktor moich kolumn i zwrotnic twierdzi, że mam zwrotnice 2 rzędu. Nie mam powodu mu nie wierzyć. Pmcomp wie lepiej niż konstruktor? To chore. Akurat mnie jest obojętne czy to 1-szy czy 2-gi rząd. Ale zakładam, że jednak twórca wie lepiej niż koleś, który nie widział i nie słyszał tych kolumn i zwrotnic. 

 

A nie powinno.

Bo filtry różnych rzędów w tej samej kolumnie brzmią inaczej, np. dla mnie osobiście lepiej w tych kolumnach, w których dokonywałem takie testy samodzielnie.  Gdyby było inaczej to wszyscy konstruktorzy na świecie stosowaliby takie same filtry, a tak nie jest.

Zakładam, że twój konstruktor o tym wie i z premedytacją wybrał filtry 1-ego rzędu, czego ty nie rozumiesz i nie przyjmujesz do wiadomości. Postaram sie wytłumaczyć, prosto i grzecznie:

 

Filtr górnoprzepustowy 2-ego rzędu wygląda tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli usunie się z niego cewkę to będzie filtr górnoprzepustowy 1-ego rzędu:

image.thumb.png.01707f33a903770f4a0a2bac0317c694.png

Skoro nie masz cewek w zwrotnicy to musisz miec filtr 1-ego rzędu. Jeśli poprosisz konstruktora o schemat swojej zwrotnicy to zobaczysz jak jest u ciebie i sobie porównasz.

Wyliczyłem, że przy częstotliwości cięcia 380 Hz dla wartości kondensatora 100uF, impedancja głosników widzianych przez zwrotnicę wynosi ok. 4 ohm więc ma to ręce i nogi . Z tego co pamiętam masz dwa głosniki o impedancji 8 ohm czyli podłączone są one równolegle i "zasilane" sygnałem przez kondensator wpięty szeregowo o wartości 100uF.

Zobacz ile można wyciągnąć informacji z tak szczątkowej wiedzy, którą zaprezentowałeś.

 

A jak sprawdzić różnice dźwiekowe pomiędzy tymi dwoma filtrami? Poproś konstruktora żeby wyliczył dla twoich głośników wartości cewki i kondensatora dla filtru 2-ego rzędu i wstawił ci te elementy do zwrotnicy z jakimś przełącznikiem pomiędzy 1-ym i 2-im rzędem. Przełączając w locie porównasz wpływ filtra na dźwięk.

Tu masz wzory:

image.thumb.png.42282ac16109d7754e8f29e7a65e3c29.png

 

fg = 380 Hz

Z = 4 ohm

obliczone wartości elementów, liczyłem na szybko na kalkulatorze, mam nadzieje, że nie zrobiłem błędu:

L1 = 1,18 mH

C1 = 74 uF.

Kondensatorów nie musisz kupować, wystarczy wykorzystać 7 lub 8 z posiadanych przez ciebie 10-u Jantzen Alumen Z-Cap 10uF/100V sprawdzając miernikiem wynikową pojemność, ręczę że da się dobrać pojemność 74 uF. Cewke rdzeniową Jantzena o takiej indukcyjności kupisz za ok. 40 zł więc nie będą to wielkie wydatki. A duuuzo lepszą taśmową waxowaną Jantzena (produkowana zresztą w Swiebodzinie) kupisz za ok. 160 zł.

 

I z takich właśnie doświadczeń bierze się wiedza. Nie z internetu. A o filtrach uczą na przedmiocie Teoria obwodów na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej na 3-im roku gdzie na laborkach się je bada i przypuszczam, że też w Technikum Elektronicznym w 4-ej albo w 5-ej klasie. I gdybś zrobił takie doświadczenie to stawiam dolary przeciwko orzechom, że nie byłoby ci  jest obojętne czy w twoich kolumnach masz  1-szy czy 2-gi rząd. Zapewne w kinie nie byłoby różnicy 😉 ale to obraz a nie dźwiek.

 

Mam nadzieję, że czegoś ty i inni użytkownicy sie nauczyli.

 

BTW "podobne" filtry stosują producenci kabli z puszkami (np. MIT czy Transparent Audio) stosując w kablach za dziesiątki tysięcy złotych absolutnie nieaudiofilskie elementy o wartości kilkudziesięciu złotych.

 

Kabel MIT:

mitoraclev2.1_.jpg

mitoraclev2.1__.jpg

 

Warto zerknąć tu: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Pozdro

 

 

 

10 minut temu, sir.jax napisał:

 

Niestety z tym systemem do @sly30 to Ci jeszcze bardzo daleko, nawet nie wiesz jak bardzo.

 

I niech tak pozostanie. Dlaczego? Napisałem.

Nie mam parcia. Tym bardziej, że nie wiem jak ten daleki wzorzec wygląda 🙂 .

Wzorzec, który mam niedaleko mnie to Dynaudio Consequence + monobloki d'Agostino + dCS Rossini + Studer A807 umieszczone w normalnym lekko zaadaptowanym salonie. Dźwięk tego systemu jest lepszy w skali bezwzględnej od mojego w każdym aspekcie poza jednym ... mój jest bardziej muzykalny. Choć i tak big bandy brzmią na nim pierwszorzędnie.

A jak będe chciał sobie zrobić ucztę to wpadnę do Jacka, wspominanego przez sly'a kłamczuszka 😉 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, sir.jax napisał:

 

Niestety z tym systemem do @sly30 to Ci jeszcze bardzo daleko, nawet nie wiesz jak bardzo.

 

 

Dopiszę, żeby było jasne ... nie stać mnie. Niewielu w tej zakładce potrafi się do tego przyznać.

A kabli za dziesiątki czy setki tysięcy złotych nie kupiłbym nawet gdyby stać mnie było 🙂 , szczególnie zasilających.

Za to czerpię wielką przyjemność, że mogę w moim systemie zbudować coś czy zmodyfikować samodzielnie. Poeksperymentować, nauczyć się czegoś. Polecam.

 

BTW do tych mniejszych kolumn Jensen Model 4, które zakupiłem za ... 60 EUR dokupiłem właśnie elementy zwrotnicy za całe 400 zł. Zaszalałem. Wyrzucę precz zastosowane kondensatory elektrolityczne. I wsadzę wspomniany Jantzen Alumen Z-Cap ale 2,2uF i Jantzen Audio Cross-Cap 100uF. Tutaj "aż za dobre". Wsadzanie do tych kolumn miedzianych PIO mija się z celem, takie są w moim systemie w innych miejscach.

Pisałem juz o tym, znakomity dźwięk za śmieszne pieniądze.

I żeby było stricte merytorycznie w temacie wątku spokojnie moja rekomendacja do monitorów wszechczasów:

219821-jensen_model_4___3_way_vintage_sp

 

Dołożę jeszcze także posiadane Tandberg Studio Monitor, także ze zmodyfikowanymi zwrotnicami:

33106864020_dfd0a026bc_b.jpg

 

Pozdro

 

 

BTW ... moderacjo, może warto by było zrobić listę starych, kilkunastoletnich userów tego forum "jak się kiedyś nazywali" 🙂 . Ja raczej pamiętam ich i cenię po starych nickach, a od 17-u lat nazywam się tutaj tak samo 🙂 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmcomp napisał:

Skoro nie masz cewek w zwrotnicy to musisz miec filtr 1-ego rzędu.

W kwestii formalnej - @sly30 nigdzie nie napisał, że nie ma cewek, także ten...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, czegos takiego wprost: nie „mam cewek” nie napisał.

Wymieniajac elementy swoich zwrotnic o cewkach nie wspomnial. Wspomnial o kondensatorach, wymieniajac nazwy i wartosci i wspomnial ze nie ma zadnych rezystorów.

Wyjsć jest kilka, zakładając ze wie co to sa cewki i mniej wiecej jak wyglądają:

- albo nie wie, ze ich nie ma

- albo wie, ze ich nie ma

- albo nie wie, ze je ma

- albo wie, ze je ma

Zapytaj jego.

🙂 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
8 godzin temu, pmcomp napisał:

BTW ... moderacjo, może warto by było zrobić listę starych, kilkunastoletnich userów tego forum "jak się kiedyś nazywali" 🙂 . Ja raczej pamiętam ich i cenię po starych nickach, a od 17-u lat nazywam się tutaj tak samo 🙂 .

Pomysł był już kiedyś poruszany, osobiście uważam go za całkiem sensowny, ale cześć userów wracających nie chce już korzystać ze starych nicków. Ci którzy chcieli, mają przywrócone stare. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2022 o 16:42, noaudiofil napisał:

Lansing Iconic jest ojcem wszystkich monitorów, to on jest nr1 i kropka ,reszta niech się bije o miejsca  🙂

Lansing Manufacturing Co. Iconic System model 812

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-28079-0-37663500-1483773792_thumb.jpg

Lansing Manufacturing Co. Iconic System model 810

post-28079-0-86732800-1379278243_thumb.jpg

Iconic do Salonu, ekstremalnie rzadko/trudno dostępny i droższy od 812 także w firmowym katalogu z lat owego systemu głośnikowego.

Podobają się brzmieniowo Studio Monitory w konfiguracji podobnej do Iconic. Czyli 15'' woofer i od razu konkretny driver i horn. Przy 2-way jak trzeba to i coś na UHF.

Masz jeszcze lepsze.

JBL 4365 Studio Monitor

JBL-4365-Studio-Monitor-Mark-Levinson-No

TAD TSM-2 za słabe. TAD TSM-1 nadadzą się na sekcję LF - mogą konkurować na LF, ale z vintage. Przy nowych za słabe całościowo. Średnie i wysokie za słabe w TAD z TH4001 podkolorowane, stonowane i za mało rzetelne, nawet przy wielu vintage. Z vintage tylko systemy głośnikowe które konkretnie wysterowane potrafią grać rasowo, Live'owo i nowocześniej nawet od wielu różnych nowych. W skali brzmieniowej i cenowej bez limitów, nie lubię systemów głośnikowych zaciągających staroświeckim brzmieniem niektórych systemów vintage i im podobnych nowych. A bardzo rzetelne, dokładne, dynamiczne, przenikliwe, neutralne, równe, prawdziwe tonalnie Live i uniwersalne, bez limitów, które bez wysiłku (bez błagania o litość) swobodnie wchodzą na poziomy koncertowe. Ba, nawet same bardzo często kuszą by dociskać do poziomów Live.

Takich hornów jeszcze nie miałem - może wiesz co to za model o szerokości ok. 80 cm :

Cytat

JBL 4367 Studio Monitor

JBL-4367-Studio-Monitor-Mark-Levinson-NoJBL-4367-Studio-Monitor-Mark-Levinson-No

Tych ponownie bym posłuchał ale w bezpośredniej konfrontacji z 4365 bo jeszcze bardziej lubię metalowe membrany w driverach w wielu systemach głośnikowych. ML No 534 + JBL 4367 z pierścieniowymi niemetalowymi membranami i na średnich i wysokich całkiem sporo podobnie choćby do nowych Wilson Audio z D'Agostino, i bas dynamiczniejszy i lepiej kontrolowany w 4367, aniżeli w WA.

JBL DMS-1 Digital Monitor System One

JBL-DMS-1-Digital-Monitor-System-One.jpgJBL-DMS-1-Digital-Monitor-System-One-TriMuzi-ki-Centar-Pavarotti.png

JBL SCL-1 (Synthesis Custom Loudspeakers)

dsc03734_qxkn.jpgdsc03717_xzhf.jpg

Był taki prototyp K2. Wyszły SCL-1.

2000885695_JBLProjectK2S9990(Prototype).thumb.jpeg.1aa0eb8b26ceee4d4c8df26d8c38c6b3.jpegJBL-Synthesis-SCL-1-SSW-1-Synthesis-Cust488_619909467.jpg

Westlake Audio SM-1

W Westlake Recording Studios model SM-1 z UHF, HF, MF i LF - JBL. Mid-bass TAD.

I masz na dokładkę monitory SM-1 z ekstremalnymi wymaganiami jak i potencjałem brzmieniowym, przy których różne sporo mniejsze monitory w tym przeciętne w swojej cenie domowe TAD są jak popierdółki/komputerówki.

SM-1 Series wysterujesz świetnie gdy na całe pasmo zaaplikujesz prądowe crossovery z CC do ok. 77VDC || 77VDC - 100VDC || 100VDC. 4 x więcej kondensatorów dla wersji z CC. Przykładowo, jak w standardowych crossoverach 75 kondensatorów na stronę, to takich samych potrzeba 600 na parę do wersji z CC. Zewnętrzne crossovery z CC rozrosłyby się, że wciągałbyś je na wózku paletowym. Następnie podepniesz 6-ść kompletów porządnych kabli głośnikowych i dużo rzetelnych, bardzo neutralnych  wzmacniaczy mocy, także przedwzmacniacz neutralny, przezroczysty i równy, i jak najbardziej neutralne interkonekty. I będziesz miał rasowe granie jak trza :) Takie jak lubię.

Tak wysterowany system głośnikowy ukaże idealnie to co zapoda źródło/nośnik, więc przerzucasz tylko muzykę (na wszelkich źródłach) by usłyszeć wszystko na nowo z ekstremalną dawką emocji muzycznych/dźwiękowych.

Westlake-Recording-Studios-Westlake-AudiWestlake-Recording-Studios-Westlake-Audipost-28079-0-15559100-1482378674_thumb.jpgWestlake-Audio-U-S-HI-FI-PRICE-SCHEDULE-

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Sovereign napisał:

Tak wysterowany system głośnikowy ukaże idealnie to co zapoda źródło/nośnik, więc przerzucasz tylko muzykę (na wszelkich źródłach) by usłyszeć wszystko na nowo z ekstremalną dawką emocji muzycznych/dźwiękowych.

To jedno z najsensowniejszych stwierdzeń, jakie jest do odczytania na forum, z przestrzeni dekady.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobożne życzenia ale kiedy bajki dla dorosłych się sprawdzają?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Sovereign napisał:

Takich hornów jeszcze nie miałem - może wiesz co to za model o szerokości ok. 80 cm

to jakiś  yuichi horn

18 godzin temu, Sovereign napisał:

Następnie podepniesz 6-ść kompletów porządnych kabli głośnikowych i dużo rzetelnych, bardzo neutralnych  wzmacniaczy mocy, także przedwzmacniacz neutralny, przezroczysty i równy, i jak najbardziej neutralne interkonekty. I będziesz miał rasowe granie jak trza 🙂 Takie jak lubię.

Tak wysterowany system głośnikowy ukaże idealnie to co zapoda źródło/nośnik, więc przerzucasz tylko muzykę (na wszelkich źródłach) by usłyszeć wszystko na nowo z ekstremalną dawką emocji muzycznych/dźwiękowych.

i wszystko jasne , a ja tyle lat szukałem odpowiedzi :))

JBL 4365 powiadasz ze lepszy z Levinsonem 

 

ja wole jak JBL gra z Western Electric ale mogę się mylić ....

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach







JBL 4365 powiadasz ze lepszy z Levinsonem 
 
ja wole jak JBL gra z Western Electric ale mogę się mylić ....


JBL 4365 mimo tego, że mają dość wysoką skuteczność (93db) potrzebują mocy. Taki wzmacniaczyk na 300B dla nich to będzie pomyłka. Grają naprawdę dobrze np z wysokimi modelami Macintosha lub Levinsonem. W innym przypadku szkoda sobie zawracać głowę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolumny są do tranzystora i są kolumny do lampy ,małej mocy  trioda to duże wyzwanie  by znaleźć odpowiednie kolumny .jeśli uda się znaleźć  to super .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 24

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.