Skocz do zawartości
IGNORED

Czuję się całkowicie zagubiony - szybkie pytanie, szybka odpowiedź


mirfak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zbyt duży skrót myślowy zastosowałem ;) Miałem na myśli zakup CD z drugiej ręki, nie naprawę starego. I w tym kontekście szukam dobrego transportu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, pataus napisał:

zakup CD z drugiej ręki, nie naprawę starego. I w tym kontekście szukam dobrego transportu.

To co w końcu chcesz kupić? Zintegrowany odtwarzacz CD czy CD-transport?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić używany CD który będzie służył jedynie za transport. Chcę wiedzieć jakich laserów/mechaniki unikać a które uważa się za dobre lub łatwe do wymiany(w razie problemów)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pataus napisał:

Chcę kupić używany CD który będzie służył jedynie za transport.

To czemu nie kupisz czystego transportu?

 

1 godzinę temu, pataus napisał:

Chcę wiedzieć jakich laserów/mechaniki unikać

Unikać takich które nie są już produkowane. 

 

1 godzinę temu, pataus napisał:

a które uważa się za dobre lub łatwe do wymiany(w razie problemów)

Wiele bardzo dobrych laserów nie jest już produkowane od dziesięcioleci. 
A z tym  które są łatwe do wymiany, to tak nie działa. Ten sam model lasera w jednym cedeku może być banalnie łatwy do wymiany, a w innym cedeku może być idiotycznie trudny/pracochłonny w wymianie. Zależy od konstrukcji mechanizmu i konstrukcji urządzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki McGyver.
"To czemu nie kupisz czystego transportu"
Ma być CD.
Dobra, robi się długo i szczegółowo.
Liczyłem że w skrócie dostanę wskazówki w stylu "unikaj cdeków firmy x" "unikaj laserów firmy y", "najmniej kłopotów sprawiają napędy firmy z"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, lost napisał:

Zastanawia mnie jeszcze kwestia prowadzenia masy w przedwzmacniaczu, sądzicie że osobne zasilanie dla każdego kanału ma sens, czy lepiej zrobić ground plane i łączyć masy kanałów na wejściowych chinchach i wspólny zasilacz? Wydaje się, że rozdzielenie całkowite masy obu kanałów ma sens, jeśli dalej są monobloki, ale jeśli w końcówce masa się łączy, a w dodatku zazwyczaj w źródle też jest wspólna to będzie gorzej? Wiem, że o prowadzeniu masy można książki pisać, ale może macie jakieś przemyślenia.

Ja mam takie doświadczenie, że na początku w pierwszej wersji(lutowanej kilka lat temu) wzmacniacza słuchawkowego chciałem rozdzielić masy R i L i połączyć w jednym miejscu, ogólnie była gwiazda, masa łączy się przy wyjściu(wymusza to złącze jack 6,3) i wyszły same problemy, pętle masy, musiałem odłączyć ekran jednego kanału na wejściu i uziemienie, a szum i tak był na dość dużym poziomie, piki około -87dB. Drugie podejście to była wspólna masa i plane ground, jest poprawa, piki -100dB(koledzy zwrócili uwagę, że może to być przyczyną pętli tworzonej przez urządzenie pomiarowe). Co waszym zdaniem powinno być lepsze w przedwzmacniaczu(filtr dolnoprzepustowy+selektor+bufor na wo, albo bez+potecjometr+wzmacniacz linowy z niewielkim wzmocnieniem)? Dwa zasilacze to dobra droga, czy proszenie się o problemy?

Trudno zgadywać, ale uważam, że masa powinna być od razu wspólna. I tak zostanie połączona na wejściu, więc lepiej od razu nad tym zapanować. Audiofile jakoś nie cenią złącz symetrycznych w swoich normalnych urządzeniach (znaczy nie "w pełni zbalansowanych") , a przecież rozwiązałyby one większość problemów. Również słuchawki mogą mieć rozdzieloną masę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, przemak napisał:

Trudno zgadywać, ale uważam, że masa powinna być od razu wspólna. I tak zostanie połączona na wejściu, więc lepiej od razu nad tym zapanować. Audiofile jakoś nie cenią złącz symetrycznych w swoich normalnych urządzeniach (znaczy nie "w pełni zbalansowanych") , a przecież rozwiązałyby one większość problemów. Również słuchawki mogą mieć rozdzieloną masę. 

Audiofile w części może i nie cenią złącz symetrycznych, bo pewnie za mało złotych kabli robią na te złącza i bardziej zostaje sprzęt studyjny 😉 Mnie tor symetryczny odstrasza z przeciwnych powodów, całość wychodzi drożej, no i nie mam żadnego źródła z wyjściem symetrycznym, no ale powiedzmy, żebym kupił, albo na wyjściu karty/cd zbudował symetryzator, do dochodzi kolejny problem - sterowanie głośnością, 4 sekcyjny potencjometr z silniczkiem? Lepiej pewnie drabinka na przekaźnikach, ale znowu 4 sekcje? Można wiedzieć jak Ty sterujesz głośnością, bo to wydaje się problemem, którego nie da się rozwiązać w rozsądnej cenie?

Co do słuchawek, to moje mają rozdzieloną masę, która łączy się na wtyku jack, więc w zasadzie można założyć 2 wtyki i kanały rozdzielać, ale średni sens w tym widzę(dual mono wzmacniacz słuchawkowy? we wszystkim co bym chciał podłączyć trzeb wymieniać kable), a moje rozważania na temat masy bardziej dotyczą przedwzmacniacza.

Zamówiłem transformator Monacora, jak  przyjdzie to napiszę, czy szum się zmienił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pataus napisał:

"To czemu nie kupisz czystego transportu"
Ma być CD.

Czyli nie potrafisz uzasadnić. 

 

Godzinę temu, pataus napisał:

Liczyłem że w skrócie dostanę wskazówki w stylu "unikaj cdeków firmy x" "unikaj laserów firmy y"

A tak spłycić tego zagadnienia się nie da. W niektórych cedekach dajmy na to Yamahy są lasery powszechnie dostępne i tanie jak barszcz, w innych cedekach Yamahy są lasery nie do dostania nigdzie. I tak jest w zasadzie z cedekami dowolnego producenta który już dłuższy czas operuje na rynku. 
Z samymi laserami jest podobnie. Jedne modele laserów Sony są powszechnie dostępne i tanie jak barszcz, inne są nie do dostania nigdzie. 
Z laserami Philipsa, Sharpa, Sanyo jest tak samo.
 

 

Godzinę temu, pataus napisał:

Liczyłem że w skrócie dostanę wskazówki w stylu (...) "najmniej kłopotów sprawiają napędy firmy z"

Też nie, bo bardziej niż producent liczy się implementacja. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te zabezpieczenie głośników przed składową stała będzie dobre? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jeśli nie to czy istnieje jakieś dostępne pcb lub jeszcze lepiej plik do prasowanki? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lost napisał:

Audiofile w części może i nie cenią złącz symetrycznych, bo pewnie za mało złotych kabli robią na te złącza i bardziej zostaje sprzęt studyjny 😉 Mnie tor symetryczny odstrasza z przeciwnych powodów, całość wychodzi drożej, no i nie mam żadnego źródła z wyjściem symetrycznym, no ale powiedzmy, żebym kupił, albo na wyjściu karty/cd zbudował symetryzator, do dochodzi kolejny problem - sterowanie głośnością, 4 sekcyjny potencjometr z silniczkiem? Lepiej pewnie drabinka na przekaźnikach, ale znowu 4 sekcje? Można wiedzieć jak Ty sterujesz głośnością, bo to wydaje się problemem, którego nie da się rozwiązać w rozsądnej cenie?

Co do słuchawek, to moje mają rozdzieloną masę, która łączy się na wtyku jack, więc w zasadzie można założyć 2 wtyki i kanały rozdzielać, ale średni sens w tym widzę(dual mono wzmacniacz słuchawkowy? we wszystkim co bym chciał podłączyć trzeb wymieniać kable), a moje rozważania na temat masy bardziej dotyczą przedwzmacniacza.

Zamówiłem transformator Monacora, jak  przyjdzie to napiszę, czy szum się zmienił.

Całość wychodzi drożej o jakieś 7 PLN 😉 Sterowanie głośnością może być niesymetryczne, byle wejścia i wyjścia były symetryczne, a i to nawet nie jest niezbędne. Do skutecznego przerwania pętli mas wystarczy symetryczne wejście (nawet nie symetryczne tylko różnicowe), tak mam od zawsze zrobioną regulację głośności w studiu - zwykły potencjometr 4,7k na nawet długich (no, powiedzmy 2m) byle porządnych kablach i już. Jeżeli wejście końcówki jest symetryczne to żaden problem, ale i z nadem 216 działało to bez problemu (ale on z kolei nie ma bolca). 

Słuchawki mają wtyki xlr czteropinowe takie, to już chyba standard jest. Oczywiście jack jest wygodniejszy i kompatybilny, ale jak ktoś robi dla siebie, to czemu nie. 

Mam nadzieję, że zamówiłeś LTR110. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, lost napisał:

Czyli symetryczne tylko połącznia wyjście/wejście, a urządzenia liniowe? 

Nie rozumiem? Tam, gdzie się da, to symetria, a gdzie się nie da, to się nie da, i wtedy wejście symetryczne bardzo pomaga. Większość porządnych sprzętów ma na wejściach pstryczek ground lift, który działa też przy połączeniach niesymetrycznych właśnie dzięki wejściu symetrycznemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Nie spłycam ale redukuję ilość możliwości. Miało być krótko.
Więc może inaczej - które napędy/lasery brać pod uwagę a które absolutnie nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pataus napisał:

Liczyłem że w skrócie dostanę wskazówki w stylu "unikaj cdeków firmy x" "unikaj laserów firmy y", "najmniej kłopotów sprawiają napędy firmy z"

 

1 minutę temu, pataus napisał:

Więc może inaczej - które napędy/lasery brać pod uwagę a które absolutnie nie?

To jest to samo, tylko że innymi słowami. A skoro tak, to jakże mógłbyś uzyskać inną odpowiedź?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Panjarek napisał:

Czy te zabezpieczenie głośników przed składową stała będzie dobre? 

Zadziałać prawdopodobnie zadziała.

Poziom zadziałania to ponad 2V. Do tego miękkie stany przełączające tranzystory... 

Ogólnie lipa.

Wydaje mi się, że Koledzy forumowi dużo lepsze zabezpieczenia produkowali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawiłem się dziś programem Arta i probowałem zmierzyc co nieco mój wzmaczniacz. Mam prośbę o komentarz kogoś mądrzejszego do tych fotek .
Pierwsza : generator zewnętrzny  druga generator z programu Arta , trzecia  plik wav 1 khz z sygnałem dodatkowym 4.5khz 0,1 %.Sztuczne obciążenie 8R moc 1W , karta wbudowana do laptopa  (więc nic specjalnego) 
Jak widać zdecydowana róznica . jak to zinterpretować? Który pomiar jest bardziej prawdopodobny? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
1768157157_IshRchn1WgenArta.thumb.jpg.5e3d009c3218ab4a7aca3129ac9ee780.jpg
350080558_IshRchn1W4k5hznoise01.thumb.jpg.23086cc09ecb7f024db953c01f2d41ee.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, pataus napisał:

Zabawiłem się dziś programem Arta i probowałem zmierzyc co nieco mój wzmaczniacz. Mam prośbę o komentarz kogoś mądrzejszego do tych fotek .
Pierwsza : generator zewnętrzny  druga generator z programu Arta , trzecia  plik wav 1 khz z sygnałem dodatkowym 4.5khz 0,1 %.Sztuczne obciążenie 8R moc 1W , karta wbudowana do laptopa  (więc nic specjalnego) 
Jak widać zdecydowana róznica . jak to zinterpretować? Który pomiar jest bardziej prawdopodobny? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
1768157157_IshRchn1WgenArta.thumb.jpg.5e3d009c3218ab4a7aca3129ac9ee780.jpg
350080558_IshRchn1W4k5hznoise01.thumb.jpg.23086cc09ecb7f024db953c01f2d41ee.jpg
 

Generator zewnętrzny jest do kitu. Miałem taki stary analogowy od ciasteczkowego więc w porządku, a zniekształcenia miał 1%. Zmierz sobie sam generator, Artą albo soundcard scope, i będziesz wiedział. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Generator zewnętrzny jest do kitu. Miałem taki stary analogowy od ciasteczkowego więc w porządku, a zniekształcenia miał 1%. Zmierz sobie sam generator, Artą albo soundcard scope, i będziesz wiedział. 
Faktycznie masakra jakaś. 1khz ledwo widać w tym szumie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pataus napisał:

Zabawiłem się dziś programem Arta i probowałem zmierzyc co nieco mój wzmaczniacz. Mam prośbę o komentarz kogoś mądrzejszego do tych fotek .

U mnie tego typu problemy pomiarowe ale przy wykorzystaniu RMAA powodował zasilacz SMPS lapka. Przełożenie przewodu USB wykorzystywanego przy pomiarze do gniazda dalej od gniazda zasilającego lub praca lapka z baterii rozwiązywała problem tych zniekształceń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.04.2021 o 19:28, pataus napisał:

wiłem się dziś programem Arta i prob

No i porażka, transformator nie pomógł, wychodzi na to, że problem może być wewnątrz urządzenia, nie wiem, może masy są połączone za cienkimi przewodami, albo gdzieś na płytce mimo wszystko coś się zapętla. Będę się jeszcze bawił, no ale wzmacniacz gra bardzo dobrze, więc muszę się jeszcze zmotywować 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Różne warianty, bez trafa, z trafem na wyjściu, z trafem na wejściu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję, że błądzę, podłączam kartę interkonektem chińskim za 20zł, płasko, włączyłem do tego Ten transformator i piki, może przerwa w ekranowaniu(bo te kable od Monacora nie wyglądają na dobrze ekranowane), przy pomiarze wzmacniacz przejściówka też polutowana i nie jest idealnie zaekranowane. Bliskość kabli 230V/Trafa daje zakłócenia 50hz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, lost napisał:

Bliskość kabli 230V/Trafa daje zakłócenia 50hz?

Transformator jest czuły na to, a ten jest samochodowy więc nie spodziewali się tam 50Hz 😉 Oddal typa daleko jak się da.

Godzinę temu, lost napisał:

wychodzi na to, że problem może być wewnątrz urządzenia

No to chociaż coś wiesz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sytuacja. Kabel DIY(L. N. PE) wpięty do gniazdka L/N. Na wtyczce napięcia: L/N 230V
PE/N 80V
PE/L 90V
Pomyślałem że coś schrzaniłem więc biorę oryginał komputerowy i...to samo. Pytanie o co chodzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, pataus napisał:

Pytanie o co chodzi?

Może gdzieś obok w podłączonym urządzeniu jest jakiś filtr RFI i tworzy się pojemnościowy dzielnik napięcia przez Cy. Wtedy na PE może być napięcie ale prąd pewnie znikomy więc niegroźne ale to tylko moja teoria i może niech ktoś mądrzejszy rozwinie myśl 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Może gdzieś obok w podłączonym urządzeniu jest jakiś filtr RFI i tworzy się pojemnościowy dzielnik napięcia przez Cy. Wtedy na PE może być napięcie ale prąd pewnie znikomy więc niegroźne ale to tylko moja teoria i może niech ktoś mądrzejszy rozwinie myśl  
Przypomne może że mam instalacje dwużylową więc PE naprawdę wisi w powietrzu w tych kablach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MariuszZ. napisał:

niech ktoś mądrzejszy rozwinie myśl

Ale żeś Mariusz dał czadu.

RFI, Cy, dzielnik napięcia i to pojemnościowy...

I kto tu teraz ośmieli się coś napisać mądrzejszego pod takim tekstem...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.