Skocz do zawartości
IGNORED

Czuję się całkowicie zagubiony - szybkie pytanie, szybka odpowiedź


mirfak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co chcesz obliczać? 

Ktoś tak to zaprojektował. 

Weź charakterystykę tej triody, wrysuj prostą obciążenia i zobaczysz zakres pracy. Jak wspomniał @Muzg jest to "bezpieczny" punkt pracy. 

Możesz owszem eksperymentować. R4 i R7 decydują o punkcie pracy. Tyle, że FET zasilany jest ze spadku napięcia na R4 w katodzie. Do tego istnieje tu szereg sprzężeń zwrotnych. Jak coś ruszysz to może rozjechać się wszystko. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Co chcesz obliczać? 

Ktoś tak to zaprojektował. 

A ja próbuję moim małym rozumkiem zrozumieć czemu tak 🙂 Czy dobrze rozumuję, że względnie mały Ra pozwala w tym przypadku również na uzyskanie relatywnie niskiej impedancji wyjściowej? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, BalROCK napisał:

A ja próbuję moim małym rozumkiem zrozumieć czemu tak 🙂 Czy dobrze rozumuję, że względnie mały Ra pozwala w tym przypadku również na uzyskanie relatywnie niskiej impedancji wyjściowej? 

możes polaczyc dwie triody rownolegle

wtedy impedancja wyjściowa zmniejszy sie o polowę a prąd zwiększy się dwukrotnie

rezystory w anodach i katodach trzeba zmniejszyć o polowę ale lepiej dać drugi taki sam rownolegle

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, BalROCK napisał:

względnie mały Ra pozwala w tym przypadku również na uzyskanie relatywnie niskiej impedancji wyjściowej? 

Tak. 

Acz właściwsze byłoby: "... relatywnie mniejszej impedancji wyjściowej."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Myślę złożyć owego preampa ale niestety są to moje początki.
W załączonym linku do postu gdzie jest opis budowy preampa jest plik jakich części potrzeba ale jest on tak nie przejrzysty iż nic nie rozumiem z niego.
Czy mógłby ktoś mi pomóc w rozszyfrowaniu nazw części ?

VSPS200f.asc - nazwa pliku z postu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Płytki już zamówione tylko części muszę dobrać 

Gdzie najlepiej zaopatrywać się w części ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Alien844
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VSPS200f.asc to jest plik do symulatora LTSpice, ale skoro jesteś początkujący to raczej za to nie będziesz się brał

Części możesz kupić np w TME, ale w pliku BOM który znajduje się w katalogu pcb-vsps200m-bom.zip, masz już podane numery katalogowe do zakupu w Mouser, stronka www.pl.mouser.com i tam możesz zamówić wszystko czego potrzebujesz. Plik jest przejrzysty, niestety brak doświadczenia nie pozwala Ci rozpoznać co tam napisali.  Pytaj na PW to pomogę w razie w.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez grze_sio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, grze_sio napisał:

VSPS200f.asc to jest plik do symulatora LTSpice, ale skoro jesteś początkujący to raczej za to nie będziesz się brał

Części możesz kupić np w TME, ale w pliku BOM który znajduje się w katalogu pcb-vsps200m-bom.zip, masz już podane numery katalogowe do zakupu w Mouser, stronka www.pl.mouser.com i tam możesz zamówić wszystko czego potrzebujesz. Plik jest przejrzysty, niestety brak doświadczenia nie pozwala Ci rozpoznać co tam napisali.  Pytaj na PW to pomogę w razie w.

Ale gapa ze mnie dopiero teraz zauważyłem iż na górze są zakładki i jest wszystko płytka, schemat, opis.

Pierwsza zakładka wyświetla się tak i myślalem iż to informację do kontaktu :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Alien844
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mogę zrobić z dwoma takimi trafkami? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w kolumnach takie potencjometry, których następowały fizyczne skoki przy regulacji.

Wiecie jak właściwie nazywa się taki typ potencjometru? Pot. skokowy nie pasuje. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kopczas napisał:

Miałem w kolumnach takie potencjometry, których następowały fizyczne skoki przy regulacji.

Wiecie jak właściwie nazywa się taki typ potencjometru? Pot. skokowy nie pasuje. 

Najczęściej "z grzechotką"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie poza audio.
Czy licencja na office jest przypisana do mojego Apple ID, czy do komputera (mam dwa komputery laptopa i stacjonarny na tym samym id) i nie wiem czy da się jedną licencję zainstalować na obu komputerach?
Przepraszam za off.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, mirfak said:

nie wiem czy da się jedną licencję zainstalować na obu komputerach?

Za mało danych - są różne typy licencji. Po prostu spróbuj...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś się orientuje jaka jest różnica między tymi wersjami płytek do A5 Pass'a? obie nie zawierają sekcji zasilania, więc wygląda tylko n aodmienny ukłąd elementów, ale może cos mi umyka?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, BalROCK napisał:

ktoś się orientuje jaka jest różnica między tymi wersjami płytek do A5 Pass'a? obie nie zawierają sekcji zasilania, więc wygląda tylko n aodmienny ukłąd elementów, ale może cos mi umyka?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jedna jest do wąskiego radiatora gdzie wszystkie trany masz w rzędzie tak jak obecnie projektują na diyaudio.com

druga do szerokiego radiatora

podobnie jak plytka Petera Daniela

a to jego

aleph 5

obraz.thumb.png.deaf8907a9c74717cfb18ca99506c1e9.png

osobiscie wybralbym płytke z tranami w rzędzie i umiescił tranzystory w okolicy 1/4-do 1/3 wysokosci od dołu

poza tym kazdy radiator jaki masz bedzie za mały by pobawic się biasem 🙂

moje były 50cm x50cm i .... jakbym miał dwa razy wieksze to tez byłyby gorące 🙂

poza tym ważna sprawa plyta radiatora musi miec do tego projektu minimum 10mm grubosci jesli tak nie jest warto jest kupic gruby płaskownik aluminiowy np 15mmx100mm i do niego przykręcic z jednej strony tranzystory a z drugiej największy mozliwy radiator

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slawek.xm piękna fota. Nie miałem świadomości, że on się aż tak mocno grzeje. Amelinium tyle nie mam, najwyżej łentylator pierdyknę 🙃

A co innego (nie tak amelinium-żernego) na Mosfetach byś polecił do diy? W sensie, żeby się płytki dało kupić. Po kontakcie z iAMPem200 od borysa zakochałem się w Mosfeciątkach 🥰

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, BalROCK napisał:

@slawek.xm piękna fota. Nie miałem świadomości, że on się aż tak mocno grzeje. Amelinium tyle nie mam, najwyżej łentylator pierdyknę 🙃

A co innego (nie tak amelinium-żernego) na Mosfetach byś polecił do diy? W sensie, żeby się płytki dało kupić. Po kontakcie z iAMPem200 od borysa zakochałem się w Mosfeciątkach 🥰

@Ape ma do sprzedania komplet plytek do Alepha J

brakuje quartetu 2sj74 musza być to dwie idelanie dobrane pary i to bardzo blisko siebie

jedna para na kanał  trzeba szukać na ebay lub kupić toshiby lub LSK

np

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

przy napięciu 25-30V i biasie minimum 0,5A/tran rozpraszanie mocy będzie ok 60W na kanał

kondy do zasilacza o najwiekszej mozliwej pojemności na 35-40V

trafo 2x18V-do 2x 24VAC 400W-500W (ja bym użył 2x 24V po odjęciu 2V na mostku i 2V na rezystorach filtra zostaje +-30V zasilania)

jest to jeden z najlepiej brzmiących układów Nelsona Passa

ale niedużej mocy

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opa1632 nadaje się jako bufor dla sygnału symetrycznego? DS podaje optymalne rezystory przy g=1 390ohm, ale wyczytałem gdzieś tutaj, że się wzbudza, grzeje przy +-15V i potrzebuje kondensatorów kompensujących w sprężeniu. Większość gotowych projektów jako bufor wejściowy używa raczej standardowych wzmacniaczy operacyjnych, zazwyczaj wzmacniacze operacyjne są przed i za regulacją głośności, a opa1632 ewentualnie na wyjściu. Ktoś ma jakieś uwagi co do aplikacji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rysunek z karty katalogowej, który tłumaczy wszystko:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A tu szczegół na który niewielu zwraca uwagę:

1946828717_OPA1632dru.thumb.JPG.5decdae63d65372051f9c8c81ba98049.JPG

Sama kostka pobiera około 15mA co daje moc na poziomie 450mW! 

Należy lutować termiczny pad do odpowiednio zaprojektowanego PCB aby odprowadzić to ciepło!

Dlatego układ grzeje się w aplikacjach przez domorosłych konstruktorów. 

Ze swoich doświadczeń powiem, że kość funkcjonowała znakomicie.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z kolegów usunął rezystor przez który  siatka była podłączona do anody

pisząc , że dźwięk się poprawił

ciekawy wg mnie artykuł na temat roli tego rezystora i metody jego zastąpienia

nie stosowałem jeszcze ale wypróbuję

wklejam całość bo wielokrotnie już się spotkałem ,że po czasie linki mogą być "puste"

Turning Pentodes & Beam Tetrodes into Triodes
Separating the DC conditions from the AC

22-jan-08

   

 Editors Note: This is a post from the JoeList posted here with Bill's permission. I have been encoraging Bill to make this thing a kit or a pre-assembled part (he has recently said he has found a better part to use for the zener which gives even better noise performance -- he has to buy them a 1,000 at a time and won't tell me what they are). Please email Bill and encorage him to release this if you are interested.

Eddie "Obivaughn Kentubi" Vaughn of Vaughn Audio has recently posted a snippet that explains how this works. 

   


Hi Kurt, Joes:

I don't care to keep this any great secret . . I just worked hard to get the theory into my head - much digging thru old texts on tetrode theory - and I didn't feel like giving it away . . . just wanted to have some fun is all, and maybe stimulate a little thinking and re-evaluation of some tired old "standard procedures."

The way I do this little trick - as a couple of folks already knew - is to bypass a zener with a cap. But, not just any zener and not just any cap. My favorite zener is a 1N821, a 15 cent, 1/2 W, 6.2 volt part that is both very quiet and of nearly zero tempco. I forget why 6.2V is the "magic" voltage for zeners but it is, the noise falls thru the floor and the low tempco yields a very stable voltage source . Maybe someone could post on this 6.2V business ...

To build this:

string five of the 1N821s in series and set them aside (1N821 now unobtainium, use an appropriate substitute string of zeners)

take two, 16V, 470uF Sanyo OSCon caps and put a 10k resistor across each one, then hook the two RC combos in series

connect that assembly across the zener string being sure to observe the polarity

then put a 1N914 diode & a 10R, 1/2 W resistor on the cathode end of the string and a resistive ferrite on the anode end

connect the other end of the 10R to the plate of the tube to be "triode connected" and the ferrite end of the assembly to the screen, and there you have it.

The 1N914 prevents the screen's going into a runaway "negative impedance" mode where is it emitting, rather than collecting, electrons.

The 10R resistor is both a parasitic suppressor and a "fuse link;" ALWAYS use a 1/2W MF resistor there, not something stout like a wirewound.

Note that if you are using true, three grid EL34s that the suppressor is best connected to about -5V or so. Just voltage divide off your bias supply. Biasing that grid slightly negative reduces its electron interception to essentially zero.

Have fun discovering what a triode connected tetrode/pentode really sounds like.

Bill - PEARL, Inc.

And a bit of explanation in another post:

> Will someone PLEASE explain what the zener thing for strapping pentodes as triodes is all about?


Basically, this is just a method of "level shifting" the screen to a lower DC potential than the plate and doing so thru a network with *very* low Z at audio frequencies.

Why is this a good thing?

Well if you look at the plate curves for pentode/beam tetrode operation you see that plate current is pretty much a function of screen voltage and that's why most amplification stages that employ these devices also regulate the screen supply. Otherwise plate current can be affected by the changes in screen voltage that will inevitably occur with the changes in screen current that accompany signal. The object being of course to provide a low-Z or "stiff" screen supply.

While it's the desired case for the turns of the screen grid lie within the "electron shadow" created by the negative charge on the control grid, this seldom turns out to be achieved in practice. Metal ceramic transmitting tetrodes being a notable and *very* interesting exception ie. 4CX-125, -250, -350 and their ilk.

When the screen is less than perfectly shadowed, its ability to attract electrons passing thru its accelerating, positive field on their way to the plate increases dramatically. Current at voltage equals power and consequently the screen must be able to effectively dissipate this, otherwise it will melt down eventually.

The more nearly equal the screen and plate voltages, the greater the screen current, and the greater the changes in its value with signal.

In "triode connected" pet/tets, this issue is typically "addressed" by the insertion of 100 to 1K ohms in series with the screen. While this *will* reduce the screen's voltage wrt to the plate and with that, the screen's current and consequent requirement for dissipation, it is far from an ideal fix.

Referring back to (1), it will be seen that plate current is a function of screen voltage. If the screen is intercepting electrons destined for the plate and if, triode-like, its current flow varies with it voltage it can be seen that that the potential on the screen will vary with the voltage drop across the resistor connecting it to the plate.

By this action, the effective impedance of the entire B+ supply is driven up by the insertion of a screen resistor. This action is the cause of the "softish," "mellow" sound universally reported when pet/tet/UL amps are "triode-connected"

The solution for this is to "level-shift" the screen to a lower DC level - thus limiting its dissipation - and to bypass the level-shifting circuitry with a *low* impedance ie. a *very* good, high value, low voltage cap of the BlackGate, Cerafine, OsCon variety.

1N821s work well for this as they are sonically reasonably benign and completely bypassed down to very low audio frequencies.

And another:

The deal is that what you want to do is run the screen DC-level shifted some 30-odd volts -below- the plate's voltage.

Thinking then in terms of --electron flow-- (and not the usual, ass-about-face "current flow" thrown at you in text books) work thru in your mind the correct polarity for the zener string such that its operating in its Zener-breakdown mode when electrons are flowing from the screen back to the plate connection on the OT.

That done, and remembering that its perfectly possible for a screen's normal impedance to become what's known as "negative." By that is meant that instead of -intercepting- a certain percentage of the anode-bound electrons, it goes into a mode where it is -contributing- to that flow; we say at that point that the screen's impedance has gone negative and it being that the B+ supply's impedance is held as low as possible a little more thought will bring you to the realization that a screen running as a negative impedance is doing so in a mode where it sees no practical limit on the current it can contribute.

Now, current through any (non-superconducting) conductor tends to cause it to heat up and high current causes it to heat up a lot. Hot conductors more readily go thermionic than cold ones and the moreso they go the hotter they get ... a self-stoking loop, a self-destructive loop ... capiche ? ?

So, what sensible people do is put a small-signal diode in series with the screen such that electrons can move -only- from the screen to the anode.

All that done, screens, contrary critters that they are, will sometimes just up and cack ... period ... get over it.

Well you don't want your dead screen supplying AMPS of current to, say, your control grid so a sensible thing to do is to put a 1/2W 10R ** METAL FILM ** resistor in series with the screen right at the point the screen-dropping circuit ties to the anode. Use a low-wattage, metal film part because they make almost perfect fuses. Hit hard with a burst of current they fritz pretty much instantly...

Even after all that, things can sometimes just get sh*tty on you at very high frequencies . . . get over that too. Dick around with about a zillion different kinds of ferrite beads placed (oh yeah, this -is- tedious) right where the screen lead exits the tube socket. Some beads sound rather better than others, the "resistive" ones seem best.

Finally, you don't want all that -stuff- in the AC signal path so just bypass from the screen side of the 10R resistor to the other other end of the zener string. In other words, bypass around, and only around, the zener string.

And there you have it.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

pearl-triode-trick.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mam pytanie odnośnie gramofonu. 

Chciałbym kupić jakiś tani (np lenco za 500zl). Czy można taki podłączyć do zwykłego preampa (posiadam preamp gavrona 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czy nada się on? Jeśli nie to może wzmacniacz słuchawkowy? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy gramofon można i trzeba podłączyć do pre korekcyjnego. 

Inaczej nie zagra. 

Nie ma zwykłych pre gramofonowych.

Jak jest wkładka MM to do pre współpracującego z wkłądkami MM. Jak wkładka jest typu MC to do odpowiadającego jej pre. 

Producent pre jest drugorzędny. 

O okablowaniu między gramofonem a pre nie wspomnę.

Chyba, że kupujesz jakiś gramofon z pre korekcyjnym.

Wówczas traktujesz go jak każde inne źródło...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Panjarek napisał:

Mam pytanie odnośnie gramofonu. 

Chciałbym kupić jakiś tani (np lenco za 500zl).

A jak dużą kolekcję płyt winylowych posiadasz? Ile sztuk?

 

11 minut temu, Panjarek napisał:

Czy można taki podłączyć do zwykłego preampa (posiadam preamp gavrona 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie. Potrzebujesz jeszcze dodatkowego przedwzmacniacza gramofonowego z korekcją RIAA. Jakość tego rzedwzmacniacza korekcyjnego ma przemożny wpływ na finalną jakość dźwięku z gramofonu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkanaście starych płyt. Jak się spodoba to prawdopodobnie będę powiększał kolekcje. 

Jaki tani preamp się nada? Chętnie bym złożył coś diy. Kity avt czytam że dają radę ale chciałbym mieć jakiegoś pewniaka. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Panjarek napisał:

Kilkanaście starych płyt. Jak się spodoba to prawdopodobnie będę powiększał kolekcje. 

Jaki tani preamp się nada? Chętnie bym złożył coś diy. Kity avt czytam że dają radę ale chciałbym mieć jakiegoś pewniaka. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś do czego pcb będzie łatwe do kupienia?

 

A może gramofon z wbudowanym preampem?

Na przykład Gramofon teac tn-175?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Panjarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Panjarek napisał:

Kilkanaście starych płyt.

To nie ma po co kupować ramofonu. 
 

13 godzin temu, Panjarek napisał:

Jak się spodoba to prawdopodobnie będę powiększał kolekcje. 

Po zakupie strucla za 500zł o którego użytkowaniu, a nawet o podłączeniu nie masz pojęcia - nie spodoba się. 
500zł to cena zaledwie dziesięciu najtańszych winyli sprzedawanych w markecie razem z kartoflami. 

 

13 godzin temu, Panjarek napisał:

Jaki tani preamp się nada?

Tanim się tylko znechęcisz do winyli. 

 

13 godzin temu, Panjarek napisał:

Chętnie bym złożył coś diy. Kity avt czytam że dają radę ale chciałbym mieć jakiegoś pewniaka. 

Tu masz pewniaka: 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli przerażają go dwa feciki to proponowanie układu lampowego .... 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, slawek.xm napisał:

jeśli przerażają go dwa feciki to proponowanie układu lampowego .... 🙂

Nie przerażają go dwa feciki: 

14 godzin temu, Panjarek napisał:

Coś do czego pcb będzie łatwe do kupienia?

A skoro robił już układy lampowe na "PCB łatwych do kupienia", to nie widzę problemu. 
Układy lampowe wcale nie są trudniejsze od półprzewodnikowych, tylko droższe. Owszem, trzeba bardziej uważać na wyższe napięcia, ale z drugiej strony popełnienie nawet dość grubego błędu prawie nigdy nie prowadzi do destrukcji układu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Panjarek, nie testowałem ale spotkałem się z pozytywnymi opiniami na temat tej płytki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jest też RIAA reduktora, ale tu opinie są dość mieszane. Wiem, że w tym sklepie jak się do nich napisze do jest możliwość kupna samej pcb

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.