Skocz do zawartości
IGNORED

kwadratowy pokój ze skośnym dachem - adaptacja akustyczna


pavlus007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym prosić Was o pomoc w zaaranżowaniu pokoju pod kątem akustyki.

Niestety pokój jest na bazie kwadratu, ze ściętym sufitem, do tego racjonalne jest ustawienie mebli tylko na jednej ścianie - ogólnie problem spędza mi sen z powiek od tygodni, jestem zdesperowany i przeczytałem prawie cały internet. Nie mam możliwości dobrego przetestowania praktycznie żadnego ustawienia głośników, bo aktualnie mam trochę inaczej ustawione meble niż zakładam docelowo - więc jestem zmuszony trochę teoretyzować. Z tego co widzę jest wśród Was wielu specjalistów 100 razy mądrzejszych ode mnie, więc mam nadzieję że z waszą pomocą uda się coś zrobić:)

 

0. sprzęt

Castle Knight 2 - bass reflex z tyłu, wg producenta są to kolumny przeznaczone na standy, ale taka opcja odpada, planuje je powiesić

Yamaha RN-500

REL T5 - producent każe stawiać w rogu pomieszczenia za kolumnami, co będzie ciężkie do zrealizowania

 

1. miejsce odsłuchu: sofa/krzesło/wędrująca sofa, zależy co uda się uzyskać

 

2. położenie głośników: Pierwszy załącznik jest jedynie w celu pokazania wymiarów pomieszczenia(pow. 15,5m^2) - wszystkie ustawienia są niepraktyczne lub grają niefajnie

Dalsze wizualizacje przedstawiają raczej najlepsze ustawienie do tego pokoju. Sprawdziłem to ustawienie na tyle na ile mogłem (drugi załącznik) w obecnym umeblowaniu - brzmienie jest o wiele bogatsze niż w poprzednich próbach, ale są dziury w basach i słychać jednak jakieś echa i zaburzenia, pokój jest nadal "przepełniony" dźwiękiem (choć nie tak jak wcześniej). Chyba najbardziej psuje zabawę ścięty sufit - a może właśnie dodaje zabawy? ;) ;)

 

3. położenie lewego głośnika we wnęce - nie mam pojęcia co z tym zrobić, jak to wymodzić - macie jakieś pomysły? Głośnik będzie na wysięgniku, odsunięty od ściany, chyba to może pomóc. Domyślam się też, że ostra krawędź regału też może psuć

 

4. okno dachowe: (w planach) gruba szyba, ponoć dobrze izoluje akustycznie od dźwięków z zewnątrz (tłumienność 35dB); możliwe że będzie trochę przesunięte w prawą stronę - wydaje mi się że może z jednej strony pomóc ze względu na rozproszenie dźwięku, a z drugiej zaszkodzić odbijając dźwięk głównie z prawego głośnika (przy łóżku). Od wewnątrz i zewnątrz będą rolety - myślicie że wyśmieją mnie jak spytam się w sklepie o audiofilskie rolety? ;)

 

5. podłoga: wykładzina na całej powierzchni, może dywan

 

6. sufit pod ukosem: z płyt karton-gips (zwykłych, nieperforowanych) - jest nachylony niestety pod kątem 45stopni. Miałem pomysł, aby wykończyć ten sufit jakąś farbą strukturalną, może coś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , ale czy to coś da?

 

 

Pozdrawiam

post-56532-0-49798200-1443992767_thumb.png

post-56532-0-93184500-1443999221_thumb.jpg

post-56532-0-77932200-1443999235_thumb.jpg

post-56532-0-33150100-1443999245_thumb.jpg

post-56532-0-85879900-1443999250_thumb.jpg

post-56532-0-33601300-1443999254_thumb.jpg

post-56532-0-07992300-1443999259_thumb.jpg

post-56532-0-90160100-1443999262_thumb.jpg

post-56532-0-49937000-1443999266_thumb.jpg

post-56532-0-17215600-1443999270_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę jest wśród Was wielu specjalistów 100 razy mądrzejszych ode mnie, więc mam nadzieję że z waszą pomocą uda się coś zrobić:)

 

Wynika z powyższego, ze nie zwracasz się do mnie, ale poddam pierwszą myśl — meble po jednej stronie powinny mieć za zadanie pokój maksymalnie „odkwadracić”.

 

Następny krok, to zwrócenie uwagi jak będą wędrowały odbicia między kolumnami, a słuchaczem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, dziękuję za odpowiedź - na pewno jesteś większym specjalistą ode mnie, a dla mnie, laika, każda sugestia jest na wagę złota:)

 

Po długich zmaganiach z tym skośnym sufitem udało się zobrazować najważniejsze pierwsze odbicia:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Niestety przestawienie mebli na inną ścianę nie będzie możliwe... biorąc pod uwagę względy użyteczności pokoju, nie uda mi się wygospodarować miejsca odsłuchowego, chyba że skieruję głośniki na okno, ale w takim ustawieniu głośniki grały przynajmniej klasę niżej niż przy ustawieniu "wzdłuż przekątnej" — przy obecnym umeblowaniu (3 załącznik) ustawienie "wzdłuż przekątnej" jest zaskakująco dobre, przebija wszystkie inne praktycznie pod prawie każdym względem - ogólnie jest "dobrze", choć nadal dokuczają dziury w basach, scena jest lekko zaburzona i są dosyć wyraźne odbicia od skośnego sufitu.

Dźwięk z lewej kolumny jest też mniej żywy przez ustawienie blisko regału. Domyślam się, że jeśli kolumna będzie schowana częściowo we wnęce, tak jak docelowo zakładam, to efekt będzie silniejszy, ale jestem zmuszony iść na kompromisy i wybrać to ustawienie.

Stworzyłem dzisiaj bardzo podobne warunki odsłuchowe do tych przedstawionych w omawianej wizualizacji, m.in. odwzorowałem mniej więcej tę wnękę, tylko w mniejszej skali - po długich testach stwierdzam, że efekt jest lepszy niż się spodziewałem - ucięło sporo basu (może przez to że było za mało przestrzeni? - docelowo będzie jej więcej i zastosowałbym tam może jakieś ustroje?), również płaska powierzchnia (biurko) blisko miejsca odsłuchowego nie będzie aż takim problemem jak myślałem. Za to nowym problemem okazała się wykładzina - udało mi się ustalić, że odbicia od podłogi mają spore znaczenie i chyba wymienię ją na dywan lub podłożę filc pod spód...

 

Z tego co udało mi się wychwycić, najwięcej szkody robi ten skośny sufit o którym pisałem w pierwszym poście - co myślicie o tej farbie strukturalnej?

 

Kolejna rzecz to okno - oddalając się od ściany ze skosem (przybliżając w stronę środku pokoju i okna) nieprzyjemnie rośnie pogłos głównie wysokich częstotliwości, myślę więc o roletach wewnętrznych, a może coś w tym stylu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - czy coś takiego może w ogóle działać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam, posiadam nieco wiekszy pokoj rowniez z skosami , kolumny sa przy tej skosnej scianie , zrobilem pare miesiecy temu remont tj skosna sciana i sufit otrzymala tynk strukturalny 2 mm. baranek a boczne sciany tynk strukturalny kornik tez 2 mm, sciana przeciwlegla otrzymala cegle klinkierowa. Zmiana akustyczna drastycza na plus w stosunku do zwyklej farby ktora mialem wczesniej przez wiele lat. Ogolnie musisz sie liczyc ztym ze przy skosnej scianie bedzie balagan na niskich i byc moze trze ba bedzie dolozyc bass trapa..

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twojego opisu co chcesz zrobić z kolumnami, jak i z tego co pokazałeś-ustawienia etc., głęboko zastanowiłbym się nad systemem audio słuchawkowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twojego opisu co chcesz zrobić z kolumnami, jak i z tego co pokazałeś-ustawienia etc., głęboko zastanowiłbym się nad systemem audio słuchawkowym.

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi

 

kolumny przestaw pod skośny sufit

Tak planowałem zrobić pierwotnie, ale sprawiało to duże komplikacje w urządzeniu pokoju. Mimo wszystko podążyłem za Twoją sugestią, kupiłem porządne standy, zrobiłem małe przemeblowanie i przetestowałem to ustawienie... W załączniku wizualizacja pokoju - różnica jest kolosalna w stosunku do każdego poprzedniego położenia. Jest mniej zakłóceń na wyższych częstotliwościach dzięki czemu muzyka nie męczy tak jak wcześniej, dźwięk stał się wyraźniejszy i "nabrał kształtów":) jest też mniej dziur w basach, choć jest ich (basów) delikatnie za dużo w planowanym miejscu odsłuchu, a po przesunięciu w dowolną stronę pojawiają się duże dziury. Oddalanie głośników od ściany na odległość większą niż ~35cm nie pomaga w tej kwestii, za to generuje silniejsze odbicia od okna.

A więc tak jak pisałeś fibi76, zrobił się bałagan w niskich tonach. Niestety za późno przeczytałem sugestie odnośnie tynku strukturalnego, właśnie jestem po malowaniu ścian... Choć nie wykluczam, że zrobię jeszcze coś takiego

 

Niezbyt czuję się na siłach żeby zdecydować co jeszcze zrobić z tym pomieszczeniem, jakie ustroje zastosować aby grało lepiej. Mógłbym liczyć na jakieś wskazówki?

 

Poza problemem niskich tonów z pewnością trzeba będzie coś zrobić z lewą stroną pomieszczenia, bo pojawiają się tam jakieś odbicia - na pewno zakupię rolety na okna i zasłony, te drugie raczej przezroczyste (jestem zmuszony ze względu na małą ilość światła w pokoju). Znalazłem takie "cudo":

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - udało mi się dostać próbki(zdjęcia w załączniku), całkiem nieźle tłumią wysokie tony... co o tym myślicie?

 

Kolejne istotne miejsce to ściana za miejscem odsłuchu (im bliżej ściany tym więcej pojawia się zakłóceń, bardzo pomagało położenie dużej, ciężkiej poduszki za głową) - radzicie zastosować jakiś panel absorbujący, czy rozpraszanie?

 

dziękuje z góry za pomoc

post-56532-0-65101800-1445468430_thumb.jpg

post-56532-0-09633000-1445468438_thumb.jpg

post-56532-0-40082300-1445468444_thumb.jpg

post-56532-0-11454100-1445468450_thumb.jpg

post-56532-0-74484000-1445468456_thumb.jpg

post-56532-0-79353400-1445468462_thumb.jpg

post-56532-0-72253200-1445468474_thumb.jpg

post-56532-0-60563100-1445468907_thumb.jpg

post-56532-0-52961500-1445468916_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twojego opisu co chcesz zrobić z kolumnami, jak i z tego co pokazałeś-ustawienia etc., głęboko zastanowiłbym się nad systemem audio słuchawkowym.

 

Poprzednia odpowiedź niechcący zabrzmiała ironicznie, nie zauważyłem że cytuję :)

Rozumiem irytację, ale zauważ proszę że moja pierwsza koncepcja wynikała z tego, że byłem zmuszony iść na duże kompromisy w umeblowaniu pokoju, który musi spełniać kilka kluczowych funkcji. Swoją drogą, system audio słuchawkowy już mam prawie skompletowany. Nabyłem miesiąc temu Sennheisery hd600 - przed eksperymentami z ustawieniem kolumn grały na równi z Knight 2, teraz jednak sporo im brakuje. Nabyłem mobilny DAC FiiO E18 i zastanawiam się w niedalekiej przyszłości nad zmianą Yamahy RN-500 może na coś z Advance acoustic, a może uda mi się nabyć jeszcze bottlehead crack dla Sennków:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym prosić Was o pomoc w zaaranżowaniu pokoju pod kątem akustyki.

 

Niezbyt czuję się na siłach żeby zdecydować co jeszcze zrobić z tym pomieszczeniem, jakie ustroje zastosować aby grało lepiej. Mógłbym liczyć na jakieś wskazówki?

 

Jeżeli najdą Cię siły:

 

Szafy, półki, regały i inne "meblościanki" łącznie z łóżkiem pasuje Ci stamtąd wynieść, biurko (jest ono za duże, ale nie wiem czy posiadasz inne) ewentualnie przestawić między kolumny (teraz za szeroko) które lekko wysuniesz. Fotel przysunąć do środka, (jesteś za blisko tylnej ściany). Na kolankową i boczne "kratownica" z two by four lub zwykłych kantówek (tak jak robi się ściankę działową) w ich środek wełna min 15cm. (jaka? było już na forum) jeżeli nadal będzie problem z "dołem" zabierasz się za tylne rogi pomieszczenia "superchunk bass trap" szerokie i głębokie na ile tylko miejsce pozwoli, jeżeli dalej nic... to "chmura z wełny" na sufit- panele (tanie,nie najlepsze) na podłogę...jeżeli dalej będziesz nie zadowolony to pasuję przerobić "podłogę"- legary 10-15cm wysokości, wełna pomiędzy, na górę płyta OSB HDF etc. Dalej "dupa"? Trzeba będzie ściągać rigips... no i oczywiście pozostaje jeszcze tylna ściana. Po wyrównaniu pasma w miejscu odsłuchu- "odchyłka" (+/- 3-6db max) można zacząć bawić się w "ożywianie" pokoju odsłuchowego, czyli np. front- dyfuzory 1 lub 2d, tył dyfuzory 3d. Oczywiście już od początku dobrze było by robić pomiary więc musiałbyś się zaopatrzyć w "sprzęt do tego stworzony" Podałem taki prosty przykład adaptacji który można wykonać sobie samemu, bez zaawansowanych strojonych pułapek etc.

 

Jeżeli nie czujesz się na siłach:

 

Niestety za późno przeczytałem sugestie odnośnie tynku strukturalnego, właśnie jestem po malowaniu ścian... Choć nie wykluczam, że zrobię jeszcze coś takiego

 

 

Myślę że z tynkiem też będzie "znaczna poprawa", i mam wielką nadzieję że będzie Ci się lepiej słuchało, czego bardzo życzę.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za obszerną odpowiedź

 

Chciałbym zastosować się do wszystkich Twoich porad, ale ograniczają mnie kwestie funkcjonalności pokoju - łóżko chciałbym zachować aby mieć gdzie spać:) natomiast biurko nie jest jeszcze zrobione, mogę je dowolnie kształtować, niestety muszę zachować rozmiar, potrzebne mi jest duże biurko do pracy - będzie w takim razie ścięty róg w pobliżu głośnika, zetnę też kawałek oparcia łóżka.

 

Co do tynku strukturalnego - myślę nad otynkowaniem skośnego sufitu oraz miejsc pierwszych odbić na suficie - czy może lepszy efekt da otynkowanie innych ścian zamiast tego?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tynku strukturalnego - myślę nad otynkowaniem skośnego sufitu oraz miejsc pierwszych odbić na suficie - czy może lepszy efekt da otynkowanie innych ścian zamiast tego?

 

 

Lektura na weekend...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.