Skocz do zawartości
IGNORED

USB I2S SDR-Widget


DeTom

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio dość dużo badałem temat asynchronicznych odbiorników USB. Chciałem się podzielić z Wami efektami moich poszukiwań. Poniższy wątek będzie poświęcony uruchamianiu a docelowo być może wykonaniu dedykowanej pcb pod odbiornik oparty na procesorze Atmela. Czytałem tu i ówdzie dużo dobrego na temat tego rozwiązania (np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Postanowiłem go wypróbować. Aby zaoszczędzić trochę czasu znalazłem gotowy projekt. Jest on trochę szerszy ponieważ jest to nie tylko odbiornik ale i optoizolacja I2S, DAC na AK4399 oraz analogówka. W chwili obecnej udało mi się to uruchomić w taki sposób, że Windows widzi urządzenie i Foobar2000 gada do niego po ASIO. Rozpoznaje też automatycznie częstotliwość przetwarzania co pokazuje na diodach LED. Teoretycznie wersja hardware jak i softu powinna zapewnić przetwarzanie do 384kHz (nie rusza DSD). Wydaje się że działa i w związku z tym będę walczył z nim dalej. Dam znać o postępach. Poniżej zdjęcie zmontowanego odbiornika.

 

Jeśli macie jakieś doświadczenia z tym rozwiązaniem, pytania, lub uwagi to zapraszam do dyskusji.

post-1340-0-91458000-1445450323_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie konto na DIYAudio.com, to można bezpośtednio napisać do użytkownika amanero na PW i wysyła za 39 EUR + VAT, nawet bez GB. Płatność PayPal. Nie wiem jak długo jeszcze. Jest tam temat dla zainteresowanych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam - a nie prościej byłoby pójść w grupowe zamówienie AMANERO w cenie 39 Euro ?

Pewnie prościej ale to jest zakładka DIY... a to nie oznacza w wolnym tłumaczeniu zrób to taniej. Są jeszcze inne walory takich działań, poznawcze, satysfakcja, itd. Natomiast czy jest taniej ? Cena AMANERO jak dobrze liczę wychodzi coś 200zł (zakładając, że uda się go kupić w promocji) natomiast części + pcb przy niewielkich ilościach nie powinno wynieść więcej jak 100 - 120 zł (izolowane). Pomijam fakt że Atmela mam jako próbkę ;-)

 

Jak macie konto na DIYAudio.com, to można bezpośtednio napisać do użytkownika amanero na PW i wysyła za 39 EUR + VAT, nawet bez GB. Płatność PayPal. Nie wiem jak długo jeszcze. Jest tam temat dla zainteresowanych.

Ja wiem że chciałeś dobrze ale nie uważasz że taki wpis w tym wątku jest delikatnie mówiąc nie na temat ? Bez obrazy :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie ten projekt. Atmel jest taktowany 1 zegarem 12MHz? Jak się ma jakość tego zegara do jakości wyjściowego sygnału I2S (jitter)?

Czy oprogramowanie piszesz sam, czy opierasz się na gotowych sterownikach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmel rzeczywiście taktowany jest zegarem 12MHz natomiast bezpośrednio do reclocku są używane dwa przełączane zegary 22,5792 i 24,576 MHz. Jakość sygnału wyjściowego zależy od jakości tych zegarów.

Korzystam z gotowego programu ale jest dostępny kod źródłowy gdyby ktoś chciał dostosować kod do własnych potrzeb.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boisz się, ze optoizolacja I2S może wprowadzać spory jitter?

Właśnie, czy nie lepiej odizolować USB? Jeżeli mimo wszystko chcesz izolować I2S(nie ważne jak), to warto ten sygnał przetaktować na nowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad wpływem optoizolacji na zegar. Powiem tak po to wziąłem gotowy projekt żeby to wszystko przetestować, pomierzyć. Izolację na USB też mam więc mogę sprawdzić i od tej strony choć boję się czy nie będzie miała wpływu na współpracę odbiornika z systemem. I bez tego sterowniki na Windowsa są kapryśne. W sumie to mnie osobiście to aż tak nie rusza bo zamierzam używać Linuxa ale... Oczywiście myślałem o tym aby w razie czego po izolacji I2S zastosować resampler asynchroniczny. Tyle że to już się robi rozbudowany układ ale może to jest dobra droga. Dodam jeszcze, że izolacja za odbiornikiem odcina od śmieci procesora co też może mieć znaczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że chciałeś dobrze ale nie uważasz że taki wpis w tym wątku jest delikatnie mówiąc nie na temat ? Bez obrazy :-)

Masz rację mój wpis dotyczy asynchronicznych odbiorników USB, ale nie rozwiązania henryaudio. Odpowiadałem Bodexowi.

 

Zastanawiałem się nad wpływem optoizolacji na zegar. Powiem tak po to wziąłem gotowy projekt żeby to wszystko przetestować, pomierzyć.

Zależy o jakim poziomie jittera jest mowa. Jeżeli stosunkowo niskich, to izolacja będzie miała wpływ na jitter - w teorii. W praktyce... Tak jak piszesz - testy i pomiary. Na pewno b. ważne będą maksymalnie krótkie ścieżki I2S do przetwornika, nie narażone na zakłócenia a także otoczenie samej kości. Czasami warto oblać otoczenie przetwornika masą.

Zaznaczam, że sam takich testów na jitter nie robiłem, bazuję tylko na doświadczeniach innych konstruktorów (np. nwavguy) i materiałach różnych firm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wcale nie jestem pewien czy będę w stanie niskie wartości jittera zmierzyć. Mam co prawda dostęp do dobrych oscyloskopów ale mówimy tu w teorii o ps. No zobaczę jak to będzie wyglądać.

Co do konstrukcji to w pełni się z Tobą zgadzam. Mam trochę doświadczenia w projektowaniu pcb i patrząc na ten zapożyczony projekt mogę stwierdzić że mogło być lepiej ale nie jest tak źle. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Z placu boju...

Udało się to wszystko uruchomić. Nie bez niespodzianek jak zwykle. Projekt nie jest mój więc wiedzę nabywałem w czasie uruchamiania. Na chwilę obecną mogę potwierdzić że układ działa. W Windows 8.1 jest bez problemu wykrywany (po zainstalowaniu sterowników) i współpraca z Foobarem jest bezproblemowa. Sterowniki działają na ASIO więc w systemie nie pojawia się dodatkowe urządzenie odtwarzające ale dla mnie nie jest to problem. Będę docelowo sprawdzał to pod Daphile. Tam nie powinno być w ogóle problemów ponieważ UAC2 jest zaimplementowany w jądrze systemu.

 

Kilka słów jak to gra. Oczywiście jako że projekt jest w jednym kawałku to znaczy odbiornik i DAC (AK4399EQ) mogę oceniać to jako całość. W domu do tej pory grałem na WM8741 mojego autorstwa oraz karcie EMU1616M (CS4398) która dla mnie na chwilę obecną jest referencją. EMU gra bardzo szczegółowo, z bardzo dobrą mikrodynamiką i niezłą barwą. Mój WM8741 jest za to dość muzykalny, z ładną barwą ale nieco cofniętymi wysokimi (w stosunku do EMU). Choć mu ich nie brakuje. Nowy DAC jest w moim odczuciu złotym środkiem pomiędzy tymi które już mam. Pozostaje muzykalny pomimo większej otwartości wysokich częstotliwości. Ta otwartość spowodowała świetną lokalizację źródeł pozornych, teraz naprawdę ma znaczenie jak siedzimy w stosunku do kolumn. Lokalizacja instrumentów jest w każdym wymiarze, nie tylko lewo prawo ale w tył przód oraz góra i dół. To naprawdę ciekawe doświadczenie. Pojawiła się też spora dynamika w każdej skali. Odczuwam to tak że dźwięki głośniejsze nie przykrywają tych gdzieś obok. Wszystko jest doskonale słyszalne. Powiem może już trochę wyświechtanym sloganem ale prawdziwym, odkrywam płyty na nowo bo słyszę więcej niż do tej pory. Oczywiście są to niuanse ale cieszą. Środek pasma bardzo fajny. Ayo jest naprawdę czarna :-)) Jeśli chodzi o bas to dostał niezłego kopa. Nie jest go więcej ale jest bardziej zdyscyplinowany, sprężysty. Ze wszystkich DACów które mam ten też jest najbardziej neutralny brzmieniowo. Żwir brzmi prawie doskonale, skrzypnięcia desek czy inne przeszkadzajki naprawdę nieźle. Czy jest to DAC doskonały ? Oczywiście nie ale naprawdę ciekawie się go słucha. Ma też taką swoją delikatną sygnaturę na dzwięku, posmak. Jest trochę... drewniany. Sorry nie pytajcie tak mi się kojarzy :-))

 

Jeśli będzie zainteresowanie mogę udostępnić schematy, projekt w Eagle i wykonane przeze mnie pliki gerber (produkcyjne pcb). Mogę też podpowiedzieć jak to wszystko uruchomić. Uff ale się rozpisałem :-) Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam schemat oraz widok na top pcb. Wymiary płytki 75 x 133. Dodam jeszcze, że autorem jest Jaroslav Dohnal.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zamówić oczywiście kilka pcb. Ostatnio zamawiałem w Techno service było dość drogo ale szybko (ok tygodnia). Cena z uruchomieniem produkcji oraz przesyłką wyszła ok 150 zł za płytkę. Można spróbować zamówić w Merkarze pewnie wyjdzie taniej ale też będzie to trwało z miesiąc pewnie. No ale jak teraz patrze to płytka pewnie wyjdzie 3x tańsza więc chyba warto poczekać :-)

Soft oczywiście jest darmowy (licencja GNU). Jego zaprogramowanie nie jest szczególnie trudne (via USB) ale trzeba zmontować kawałek elektroniki wokoło procesora. Jeszcze jedna ważna wiadomość jest taka że generatory zegara muszą mieć wejście ENABLE. Bez tego trzeba zrobić drobne zmiany na druku. Piszę o tym bo się sam na tym przejechałem :-) Jeśli nadal reflektujecie to dajcie znać. Poczekam może ktoś się jeszcze zdecyduje (będzie taniej) i po AS zamówię kilka sztuk. W takiej sytuacji można by zorganizować jakieś zamówienie w Mouser. Sam chętnie kupiłbym jeszcze parę części.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nadal reflektujecie to dajcie znać. Poczekam może ktoś się jeszcze zdecyduje (będzie taniej) i po AS zamówię kilka sztuk.

 

Otwieram listę

 

1.kolmen - 1 sztuka lub 2 w zależności od kosztu PCB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem działanie odbiornika na maksymalnej częstotliwości próbkowania. Oczywiście za pomocą resamplera bo materiału takiego nie mam. Działa wszystko ok bez żadnych zakłóceń czy zacięć. Na obrazku zrzut z Daphile (który rozpoznaje go od strzału).

Co do zamówienia płytek to jeszcze się wstrzymuje ponieważ cena o której pisałem jest przy 12 szt. Zobaczymy może się jeszcze ktoś w tygodniu zdecyduje. Ja sam potrzebuje z 4 szt więc może się uda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.