Jump to content
IGNORED

Accuphase E-202- speaker damping

jurek

Recommended Posts

Ten staroć ma trzypozycyjną regulację współczynnika tłumienia.

Jak to działa?

Nie mogę rozgryźć serwisówki (strona 14).

Regulacja polega na włączeniu ( lub nie ) rezystancji szeregowej w obwodzie głośnika/kolumny i tworzeniu w tym miejscu drugiej gałęzi sprzężenia zwrotnego . Ta dodatkowa pętla dostarcza sygnału usz z uwzględnieniem rzeczywistej impedancji obciążenia ( lub inaczej prądu w obciążeniu ).

Regulacja polega na włączeniu ( lub nie ) rezystancji szeregowej w obwodzie głośnika/kolumny i tworzeniu w tym miejscu drugiej gałęzi sprzężenia zwrotnego . Ta dodatkowa pętla dostarcza sygnału usz z uwzględnieniem rzeczywistej impedancji obciążenia ( lub inaczej prądu w obciążeniu ).

Dziękuję za odpowiedź.

Czyli za każdym z dwóch rezystorów 0.22R jest oddzielny odczep do wyregulowania wartości sprzężenia?

A potem odczepy te łączą się z globalnym usz?

Wślepiam się w serwisówkę i w oczach mi sie mieni...

Szacunek dla rysującego.

Dziękuję za odpowiedź.

Czyli za każdym z dwóch rezystorów 0.22R jest oddzielny odczep do wyregulowania wartości sprzężenia?

A potem odczepy te łączą się z globalnym usz?

Wślepiam się w serwisówkę i w oczach mi sie mieni...

Szacunek dla rysującego.

Mam wrażenie , że spoglądamy na różne schematy .

Na "moim" są trzy pozycje przełącznika odpowiedzialnego za rezystancję szeregową , pierwsza rezystancja szeregowa jest zwarta , dla następnej pozycji wynosi 0,02R i dla ostatniej 0,02 plus 0,11 R.

Spadek napięcia na tych rezystancjach jest proporcjonalny do wartości prądu płynącego w obciążeniu i sumowany do ogólnej pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego. W pewnym zakresie te proporcje ustalają też rezystory R 309 i 311 ( gdy mówimy o lewym kanale ).

Klasyczne sprzężenie napięciowe stara się zapewnić stałe wzmocnienie napięciowe wzmacniacza ( lub stałe napięcie na jego wyjściu ) niezależnie od impedancji obciążenia wzmacniacza .

Natomiast tak rozwiązanie sprzężenie pozwala na zmianę ogólnego wzmocnienia wzmacniacza w zależności od przebiegu impedancji kolumny głośnikowej ( obciążenia ), która potrafi być mocno nieliniowa w paśmie akustycznym i po części kompensować wpływ np wzrostu impedancji głośnika basowego w obudowie kolumny , ale nie sądzę aby to było zasadniczym przesłaniem dla tej konstrukcji.

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź- wszystko jasne.

W serwisówce jest błąd-rezystory R 303-306 w tabelach oznaczone są jako 0,22R/2W.

Ale to nie mam znaczenia przy ogólnych rozważaniach.

Ciekawostka- rezystory emiterowe tranzystorów końcowych mają wartość jedngo oma.

Sporo jak na dzisiejsze standardy.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.