Skocz do zawartości
IGNORED

Modyfikacja zwrotnic w głośnikach Beolab Penta III


filip_kr

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

chciałem prosić o pomoc w niewielkiej modyfikacji zwrotnic w głośnikach B&O. Kolumny posiadają na dole monobloki, w których wymieniłem kondensatory z uwagi na ich wiek, przy okazji wlutowałem podstawki precyzyjne i poeksperymentowałem z różnymi op-ampami. O ile w sprzęcie z początku lat 90 B&O montował jeszcze kondensatory ELNA, to w moich kolumnach z 1997 była straszna chińszczyzna. Nie wiem jak ma się to do ceny detalicznej tych kolumn, bo w latach 90 była ona niebagatelna... Ale przechodząc do sedna - odświeżenie monobloków przyniosło znaczącą poprawę jakości dźwięku. Pozostały jedynie duże kondensatory filtrujące w sekcji zasilania. Są tam 2x10000uf 80V (Elna). Nie wymieniłem ich z uwagi na koszt i problem z dostępnością takich kondów w Polsce - do wyboru w zasadzie Jamicon (ble) albo Mundorf MLtytic. Przy okazji zapytam czy ktoś uważa taką wymianę za zasadną? Głośniki pracowały dość dużo i pytanie czy zmiana tych kondensatorów może potencjalnie wpłynąć na dźwięk czy lepiej zostawić jak jest? Liczne posty na forum zdają się sugerować wpływ wymiany kondensatorów filtrujących na kontrolę basu.

 

Obiecałem przejść do sedna... Największym problemem nie są monobloki, które testowałem z innymi kolumnami, a same głośniki. Kolumny mają budowę 3,5 drożną. Rozwiązanie nietypowe, żeby nie powiedzieć dziwne. W zwrotnicach były bipolarne elektrolity (Roederstein). Wymieniłem je w miarę możliwości na foliowe, ale z uwagi na brak miejsca nie wszędzie było to możliwe. Duże 68uf w sekcji basowej wymieniłem na Mundorfy E-cap. Problem z tymi kolumnami polegał na zbyt dominującym basie i niewystarczającej średnicy i górze. Zdaję sobie sprawę z faktu, że jakość zastosowanych driverów w znacznym stopniu ogranicza sens inwestowania w te kolumny dużych pieniędzy. Głośniki basowe są ok - nie jest to mistrzostwo świata, ale powiedzmy, że wystarczy. Kopułka produkcji Seas raczej też nie stanowi problemu. Pozostają kiepskie głośniki średniotonowe (ITT). Mimo wszystko chciałbym zmodyfikować zwrotnicę aby nieco podnieść poziom średnich tonów. Czy ktoś będzie tak miły i rzuci okiem na schemat zwrotnicy żeby podpowiedzieć mi gdzie zacząć? Rezystor R1 na płytce 15 (średnie tony) wyrzuciłem i to poprawiło nieco sytuację. To samo zrobiłem z R3 na płytce 14, jak również zamieniłem C4 na nieco większą pojemność (MKT). Wreszcie pojawiły się detale i przestrzeń. Chciałbym jednak jeszcze nieco podnieść średnicę. Czy dobrą drogą będzie zwiększenie pojemności C1? Przy okazji - czy rezystory cementowe zamienić na jakieś Superesy albo inne? Ma to sens czy liczę na cud?

 

Wiem że pytam o wiele rzeczy, ale będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

 

Z góry dziękuję!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

"...Pozostały jedynie duże kondensatory filtrujące w sekcji zasilania. Są tam 2x10000uf 80V (Elna). Nie wymieniłem ich z uwagi na koszt i problem z dostępnością takich kondów w Polsce - do wyboru w zasadzie Jamicon (ble) albo Mundorf MLtytic." Jamicony używa m.in. Musical Fidelity i nie wiem o co chodzi z tym (ble). Jeżeli jednak Ci nie odpowiadają, to kup koreańskie Samyoungi AHS80VN10000M. Kondensatory serii AHS dedykowane są do sprzętu Hi-Fi.

Możesz kupić m.in. tu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś będzie tak miły i rzuci okiem na schemat zwrotnicy żeby podpowiedzieć mi gdzie zacząć?

Od pomiarów a później symulacji. Ta twoja przestrzeń i detale to może być rozjechana faza.

Problem z tymi kolumnami polegał na zbyt dominującym basie i niewystarczającej średnicy i górze.

Pomierz te kondensatory w zasilaczu. Jak nie masz czym to możesz po prostu podmienić na te jamicony i zobaczyć czy pomoże na bas. Nie majątek (ok. 40zł za parkę), a te elny miały prawo stracić już parametry. Lepszy tani a sprawny niż stary superhiper a wyschnięty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Nie wiem nawet czy jest sens mierzyć te duże kondensatory, bo i tak postanowiłem je wymienić. Proste pomiary za pomocą multimetru i tak niewiele powiedzą. Kupię Nippon chemi-con i zamiast 2 x 10000uf wstawię 2 x 12000uf do każdej końcówki. Stare miały tolerancję 20% więc nie powinno to zbytnio obciążyć mostka prostowniczego. Monobloki mają wszystkie inne elektrolity wymienione na Panasoniki FM, poza torem audio, gdzie zastosowałem Elnę Silmic II (próbowałem różnych). Podobnych części użyłem serwisując wzmacniacz Beomaster 7000 (który teraz pracuje jako przedwzmacniacz). Używałem go z kolumnami B&W 685 i pamiętam, że po wymianie kondensatorów była znacząca różnica w brzmieniu. Bas zyskał na dynamice, szybkości, pojawił się "wykop", wcześniej wzmacniacz kompletnie nie radził sobie z tymi głośnikami, a zapas mocy ma wystaczający. Z tym, że tam wymieniłem również duże filtrujące, a odświeżając monobloki od kolumn tego nie zrobiłem...

 

Zwrotnice w tych Beolabach wydają się dość skomplikowane. W sekcji basowej użyłem Mudnorfów E-cap, bo przeczytałem na forum o problemach z wymianą elektrolitów wpiętych równolegle na MKS/MKP. Średnie tony zrobię na jakichś rozsądnych cenowo MKP, z wyłączeniem kondensatorów wpiętych szeregowo, gdzie podobnie jak w zwrotnicy wysokotonowego, zastosuję MKP z nieco wyższej półki. Mam nadzieję, że nie doprowadzi to do rozjechania parametrów zwrotnicy. Sekcja tweetera była oryginalnie zbudowana na MKT, więc tu nie powinno być problemu. Producent zastosował cewki powietrzne, więc o to się raczej nie muszę martwić. Na pewno zmienię za to przewody wewnątrz kolumn na Jantzen solid core, do wysokich tonów 2x 0,5 mm, a do średnich i basu 2x 1,0. Czy drut 2x 1,0 wystarczy do głośników basowych? Proszę zwrócić uwagę na to, że 4 gł. basowe są spięte równolegle, a ze zwrotnicy wychodzi (z tego co pamiętam) tylko jedna para przewodów. Nie mogę zaszaleć z ceną kabli, bo każda kolumna ma ok 170 cm, co przy budowie 3,5 drożnej zrujnowałoby mnie finansowo przy użyciu drogich przewodów. Wymienię też okablowanie między monoblokiem a zwrotnicami - to jest raptem 20 cm, ale przy okazji... Zdaję sobie sprawę, że tylko pomiar dałby jednoznaczną odpowiedź na większość moich pytań i podmiana wszystkiego na chybił-trafił nie ma uzasadnienia, dlatego postanowiłem nie modyfikować wartości kondensatorów zastosowanych przez producenta. Sama wymiana blisko dwudziestoletnich części powinna poprawić sytuację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.