Skocz do zawartości
IGNORED

Zmiana charakteru brzmienia, inny wzmacniacz do Tannoy.


insaimz

Rekomendowane odpowiedzi

Gość numik

(Konto usunięte)

hmm, ale w tym salonie sala odsłuchowa jest raczej ok, w każdym razie równa dla wszystkich. Jakieśtam osłuchanie już mam, takie średniopoczątkujące, to jednak nie zmienia tego, że mam uszy :). Pylon Diamond, Dynaudio xcite i Kef r500 były WYRAŹNIE lepsze. Dali Z7? Wybrałbym nad te Tannoye.

 

Osprzęt To Oppo 105 i Audiolab oraz Atoll

 

Mam pisać inaczej niż pamiętam swoje wrażenie odsłuchowe? :).

 

A każdy sam powinien porównać i zdecydować za siebie, to jasne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych, przekręciłem potencjometr TREBLE trochę w lewo i muzyka, która wcześniej męczyła, brzmi teraz ok. Można słuchać długo.

 

Nie mniej jednak wzmacniacz chcę wymienić na wyższą półkę. Przynajmniej już wiadomo, że w połączeniu tej integry z tymi kolumnami ilość góry przeszkadzała najbardziej. Będę osłuchiwał u siebie czegoś o cieplejszym brzmieniu, prawdopodobnie Vincent 237.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych, przekręciłem potencjometr TREBLE trochę w lewo i muzyka, która wcześniej męczyła, brzmi teraz ok. Można słuchać długo.

 

Nie mniej jednak wzmacniacz chcę wymienić na wyższą półkę. Przynajmniej już wiadomo, że w połączeniu tej integry z tymi kolumnami ilość góry przeszkadzała najbardziej. Będę osłuchiwał u siebie czegoś o cieplejszym brzmieniu, prawdopodobnie Vincent 237.

 

Kiedy tego Vinca przesluchujesz? Ja dostalem dobra oferte na tego nowego musicala m5 i tez mnie korci wymiana...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy tego Vinca przesluchujesz? Ja dostalem dobra oferte na tego nowego musicala m5 i tez mnie korci wymiana...

 

Jak pisałeś w innym temacie, że a5 wyjdzie, to chciałem zapytać, czy Cie świerzbi :D

 

 

 

Vicka odsłucham, jak pójdzie marantz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje Vincentego i musicala posluchac,

5 chyba już niedługo będzie a potem panie Piotrze proszę o streszczenie ;)

Tak se mysle czy czasem nie za szybko 3 kupiłem ...Arek wszystko przez Ciebie teraz mam zagwozdke :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje Vincentego i musicala posluchac,

5 chyba już niedługo będzie a potem panie Piotrze proszę o streszczenie ;)

Tak se mysle czy czasem nie za szybko 3 kupiłem ...Arek wszystko przez Ciebie teraz mam zagwozdke :)

 

Masz m 3, a do jakich kolumn? Sprzedaj i weż m5 lub vicka jak czegoś Ci brakuje jeszcze w brzmieniu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzenie żę Zensory 7 grają lepiej od Tanoya jest dość interesujące. Ja zamieniłem swoje poprzednie Dali Ikon 6 MK II na Tannoy Revolution DC6T i nie załuję.

No chyba że Ikony grają gorzej od Zensorów......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz m 3, a do jakich kolumn? Sprzedaj i weż m5 lub vicka jak czegoś Ci brakuje jeszcze w brzmieniu .

Prawdę mówiąc na razie nie czuje chęci do wymiany wzmaka ,moje poprzednie słowa o wymianie nie będzie brane pod uwagę dopóki nie wymienię starych ( Dali 5005) na nowe .....

M3si na chwilę obecna gra coraz ciekawiej , dźwięk się zmienił na plus i to sporo a poza tym" kasa panie kasa"..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzenie żę Zensory 7 grają lepiej od Tanoya jest dość interesujące. Ja zamieniłem swoje poprzednie Dali Ikon 6 MK II na Tannoy Revolution DC6T i nie załuję.

No chyba że Ikony grają gorzej od Zensorów......

 

No bo w skali bezwzględnej wiadome jest, które z w/w grają lepiej, a które gorzej bez odsłuchów. Na jak ktoś pisze, że Zensory lepiej grają niż revolution xt6f, to niech se pisze. Nie sądzę jednak, żeby ktoś taką opinię brał na poważnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to jak brzmia kolumny ma wplyw tyle czynnikow ze po jednym odsluchu trudno oceniac. Akustyka, dobranie elementow systemu, zrodlo, rodzaj muzyki, jakosc nagrania, gust muzyczny i nastroj sluchajacego oraz kable.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham już kilka dni na lekko zmniejszonym TREBLE, jest na pierwszej kropeczce w lewo. Właściwie, to całokształt brzmienia przeszedł na drugą stronę granicy, po której mogę słuchać i słuchać na ten moment wszystkiego. Elektroniczna muzyka nie męczy. Ciężko mi jednak było stwierdzić wcześniej, że to wina zbyt dużej ilości góry, tak to bym wcześniej przekręcił potencjometr. Po prostu coś mi nie pasowało ale nie było tak łatwo stwierdzić co.

 

Grono potencjalnych nowych wzmacniaczy zatem się poszerza, nowy musi mieć głębszą scenę z lepszą separacją planów i nie może sypać piaskiem jak marantz.

 

Możliwe, że do odsłuchu dorzucę Denon 2020ae i zastanawiam się nad heglem. Warto kombinować wypożyczenie Norwega, czy z góry wiadomo, że będzie na górze jak z marantzem? Jest kilka h200 na aukcjach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem nie warto iść w hegle - grają sucho i beznamiętnie. Ich marketing mocno wyprzedził jakość dźwięku ktorą oferują te urządzenia

Może jakaś końcówka mocy jesli nie potrzebujesz dużej ilości wejść i sterowanie jej DACiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem nie warto iść w hegle - grają sucho i beznamiętnie. Ich marketing mocno wyprzedził jakość dźwięku ktorą oferują te urządzenia

Może jakaś końcówka mocy jesli nie potrzebujesz dużej ilości wejść i sterowanie jej DACiem?

 

Popełniłem błąd kupując DAC bez pre :(

 

Muszę szukać integry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak wymagajace i trudne do napedzenia są Twoje kolumny ale jeśli niezbyt to ze swojej strony polecam Caspiana lub jakiś piec lampowy

Dużo też dobrego czytałem o zestawie dzielonym Audiomatus + jakiś lampowe pre za niedużą kasę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Popełniłem błąd kupując DAC bez pre :(

 

Muszę szukać integry.

A to jeszcze jest tak ze nie kazdy dac ma dobry preamp wiec nie jest tak zle ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jeszcze jest tak ze nie kazdy dac ma dobry preamp wiec nie jest tak zle ;)

akurat ja wybierałem miedzy audio gd z pre i bez. A tam pre jest przeźroczysty, nie degraduje jakości dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy udalo Ci sie posluchac serii Precision z jakimkolwiek Musicalem?

Zależy co kto lubi. To połączenie może przypaść do gustu jednej osobie, a inna będzie kręcić nosem. Mnie zadowoliło dopiero połączenie MF-a ze Spendor. Do Tannoy już bym nie wrócił.

 

Musisz sam posłuchać. Opinie innych przy takich niuansach na nic się zdadzą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zależy co kto lubi. To połączenie może przypaść do gustu jednej osobie, a inna będzie kręcić nosem. Mnie zadowoliło dopiero połączenie MF-a ze Spendor. Do Tannoy już bym nie wrócił.

 

Musisz sam posłuchać. Opinie innych przy takich niuansach na nic się zdadzą.

Mroku a moglbys napisac jakich Tannoy i z jakim MF? A takze w czym spendory tak przypadly Ci do gustu? Jestem ciekaw Twojej opinii :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mroku a moglbys napisac jakich Tannoy i z jakim MF? A takze w czym spendory tak przypadly Ci do gustu? Jestem ciekaw Twojej opinii :)

To jest moja subiektywna opinia, więc przy zakupie nie powinieneś się nią sugerować. Różne Tannoye (i te tańsze i te z wysokiej półki) z MF-ami, między innymi A3 i X-150. Pierwsze wrażenie było na szalenie pozytywne. Specyficzna szczegółowa góra, ale o innym charakterze niż z np. Dali Ikon. Dźwięk był szalenie realistyczny. Bardzo mi się podobał. Spendor usłyszałem raz i od tego momentu przestałem gonić króliczka. Barwa, średnica, scena, plany, basik - w proporcjach odpowiednich dla mnie i mojej jamy. Spendor to nie są uniwersalne kolumny. Potrafią pokazać niedoskonałości i toru i nagrań. Kupowanie w ciemno odradzam. Gust każdy ma inny i można sobie bigosu naważyć.

 

moim zdaniem nie warto iść w hegle - grają sucho i beznamiętnie. Ich marketing mocno wyprzedził jakość dźwięku ktorą oferują te urządzenia.

Nie miałem okazji ich posłuchać, ale tyle ochów i achów tu na forum było. Może kwestia zestawienia z jakimiś dosadnymi kolumnami? To jedynie potwierdza, że jak się coś kupuje to niestety trzeba d... z domu ruszyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jest moja subiektywna opinia, więc przy zakupie nie powinieneś się nią sugerować. Różne Tannoye (i te tańsze i te z wysokiej półki) z MF-ami, między innymi A3 i X-150. Pierwsze wrażenie było na szalenie pozytywne. Specyficzna szczegółowa góra, ale o innym charakterze niż z np. Dali Ikon. Dźwięk był szalenie realistyczny. Bardzo mi się podobał. Spendor usłyszałem raz i od tego momentu przestałem gonić króliczka. Barwa, średnica, scena, plany, basik - w proporcjach odpowiednich dla mnie i mojej jamy. Spendor to nie są uniwersalne kolumny. Potrafią pokazać niedoskonałości i toru i nagrań. Kupowanie w ciemno odradzam. Gust każdy ma inny i można sobie bigosu naważyć.

Dzieki - fajnie jest znac opinie innych a zwlaszcza jesli znajdujesz w nich potwierdzenie tego co sam slyszysz - znaczy upewniasz sie ze sluch jest wciaz ok ;) - wiec jesli jest okazja to pytam :)

Ja nie twierdze ze Tannoy ktory mam to jest szczyt marzen i dokladnie mam takie odczucia przy sluchaniu tego kompletu jak powiedziales - piekna i aksamitnie szczegolowa gorna srednica i gora. Ciut mi chyba brak dolnej srednicy ale nie wiem czy z ta dodana srednica to bedzie bardziej naturalny dzwiek... Trzeba by znow na jakies odsluchy pochodzic :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki - fajnie jest znac opinie innych a zwlaszcza jesli znajdujesz w nich potwierdzenie tego co sam slyszysz - znaczy upewniasz sie ze sluch jest wciaz ok ;) - wiec jesli jest okazja to pytam :)

Ja nie twierdze ze Tannoy ktory mam to jest szczyt marzen i dokladnie mam takie odczucia przy sluchaniu tego kompletu jak powiedziales - piekna i aksamitnie szczegolowa gorna srednica i gora. Ciut mi chyba brak dolnej srednicy ale nie wiem czy z ta dodana srednica to bedzie bardziej naturalny dzwiek... Trzeba by znow na jakies odsluchy pochodzic :)

Jak Ci dźwięk pasuje to nie sugeruj się opinią innych o neutralności, holografii itp. i lepiej nie kombinuj. ;) Tu na forum kilka razy czytałem wątki-lamenty; miałem x, byłem bardzo zadowolony, coś mnie podkusiło, sprzedałem x, kupiłem y i... jest źle. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci dźwięk pasuje to nie sugeruj się opinią innych o neutralności, holografii itp. i lepiej nie kombinuj. ;) Tu na forum kilka razy czytałem wątki-lamenty; miałem x, byłem bardzo zadowolony, coś mnie podkusiło, sprzedałem x, kupiłem y i... jest źle. ;)

;) za duzo nie bede kombinowal ale poslucham na pewno MF M5si - cos mi mowi ze to moze byc to :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hegle sie czesto trafiaja na rynku wtornym o czyms to musi swiadczyc

Sprobuj kupic np sugdena a21 - prawie niemozliwe :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hegle sie czesto trafiaja na rynku wtornym o czyms to musi swiadczyc

Sprobuj kupic np sugdena a21 - prawie niemozliwe :)

A tutaj ich troche sie wystawia - tzn w UK

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A tutaj ich troche sie wystawia - tzn w UK

 

A co w m3i bys poprawil?

 

M5si mnie obok vicka i denona tez kusi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w m3i bys poprawil?

 

M5si mnie obok vicka i denona tez kusi.

Chyba najbardziej wyczuwam braki dolu i dolnej srednicy ale to raczej glownie przy odsluchach wieczornych gdzie poretlo glosnosci wedruje maxymalnie na godz 8. Mam nadzieje ze wydajnosc pradowa M5 tutaj powinna zrobic znaczna roznice - oby tak bylo :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie,

 

powinienem mieć na odsłuchu Vincenta 237 może we wtorek lub w środę.

 

Powiedzcie jednak, czy do moich paczek warto również stanąć na głowie, żeby odsłuchać hegla h 200 ? Czy to połączenie z góry nie jest przekreślone?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie, jestem w podobnej sytuacji jak kolega @insaimz.

Posiadam amplituner Denon AVR-X5200W oraz Tannoy Precision 6.2 i chciałem zapytać czy wzmacniacz w granicach 6 tyś. zmieni zauważalnie brzmienie. Oczywiście amplituner kupowałem do KD ale myślałem, że wybierając model z wyższej pólki przy okazji będę mógł posłuchać muzyki. W tej chwili jest jakoś tak mocno analitycznie, trochę sucho, mało dynamicznie i chyba nie do końca z dobrze kontrolowanym basem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jestem bardzo ciekawy @insaimz twoich wrażeń po odsłuchu Vincenta, ale nie ukrywam że ja wolałbym jakiś wzmacniacz z wejściem main in.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 27

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.