Jump to content
IGNORED

Aktywny Sub - raz działa raz nie


Setkarol

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Jest to mój pierwszy post tak więc prośba o wyrozumiałość.

 

Mam problem. Podczas oglądania TV (kablówka multimedia) HD niekiedy aktywny sub się wyłącza i załącza. Lampka z zielonej zmienia się na czerwoną. Niektóre audycje, filmy są w całości z załączonym subem i jest poprawnie. Niekiedy jest tak, że audycja jest bez suba a sub włącza się na reklamy (kanał comedy central), ale na C+ HD też niekiedy na jednym filmie się wyłącza i załącza. Połączanie między dekoderem HD a amplitunerem za pomocą kabla optycznego. Amplituner z Subem chinch takim zwykłym. Pozostałem głośniki przewodem firmy Cordial.

 

Sprzęt to:

 

Amplituner Pioneer vsx 329

Głośniki Denon 5.1 w skład którego wchodzi Sub Aktywny Denon DSW 1312

 

Czy ktoś ma sugestie bądź dobrą rade gdyż problem jest bardzo irytujący. Dodam że nie zawsze to występuje, rzekłbym że losowo. Jeżeli trzeba podać więcej parametrów jestem do dyspozycyji.

Link to comment
Share on other sites

Kolego, najprawdopodobniej reklamy nadawane są z dzwiękiem 5.1 a film nie i dlatego na reklamy włącza się sub. Sub wyłącza się i włącza bo jest słaby sygnał. Tak to jest z tymi obszczanymi kanałami z naszych platform mimo, że HD. Gdyby sub miał wejście LINE IN L i R mógłbyś zastosować połączenie typu Y ale w Twoim subie jest tylko jedno wejście więc nic nie da się zrobić.

Link to comment
Share on other sites

Ha ha ha , skoro w zestawie są monitorki to i tak odtwarza wszystko, nawet te z kanałów frontowych. Podczas podania wielkości frontów jako small automatycznie bas jest przekierowany na suba.

 

Więc skoro to się dzieje już przy takim ustawieniu to sygnał jest za słaby i kupa.

Link to comment
Share on other sites

NIE DA SIĘ. Jakież to bardzo polskie... A właśnie że się da. Wystarczy w Home Menu przy ustawieniu subwoofera dać PLUS. Wtedy będzie odtwarzał basy nie tylko z kanału LFE, ale również z pozostałych.

 

niestety nie przyniosło to żadnego efektu a wydaje się być gorzej. Na c+hd nie mam żadnego efektu suba, aby go mieć muszę on/off zrobić suba i się włącza. Ustawienia to F - large, SW - plus, s - small, c- small. Może zainwestować w przewód do suba ?

Link to comment
Share on other sites

A nie możesz zwiększyć poziomu sygnału kierowanego na subwoofer? Ja w menu amplitunera mam taką opcję.

 

Dałem na max i odpowiednio sciszyłem regulacją wzmocnienia na samym subie. Wskakuje od razu.

 

Pomożesz w tym temacie ? zielony jestem ?

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli inne głośniki są ustawione na Large - odtwarzają niskie tony swoich kanałów, a dodatkowo idą one na subwoofer.

 

Jeśli są Small - niskie tony są kierowane wyłącznie na subwoofer.

 

W obydwu przypadkach ilość basu z kanałów nie-LFE posyłanych na subwoofer jest identyczna.

Link to comment
Share on other sites

Kolego, najprawdopodobniej reklamy nadawane są z dzwiękiem 5.1 a film nie i dlatego na reklamy włącza się sub.

 

Jeżeli sub nie wariuje w czasie jednego filmu, a zachowuje się tak w czasie normalnego odtwarzania programów tv to Kolega którego pozwoliłem sobie zacytować ma w 100% rację...

 

Podłącz BR z fimem 5.1/7.1 pod amplituner i jeżeli przez cały film sub będzie pracował normalnie - jest OK.

(to znaczy lampka powinna być cały czas zielona, a nie sub cały czas wydawać dźwięki - niby to oczywista oczywistość, ale wolę dopowiedzieć....)

 

Niestety marketing nakłania nas na zakup TV 4k a życie skrzeczy iż zwykle HD z dźwiękiem 5.1 to marzenie......(jeśli chodzi o programy TV)

Link to comment
Share on other sites

Spróbuj w menu ustawień kolumn ustawić głosność suba na max, nie wiem tylko czy coś to da bo może jest to tylko podgłośnienie suba z pozycji amplitunera a nie zwiększenie mocy sygnału wchodzącego na niego. Spróbować nie zaszkodzi. Nic się nie zepsuje. Acha, i nie zapomnij wtedy odpowiednio ściszyć potencjometrem w samym subie. Poza tym zrób jak proponuje Kolega Shrek777

 

Podłącz BR z fimem 5.1/7.1 pod amplituner i jeżeli przez cały film sub będzie pracował normalnie - jest OK.

 

blu-ray-a lub dvd jeśli masz co zaświadczy o tym, że sub nie jest walnięty. Nie przeszkadza to w podgłośnieniu suba w menu. Jedynym wyjściem z sytuacji zapodawania dzwięku stereo (najprawdoposobniej Dolby Digital 2.0 , a nie masz możliwości wyboru oryginalnej ścieżki i napisów Pl, jeśli tak to spróbuj wybrać oryginalną śc.dz. i zobacz wtedy, poza tym na wyświetlaczu amplitunera powinno wyświetlić rodzaj sygnału wejściowego (PCM, DD). Jaki jest teraz? Może być inny podczas zwykłego programu a inny w czasie filmu. Może być a nie musi) przez platformę cyfrową jest zastosowanie dekodera Dolby Pro Logic lub DTS Neo6 do uprzestrzennienia ścieżki dzwiękowej i masz 5.1 Wtedy sub powinien normalnie "pracować" w czasie filmu ze wspomnianej platformy.

Link to comment
Share on other sites

czyżby

 

Na czym polega podgłośnienie suba z pozycji amplitunera? Czy amplituner wysyła jakiś sygnał sterujący, który spowoduje przestawienie wzmacniacza w subie na głośniej? Przecież, że nie. Po prostu Bass Management System w amplitunerze pośle na suba mocniejszy sygnał.

Link to comment
Share on other sites

Czy amplituner wysyła jakiś sygnał sterujący, który spowoduje przestawienie wzmacniacza w subie na głośniej?

 

na przykładzie Yamahy

 

Setup-> Manual Setup-> Level-> Subwofer a tu zakres od -10dB +10 dB to chyba nie jest wzmocnienie sygnału a podgłosnienie go w kanale LFE.

 

Przecież, że nie.

 

Więc czyżby?

 

Moc sygnału zalezy od jakości sygnału wychodzacego ze zródła sygnału. Po zapodaniu filmu z płyty dvd z dzwiękiem DD a płyty blu-ray z dzwiękiem DTS HD MA jest chyba różnica w głosności na tym samym ustawieniu potencjometru amplitunera co nie. Chyba jednak zalezy to od jakości sygnału wychodzącego ze zródła a nie od podgłośnienia go potencjometrem lub podbiciu głośnosci w setupie. A może się mylę i to z setupu to jest wzmocnienie sygnału.

 

Przecież sub ma sie oddzywać wtedy kiedy jest potrzebny, to normalne że bedzie sie wygaszał przy programie publicystycznym a walnie przy głośniejszej i dynamicznej reklamie.

 

tys prowda

Link to comment
Share on other sites

Setup-> Manual Setup-> Level-> Subwofer a tu zakres od -10dB +10 dB to chyba nie jest wzmocnienie sygnału a podgłosnienie go w kanale LFE.

 

Tak. To jest podgłośnienie. Polegające na tym, że na sub jest podawany mocniejszy sygnał. Dlatego subwoofer wcześniej się załącza.

 

Wzmocnienie sensu stricto tego sygnału jest realizowane tylko i wyłącznie przez wzmacniacz w subie. I może być ustawiane regulacją Volume na tylnej ściance suba (w droższych modelach także dedykowanym pilotem).

 

W przeciwieństwie do podgłośnienia - wzmocnienie nie ma wpływu na to, kiedy subwoofer będzie się włączał. Bowiem tym steruje sygnał wejściowy, a nie ustawienie sub-owego wzmacniacza.

Link to comment
Share on other sites

Chwila, chwila, amplituner w przypadku połączenia ze subem robi jako przedwzmacniacz więc jak to nie można z jego poziomu podgłośnić suba. No co Ty. Podgłośnienie to co innego niż moc sygnału. Moc sygnału zależy tylko i wyłącznie od zródła z którego wychodzi a nie od podkręcenia potencjometrem czy podbicia decybeli w menu kolumn. Podałem wcześniej myślę bardzo jasny przykład skąd bierze się różnica w mocy sygnału(płyta blu-ray, dvd)

 

 

Tak. To jest podgłośnienie. Polegające na tym, że na sub jest podawany mocniejszy sygnał. Dlatego subwoofer wcześniej się załącza.

 

proszę Cie, nie rozśmieszaj mnie

 

Kolego, to nie powoduje wcześniejszego włączania się suba a podgłośnienie go i nie ma to żadnego związku z mocą sygnału.

 

nie pomyliły Ci się czasem określenia? Wzmocnienie sygnału będzie miało miejsce gdy ten sam film obejrzysz najpierw na dvd a pózniej zapodasz go na blu-ray-u gdzie odpowiednio sygnał filmu z dvd będzie nieporównywalnie słabszy od sygnału z blu-ray-a i podgłośnienie go nie ma żadnego wpływu na jego moc. Jak sama nazwa mówi sygnał ten zostanie tylko podgłośniony. Zapodaj sobie film z przykładowych płyt , ustaw potencjometr w jednym położeniu i włącz najpierw film z dvd a pózniej z blu-ray-a nie ruszając potencjometru to zobaczysz róznicę w mocy sygnału wchodzacego.

 

Słaby sygnał nie oznacza, że potencjometr jest ustawiony na cicho czy nawet to podbicie w menu ustawienia kolumn jest zjechane na minus , nie oznacza to też, że sub wogóle się nie włączy, włączy się ale będzie grał cicho.

 

Jakie to niby urządzenie pozwala na wzmocnienie sygnału? Amplituner??? :))

 

kiedy subwoofer będzie się włączał. Bowiem tym steruje sygnał wejściowy, a nie ustawienie sub-owego wzmacniacza.

 

a gdzie ja napisałem, że to ma wpływ na właczenie się suba?

 

 

Spróbuj w menu ustawień kolumn ustawić głosność suba na max, nie wiem tylko czy coś to da bo może jest to tylko podgłośnienie suba z pozycji amplitunera a nie zwiększenie mocy sygnału wchodzącego na niego.

 

napisałem tak a nie , że to jest wzmocnienie sygnału. Już wiem, że jest to tylko podgłośnienie suba. Nie da się wzmocnić sygnału tylko go podgłośnić a to różnica. Wzmocnić sygnał można np ze stacji nadawaczej, stosując wzmacniacz sygnału przy antenach, zmieniając płyte dvd na blu-ray, podczas masteringu a reszta urządzeń może tylko podgłośnić ten sygnał a nie go wzmocnić. Widzisz wogóle różnicę głośność - moc (bez obrazy) ? Zrób sobie doświadczenie ze wspomnianymi płytami (dvd, blu-ray) przy takim samym ustawieniu potencjometru i tym samym filmie. To jest zwiększenie mocy sygnału w tym przypadku oczywiście.

Link to comment
Share on other sites

Adek45, Bobcat dobrze pisze. Jeśli ściszysz suba na jego tylnej ściance (czyli na jego wzmacniaczu), jednocześnie podbijając decybele w amplitunerze żeby wyrównac poziom głośności, to sub szybciej się załączy bo funkcja AUTO ON/OF w subie jest "sterowana" mocą sygnału właśnie z amplitunera. Moc na wejściu do suba musi przekroczyć dana wartość żeby on się włączył.

Link to comment
Share on other sites

Niech ktoś w takim razie odniesie się do zaproponowanego doświadczenia z takim samym filmem oglądanym najpierw na dvd a pózniej na blu-ray z takim samym ustawieniem potencjometru dla obu filmów. Jak to nazwać. Jak nazwać słyszalną róznicę między ?głośnością/mocą sygnału? filmu z dvd a blu-ray

Link to comment
Share on other sites

Po prostu na DVD jest ścieżka dźwiękowa nagrana ciszej. Tak postanowił reżyser nagrania. I tyle.

 

nie prawda

 

Czy można uszkodzić kolumny? Jeśli są obliczone na moc wzmacniacza ileś-tam watów i wzmacniacz tyle ma - nie powinno się nic uszkodzić. Jeśli są na mniej - tak.

 

Po pierwsze jeśli nie przesterujesz parametrów wzmacniacza- nie przekroczy się jego maksymalnej mocy ( nie zacznie się "piłować" - bardzo głosno słuchać) rozkład mocy na poszczeólne głośniki będzie odpowiedni i nic się nie stanie z głośnikami przy słabszym wzmaku od kolumn, gdy wzmacniacz ma większą moc niż kolumny nie trzeba już tak podkrecać potencjometrem żeby uzyskać odpowiednią dla nas głośność kolumn i nieprawda, że takim wzmacniaczem można prędzej zniszczyć kolumny niż słabszym wzmakiem !!!

 

Gdy na kolumny wejdzie większa moc poinformuje nas o tym głośnik niskotonowy, który jest bardziej odporny na wejście większej mocy na głośnik niż gwizdek i sami ściszymy. No chyba, że ktoś jest kretyn i chce zajechać kolumny. Natomiast jeśli przesterujesz wzmacniacz (słabszy od kolumn) moc na poszczególne głośniki kolumny będzie nieodpowiednia i głośniki, głównie wysokotonowy , dlatego, że najwięcej mocy wchodzi na głośnik niskotonowy, w zależności od tego ilu drożne są kolumny, dla dwudrożnej kolumny rozkład mocy jest taki, że na średnioniskotonowca wchodzi 94% mocy a na gwizdek tylko 6% mocy , przy przesterowaniu na gwizdek wejdzie połowa mocy co spowoduje jego zniszczenie. Więc lepiej jest mieć mocniejszy wzmacniacz niż słabszy, szczególnie gdy chcemy, lubimy potrzodzić.

 

Tu jest link do videoblogu Reduktor Szumu cz.1- dobór głośników do wzmacniacza, konkretnie mowa o tym ok 19 minuty

 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Niech ktoś w takim razie odniesie się do zaproponowanego doświadczenia z takim samym filmem oglądanym najpierw na dvd a pózniej na blu-ray z takim samym ustawieniem potencjometru dla obu filmów. Jak to nazwać. Jak nazwać słyszalną róznicę między ?głośnością/mocą sygnału? filmu z dvd a blu-ray

 

czy ktoś wypowie się co do tego

Link to comment
Share on other sites

nie prawda

 

Skąd ta pewność?

 

 

Po pierwsze jeśli nie przesterujesz parametrów wzmacniacza- nie przekroczy się jego maksymalnej mocy ( nie zacznie się "piłować" - bardzo głosno słuchać) rozkład mocy na poszczeólne głośniki będzie odpowiedni i nic się nie stanie z głośnikami przy słabszym wzmaku od kolumn, gdy wzmacniacz ma większą moc niż kolumny nie trzeba już tak podkrecać potencjometrem żeby uzyskać odpowiednią dla nas głośność kolumn i nieprawda, że takim wzmacniaczem można prędzej zniszczyć kolumny niż słabszym wzmakiem !!!

 

Gdy na kolumny wejdzie większa moc poinformuje nas o tym głośnik niskotonowy, który jest bardziej odporny na wejście większej mocy na głośnik niż gwizdek i sami ściszymy. No chyba, że ktoś jest kretyn i chce zajechać kolumny. Natomiast jeśli przesterujesz wzmacniacz (słabszy od kolumn) moc na poszczególne głośniki kolumny będzie nieodpowiednia i głośniki, głównie wysokotonowy , dlatego, że najwięcej mocy wchodzi na głośnik niskotonowy, w zależności od tego ilu drożne są kolumny, dla dwudrożnej kolumny rozkład mocy jest taki, że na średnioniskotonowca wchodzi 94% mocy a na gwizdek tylko 6% mocy , przy przesterowaniu na gwizdek wejdzie połowa mocy co spowoduje jego zniszczenie. Więc lepiej jest mieć mocniejszy wzmacniacz niż słabszy, szczególnie gdy chcemy, lubimy potrzodzić.

 

Jeżeli wzmacniacz ma (powiedzmy) 100 W na każdy kanał przy wszystkich wysterowanych, a dasz kolumny (powiedzmy) 50 W i rozkręcisz wzmacniacz na ponad 50% jego mocy (czyli jeszcze nie przesterujesz) - to uszkodzisz kolumny.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli wzmacniacz ma (powiedzmy) 100 W na każdy kanał przy wszystkich wysterowanych, a dasz kolumny (powiedzmy) 50 W i rozkręcisz wzmacniacz na ponad 50% jego mocy (czyli jeszcze nie przesterujesz) - to uszkodzisz kolumny.

 

N I E P R A W D A , OGLADNIJ SOBIE KOLEGO VIDEOBLOG , NIE DLA KOZERY GO TU WKLEIŁEM BO WIEDZIAŁEM, ŻE MOŻE BYĆ COŚ TAKIEGO JAK TY GŁOSISZ

 

to co, ten pan z videoblogu mówi nieprawde a przypuszczam, ze ma konkretne doświadczenie i wie o czym mówi. Proszę Cię, przestań.

 

 

nie prawda

 

Skąd ta pewność?

 

a robiłes takie doświadczenie, porównywałes? Bo mam pewność . Chociażby dlatego, że DD to format stratny i to bardzo. Nawet w empetrójkach słychać róznicę w stosunku do zwykłej płyty CD w glośnosci odtwarzanego materiału.

Link to comment
Share on other sites

Niech ktoś w takim razie odniesie się do zaproponowanego doświadczenia z takim samym filmem oglądanym najpierw na dvd a pózniej na blu-ray z takim samym ustawieniem potencjometru dla obu filmów. Jak to nazwać. Jak nazwać słyszalną róznicę między ?głośnością/mocą sygnału? filmu z dvd a blu-ray

 

czy ktoś wypowie się co do tego

 

Bluray jest nagrywany z zupełnie inną dynamiką.

 

Adek zrób sobie taki test, ustaw na subie z tyłu głośność na max, a w ampli na minimum i podnoś głośność "ogólną"na amplitunerze i patrz na skali kiedy sub ci się włączy. Potem zrób to samo, ale na subie zrób na minimum a w amplitunerze na maksimum, zobaczysz o czym mówimy.

 

Co do mocy wzmacniacz a głośniki...lepiej jak wzmacniacz jest mocniejszy w stusunku go głośników niż za słaby.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.