Jump to content
IGNORED

Ramię gramofonowe godne podziwu


Dzius

Recommended Posts

Swego czasu naśmiewaliśmy się z filmiku na youtube, na którym ramię z włókna węglowego firmy Wilson Benesch sklejane jest przez technika na oko, bez żadnego przyrządu pomiarowego lub szablonu. Śmiechy te były nieco na wyrost bowiem okazuje się, że jest to ramię typu unipivot w którym można regulować kąt wkładki za pomocą przeciwwagi. Ramię jest drogie choć budowa w miarę prosta.

 

Dla kontrastu podaję link do filmu przedstawiającego budowę ramienia które może zachwycić nie tylko elegancją budowy, ale również możliwościami regulacji:

 

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy wszyscy rozumieją jak to cudo mechaniki działa. Więc tytułem uzupełnia dodam, że z formalnego punktu widzenia ramię jest typu gimbaled. Ale górne łożysko tego gimbala jest typu unipivot, a dolne magnetyczne. Patrząc na to inaczej zauważamy również, że oś pozioma ramienia jest typu double pivot czy też pryzmy (typu SME). Co więcej antyskating jest realizowany również magnetycznie za pomocą dwóch magnesów umieszczonych po lewej stronie łożyskowania poziomego, oraz w obramowaniu zawieszenia. Wkręcanie i wykręcanie magnesu w obramowaniu zmienia siłę antykatingu. Co więcej antyskating zmienia się wraz obrotem ramienia. W sumie na żywo podczas odtwarzania płyty można regulować trzy paramtry ustawienia wkładki i ramienia: VTA, kąt pochylenia wkładki i antyskating. I to bez utraty nawet jednej nuty.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.