Skocz do zawartości
IGNORED

Buczacy bas , poprawa akustyki


marycz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od dawna jestem tutaj na forum, czesto czytam watki itd.. z wasza pomoca adaptowalem swoj pokoj do kina/muzyki., dlugo bylo dobrze, ale jakis czas w stereo zaczal mi dokuczac buczacy bass. Wkladam schemat pokoju odsluchowego.

Kolumny to Dali Helicon 800, swietne kolumny, ogolem to sa pierwsze pozadne kolumny w moim systemie.

Teraz do rzeczy. Pokoj jest ~5.5*6.5m , kolumny stoja przy sicanie A (jak na schemacie). Miejsce odsluchowe tez na schemacie. W katach welna mineralna, na scianach welna mineralna, na suficie tez kratownice z welna., Poglos jest minimalny. i wszystko bylo dobrze, zanim nie ustawilem kolumny przy scianie B. Dalo sie zauwazyc wieksza rozdzielczosc, jeszcze szersza i glebsza scene i bardziej punktualny bass, prezny, szybki i dokladny, czego wlasnie nie bylo gdy kolumny staly przy scianie A. Jak stoja przy scianie A, to odrazu za kolumnami buczy bass i nim blizej do scianyA, tym bass bardziej buczacy. Zrozumialem, ze buczacy bass znieksztalca rozdzielczosc i scene. Wiec prosze o rade, jak mozna poprawic bass, zeby nie byl "rozlany" ? i czy wogole cos mozna zrobic, bo na scianie A jest ogromny ekran. (jedyny pomysl, to stereo odsluchiwac przy scianie B, oczywiscie nie jest to wygodne, ale roznica jest naprawde duza i odrazu zauwazalna). Dzieki za wasze odp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zdjęcie wrzucić ?

Po pierwsze spróbuj odsunąć kolumny od ściany A i postawić je nie tak szeroko jak teraz. Gdyby kanapa była zbyt blisko to możesz zawsze ją odsunąć - o ile masz miejsce jak na obrazku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zdjęcie wrzucić ?

Po pierwsze spróbuj odsunąć kolumny od ściany A i postawić je nie tak szeroko jak teraz. Gdyby kanapa była zbyt blisko to możesz zawsze ją odsunąć - o ile masz miejsce jak na obrazku.

 

zdjecie zrobie, z tym ze kolumny od sciany A sa odsuniete okolo 2metrow., jak dalej, to prawa kolumna bedzie na linii drzwi i znowu zle.. szerokosc miedzy kolumnami jest okolo 3.5-4metrow (nie pamietam dokladnie). NIe mam zadnych dyfuzorow, moze by one poprawily akustyke, z tym, ze nie mam gdzie je ustawic, bo po srodku mam ekran.

Tak, kanape moge jeszcze dalej odsunac.

Ciekawe, dlaczego bass nie buczy jak stoja przy scianie B (od sciany ~0.7m), przy takim ustawieniu bass idealnie gra na kazdej linii pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jak rozkładają się rezonanse w pokoju. Najlepszy byłby pewnie pomiar - ale to inny temat.

Gdybyś mógł kolumny jednak nie tak szeroko postawić.

Czy za ekranem nie zmieściłbyś paneli z PT80 ( najlepiej aby było od ściany do ekranu ok 20 cm - wówczas można takie panele jeszcze odsunąć od ściany ok 7-10cm co polepsza ich skuteczność ) ? Dyfuzory zarówno binarne jak i Schroedera działają na wyższe częstotliwości - służą do rozpraszania .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyfuzory zarówno binarne jak i Schroedera działają na wyższe częstotliwości - służą do rozpraszania .

 

Słyszał kiedyś kolega dyfuzor -głębokość "studni" w okolicach metra, szeroki na całe pomieszczenie? Ja słyszałem dawno temu - niski, średni bas jak od linijki... Cena zaporowa, zapewne do dziś zbierał bym na niego pieniądze!.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię o rozpowszechnianych tutaj dyfuzorach 1D i 2D - o normalnych wymiarach.

Jak widać założyciel szuka konkretnych rozwiązań, a nie dywagacji....

 

Chociaż chętnie bym takiego rozwiązania posłuchał ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż chętnie bym takiego rozwiązania posłuchał ;)

 

Przed nami, jeszcze wiele ciekawych doświadczeń z akustyką, mam nadzieje...

 

Wiec prosze o rade, jak mozna poprawic bass, zeby nie byl "rozlany" ? i czy wogole cos mozna zrobic, bo na scianie A jest ogromny ekran. (jedyny pomysl, to stereo odsluchiwac przy scianie B, oczywiscie nie jest to wygodne, ale roznica jest naprawde duza i odrazu zauwazalna).

 

Przenieść ekran na ścianę B i odpowiednio do niego miejsce odsłuchu i kolumny?

 

Masz realne zdjęcia z budowy adaptacji? Myślę że to właśnie tam może być centrum problemu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Myślę, podobnie jak Different, że głośniki stoją zbyt szeroko. Tylko nie odległość między nimi może być problemem, co odległość każdego głośnika od bocznej ściany. Wg mnie mogą stać zbyt blisko bocznych ścian. Spróbuj je rozstawić na 2,5-3m wówczas głośniki będą miały więcej powietrza i to może pomóc. Jak miałeś je na ściennie B takim rozstawie jak obecnie miałeś nieco dalej do bocznych ścian. Pomimo, że miałeś je bliżej tylnej ściany, mogło im to mniej przeszkadzać niż ograniczenie z boku. Spróbuj odsunąć od ścian i zobaczysz czy to coś da. Jednocześnie potańcuj trochę z kanapą. Czasami 10-15cm czyni cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzucam realne fotki. No niestety jak bym nie stawial kolumny, przy scianie B graja zauwazalnie lepiej... Odnosnie szerokosci miedzy kolumnami, to czym mniejsza szerokosc (powiedzmy 2.5m) odrazu sie zweza scena i to bardzo slychac :(( .. Oczywiscie mozna pokombinowac z jeszcze wieksza iloscia welny na scianie A (nad/za/pod ekranem) z tym ze musialbym zakupic, bo juz mi sie skonczyla. Na dany moment wyjscie widze tylko jedne: dla stereo przenosze prawa kolumne do sciany B i jazda... (niewygodne rozwiazanie, no i bede musial zaadaptowac sciane B, zeby to mialo wyglad estetyczny)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-45901-0-09679700-1446708974_thumb.jpg

post-45901-0-82837000-1446708974_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem tak bywa, że na szerszej ścianie gra wyraźnie lepiej... Możesz zainwestować w profesjonalne pomiary i adaptację..lub spróbować z panelami z PT80 za ekranem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem tak bywa, że na szerszej ścianie gra wyraźnie lepiej... Możesz zainwestować w profesjonalne pomiary i adaptację..lub spróbować z panelami z PT80 za ekranem.

 

mam takie pytanie, sciana B jest duza i chcialbym ja jakos upiekszyc, zeby mialoby to ladny efekt wizulany. Miedzy kolumnami powiedzmy okolo 2.5 w szerokosc i jakies 1.5-1.8 w wysokosc widzimi mi sie cos takiego:

 

Czy to ma sens? (sorry calkowicie sie na tym nie znam)

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej to ma sens . Skoro w przypadku ustawienia na ścianie B problem basu w dużej mierze znika - powyższymi ustrojami polepszysz znacząco scenę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marycz

Mam podobne ustroje akustyczne u siebie. Są bardzo skuteczne. Odpowiednio ustawiając tego typu rozpraszacze na przemian z absorberami znacząco poprawisz akustykę. Co do basu, w betonowej piwnicy na pewno niskie częstotliwości nakładają się na siebie, tworząc rezonanse, tak więc wskazane są jakieś pułapki basowe. Puść sobie z jakiegoś generatora dzwięku np. z programu Room EQ Wizard kilka dzwięków o czestotliwości 30-100 Hz to chodząc po pokoju powinieneś usłyszeć gdzie fale się znoszą (dzwięk zanika), a gdzie się wzmacniają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sprawa wygląda tak:

grubość wełny w narożniku powinna być >=30cm jest to minimum jeśli mówimy o pochłanianiu basu tj 50 Hz. Jeśli myślimy o 40 Hz to praktycznie trzeba podwoić ilość wełny do 60cm (w pomieszczeniu np. 3x3 aneksem nierealne ;D).

Kolejną kwestią jest dobór wełny, gdzie różnica między jedną a drugą może wynosić około 0,2 dla 50 Hz i nawet 0,4 współczynnika absorpcji dla 100Hz. Zupełnie inną wełnę należy dobrać dla pochłaniacza o grubości 10 cm i tutaj PT80 się sprawdzi. Lecz zupełnie inną wełnę należy dobrać dla 20cm+ i PT80 jest jednym z gorszych wyborów.

 

 

Co do dyfuzora, wiem że fajnie się na niego patrzy ale stosowanie między kolumnami to dyskusyjne miejsce. Jeśli miał bym go gdzieś stawiać to za słuchaczem w odległości nie mniejszej niż przewiduje projekt. Dodatkowo podpowiem, że dyfuzor pracuje lepiej przy kącie bliskim 90 stopni. W każdym innym przypadku jego właściwości się pogarszają. Stąd stawianie ich w miejscu pierwszych odbić jest dyskusyjne. Bo pracują na granicy swojej użyteczności.

 

Ogólnie sugerował bym zestaw pomiarowy, który pozwoli Ci na realną ocenę swoich działań. Jak nie Tobie to komuś innemu.

Ze zdjęć wynika że masz bardzo dużo miejsca więc możesz poświęcić trochę powierzchni na adaptację.

 

No i przede wszystkim mając możliwość pomiaru znalazł byś lepsze miejsce dla tego suba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za Wasze porady, musze to wszystko teraz poukladac w glowie. Jednak pierwsze co mi przychodzi do glowy, ze raczej trzeba zrobic pomiary pomieszczenia, ktore beda podstawa do adaptacjii. Sam pomiarow pewnie nie zrobie, bo calkowicie sie na tym nie znam. Sprobuje sie dowiedziec, jakie sa koszty takich pomiarow. Od dobrych kilku lat slucham/ogladam w tym pokoju i ciagle cos zmieniam, inwestuje, przerabiam, ale nie znajac pomiarow traci to wszystko sens. Przy okazji zapytam, mam takie cacko Anti-mode 8033S-II, czy mozna go wykorzystac dla pomiaru akustyki pomieszczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma najmniejszego znaczenia jaki to będzie mikrofon (w granicach rozsądku oczywiście).

Ważne żeby to współpracowało jako całość z REW. Bo Ciebie przede wszystkim będzie interesowała względna równowaga.

Chodzi tutaj o możliwie spójny czas pogłosu, bo RT60 to tak na wyrost przy rozmiarach naszych pomieszczeń.

Generalnie zabawa sprowadza się do zminimalizowania "ogonów" w paśmie 20-200 Khz. Co bezpośrednio przekłada się na jakość odsłuchu.

Potem dochodzi takie stworzenie geometrii itp by zminimalizować udział fal odbitych w odbiorze muzyki. Ale nie chodzi tutaj o ich całkowite pochłonięcie wełną a umiejętne przekierowanie i rozproszenie.

Oczywiści różne są drogi prowadzące do celu ale tak to wygląda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając inny wątek zastanawiam się dlaczego mając tyle miejsca nie pomyślałeś o tym aby kino znajdowało się w centralnej części większego pomieszczenia? 2 ściany działowe z min.30cm wełny i (problem dudniących niskich częstotliwości praktycznie znika), później pozostało by jeszcze rozwiązać kwestie bardzo niskiego sufitu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Minelo kilka ladnych lat....

Problem akustyki mi zostal, z tym ze tym razem chce okielzac sprawe na 100%.

Zakupilem mikrofon Umik1, sklejke dla dyfuzorow D1 i D2, styropian dla skyline na sufit, zamuwilem drzwi oraz w planach sa strojone pulapki basowe.

 

Co moge?

Moge sam zrobic roznej masci dyfuzory itd. (musze tylko wiedziec na jaka czestotliwosc mam ich zrobic)

Moge korzystac ze wszystkich scian i sufitu, jedyne czego nie chcialbym, to zrezygnowac z ekranu na projektor na przedniej scianie. Ale na czas odsluchu moge zrobic mobilne duze dyfuzory.

 

Problem polega na tym, ze nie umiem odczytac pomiarow i wywnioskowac co i na jaka czestotliwosc mam zrobic. W tym wlasnie potrzebuje waszej pomocy i bardzo na nia rozliczam.

 

Wklejam pierwsze pomiary, w razie cos nie tak, napiszcie, zrobie pomiary bardziej dokladne albo poprawne. (odnosnie Waterfall nie jestem pewien, czy udalo sie poprawnie go wyswietlic)

 

Krzysiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-45901-0-45962600-1518625383_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cosik cicho tutaj, wiec ja mam pytanie, czy ma sens na poczatek wylozyc sciane frontowa (ta przy ktorej stoja glosniki) , za ekranem 10cm welna 100kg/m3 + 10-15cm pustka?? (oczekuje, ze taka sciana zmiejszy poglos w pokoju), co o tym sadzicie?

 

Wlasciwie jutro bym juz rozpoczal prace od tej sciany.

 

Takze co znaczy ten spad na wysokich czestotliwosciach i jak go wyrownac?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, wrzucam pomiary do 500hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-45901-0-93696600-1518761042_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz jeszcze proszę metodologie pomiarów. Możesz jeszcze spróbować wygenerować czystą sinusoidę i sprawdzać przy której częstotliwości pokój najbardziej się wzbudza.

 

 

edit : chodzi oczywiście o sam dolny zakres

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za ekranem 10cm welna 100kg/m3 + 10-15cm pustka?? (oczekuje, ze taka sciana zmiejszy poglos w pokoju), co o tym sadzicie?

 

 

REW zakładka RT60 a jeszcze lepiej DECAY -Radze to wcześniej przemyśleć i wyciągnąć wnioski zanim zaczniesz cokolwiek.

 

10cm welna 100kg/m3

 

Idealna na elewacje, strop lub dach płaski

 

co o tym sadzicie?

 

Ja sądzę to co zwykle. Na pierwszy rzut oka adaptacja od d... strony, czas pogłosu >500 dużo mniejszy względem <300 + "dudniące" rezonanse osiowe, takie pokoje grają co najmniej źle, twój problem nie zniknie jeżeli wcześniej nie zajmiesz się <100

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

REW zakładka RT60 a jeszcze lepiej DECAY -Radze to wcześniej przemyśleć i wyciągnąć wnioski zanim zaczniesz cokolwiek.

 

a co to znaczy dla prostego "Pawlaka"?

 

Ja sądzę to co zwykle. Na pierwszy rzut oka adaptacja od d... strony, czas pogłosu >500 dużo mniejszy względem <300 + "dudniące" rezonanse osiowe, takie pokoje grają co najmniej źle, twój problem nie zniknie jeżeli wcześniej nie zajmiesz się <100

 

a jak walczyc z rezonansem ponizej 100Hz?

 

Okey, juz zrobilem te sciane, 8 godzin, 70euro i juz stoi.

 

wrzucam pomiary, powiedzcie cos, czy warto bylo :D.

(pomiary zrobione, gdzy ogromny ekran stoi przy dluzesz scianie, bo nie mam gdzie go przeniesc.

niebieska krzywa, to po tym jak zrobilem sciane s waty min.

 

 

Odnosnie pomiarow, faktycznie nie wiem czy robie poprawnie.

 

Tzn poprostu ustawiam zakres w jakim chce zrobic pomiar, ustawiam kolumne prawa albo lewa i jazda....

Rew wskazuje, ze level headroom jest ok.

 

Opisz jeszcze proszę metodologie pomiarów. Możesz jeszcze spróbować wygenerować czystą sinusoidę i sprawdzać przy której częstotliwości pokój najbardziej się wzbudza.

 

 

edit : chodzi oczywiście o sam dolny zakres

 

mozesz w 2 slowach powiedziec, jak to zrobic?

dzieki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-45901-0-54355400-1518806957_thumb.jpg

post-45901-0-99158100-1518807127_thumb.jpg

post-45901-0-00150600-1518807133_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli robisz pomiary to dla takich samych wartości, jeżeli ustawiasz 1000 ms to dla każdego pomiaru. Z wodospadu który wrzuciłeś ciężko coś powiedzieć, choć podejrzewam że szału nie będzie, bo wszystko robisz w odwrotnej kolejności..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzucam pomiary, powiedzcie cos, czy warto bylo :D.

 

Warto! Widać "progres"!

 

Ściana za tobą powinna wyglądać co najmniej tak samo, zresztą proponowałem to 2 lata temu (choć była tam mowa o 30 cm wełny) stąd moje zdziwienie.

 

2 ściany działowe z min.30cm wełny i (problem dudniących niskich częstotliwości praktycznie znika)

 

Takiego efektu 10 cm gęstej wełny (a staram się jej już nie używać) się nie spodziewałem, być może działa ona bardziej jak membrana... Ogólnie jest lepiej, jeżeli "moderacja" nie będzie miała nic przeciwko napisz dla potomnych jakiej marki wełny użyłeś i jaka jest pustka powietrzna... Dzięki, liczę na dalsze postępy.

 

Pozdrawiam AM

 

PS> Jak możesz to wrzucaj tu aktualny plik mdat*, pomoże to innym użytkownikom!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie, dla waterfall jaka trzeba ustawic dolna granice SPL ?

Powiedzmy jak mieze poziom ciszy w pokoju, to SPL meter pokasuje 57,5db, czy to jest poprawne? (57db w zyciu realnym musi miec jakis glosny szym? czy sie myle?)

 

Takze uzywajac umik1 rozumiem, ze nie musze kalibrowac karte dzwiekowa? (wrzucilem tylko plik kalibracyjny dla mikrofonu)

 

Warto! Widać "progres"!

 

Ściana za tobą powinna wyglądać co najmniej tak samo, zresztą proponowałem to 2 lata temu (choć była tam mowa o 30 cm wełny) stąd moje zdziwienie.

 

 

 

Takiego efektu 10 cm gęstej wełny (a staram się jej już nie używać) się nie spodziewałem, być może działa ona bardziej jak membrana... Ogólnie jest lepiej, jeżeli "moderacja" nie będzie miała nic przeciwko napisz dla potomnych jakiej marki wełny użyłeś i jaka jest pustka powietrzna... Dzięki, liczę na dalsze postępy.

 

Pozdrawiam AM

 

PS> Jak możesz to wrzucaj tu aktualny plik mdat*, pomoże to innym użytkownikom!

 

wczorej poszedlem spac z mysla, ze w koncu jest postep.

Nie wiem, co sie stalo (wlasciwie nic nie ruszalem), ale jak robie pomiar dzisiaj, to wychodzi mi calkiem gorszy w zakresie niskich czest. (screen "porownanie", violet to ten co zrobilem od nowa i gorszy i zawsze mi taki wychodzi (pojecia nie mam jak wczoraj udalo mi sie otrzymac ten "postep").

 

Wiec porownajmy jeszcze raz to co wychodzi mi teraz z tym jak jeszcze nie bylo sciany z welny, screen "porownanie 1" , violet to po tym jak sie pojawila sciana). Ma sens ta sciana? (bo ogolem moge ja jeszcze rozebrac)

 

i jeszcze jedna sprawa, bo to chyba wazne.

Jak robie pomiar z lewego i prawego glosnika, wykresy sa calkowicie rozne., to jest normalne? (prawa kolumna stoi przy drzwiach, a drzwiow nie ma)

 

Takze zrobilem pomiar odrazu z obu kolumn i ten wykres jest kopia wykresu prawej kolumny.

 

rozowy - lewa kolumna

zolty - obie kolumny

zielony - prawa kolumna.

 

Czy poprawne jest robienie pomiaru z obu kolumn? (czytalem gdzies, ze lepiej robic z jednej kolumny)

 

(a staram się jej już nie używać)

Rozumiem, powodem jest ze welna nie jest taka bezpieczna dla zdrowia?

I bardzo mie interesuje czym zamieniles welne?

 

Pewien znajomy zakupil jakas alternatywna welne, ktorej charakterystyka jest podobna do welny, ale jest calkowicie bezpieczna dla zdrowia, niestety nie pamietam nazwy. Sciagnal ja podobno z Niemiec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-45901-0-91773300-1518845956_thumb.jpg

post-45901-0-69612200-1518847382_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.