Skocz do zawartości
IGNORED

Pomoc w dostosowaniu akustyki


Marwin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż jestem kompletnym ignorantem w dziedzinie akustyki więc jeżeli palnę jakąś bzdurę to proszę o wyrozumiałość.

Zwracam się do Was o udzielenie mi pomocy w dostosowaniu akustyki pomieszczenia na potrzeby kina domowego/pokoju odsłuchowego. Pomieszczenie to jest w stanie zupełnie gołym (na podłodze płytki, na ścianach i suficie tynki). Niestety stosunek długości boków pomieszczenia jest kompletnie niefortunny (2:1) + wysokość pomieszczenia 2,6 m. Na rysunku przedstawiłem dwa warianty jakie rysują mi się w głowie na zagospodarowanie w przestrzeni głównych elementów (ekran, projektor, podłączenie do projektora, fotele). W pierwszym wariancie chciałem aby ekran ustawić na krótszej ścianie pomieszczenia i mniej więcej w połowie pomieszczenia ustawić jakieś siedziska. Słyszałem, iż dla akustyki wspomniany stosunek boków (2:1) jest najgorszy więc wpadłem na pomysł aby pomieszczenie trochę skrócić stosując w połowie drugiej połowy pomieszczenia grubą kotarę (gdy muzyki się nie słucha kotarę zawsze można rozsunąć odzyskując resztę pomieszczenia) Czy taki pomysł w ogóle ma jakiś sens? Świadomy jestem, iż gołe ściany i podłogi będą musiały zostać w odpowiedni sposób zagospodarowane (wykładzina, panele akustyczne, dodatkowe meble itd.) dlatego też zwracam się do Was o jakieś porady i wskazówki. Nie chcę tego robić sam na czuja bo wiem, że bez profesjonalnej porady dobrze mi to nie wyjdzie.

Drugi wariant jaki biorę pod uwagę przewiduje ustawienie foteli pod dłuższą ścianą zwróconych na ekran wiszący na ścianie przeciwnej. W tej sytuacji również myślałem o tym aby skrócić pomieszczenie poprzez powieszenie kotary. Co byście mogli mi doradzić w tej sprawie? Głównie chodzi mi o wytłumienie pogłosu (w chwili obecnej jest takie echo, że nic nie słychać). No i oczywiście jak rozplanować nagłośnienie.

 

bc5af54aeafa3.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe pomieszczenie pod KD czy ma pełnić też inne funkcje? Chcesz tam mieć coś jeszcze, np. stół do bilarda, bar?

Lepszym ustawieniem jest nr.1 choć jak masz dowolność w ustawieniu kolumn i ustrojów to można by się zastanowić bardziej, np. opcja 2 z kawałkiem ścianki przy kolumnie lewej przedniej.

 

Kotara na bas nic nie da, bo pochłania głównie wysokie częstotliwości. Dlatego mając rozkład pomieszczenia 2:1 najlepiej było by adaptować wszystkie 4 rogi pułapkami basowymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad barem i jakimiś piłkarzykami tudzież bilardem, które były by ustawione w drugiej części pomieszczenia ale to jest bardziej melodia przyszłości aniżeli realne plany na teraz. Zdaję sobie sprawę, że dostosowanie tego pomieszczenia będzie wymagać sporych nakładów więc wyżej wymienione dodatki zostawiam sobie na przyszłość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad barem i jakimiś piłkarzykami tudzież bilardem, które były by ustawione w drugiej części pomieszczenia ale to jest bardziej melodia przyszłości aniżeli realne plany na teraz. Zdaję sobie sprawę, że dostosowanie tego pomieszczenia będzie wymagać sporych nakładów więc wyżej wymienione dodatki zostawiam sobie na przyszłość.

 

Mam bardzo podobny pokoj i podobne wymiary z tym, ze troche dluzszy i troche szerszy., od zawsze marzylo mi sie kino domowe w domu, wiec bedac absolutnie nierozeznanym w tym temacie przez kilka lat mialem wlasnie kopie 2 wariantu i w drugim koncu stol na ping/pong'a. Taki wariant byl najgorszy pod wzgledem akustycznym, w drugim koncu pokoju byla poprostu studnia. Przy wiekszej glosnosci (a w kinie tak mamy) drugi koniec pokoju strasznie dudnil, bass rozlewal sie i byl mocno znieksztalcony. I wlasnie wtedy zaczalem szukac pomocy na forum. Poszedlem w innym kierunku i wszystko zrobilem wlasnie jak na rysunku NR.1., w rogach welna mineralna, na scianach/suficie rowniez, bylo duzo lepiej. Ale z powodu duzego metrazu (55metrow) bylo trudno naglosnic taki pokoj jakosciowo, wiec postanowilem wlasnie wybudowac sciane (20cm grubosci) i dla audio zostawilem 35metrow. Uwazam, ze taki warinat jest najleprzy w moim wypadku. 35metrow naglosnic jakosciowo jest duzo prosciej i taniej, bass z woffera jest bardziej potezny i jakosciowy (mowa o kinie). Dla przykladu wrzuce foto jak to wygladalo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-45901-0-52217200-1347275490_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marycz, czy mógłbyś napisać jak technologicznie to rozwiązałeś? Chodzi mi o pułapki basowe w narożnikach... jaka wielkość, jaka wełna? Czy może być wełna do ocieplania dachu (taka z rolki) czy wełna do ocieplania ścian (twardsza). Czy ta wełna Ci się nie sypie? To samo tyczy się sufitu i ścian. Widzę, że na suficie masz 4 czarne prostokąty... możesz przybliżyć co to jest i jak to zrobić? Jaki masz sprzęt do nagłośnienia? Mam w głowie tyle niewiadomych, że nawet nie wiem o co pytać... Poza tym gratuluję świetnego kina! :) robi wrażenie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz muwilem, ze wzgledu trudnego naglosnienia 55m2, ostatecznie pokoj zostal rozdzielony 35m2+20m2. Odnosnie welny mineralnej, na forum jest mnostwo info, wiekszosc uzywa budowlanej welny, ja rowniez. (Paroc, gestosci nie pamietam, ale bardziej twardziejsza, im wieksza gestosc tym leprze pochlanianie), wlozylem schemat, welna pocieta na trojkaty i poukladana jedna na druga, rozmiary trojkatow welny pewnie kazdy wybiera sam. Zakupilem czarny material, welna sie nie sypie. Na scianach i suficie ta sama welna 10cm grubosc (5cm+5cm) w drewnianych kratownicach i rowniez obciagnieta czarnym materialem. Za ekranem tez mam welne, ale tylko 5cm. W danny moment poglosu praktycznie nie ma i jest bardzo dobrze mebli zadnych nie ma oprocz kanapy. Niestety akustyka pokoju ogolem biorac jest wazny trudny temat, zalozylem wlasnie watek w dziale akustyki, gdyz przy moich kolumnach bass dudni za linia kolumn, a jak je ustawiam przy innej scianie, jest duzo lepiej. Uwagi do sprzetu, tutaj jedna moja rada, mam subwoofer REL 525 (500W RMS) i powiem, ze bassu w kinie troche mi brakuje, osobiscie tego najnizszego, wiec rozgladam sie albo za mocniejszym subem, albo +1 sub jeszcze. Z budzetowych kolumn w takim metrazu dobrze sie spisywaly Klipsch RF82II, mialem tez Mission M34i, wiec te nie dawaly rade. Teraz sa Dali Helicon 800 i jestem bardzo zadowolony, to pierwsze moje kolumny, ktore faktycznie graja pieknie stereo (oczywiscie pozostaly sprzet musi byc tez odpowiedni). Przebralem kilka klockow, mialem i amplitunery i processory dzwieku i powiem, ze dla kina nie ma sensu pchac sie w drogi sprzet, no a stereo to juz inna bajka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem troszkę nad Waszymi propozycjami i chyba jednak zdecyduję się na rozwiązanie nr 1. Daje ono więcej możliwości stąd też taka decyzja, poza tym kiepskie doświadczenia marycza z rozwiązaniem nr 2 przekonały mnie definitywnie. Teraz zastanawiam się nad dostosowaniem akustyki. Z sugestii, które przekazał marycz i postów, które przeczytałem na tym forum wpadłem na pomysł aby pod sufitem podwiesić panele 1m/2m z wełną mineralną 10 cm grubości opięte materiałem, który stosuje się na osłonę głośników. Poza tym w każdy narożnik chcę zastosować pułapki basowe również z wełny mineralnej od podłogi aż po sufit, również opięte materiałem głośnikowym. Nad ścianami jeszcze się głębiej nie zastanawiałem ale też myślę nad takimi panelami jak na suficie. Koncepcję przedstawiam na rysunkach poniżej:

Sufit

a>

 

 

Narożniki

 

a>

Bardzo Was proszę abyście przyjrzeli się te propozycji i wyrazili swoją opinię na jej temat. Czy to rozwiązanie ma sens? Czy czegoś jest za dużo? czy czegoś jest za mało? itd...

 

Nie wiem czemu nie chcą wskakiwać grafiki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do narożnika coś nie działa. Wrzucam jeszcze raz:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dla pewności jeszcze zagospodarowanie sufitu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych pochłaniaczy na ścianie zrób połowę umieszczając je na przemian raz jeden na górze, raz jeden na dole. Bo bez pomiarów możesz łatwo przygłuszyć pomieszczenie i będzie jeszcze gorzej. A tak zrobisz połowę, osłuchasz się i będziesz wiedział czy jeszcze kilka dorobić czy nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.