Skocz do zawartości
IGNORED

Programator do procesorów w Krellach


rambo54

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdzę jutro w pracy czy programator obsługuje tą kość. Druga sprawa to wsad. Masz docelowy czy trzeba przerobić ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam rozwiązania dla przekodowania procesora w końcówce Krell FPB 200 na 50Hz z amerykańskich 60Hz

 

 

W tym KRELLu powinien być MC68HC711E9.

Jeżeli uP nie jest zabezpieczony przed odczytem to można odczytać firmware znaleźć miejsce gdzie sprawdzana

jest częstotliwość zasilania i zmodyfikować kod.

 

Procesor do programowania wymaga 12V, płytka wzmacniacza nie jest do tego przygotowana, trzeba to zrobić w zewnętrznym

programatorze.

 

Ryzyko jest takie że jak pójdzie coś nie tak to podczas programowania to zostaniesz bez działającego wzmacniacza.

Najlepiej byłoby zrobić kopię uP ze zmodyfikowanym wsadem, przy czym 68Hc711E9 nie jest już produkowany.

Jest też prostszy sposób o czym poniżej.

 

Jeżeli chodzi o sama protekcję i to KRELL stosuje następujące rozwiązanie.

Na transformatorze są zworki pozwalające wybrać typ zasilana 100V,120V,220V i 240V, przy czym zastosował dodatkowe wykrywanie czy jest 50Hz czy 60Hz.

Jeżeli model był na rynek z zasilaniem 60Hz a zostanie zmieniony na 240V 50Hz to zostanie zgłoszony błąd, urządzenie nie włącza się i świeci się LED STB.

 

Znacznie łatwiejszym sposobem modyfikacji jest oszukanie uP co do f zasilania, polega to na dołożeniu generatora 60Hz (np zrobionego na NE555)

i podanie tego sygnału na pin procesora.

Trzeba wylutować jedna diodę lub rezystor.

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym KRELLu powinien być MC68HC711E9.

Jeżeli uP nie jest zabezpieczony przed odczytem to można odczytać firmware znaleźć miejsce gdzie sprawdzana

jest częstotliwość zasilania i zmodyfikować kod.

 

Tak, dokładnie taka kość

kod firmware można pobrać, spakować jak i zmieniać wartości ale na aktualnym sprzęcie nie udaje się zmodyfikować kodu na kości.

 

Może programator, może inne zjawisko. Stąd mój post, bo może ktoś poszedł dalej.

Aktualnie napięcia są przepięte i stoimi na niebieskiej diodzie LED STB, ani pilot ani wzmak nie odpala.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie taka kość

kod firmware można pobrać, spakować jak i zmieniać wartości ale na aktualnym sprzęcie nie udaje się zmodyfikować kodu na kości.

 

Może programator, może inne zjawisko. Stąd mój post, bo może ktoś poszedł dalej.

Aktualnie napięcia są przepięte i stoimi na niebieskiej diodzie LED STB, ani pilot ani wzmak nie odpala.

 

Jeżeli to MC68HC711E9CFN2 to jest to wersja OTPROM (One Time Programming ROM) czyli wersja programowalna jednokrotnie.

Teoretycznie można ją zaprogramować ponownie ale tylko w przypadku gdy w zmienionym wsadzie wystąpią tylko zmiany 1 na 0.

 

Masz odczytany firmware?

 

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, i zmienionego kodu ze zmianami z 1 na 0 nie przyjmuje..

 

Jakiego programatora używasz?

Jak wygląda veryfikacja po programowaniu?

 

U jednego z moich dostawców znalazłem wersję z okienkiem, ale cenę i rzeczywistą dostępność mogę sprawdzić dopiero w poniedziałek.

 

A dlaczego nie chcesz przeróbki z dołożeniem generatora 60Hz?

 

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programator Xprog-m 5.0, podczas próby zapisu, wyświetla błąd jak w linku poniżej:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programator Xprog-m 5.0, podczas próby zapisu, wyświetla błąd jak w linku poniżej:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Na liście XProg-M jest MC68HC11E9 ale te układy mają ROM który można tylko odczytać, programator pozwala też na odczyt i zapisać EEPROM,

ale przy tej operacji nie jest wymagane Vpp=12.

 

Wg mnie programator nie został przystosowany do programowania OTPROM układów serii 68HC711 wymagających Vpp=12V

 

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest dołączone zewnętrzne zasilanie z regulowanego zasilacza, widzę zwiększone obciążenie na nim podczas odczytu i próby zapisu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest dołączone zewnętrzne zasilanie z regulowanego zasilacza, widzę zwiększone obciążenie na nim podczas odczytu i próby zapisu

 

 

To 12.25V musi być podane na pin 18 XIRQ/VPPE procesora podczas programowania.

 

Możesz sprawdzić czy takie napięcie pojawia się tam podczas próby programowania, jeżeli nie to up na pewno się nie zaprogramuje.

 

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nie ma na tym pinie napięcia podczas programowania. Czyli w takim razie mogę odpiąć zasilanie zewnętrzne od xprog i podpiąć 12V pod pin 18 i masę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak można podłączyć ten pin na czas programowania do 12.25V (Min 12V, max 12.5V), przy czym ze względu na możliwy Lutch-Up na tym pinie, napięcie należy podać poprzez rezystor 1k (dla ograniczenia max. prądu wpływającego do pinu)

 

Szczegóły można znaleźć w erracie, strona 2:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pierwotnie nawet oryginalny Evaluation Board od Motoroli nie był przystosowany do programowania HC711.

Szczegóły w karcie katalogowej strony od 237:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dalej jest ten sam błąd co był :(

 

 

No to nie wiem co jeszcze mógłbym doradzić.

 

Mam programator Labtool-48 który obsługuje MC68HC711E9 ale wymaga on przejściówki z PLCC52 na DIL40 której nie mam.(oznaczenie SDP-6811-52)

Niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć rozpiski połączeń dla niej aby zrobić ją samemu.

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam rozwiązania dla przekodowania procesora w końcówce Krell FPB 200 na 50Hz z amerykańskich 60Hz

Cześć ja mogę to ogarnąć ale napisza na priv.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem ofertę na układ w wersji z okienkiem do kasowania, ale cena raczej zaporowa 150PLN.

 

Udało mi się też znaleźć schemat przejściówki: SDP-6811-52

 

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku podeślij proszę schemat tej przejściówki, porównam z moją, może trzeba ją dostosować do tego procesora.

 

Schemat znalazłem tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

ale Labtool-48 to zupełnie inny programator, kiedyś topowy ale nie robiłem upragde to wersji XP/UXP więc mam tylko dostęp

do starej wersji oprogramowania. Dzisiaj większość układów programowanych jest przez ISP więc używam go bardzo rzadko.

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie połączenie wygląda w ten sposób

 

23089117445_da838938c3_o.png

 

 

może to będzie lepsze ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie połączenie wygląda w ten sposób

 

Poza brakiem podłączenia VPPE (PIN18), to jest to standardowe podłaczenie procków Motoroli do programowania w trybie Bootstrap.

 

Pozostaje jeszcze kwestia VPPE, kluczowa w tym przypadku.

 

Tutaj sama Motorola trochę miesza raz podają że rezystor ograniczający prąd ma być 100Ohm a raz 1kOhm.

W karcie katalogowej typowy prąd programowania pobierany przez pin VPEE wynosi 3mA, przy rezystorze 1kOhm da to spadek napięcia 3V,

Podanie napięcia 12.25V i spadek 3V da 9.25V co będzie zbyt małym napięciem (minimum to 11.75) i układ nie wejdzie w tryb programowania.

 

Przy 100 Ohm mamy tylko 0.3V spadu na rezystorze, gdy podamy 12.25V i uwzględnimy spadek 0.3V to dalej będziemy w poprawnym zakresie.

 

Tyle że 100Ohm nie zabezpieczy pinu w przypadku latch-up.

 

Pozostałbym przy 1kOkm i sprawdził jaki jest spadek napięcia na nim, i tak podniósł napięcie programujące aby na pinie VPPE było wymagane 12.25V

 

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie podczas próby programowania wynosi za rezystorem 12,12 V, spadek na nim jest tylko 48 mV, rezystor zmierzony 0,975 kOhm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ponownym przewertowaniu katy katalogowej przypuszczam iż typowy pobór prądu 3mA podczas cyklu programowania dotyczy tylko momentu samego programoawania komórki pamięci czyli 2-4 ms. Miernikiem tego nie złapiesz.

 

Albo zaryzykowałbym próbę ze rezystorem 100Ohm albo zrobił zasilacz 12V z ograniczeniem prądowym do 10mA.

 

Albo zrobił przejściówkę do mojego programatora i spróbował w nim zaprogramować.

 

JarekC

Ps. Jestem z Krakowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.