Skocz do zawartości
IGNORED

ES9018 - płytka


cykad
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Znacie moze jakies fajne kursy jak dobrze i sprawnie lutowac wlasnie 0201?

A wogole piszcie jakie macie zwiazane z tym doswiadczenia. Wiadomo mikroskop byc musi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stasiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z tego typu okularów. Bez podobnego narzędzia nie byłbym w stanie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Dla tych którzy jeszcze nie mieli do czynienia z małymi elementami SMD mała ilustracja o czym jest dyskusja, czyli o jak małych elementach jest mowa.

 

post-17098-0-44991200-1448463425_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Asustor AS-5002T z MPD + Amanero + AD1865 .3lite DAC + Autorskie PRE + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są mniejsze 100nF niż rozmiar 1206 ?

 

To zależy na jakie napięcie. Dla układów niskonapięciowych do 5V nie ma żadnego problemu nawet z wielkością 0201

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Małe sprostowanie. Technologia się rozwija i wygląda na to, że są nawet na 35V

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

0201 1uF na 6,3V

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

0402 10uF na 6,3V

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

0603 22uF na 10V

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jest w czym wybierać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jakość dielektryka w przytoczonych kondensatorach jest mierna. Ja mam zasadę nie schodzić poniżej X7R, a w tej PCB planuje spróbować w ogóle zrezygnować z ceramiki gorszej od NP0/COG. Na mojej PCB umieściłem wielkości 0603 + 0805 + 1206, to można spokojnie przylutować ręcznie. Mniej jak 0402 to już ciężki temat nawet dla osoby obytej z lutownicą.

Myślałem nad umieszczeniem części pod spodem, ale powoduje to spore dziury w wylewce masy analogowej, przez co pogarsza się jej integralność. Uznałem, że to co narysowałem jest najlepszym kompromisem (zawsze jakiś jest). Przelotki mają indukcyjność, ale ścieżki też. Dlatego daje po 4 przeloty na gałąź, a nie zapominajmy, że jest to wszystko dodatkowo spięte wylewką która łączy je w większą całość - usunąłem ją na potrzeby screena, gdyż chciałem tylko pokazać jak moim zdaniem można optymalnie rozłożyć pojemności wokoło układu.

 

Wyprowadzenia zasilania muszą być krótkie i dobrze by były jednakowej długości (w miarę możliwości), można to traktować jako parę różnicową, im bardziej identyczna tym mniej sieje po okolicy.

 

W tym rogu akurat można by je rozłożyć optymalnej, ale w pozostałych już nie i chciałem zachować jednakowe warunki dla wszystkich 4 wyprowadzeń. W praktyce połączenie wydłuży się o ok. 1mm. :)

 

PS.Obrysy Ci się nakładają, nie zlutujesz tego...

 

PCB będzie jak zwykle bez opisów, więc pady będą czyste, a elementy są dość duże, więc myślę że będzie dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam Wam tylko uwagę że kondensatory pracujące blisko napięcia znamionowego mają dużo niższą pojemność niż wynikałoby to z opisu. Należy to uwzględnić w projekcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam Wam tylko uwagę że kondensatory pracujące blisko napięcia znamionowego mają dużo niższą pojemność niż wynikałoby to z opisu. Należy to uwzględnić w projekcie.

 

Mógłbyś bardziej sprecyzować:

 

kondensatory pracujące blisko napięcia znamionowego mają dużo niższą pojemność niż wynikałoby to z opisu

 

czyli ubrać te stwierdzenie w jakieś liczby albo podać źródło powyższej informacji aby było wiadomo jakie poprawki uwzględnić w projekcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vittorio

(Konto usunięte)

Zwracam Wam tylko uwagę że kondensatory pracujące blisko napięcia znamionowego mają dużo niższą pojemność niż wynikałoby to z opisu. Należy to uwzględnić w projekcie.

 

Sprawa jest wbrew wszelkim pozorom bardziej skomplikowana niż się mogłoby wydawać, otóż standardy dielektryków stosowanych do produkcji kondensatorów SMD nie określają jaki jest dopuszczalny/niedopuszczalny napięciowy współczynnik pojemności a ramach standardu jest definiowany tylko temperaturowy współczynnik pojemności,

 

np. X7R = zakres temperatur -55 do + 125 stopni C gdzie zmiana pojemności w zakresie tych temperatur nie może przekroczyć +/- 15% ale nie jest przy tym określone, że zarówno pomiar pojemności znamionowej jak i jej zmiany w funkcji temperatury mają się odbywać przy napięciu znamionowym (DC), co za tym idzie ? to mianowicie, że producenci trzymają się się standardu i ... testują kondensatory oraz publikują specyfikacje przy zerowym (lub bardzo niskim DC bias),

 

ażeby było jeszcze bardziej skomplikowane to spadek pojemności w funkcji napięcia polaryzującego może dochodzić nawet do 75% (przy standardowym dielektryku X7R), tak np. kondensator 4.7 uF/16V wielkości 0805 przy napięciu polaryzacji 2V ma pojemność 4.7uF a przy napięciu 16V już tylko 1.1uF (ponad 75% mniej),

 

poza tym współczynnik napięciowy pojemności jest silnie zależny od wymiarów - krótko mówiąc im mniejszy rozmiar kondensatora tym gorzej,

 

Ja mam zasadę nie schodzić poniżej X7R, a w tej PCB planuje spróbować w ogóle zrezygnować z ceramiki gorszej od NP0/COG

 

ciekaw jestem skąd weźmiesz kondensatory o pojemnościach rzędu uF o rozmiarach 0402, 0603, 0805 czy 1206 z dielektrykiem NP0 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze sprawa ESR. Jak kiedys dobierałem tantale 10u, to, jesli dobrze pamiętam, ze specyfikacji wychodziło, ze im mniejsza obudowa tym większe ESR

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam Wam tylko uwagę że kondensatory pracujące blisko napięcia znamionowego mają dużo niższą pojemność niż wynikałoby to z opisu. Należy to uwzględnić w projekcie.

Owszem, ale dotyczy to głownie elektrolitów które ze względu na swoją specyficzną budowe, elektrolit ciekły, proces formowania zmieniają przy pracy swoja pojemność.

 

ażeby było jeszcze bardziej skomplikowane to spadek pojemności w funkcji napięcia polaryzującego może dochodzić nawet do 75% (przy standardowym dielektryku X7R), tak np. kondensator 4.7 uF/16V wielkości 0805 przy napięciu polaryzacji 2V ma pojemność 4.7uF a przy napięciu 16V już tylko 1.1uF (ponad 75% mniej),

Zgadzam się z większością twoich wywodów, też miałem to opisać ale mnie ubiegłeś :)

 

Jednak tak duża zmiana pojemności to nie do końca.

Jeszcze gdy prowadziłem zajęcia z elektroniki na Politechnice wrocławskiej robiliśmy masę pomiarów. Ja jako elektronik praktykujący nieraz z ciekawości.

 

Pojemności między kondensatorami z dielektrykiem stałym nigdy nie zmieniały się powyżej 10% od wartości deklarowanej względem napięcia.

Znaczny wpływ na zmianę wartości zmamionowej miała za to temperatura otoczenia, a co za tym idzie danego elementu .

(tutaj fakt, że kondensatory ceramiczne o rozmiarach 0603 temperaturowo najgorzej się zachowywały - zmiany dochodziły nawet powyżej 60% z pojemności znamionowej - jeszcze mniejszych to nie sprawdzałem.)

Dla przykładu ten sam model, ta sama pojemność, ta sama firma (o ile pamiętam taśmy były z brandu TDK)

przy 0805 w zakresie 30*C różnicy od zmiany temp. otoczenia było naprawdę lepiej.

Wniosek jest jednoznaczny, że kondensatory o taki minimalnych rozmiarach typu 0402 będą jeszcze znacznie gorsze.

Niech wykładnikiem tego będzie fakt, iż nawet w coraz to bardziej miniaturowych urządzeniach nie stosuje się tego.

Inne elementy typu rezystory to tak, ale przy pojemnościach pozostaje się przy 0603 nie bez powodu.

a w newralgicznych punktach zasilania, blisko ciepła zawsze stosuje się co najmniej 0805.

 

Dodam ze najlepiej w pomiarach stabilności z tym radził sobie styroflex. Bez znaczenia jaki, zarówno zagraniczne, jak i polskie stare KSF rozwaliły konkurencje wliczając w to polipropyleny do celów specjalnego przeznaczenia. (wysokie temp)

 

Kwestia kondensatorów NP0, niezaprzeczalny fakt że lepiej się spisują od X7R X5R.

Ale uwaga: vittorio poruszył ciekawą kwestię nad którą również kiedyś ja zastanawiałem się.

Dlaczego (nawet w obecnych czasach) istnieje deficyt w produkcji kondensatorów już o pojemności powyżej 470nF w wykonaniu NP0 ? Producenci też ich nie stosują.

To nie zbieg okoliczności, ani nie stoją za tym większe koszty produkcji (choć są bez dwóch zdań).

 

Po prostu kondensator 1,5uF (takie mieliśmy w laboratorium) niewiele bardziej wykazywały swą stabilność w funkcji temperatury od standardowych X7R !

Także, bardziej w tym miejscu - od pojemności 1uF opłaca się stosować odmiany tantalowe.

Ich indukcyjność pasożytnicza, która jest aspektem kluczowym w układach, gdzie pojawiają się wyższe częstotliwości w wydaniu SMD jest znacznie mniejsza. niż typowe kondensatory przewlekane. (O ile pamiętam to było przy pojedyńczych GHz) A kondensatory przy ogromnej wartości tego parametru jak elektrolityczne nie spełniają praktycznie wcale swojej funkcji w takim punkcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez VIVAro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekaw jestem skąd weźmiesz kondensatory o pojemnościach rzędu uF o rozmiarach 0402, 0603, 0805 czy 1206 z dielektrykiem NP0 ???

 

0603 - powiedzmy 10nF 25V COG

0805 - foliowy Panasonic ECPU 100nF

1206 - polimer rozmiar A (AVX)

 

To połączenie oprócz niskich strat w dielektryku i dobrej stabilności na też zaletę w postaci braku efektu piezoelektrycznego.

 

Biorę też pod uwagę klasyczne połączenie, ale nie gorsze jak COG + X7R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Muzg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vittorio

(Konto usunięte)

Jednak tak duża zmiana pojemności to nie do końca.

Jeszcze gdy prowadziłem zajęcia z elektroniki na Politechnice wrocławskiej robiliśmy masę pomiarów. Ja jako elektronik praktykujący nieraz z ciekawości.

 

Pojemności między kondensatorami z dielektrykiem stałym nigdy nie zmieniały się powyżej 10% od wartości deklarowanej względem napięcia.

 

 

 

Twoje zdanie stoi w absolutnej sprzeczności z doświadczeniem, niżej załączam stosowny wykres (w pionie pojemność [uF], w poziomie napięcie polaryzujące DC [V] ),

 

kondensatory ceramiczne SMD.bmp

 

To połączenie oprócz niskich strat w dielektryku i dobrej stabilności na też zaletę w postaci braku efektu piezoelektrycznego.

 

 

Nie sądzisz, że rozmieniasz się na drobne ?

Edytowane przez vittorio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni wpis vittorio rozwiewa chyba wszystkie wątpliwości. To jest niestety smutna rzeczywistość i kreatywne pomiary producentów. Dodam jeszcze że mówiłem o kondensatorach SMT ceramicznych bo o takich mówiliśmy w kontekście odsprzęgania.

 

Inną sprawą jest czy stosowanie kilku różnych pojemności jest właściwe. Byłem kiedyś na szkoleniu z człowiekiem który zęby zjadł na projektowaniu szybkich układów oraz problematyce EMC. Twierdził, że w takich układach (z kilkoma kondensatorami z różną wartością pojemności obok siebie) mogą występować szkodliwe rezonanse które pogaraszają odsprzęganie ale szkoły są różne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DeTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzisz, że rozmieniasz się na drobne ?

 

Nie, jest to dla mnie istotne zjawisko, pytanie tylko w jakim stopniu się uaktywnia w odsprzęganiu, gdzie jest stosunkowo niska impedancja linii.

Drgania mechaniczne są zamieniane na napięcie zmienne w takim kondensatorze, a napięcie przemienne (tutaj szum - ripple) zamieniane jest na drgania kondensatora. Wielokrotnie obserwowałem to zjawisko głównie w układach impulsowych i objawiało się różnymi dźwiękami wydawanymi przez elektronikę.

Dlaczego twoim zdaniem jest to "rozmienianie się na drobne"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje zdanie stoi w absolutnej sprzeczności z doświadczeniem

Wiesz co to znaczy słowo absolutny w definicji słownika ?

Jak może być absolutnym zaprzeczeniem, skoro po pierwsze nie zaprzeczyłem tylko, wyjaśniłem iż jest mniejsza różnic zmian pojemności w funkcji napięcia.

Tak występuje w pomiarach i to na wielu rodzajach kondensatorów.

Po drugie sam napisałem że różnica jest, ja jąaobserwowałem.

Zatem jakie zaprzeczenie wszystkiego (absolutne) ?

 

 

Twierdził, że w takich układach (z kilkoma kondensatorami z różną wartością pojemności obok siebie) mogą występować szkodliwe rezonanse które pogaraszają odsprzęganie ale szkoły są różne.

 

Tak niestety to prawda. Jednak problem ten występuje najbardziej w przypadku "całej gamy" pojemności umieszczonych obok siebie. W tym przypadku różnych rodzai. Wystarczą już trzy rodzaje pojemności zupełnie różnych i nie tylko kluczowe jest tu zsumowanie "nieodpowiedniej pojemności" w danym układzie, ale też w ich obwodach wielkości innych czynników jak indukcyjności pasożytnicze itp. Wszytko się na to składa. No i trudno to zbadać.

Dlatego z doświadczenia dobrym wyborem jest stosowanie na tyle niedużej pojemności odsprzęgającej, która ma już wpływ na wcz. jednak niejako nie powoduje dużej zmiany w układzie. (220pF - 470pF) choć są różne układy i na to nie ma jasnej recepty.

 

Pewnie zainteresuje was (znajomy układ), że przy pojemności np 10nF i 4,7nF na wejściu cyfry zasilania układu przetwarzającego AK4396 pojawiały się czasem niepowołane szpile i to nie małe.

W domu na oscyloskopie już tego nie widzę. O wielu rzeczach w moich układach zapewne też sam nie wiem.

Dlatego bardzo tęskno mi do poważnej aparatury pomiarowej z prawdziwego zdarzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez VIVAro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo ciekawy temat dyskusji. Czy odnośnie kwestii o których tu piszecie jest jakaś ogólnodostępna wiedza w postaci literatury? pytam głównie o kwestie związane z problemami masy, o kondensatorach chyba jeszcze będzie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dochodzimy znowu do słowa klucza - kompromis. Może lepiej z powodu malej ilości miejsca oraz tego o czym dyskutujemy powyżej zastosować jedną dobrze dobrana pojemność zamiast trzech ?

 

VIVAro@ Panowie spokojnie bez nerwów mamy taka fajna merytoryczna rozmowe. Nie ma o co kruszyć kopi ☺

 

Kopczas ta wiedza jest dość rozmyta. Przynajmniej ja nabywalem ja stopniowo z różnych źródeł. Czasem warto po prostu spojrzeć do pdfow producentów. Czasem można znaleźć tam ciekawe rzeczy jak choćby temat pojemności kondensatorów w funkcji napięcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DeTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

230

Może lepiej z powodu malej ilości miejsca oraz tego o czym dyskutujemy powyżej zastosować jedną dobrze dobrana pojemność zamiast trzech ?

Problem w tym że w tej aplikacji duże pojemności ze względu na swoją wielkość i ilość kondensatorów nie mieszczą się blisko przy kostce.

Muzg zastosował ciekawe rozwiązanie; duże kondensatory dał w oddaleniu od kostki ale długie ścieżki doprowadzające do tych kondensatorów jakby "skrócił elektrycznie" przez dołożenie na nich bliżej kostki dwóch mniejszych kondensatorów.

236

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez cykad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest ciekawe rozwiązanie ? Ja bym tego tak nie zrobił. To rozwiązanie przechyla szale kompromisu w stronę zasilania kosztem ścieżek sygnałowych. Dla mnie to nie do przyjęcia. Duże pojemności można umieścić w pewnej odległości tak by zadbać o inne sygnały. Czy producent cokolwiek mówi na ten temat ? Czy jest jakiś schemat referencyjny ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle i ze wszystkim, nie ma idealnego rozwiązania. Zawsze trzeba wybrać kompromis. Chodzi o to, by ten kompromis był jak najbardziej optymalny.

 

Zapominacie jakby o pewnym fakcie, a mianowicie w PCB 4 warstwowej typowa odległość warstwy TOP do pierwszej wewnętrznej wynosi od 0,05mm do 0,2mm. U mnie cała ta warstwa jest przeznaczona na wylewkę masy cyfrowej,

A możesz powiedzieć, jaki cel przyświecał takiej koncepcji, by masę cyfrową rozpropagować po całej pcb?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vittorio

(Konto usunięte)

Jak zwykle i ze wszystkim, nie ma idealnego rozwiązania. Zawsze trzeba wybrać kompromis. Chodzi o to, by ten kompromis był jak najbardziej optymalny.

 

 

A możesz powiedzieć, jaki cel przyświecał takiej koncepcji, by masę cyfrową rozpropagować po całej pcb?

 

Zwłaszcza gdy potrzeby tego scalaka nie są specjalnie wygórowane, cytuję dane z datasheet'a :

 

RECOMMENDED OPERATING CONDITIONS

PAREMETER SYMBOL CONDITIONS

Operating temperature TA 0°C to 70°C

Digital core supply voltage VDD 1.2V ± 5%, 37mA nominal

Digital power supply voltage DVCC_T, DVCC_B 3.3V ± 5%, 7mA nominal

Analog power supply voltage AVCC_L, AVCC_R 3.3V ± 5%, 25mA nominal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z caloscia wpisu sie zgodze ale z tym zdaniem NIE, high-end to wlasnie przesada i ta przesada czesto wlasnie okazuje sie kluczem!

Układy audio są stosunkowo wolne jak na dzisiejszą cyfrówkę .

100MHz nawet to nie jest jakiś problem do którego trzeba wytaczać ciężkie działa .

Tym bardziej, że szybkich sygnałów na zewnątrz tej kości oprócz sygnału zegarowego praktycznie nie ma.

Jedynie dużo się jeszcze dzieje na BCLK z I2S-u .

Nie ma nic lepszego jak jednolita masa na warstwie top

Zgodzę się, że dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zapewnienie tylko jednej wspólnej masy bez żadnego podziału fizycznego "analogowa"/"cyfrowa".

Może to powodować więcej szkód niż pożytku .

(trzeba pamiętać że istnieje nie zerowa pojemność między masami w samej kostce )

Natomiast nie koniecznie warstwa top będzie najlepsza na 4 warstwach .

Na 2 zewnętrznych zwykle są elementy które uniemożliwiają zachowanie ciągłości masy . Więc najlepiej jako masę użyć którejś z wewnętrznych warstw .

Tak samo zasilanie przerzucić na warstwę wewnętrzną rozprowadzając je dużymi płaszczyznami co dodatkowo dodaję pewną rozproszoną pojemność.

(tą technikę wykorzystuje się do odprzęgania zasilania szybkich układów cyfrowych gdzie już normalne kondensatory nie są efektywne )

Masa powinna być natomiast podzielona logicznie na część cyfrową i analogową .

Sygnały cyfrowe i zasilanie części cyfrowej nie może być prowadzone po stronie analogowej i vice versa .

Pozostałe miejsce na wewnętrznej warstwie zasilania można wykorzystać do prowadzania siejących sygnałów (szybkich ), od spodu będą miały masę a nad nimi daje się dodatkową, połączoną z główną płaszczyznę masy ekranującą .

ażeby było jeszcze bardziej skomplikowane to spadek pojemności w funkcji napięcia polaryzującego może dochodzić nawet do 75% (przy standardowym dielektryku X7R), tak np. kondensator 4.7 uF/16V wielkości 0805 przy napięciu polaryzacji 2V ma pojemność 4.7uF a przy napięciu 16V już tylko 1.1uF (ponad 75% mniej),

Może być to problem .

Niektóre scalone stabilizatory wymagają do stabilnej pracy jakąś określoną pojemność na wyjściu . Gdy istotne jest miejsce na pcb . wiadomo, że daje się min . jakie jest wymagane . I może się okazać, że w pewnych warunkach pojemność spada na tyle, że stabilizator wpada w oscylację .

 

Natomiast nie spotkałem się z jakimiś problemami związanymi ze zmianami pojemności kondensatorów które pełnią rolę jedynie odsprzęgającą :)

Twierdził, że w takich układach (z kilkoma kondensatorami z różną wartością pojemności obok siebie) mogą występować szkodliwe rezonanse które pogaraszają odsprzęganie ale szkoły są różne.

Niestety takie zjawiska mogą występować i może to więcej złego zrobić niż poprawić .

Uważam, że dużo bezpieczniejszym podejściem gdy nie ma się odp. możliwości pomiarowych , jest zastosowanie pojedynczo kondensatora 100n.

I umieszczenie lokalnego większego kondensatora tantalowego (jeśli to możliwe również razem z lokalnym stabilizatorem) niewielkiej odległości od układu (1-2cm ).

 

Czy producent cokolwiek mówi na ten temat ? Czy jest jakiś schemat referencyjny ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest ciekawe rozwiązanie ? Ja bym tego tak nie zrobił.

 

Jest to ciekawe rozwiązanie. Być może można zastosować bardziej optymalny kompromis.

Ale jaka jest alternatywa ? Nikt jej jeszcze nie zaproponował. Oczywiście że można po prostu zostawić długie ścieżki do kondensatorów, tak jak to widać we wszystkich dotychczasowych aplikacjach ES9018. Wystarczy wtedy w koncepcji Muzga nie wlutowywać mniejszych kondensatorów , będzie to samo.

Ale te długie ścieżki bolą i nie dziwi mnie walka Muzga o ich skrócenie.

 

DeTom, rzuć proszę okiem na rozkład zasilania kostki i powiedz jaka mniej więcej jest alternatywa .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy jest jakiś schemat referencyjny ?

 

Jest , w poście numer 54

 

 

 

 

 

 

94

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cykad cała ta dyskusja akademicka proponuje alternatywę. Zauważ że nie krytykujemy tylko wszyscy wspólnie próbujemy znaleźć dobry kompromis. Muzga znam, doceniam jego wiedzę i starania dlatego tu piszę. Przekazano tu miedzy wierszami dużo wiedzy z której można po prostu skorzystać. Ja w chwili obecnej z powodu przywalenia projektami nie mam czasu zabrać się za proponowanie konkretnych rozwiązań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdził, że w takich układach (z kilkoma kondensatorami z różną wartością pojemności obok siebie) mogą występować szkodliwe rezonanse które pogaraszają odsprzęganie ale szkoły są różne.

Potwierdzam, jak sie nie wie jak to dobrac, bedzie to poteznie dzwonic. Mozliwosc dobrania tego na zasadzie przypadku ma prawdopodobientwo zmierzajace do nieskonczonosci, poprostu nie da sie tego dobrac bez specjalistycznych pomiarow i setek prob.

 

Duże pojemności można umieścić w pewnej odległości tak by zadbać o inne sygnały.

Wszystko powinno byc razem z minimalnie krotkimi sciezkami inaczej zaczyna dzwonic. Jak sie nie wie jak to zrobic najlepiej zastosowac gora 2 kondensatory, to jeszcze idzie dobrac na sluch, 3 kondy nie sa mozliwe do dobrania metoda prob i bledow, wiem co mowie ;)

 

Powiem krotko bez analizatora widma nie da sie dobrze zaprojektowac dobrego odsprzegania. Radze stosowac maksymalnie dwa kondensatory, ale jak tam sobie chcecie, wiem co mowie w kazdym badz razie.

 

Zgodzę się, że dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zapewnienie tylko jednej wspólnej masy bez żadnego podziału fizycznego "analogowa"/"cyfrowa".

Akuratnie ja mam jedna wspolna mase analogowa i dwie masy cyfrowe, masy cyfrowe laczone poprzez elementy R+L

 

100MHz nawet to nie jest jakiś problem do którego trzeba wytaczać ciężkie działa .

Mierzyles? ;) Bo ja tak! ;)

 

Natomiast nie koniecznie warstwa top będzie najlepsza na 4 warstwach .

Najlepsza, poniewaz jest to bardzo krotko polaczone z nozkami ukladu scalonego, cala mase mam na top, bez ani jednej przelotki,oczywiscie mam 3 masy tak jak juz pisalem.

 

Tak samo zasilanie przerzucić na warstwę wewnętrzną rozprowadzając je

Zasilania tez na top i tylko na top, krotkie sciezki maly opor, mala impedancja, na top mam same masy i zasilania, warstwy wewnetrzne to sygnaly, bottom to glownie masa i kilka polaczen zasilan ktore moga a nawet powinny miec impedancje.

Wszystko jest ekranowane od gory i dolu a wewnatrz sygnaly. Myslalem nad ta plytka dlugo wiem co robie. ;)

 

Polecam tez zwielokrotnianie kondensatorow X7R w ceramice tzn lutujemy na kanapke np 10 takich samych kondensatorow, efekty moga byc zaskakujace, mozna to robic w ciemno, polecam zawsze bardzo mocno dziala!

 

Ale absolutnie odradzam stosowanie powyzej dwoch innych...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stasiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.