Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  189 członków

Roon Labs Klub
IGNORED

Klub użytkowników aplikacji Roon Labs


Basstech
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, MrSalieri napisał:

Dwa dyski w opcji RAID załatwią sprawę kopi zapasowej. 

To nieprawda. RAID nie jest rozwiazaniuem kopi zapasowej!!!

RAID nie chroni przed utrata danych!

Celem RAIDu jest zwiekszenie performance albo udostepnienien danych bez przerw  na naprawy (hot swap)

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

53 minuty temu, xajas napisał:

To nieprawda. RAID nie jest rozwiazaniuem kopi zapasowej!!!

RAID nie chroni przed utrata danych!

Czyli mając dwa dyski w opcji RAID na serwerze NAS a na nich magazyn danych w postaci plików z muzyką,  w przypadku awarii jednego dysku tracę cała bazę danych? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcemy zwiększyć prędkość to RAID 0 (dwa i więcej dysków,),  jeśli ma być kopia to stosujemy RAID 1, co zapiszemy na pierwszym dysku to to samo zapisuje się na drugim, są jeszcze inne kombinacje RAIDu.

drugiego (przy RAID 1) nie ma widać, dopiero manager dysków i Bios go pokarze.

Edytowane przez Bogusław_59825
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, MrSalieri napisał:

 

Czyli mając dwa dyski w opcji RAID na serwerze NAS a na nich magazyn danych w postaci plików z muzyką,  w przypadku awarii jednego dysku tracę cała bazę danych? 

Nie, ale jak nieswiadomie skasujesz plik z jednego dysku to zniknie on takze z dugiego dysku.

Jesli wirus zaatakuje ci pliki, to na obu dyskach

Jesli...

 

RAID to nie jest backup!!!

5 minut temu, Bogusław_59825 napisał:

 jeśli ma być kopia to stosujemy RAID 1, co zapiszemy na pierwszym dysku to to samo zapisuje się na drugim

Patrz powyzej

 

ta "domniemana" kopia jest tylko dla celow wymiany awaryjnych dyskow w trakcie pracy bez przerw (w domowych warunkach zupenie zbedna I nie spelniajaca funkcji BACKUPU)

 

NIE MOZESZ skopiowac z Dysku 2 np. pliki skasowane albo zmienione na Dysku 1 

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Bogusław_59825 napisał:

Jesli wydzielisz osobną Partycje możesz tam zrobić dodatkową kopie.

Do tego nie potrzebuje zadnego systemu RAID!  RAID do takich celow jest bezsensem.

100 razy lepszym (i tanszym) rozwiazaniem jest osobny dodatkowy dysk USB, ktopry po skopiowaniu danych jest odlanczany i chowany w szafie / w innym pomieszczeniu. To jest BACKUP :-)

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, xajas napisał:

ta "domniemana" kopia jest tylko dla celow wymiany awaryjnych dyskow w trakcie pracy bez przerw (w domowych warunkach zupenie zbedna I nie spelniajaca funkcji BACKUPU)

To nie jest nic skomplikowanego, sam stosowałem oba RAIDy na dwóch dyskach. Oczywiście BACKUP, też może być.

Nero.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MrSalieri napisał:

Dwa dyski w opcji RAID załatwią sprawę kopi zapasowej.  Ja nie mam takiego serwera to nic nie polecę.  Kolega @h3x_Lukasz może polecić swój model Synology. 

Używam synology ds718+ i nie mam najmniejszych problemów z wydajnością. Faktycznie, używam maks filtra DSD64 (ogracznienie maliny z Allo) ale i tak nie korzystam z filtrów bo ich nie lubię.

Gdybym teraz wybierał, wybrałbym NAS z 4 kieszeniami. Dwa w Raid1 dla plików, jeden na SSD dla bazy danych Roon. W chwili obecnej nie mam Raida.

18 minut temu, MrSalieri napisał:

 

Czyli mając dwa dyski w opcji RAID na serwerze NAS a na nich magazyn danych w postaci plików z muzyką,  w przypadku awarii jednego dysku tracę cała bazę danych? 

RAID1 czyli mirror dysków jest zabezpieczeniem plików przed awarią jednego z dysków. Nie jest prawowitym backupem bezpieczeństwa, ponieważ nie chroni Cię np. przed skasowaniem przypadkowo pliku (kasujesz automatem na drugim dysku). Natomiast systemy na NAS obsługują na tą okoliczność standardową funkcję kosza (tak jak w windows).

Edytowane przez h3x_Lukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, xajas napisał:

Jesli cos sie stanie z calym NASem, (Virus itp.) to mozesz caly NAS, oba RAIDy na dwoch dyskach i ten Nero Backup wyrzucic do smietnika

Oddziel proszę temat, który jest tu poruszany czyli utrata biblioteki plików od polityki bezpieczeństwa ? Z tego co wyczytałem, użtykownicy pytają o zabezpieczenie się przed utratą plików na wypadek awarii 1 z dysków. Raid1 to załatwia.

Do NAS zawsze możesz dokupić dysk USB i uruchomić jeden z kilku wbudowanych programów backupujących pliki na nośnik zewnętrzny i masz swój pełnoprawny backup bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, xajas napisał:

gdzie jest roznica? Precyzyjnie

W tym, że idąc Twoim tokiem myślenia, nie skończymy tej dyskusji ? Narysuję Ci jakiś schemat backupu "domowego" to napiszesz mi, że nie przewidziałem uderzenia asteroidy w ziemie i wysłania plików na Marsa.

Raid1 choroni przed utratą danych przy awarii jednego z dysków. Nie zgadzasz się z tym tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, h3x_Lukasz napisał:

Do NAS zawsze możesz dokupić dysk USB i uruchomić jeden z kilku wbudowanych programów backupujących pliki na nośnik zewnętrzny i masz swój pełnoprawny backup bezpieczeństwa.

Dokladnie to mam na mysli :-)

14 minut temu, h3x_Lukasz napisał:

Raid1 choroni przed utratą danych przy awarii jednego z dysków. Nie zgadzasz się z tym tak ?

Zgadzam, ale to ciagle nie ma nic wspolnego z zabezpieczeniem danych. To tylko automatyczna sychronizacja/replikacja danych miedzy dyskami. Obydwa dyski zawieraja w kazdym momencie te same dane. Nie moge skopiowac na Dysk1 (np. nie uszkodzonych) danych z Dysku 2 z poprzedniego dnia.

Wyobraz sobie ze masz na RAIDzie biblioteke muzyczna z 100.000 plikow muzycznych sklasyfikowanych w rozne genre, i przez pomylke wszystkie sklasyfikowales na nowo jako "Genre=JAZZ". I co wtedy? Nie mozesz skopiowac spowrotem (ani z Dysku1 ani z Dysku2) stanu danych z porzedniego dnia z wlasciwa klasyfikacja!

Nie trzeba asteroidow, wystarczy dosc ograniczenie myslec, by w tak prosty banalny sposob stracic wszystkie dane i prace dziesatek godzin! 

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)

RAID0 - w przypadku awarii jednego z dysków, strata danych z obydwu. (wzrost prędkości praktycznie nieistotny)

RAID1 - w przypadku awarii jednego z dysków, wystarczy wymienić uszkodzony i kopia się odbuduje.

Natomiast BACKUP możemy robić równie dobrze na dysk USB, jak i na drugi NAS.

Czyli tak, mirror czyli RAID1 ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Sine Metu napisał:

RAID1 - w przypadku awarii jednego z dysków, wystarczy wymienić uszkodzony i kopia się odbuduje.

W końcu konkretnie i z sensem, bo miałem obawy, ile można pisać o ....

I jeszcze, na dyski danych, RAID itd używa się tylko dyski tradycyjne, talerzowe... Ponieważ SSD w przypadku awarii w ogóle nie da się odzyskać. Z tradycyjnych jeszcze coś się da...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Chciałbym zainstalować na próbę Roona na swoim Qnap HS-251+

Czy do instalacji Roona wystarczy NAS ze zwykłymi dyskami, czy trzeba mieć jeszcze SSD do bibliotek (czy jak to się tam fachowo nazywa). 

Drugie pytanie: czy malina z systemem moode, może służyć jako tzw bridge? Jeśli tak, to jak to uruchomić na malinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W końcu konkretnie i z sensem

Konkretnie ale bez sensu ;-)

 

Powiedz mi, ile razy dotychczas byles zmuszony w warunkach domowych wymieniac dysk i restaurowac dane BEZ PRZERYWANIA PRACY KOMPUTERA I BEZ PRZERYWANIA UDOSTEPNIANIA DANYCH w trakcie wymiany uszkodzonego dysku? Bo to jest cel tego systemu RAID

 

Poddaje sie..

 

BTW.

Odnosnie rozwazan o dyskach SSD

Czy zdajesz sobie sprawe ile kosztuja np. 2 x 4TB jako SSD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, ciszyn11 napisał:

Czy do instalacji Roona wystarczy NAS ze zwykłymi dyskami, czy trzeba mieć jeszcze SSD do bibliotek (czy jak to się tam fachowo nazywa). 

Wystarczy. Zalecany jest SSD na oprogramowanie, serwer roon.

30 minut temu, ciszyn11 napisał:

Drugie pytanie: czy malina z systemem moode, może służyć jako tzw bridge? Jeśli tak, to jak to uruchomić na malinie?

Może. Trzeba doinstalować roon bridge.

25 minut temu, xajas napisał:

Odnosnie rozwazan o dyskach SSD

Czy zdajesz sobie sprawe ile kosztuja np. 2 x 4TB jako SSD?

A kto bogatemu zabroni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:

Poddaje sie..

haha niezniszczalny jesteś ? Proponuję wylać swoją teorię na jakimś forum związanym z IT nie wiem Symatec'a Backup Exec. Tu raz jeszcze Ci napiszę, ludzie zapytali o zabezpieczenie utraty plików na dysku przed awarią dysku i RAID1 spełnia to oczekiwanie.

Myślisz, że ludzie w domu kupując domowe NASy, instalując RAID1 myślą jeszcze o relokacji backupu z tych dysków ? NIE ! i mają do tego prawo, bo backup ich danych w tej formie jest dla nich ok.

Edytowane przez h3x_Lukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xajas napisał:

Bo to jest cel tego systemu RAID

Absolutnie nie. RAID1 służy do zachowania danych na dwóch niezależnych dyskach (lustro). I nie ma tu znaczenia czy komputery czy serwery, czy bez przerywania pracy czy z... 

Trochę nie rozumiesz założeń. @Sine Metu w sposób łopatologiczny to wyjaśnił i dalsze nie mają sensu...

W domowych warunkach, zdażyło mi się jakieś 5 lat temu utrata 70% danych z NAS. Zawodowych czasach, nigdy bo zawsze miałem RAID 0+1.

1 godzinę temu, xajas napisał:

Czy zdajesz sobie sprawe ile kosztuja np. 2 x 4TB jako SSD?

A zdajesz sobie sprawę, ile kosztuje odzyskanie 1TB danych, albo utrata danych 100000 klientów...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A zdajesz sobie sprawę, ile kosztuje odzyskanie 1TB danych, albo utrata danych 100000 klientów...    

 

 

 bzdura

 

ciagle jeszcze nie pokapowales roznicy miedzy „dlaczego sie cos sie robi“ (na czym polega problem ktory chcesz rozwiazac np. udostepnienie danych bez przerw serwisowych) i „jak to sie robi“ (czyli jakie rozwiazanie stosuje dla osisgniecia zamietzonego celu czyli np. lustrzana kopia)

 

Ale widze ze dla coniektorych to systematyczne podejscie jest zbyt skomplikowane

 

BTW. Moje pierwsze 5 lat „kariery zawodowej“ spedzile jako Admin sredniej wielkosci systemu IT opartego o Mainframes (DEC/VMS), Unix Workstations i Novel clients), tak ze jestem swiadom wagi dobrego backupu i nakladu pracy na restaurowanie danych. Dlatego takze jestem swiadomy roznicy miedzy hot-swap i backupem.

 

Ale to juz prawie 25 lat wstecz (chociaz nie wierze by w tym czasie sie cos w zasadach stosowania RAID zmienilo)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, xajas napisał:

bzdura

Nie wiem do czego to odnosisz, co się bardziej opłaca czy odzyskać 1TB banych czy wydać 600PLN na 4GB RED HDD? 

8 minut temu, xajas napisał:

„dlaczego sie cos sie robi“

No właśnie dlaczego? Takie proste pytanie... Czy lepiej wpinać zewnętrzny dysk aby zrobić BackUp, czy mieć RAID1? 

Najważniejszą odpowiedzią jest niezawodność, MTTF. Tylko tymi aspektami zajmują się osoby budujące serwerownie. 

Trochę sobie poczytaj...https://pl.wikipedia.org/wiki/RAID 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od podstaw

 

Czy twoim celem jest zbudowanie „serwerowni“ w domu?

Jesli tak, to w jakim celu i jakie funkcje spelnia „serwerownia“

Dopiero jak to wyjasnisz/zdefiniujesz (bez jakichs wykretnych wskazowek/linkow do wikipedii albo inne fora), mozesz zaczac zajmowac sie szukaniem odpowiedniego rozwiazania pasujacego do twoich wymagan/problemu.

 

Czyli dopiero jak wyjasnisz powyzsze detale, mozesz sie zajac Twoim prostym pytaniem RAID/NAS czy zewnetrzny dysk.

 

Dalej, moze dla profesjonalnych zastosowan/uzytkownikow parametry typu MTTF sa waznym kryterium, ale przy uzytku „domowym“ sa drugozedne?

 

Takie bezkrytyczne mieszanie pojec i przejmowanie kryterii wielkich profesjonalnych systemowna uzytek domowy jest bez sensu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, xajas napisał:

BTW. Moje pierwsze 5 lat

Jak pokazujesz "pisiorka" to mogę i ja. Już mnie nie wiążą umowy poufności. Budowałem i programowałem systemy SCADA, HMI dla 3 korporacji, ALSTOM, MAGG, ABB. Systemy oparte o rozproszone serwery sprzętowo/programowe w 3-5 sieciach fizycznie odseparowanych od siebie... Czyli zbieranie i analiza danych produkcyjnych (generalnie ultra wrażliwych) w 3 konkurujących ze sobą firmach. Wiec nie tylko RAID na serwerach, ale również redundantne rozproszone serwery, każdy co najmniej RAID 0+1 a czasami i lepiej. 

Teraz, xajas napisał:

Czy twoim celem jest zbudowanie „serwerowni“ w domu?

Ja rozumiem, że słowo serwerownia, powoduje u Ciebie palpitacje serca. Kiedyś też się tym jarałem. Ale jak wszystko w IT rozwiązania komercyjne trafiają pod domowe strzechy. Kiedyś RAID był tylko dla rozwiązań profesjonalnych i aby mieć RAID w domu, potrzebne były dedykowane płyty główne. A teraz kupujesz NAS za 1200PLN i masz serwerownię w domu, powiedzmy sprzed 10-15lat. 

Tak założeniem jest mieć "mini serwerownię" w domu. Ponieważ jest to bardziej niezawodne rozwiązanie niż wkładanie HDD co jakiś czas (co zmienia diametralnie MTTF). 

U umie serwerownia to, ROON i backupy laptopów, telefonów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.