Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  189 członków

Roon Labs Klub
IGNORED

Klub użytkowników aplikacji Roon Labs


Basstech
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Sine Metu

(Konto usunięte)




Powiedz mi, ile razy dotychczas byles zmuszony w warunkach domowych wymieniac dysk i restaurowac dane BEZ PRZERYWANIA PRACY KOMPUTERA I BEZ PRZERYWANIA UDOSTEPNIANIA DANYCH w trakcie wymiany uszkodzonego dysku? Bo to jest cel tego systemu RAID


Zawsze. Podczas przywracania z backupu nie masz dostępu do danych, które sobie ciurkają strumyczkiem po USB. I tak np. głupie 2TB idzie kilka godzin.



ludzie zapytali o zabezpieczenie utraty plików na dysku przed awarią dysku i RAID1 spełnia to oczekiwanie.

Myślisz, że ludzie w domu kupując domowe NASy, instalując RAID1 myślą jeszcze o relokacji backupu z tych dysków ?


Oczywiście o relokacji w innej lokacji - wszak to BACKUP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Czysta ignorancja...

 

W uproszczeniu

 

Wyobraz sobie ze mam dysk z extrmalnie niskim MTTF 3 lata

Wyobraz sobie ze w warunkach domowych wlanczzam go jako zewnetrzny dysk na czas backupu po 2 godziny co drugi dzien.

Na tej zasadzie ten dysk przezyje nastepne 72 lata.

Czy naprawde zamierzasz uzywac ten dysk przez nastepne 72 lata, panie ignorancie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
Zacznijmy od podstaw

 

Czy twoim celem jest zbudowanie „serwerowni“ w domu?

Jesli tak, to w jakim celu i jakie funkcje spelnia „serwerownia“

 

Tak, NAS to jest moja serwerownia, serwująca pliki.

 

 W uproszczeniu

 

Wyobraz sobie ze mam dysk z extrmalnie niskim MTTF 3 lata

Wyobraz sobie ze w warunkach domowych wlanczzam go jako zewnetrzny dysk na czas backupu po 2 godziny co drugi dzien.

Na tej zasadzie ten dysk przezyje nastepne 72 lata.

Czy naprawde zamierzasz uzywac ten dysk przez nastepne 72 lata, panie ignorancie?

 

Jak tak sobie będziesz włączał i wyłączał HDD, to padnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAS bez RAIDu tez serwuje pliki, czyli nie RAID jest rozwiazaniem.

 

i co teraz?

 

Jak dotychczas nie mialem problemow z padaniem HDD przez wlanczanie. Moje notbooki i inne komputery tez sa kilka razy na dzien wlanczane i wylanczane. Tam tez sa dyski HDD i jakos nie padaja.

 

To sa przeciez wszystko argumenty wyssane z palca, bez logiki i zupenie oddalone od realii codziennego uzytku

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie darujcie sobie te techniczne, branżowe przepychanki sieciowe.

Pytanie było proste i dotyczyło utraty zakupionych plików czy zripowanych płyt na skutek awarii dysku na którym te dane są przechowywane. Dla nie tak zaawansowanych użytkowników jak Wy   wystarczy wiedzieć,  że ten problem załatwia:

RAID1- mając na uwadze wszystkie aspekty o których wspomniał @xajas

kopia na dysku zewnętrznym

kopia u kolegi na serwerze NAS 

kopia na innych nośnikach 

Myślę że nie ma sensu więcej roztrząsać tego tematu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne pewne, proste (i tanie) rozwiazanie na posiadanie kopii zakupionych plikow to zewnetrzny dysk (albo inne nosniki) odlanczany po backupie od zrodlowego systemu i to obojetnie czy zrodlem jest PC czy NAS

 

BTW.

Przy dzisiejszych cenach zewnetrznych HDD wielkosci 4-6TB ponizej 100€ uzywam dwoch dyskow, czyli dla pewnosci mam dwie kopie.

 

PS. Pamietaj ze ta najczestsza przyczyna koniecznosci restaurowania danych siedzi PRZED komputerem a nie w komputerze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, xajas napisał:

Jedyne pewne, proste (i tanie)

Jedyne - nie

pewnie - nie

proste - tak

można przenosić - tak

1 godzinę temu, xajas napisał:

Wyobraz sobie ze w warunkach domowych wlanczzam go jako zewnetrzny dysk na czas backupu po 2 godziny co drugi dzien.

Na tej zasadzie ten dysk przezyje nastepne 72 lata.

Ignorancja w czystej formie. Nie jest ważne jak długo jest podłączony dysk do serwera czy PC, tylko jak często go odłączasz (skoki nap, sama procedura "wysuwania" dysku), a co ważniejsze jakie przeciążenia na niego działają... Dysk w "kieszeni" rzucany po całym samochodzie uszkadza się w tempie geometrycznym...

 

29 minut temu, xajas napisał:

Przy dzisiejszych cenach zewnetrznych HDD wielkosci 4-6TB ponizej 100€

WD red 4TB to 110E, czyli dysk klasy serwerowej...czyli za 30E różnicy mamy 100% lepsze rozwiązanie...

9 minut temu, xajas napisał:

Ale podejrzewam, ze wiekszosc z nas (lacznie ze mna) jeszcze mentalnie nie dojrzala do tego, by ja do tych celow uzywac

Spoko, jak chcesz płacić 20-40USD miesięcznie w klasie A dostępności (czyli gwarancja braku dostępności na poziomie 12h i 100% braku utraty danych) za swoje "kupione" pliki...

EOT, już się zamykam, ponownie wyczerpałem ilość merytorycznych wypowiedzi na kilka miesięcy...

Edytowane przez hi_aro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykly SATA SSD wystarczy wg mnie. Mam 120GB SSD Intela (nie pamietam dokladnie parametrow odczytu/zapisu). Przy ok 4TB bibliotece plikow baza Roon zajmuje na dysku ssd ok 6GB w chwili obecnej. Nie odczowam jakikchkolwiek spowolnien przy odczycie okladek itp. Jedynie wyszukiwanie w roon szwankuje czasem ale to bolączka ostatniej aktualizacji.

Edytowane przez h3x_Lukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Słuchajcie mam pytanie du użytkowników roona, mam mini pc Nuc z procesorem i7, chcę na nim zainstalować roon coore i Kodi, jaka będzie najlepsza dystrybucja linuxa do tych dwóch rzeczy. Najlepiej z lekkim środowiskiem graficznym, na najnowszym Linux Mint ze środowiskiem mate obydwie chodzą tylko Kodi przy cięższych plikach blu ray trochę tnie obraz. Znowu na lżejszych dystrybucjach typu MX Linux na Kodi wszystko ok no ale niestety nie mogę na nim roon core zainstalować, robię to wg.komend z roon labs i wyskakuje info, że instalacja nie kompletna, w ten sam sposób instalowałem na Linux Mint i idzie bez problemu, tylko tam mam problem z Kodi. Coś doradzicie, dodam że Windowsa omijam z daleka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się komuś przyda 

mam serwer Qnap TS 251 na nim pliki 

dwa dyski w układzie mirror /raid sieć po kablu i wifi ac 

probowalem roon serwer na MacBooku wifi podłączonym do DAC ,  na Mac mini a MacBook jako bridge ,  w końcu postawiłem roon serwer na Qnap 8 GB ram 

śmiga jak złoto pomimo ze nie mam dysku  ssd dla bazy danych roon ( tak sugeruje roon ) , chodzi Tidal  nic się nie rwie 

i chyba najlepsza współpraca z telefonami  

Myśle ze nie ma co się upierać na ssd 

Pozdrowienia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.07.2019 o 21:38, Dziki607 napisał:

Może się komuś przyda 

mam serwer Qnap TS 251 na nim pliki 

dwa dyski w układzie mirror /raid sieć po kablu i wifi ac 

probowalem roon serwer na MacBooku wifi podłączonym do DAC ,  na Mac mini a MacBook jako bridge ,  w końcu postawiłem roon serwer na Qnap 8 GB ram 

śmiga jak złoto pomimo ze nie mam dysku  ssd dla bazy danych roon ( tak sugeruje roon ) , chodzi Tidal  nic się nie rwie 

i chyba najlepsza współpraca z telefonami  

Myśle ze nie ma co się upierać na ssd 

Pozdrowienia 

Pewnie, że się przyda choć ciągle czytam jakieś sprzeczne informacje i nie wiem jaki NAS kupić. Na forum roon takie NASy sugerują, że głowa mała. SSD mogę kupić i jakiś NAS 4 zatokowy. Tylko i wyłącznie pod Roon Core i kopie tych plików. Myślę, że mam bazę nigdy już nie przekraczającą 1 TB + wsparcie TIDAL i płyty CD których rippów nie potrzebuję. 

 

Dodatki jak klient mail czy kopia zdjęć mile widziana ale to każdy NAS chyba oferuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendują QNAP TS-473 3500 zł. Dokładnie tak:

 

1 bay with a small SSD (120GB, about $40 right now) for the Roon Server install and the Roon database

2 bays with 6TB drives, RAID1 (mirrored)

1 bay with 6TB drive for weekly backup off the mirrored set

 

Dysk SSD akurat mam. Do tego 4 dyski 3 TB sporo wyjdzie i jakoś mnie to skutecznie hamuje przed zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie daj się zwariować

Mniej więcej 22000 plików flac to mniej niż 800 GB

Nas dwudyskowy w mirrorze wystarczy

Jak chcesz mieć wypas to wkładasz do Usb 3.0 ssd 120 GB na bazę roon
Do drugiego usb 1,5 Tb hdd na cotygodniowy backup

I wszystko
Ja z qnapa jest bardzo zadowolony
Sugeruje 4 GB Ram i Sieć na skrętce 1Gb




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Dziki607 napisał:

Nie daj się zwariować

Mniej więcej 22000 plików flac to mniej niż 800 GB

Nas dwudyskowy w mirrorze wystarczy

Jak chcesz mieć wypas to wkładasz do Usb 3.0 ssd 120 GB na bazę roon
Do drugiego usb 1,5 Tb hdd na cotygodniowy backup

I wszystko
Ja z qnapa jest bardzo zadowolony
Sugeruje 4 GB Ram i Sieć na skrętce 1Gb




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ja to widzę tak:

NAS dwie zatoki z SSD na ten Roon + dysk na muzykę + dysk kopia muzyki i dysk na usb jako kopia chowany do szuflady. Zdaję się, że były takie 2-bay jeszcze z jednym miejscem na m.2. Z całą bazą spokojnie się zmieszczę na 1 TB więc dysk który będzie mirrorem też tyle powinien mieć. Mam 1 TB WD Gold jeszcze z pracy. 

Rozumiem, że muzyka na HDD może być ? Bo 1 TB SSD w NAS to nie wiem, czy to dobry pomysł albo będzie bardzo drogo. W zasadzie nie mam innych ważnych plików które chciałbym na NAS przechowywać (tzn mam ale sprzętowo w PC to robię oddzielnym programem do tego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Fan Blusa & Sonusa napisał:

Roon , tylko podczas pierwszej aktualizacji bazy danych używa dużo procesora , ale pamięci prawie cały czas  około 2Gb i to jest największe jego wymaganie .

Dokladnie.  Też się wystraszyłem jak na początku zajął cała dostępną pamięć i dokupiłem.  Teraz podczas normalnego użytkowania,  a nie budowania bazy danych nie jest już tak zachłanny na zasoby. 

37 minut temu, chcheckitout napisał:

Rozumiem, że muzyka na HDD może być ?

Pewnie że może być tak samo jak roon może być na HDD a nie koniecznie na SSD.  Po za tym przy obecnych problemach aplikacji a wyszukiwaniem nie wiem czy SSD cokolwiek daje. Ogólne wymagania roona co do sprzętu są moim zdaniem przesadzone. 

Edytowane przez MrSalieri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, MrSalieri napisał:

Dokladnie.  Też się wystraszyłem jak na początku zajął cała dostępną pamięć i dokupiłem.  Teraz podczas normalnego użytkowania,  a nie budowania bazy danych nie jest już tak zachłanny na zasoby. 

Pewnie że może być tak samo jak roon może być na HDD a nie koniecznie na SSD.  Po za tym przy obecnych problemach aplikacji a wyszukiwaniem nie wiem czy SSD cokolwiek daje. Ogólne wymagania roona co do sprzętu są moim zdaniem przesadzone. 

Ludzie na zagranicznych forach piszą niestworzone rzeczy więc pytam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ciszyn11 napisał:

Ja zainstalowałem Roona na biednym Qnap HS 251+ z dyskami HDD i działa. Z tym, że nie mam dużej biblioteki i Tidal głównie póki co.

Ale czy komfortowo ?

Mi się podoba takie cudo:

 

https://proline.pl/serwer-plikow-qnap-tbs-453dx-4g-4-bay-celeronj4105-1-5-ghz-zwiekszanym-do-2-5-ghz-4-gb-ram-4-gniazda-m-2-2280-sata-6-gb-s-1-x-10gbase-t-p1340575

małe to i mam dyski m.2 ale czy będzie komfort z Roon. Niby wspiera roon core. 

Edytowane przez chcheckitout
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, chcheckitout napisał:

Działa dość płynnie, może lekko wolniej wyszukuje i ładuje płyty niż w mconnect. Właściwie działał, bo na razie miałem Roona tylko na test 14 dniowy i myślę co dalej. Ten software trochę kosztuje ?. Nasa miałem już wcześniej, teraz kupiłbym na pewno bardziej wydajnego. W tym HS nie można rozbudować pamięci (jest tylko 2GB). Nie wiem, czy jest sens płacić dodatkowo za bezgłośny NAS. Ten mój wcale taki super cichy nie jest i dość mocno się grzeje. Umieściłem go w innym pokoju. Jako bridge robiła malina z snakeoil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Działa dość płynnie, może lekko wolniej wyszukuje i ładuje płyty niż w mconnect. Właściwie działał, bo na razie miałem Roona tylko na test 14 dniowy i myślę co dalej. Ten software trochę kosztuje . Nasa miałem już wcześniej, teraz kupiłbym na pewno bardziej wydajnego. W tym HS nie można rozbudować pamięci (jest tylko 2GB). Nie wiem, czy jest sens płacić dodatkowo za bezgłośny NAS. Ten mój wcale taki super cichy nie jest i dość mocno się grzeje. Umieściłem go w innym pokoju. Jako bridge robiła malina z snakeoil.
No ja bym kupił najchętniej coś do 2, 5 tyś złotych. Nie chce żałować później jak coś będzie mi mulić. Cenię sobie komfort pracy na obecnym PC i każdy regres będzie bolesny. Dyski HDD baaaardzo mi się już źle kojarzą chyba, że na mało używane dane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, chcheckitout napisał:

Dyski HDD baaaardzo mi się już źle kojarzą emoji4.png chyba, że na mało używane dane.

no nie wiem czy nie przesadzasz z HDD ,

jeżeli kupisz NAS i dasz  dyski równolegle w RAID i zrobisz backup raz w tyg to muzyka ci nie zginie - jak padnie jeden wyciagasz wkładasz inny i Nas ci odbuduje kopie , kupisz wieksze dyski - to samo , po jednym odbudujesz jak się nadal boisz to robisz np codziennie backup na dysk USB - zasilany z gniazdka i przed wtyczką wkładasz timer który go bedzie włączał i wyłączał o okreslonej orze dnia

jak to wszystko na raz padnie to znaczy że do domu wpadł ci piorun kulisty .....

jak się boisz o transfer to ... ja do NASa mam jeszcze podłączone dwie kamery z zapisem , ROON , i zwykły serwer plików ---- wszystko chodzi bez SSD

kupujesz coś takiego

https://sklep.fipro.pl/pl/p/QNAP-TS-251-rozszerzony-do-4GB/2097

dwa dyski NOWE  - potem wymieniasz co 4 lata

https://allegro.pl/oferta/hitachi-hgst-4000gb-4tb-sata-iii-7200rpm-64mb-8223329422

i masz całość za 2500

Ale możesz inaczej - ? kto bogatemu zabroni

i czemu HGST - bo pare lat temu były najbardziej niezawodne w rankingach - w tamtym roku kupiłem 6TB i szukałem opinii - i raczej nic się nie zmieniło  - i patrz na prędkość  powinno być 7200 RPM

 

 

PS zawsze możesz jeszcze puścić sieć po domu światłowodem -

-- staniały adaptery LAN /światlowód

--- podobno dobrze robi to na jakość dzwięku  - Opinia kolegi w wątku poniżej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co Roon broni się głównie brzmieniem. Jeśli chodzi o wymagania vs rzeczywistość to albo popracują nad optymalizacja wydajności i stabilnością aplikacji klienckich albo zaczną mieć regres w w swojej popularności. Na nic rekomendacje dysków SSD i procesorów min. z serii "i" gdy najprostsze wyszukiwania z bazy potrafią po prostu trwać długo lub po prostu się zawieszać. Monitoring zasobów I/O serwera podczas tych zapytań nie wykazuje najmniejszego obciążenia. Przerwanie wyszukania i ponowienie go, często skutkuje szybszym wyszukaniem utworu, albumu czy artysty. Słabo jak na słono płatny system. Gdyby taki Windows (1/4 ceny Roona) objawiał takie syndromy, zostałby przeklęty i zhejtowany na wszystkie możliwe sposoby.

Roon ewidentnie ma problemy ze stabilnością i wydajnością i jest to potwierdzone zgłoszeniami na forum Roon'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.