Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  189 członków

Roon Labs Klub
IGNORED

Klub użytkowników aplikacji Roon Labs


Basstech
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

b8867e0beef0a6743d1adb7f4da341bf.jpg

Orfeusz - musi brzmiec ciekawie.

Aby Windows brzmial dobrze musi byc w wersji server 2016 LN (low noise) i najlepiej jeszcze pociagnac go 3 razy super optymazerem.

Co innego Roon Core co innego komputer z Windows z podpietym DAC przez usb.


Jak masz streameara Roon Ready to na 99% jest linux, jak masz polecany setup Roon Core to znowu zalecany jest Linux ale i da sie na Windowsie. Ale zeby jakis dzwiek sie tam zmienial ;)

Jak w takie cuda wierzysz to i w grajace kable sieciowe tez wierzysz - mam racje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem Wasz problem

Jak ktoś lubi dobry dźwięk to usuwa z pokoju wszystko co szumi - Serwer plików pod postacią PC , laptopa itp - wystarczy wyprowadzić za ścianę, i połączyć  w sieć dobrą skrętką ( ta akurat jest tania ) , do tego streamer ->DAC - > wzmacniacz .

Oczywiście streamer ma znaczenie , o czym się ostatnio przekonałem jak mi padł Project Stream box S2 ultra - tak na prawdę to taka malina na sterydach jakość dźwięku bardzo  dobra,  koszt większy niż dobrej maliny - jak zacząłem liczyć komponenty to mi wyszło że  ze malina z dobrą jakością dźwięku wyjdzie ponad 2000 i kupiłem Stream box    ( tu recenzja )

doświadczalnie testowałem streaming USB -> DAC na

--> mac-ach ( Najlepiej grał macbook pro, a Mac mini i macbook air  wyraźnie gorzej)

---> Xiaomi Mi box S - ma obsługę ROON - uzbroiłem go w optyk ( bo przez USB nie poszło nie wiem jak to zrobić ) zdecydowanie to nie to - widać że jest słaby - za to tani i miałem  w innym pokoju , obsługa ROON dobra ale jakości z tego nie będzie

Pisałem już też rok temu że roon serwer nie jest aż tak wymagający , ja mam go postawionego na QNAP TS 251 - pewnie że jak mu wgrasz 5 nowych płyt to żeby je skatalogować się na chwilę przywiesi - ale za jednym zamachem mam serwer i kwestię bieżących kopii zapasowych

Aha co to jest sieć na dobrej skrętce - po prostu sieć z realną prędkością 1 GB , 

Kiedyś się spotkałem z wpisem że sieć na kablu (Ethernet) produkuje zakłócenia  - autor sugerował po wyjściu z rootera postawienie przejściówki ethernet-światłowód i takiej samej w drugą stronę przed streamerem - może coś w tym jest ale nie sprawdzałem , poza tym chyba trzeba by było do tego wszędzie po stronie streamera postawić zasilanie liniowe żeby miało sens

może ktoś to zrobił ciekaw jestem opinii

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniam stary serwer Synology na nowy. W związku z tym zastanawiam się nad zainstalowaniem na Synology ROON Server. Nie wykorzystam możliwości obsługi wielu stref. Interesuje mnie możliwość korekcji akustyki. Czy ktoś z klubowiczów używa tej funkcji ROON?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Roon'a już od kilku lat na NUC'u. Niestety po ostatnich aktualizacjach, bardzo często mam problem ze znikaniem systemu z sieci  i po kilku zacięciach także przestaje grać. Zdarza się to często po kilkudziesięciu minutach od uruchomiania. Teraz już jest nawet bardzo często problem z uruchomieniem. Po odpaleniu loguje się ROCK do sieci Wifi lecz jest on w niej nie widoczny. To znaczy nie otwiera się jego strona WWW i nie działają do niego ping'i. 

Wiem ,że to może być problem z WIFI, lecz raczej jest to problem z ROON'em. 

Proszę o propozycję jak sobie z tym poradzić. Czego szukać w logach by namierzyć problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.09.2020 o 07:24, marek.pap napisał:

Wymieniam stary serwer Synology na nowy. W związku z tym zastanawiam się nad zainstalowaniem na Synology ROON Server. Nie wykorzystam możliwości obsługi wielu stref. Interesuje mnie możliwość korekcji akustyki. Czy ktoś z klubowiczów używa tej funkcji ROON?

Czy masz na myśli użycie pliku odpowiedzi impulsowej pomieszczenia, czy jakieś rozszerzenia?
A co do serwera, to oczywiście zależy od mocy procesora, czy da radę obsłużyć dodatkowe funkcje ROONa. Miałem kiedyś ROON core na Qnap TS-451A (2 rdzeniowy Celeron), to tylko odtwarzanie działało płynnie, indeksacja nowego albumu=przycinka, o DSP nie było mowy. Bez porównania do NUC8i5 - indeksacja niezauważalna, DSD512 =1.8~1.9x processing speed, więc bez czkawki.

6 godzin temu, dfx5 napisał:

Mam Roon'a już od kilku lat na NUC'u. Niestety po ostatnich aktualizacjach, bardzo często mam problem ze znikaniem systemu z sieci  i po kilku zacięciach także przestaje grać. Zdarza się to często po kilkudziesięciu minutach od uruchomiania. Teraz już jest nawet bardzo często problem z uruchomieniem. Po odpaleniu loguje się ROCK do sieci Wifi lecz jest on w niej nie widoczny. To znaczy nie otwiera się jego strona WWW i nie działają do niego ping'i. 

Wiem ,że to może być problem z WIFI, lecz raczej jest to problem z ROON'em. 

Proszę o propozycję jak sobie z tym poradzić. Czego szukać w logach by namierzyć problem?

W sekcji wsparcia na community.roonlabs.com Ci pomogą do skutku, jak opiszesz dokładnie system i bolączki. Może być tylko kwestia konfiguracyjna, albo niestety "niekompatybilność" jakichś komponentów. Taki Świat..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, h3x_Lukasz napisał:


Też jestem przekonany, że licencja lifetime niestety w niedalekej przyszłości przestanie być ujęta w aktualizacjach.

A skąd takie wnioski? Całkiem niedawno podrożała subskrypcja lifetime. Lifetime to lifetime. To, o czym piszesz, to by było zwykłe oszustwo. Masz jakieś podstawy, żeby to pisać? Z ciekawości pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kierunki idą usługi i na tym się zarabia. Lifetime to lifetime i nikt zapewne usługi Ci nie zatrzyma ale ścieżka rozwoju systemu to inna kwestia. Tak robią już najwięksi w swoich systemach (patrz np. Microsoft). Nie mam, żadnych potwierdzonych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, h3x_Lukasz napisał:

W tym kierunki idą usługi i na tym się zarabia. Lifetime to lifetime i nikt zapewne usługi Ci nie zatrzyma ale ścieżka rozwoju systemu to inna kwestia. Tak robią już najwięksi w swoich systemach (patrz np. Microsoft). Nie mam, żadnych potwierdzonych informacji.

Fakt - robią, ale Roon to jeszcze nie ta liga i to nie jest produkt dla konsumenta pro, a Excele, Photoshopy itp - są dla pro, więc Roonlabs raczej dla własnego dobra powinien być ostrożny z radykalnymi posunięciami. Czas oczywiście pokaże co z tym dalej będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kubelski napisał:

Czy masz na myśli użycie pliku odpowiedzi impulsowej pomieszczenia, czy jakieś rozszerzenia?

Nie znam Roona, więc nie wiem o co pytasz. Mnie zależy na korekcie akustyki pomieszczenia odsłuchowego. Nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Liczyłem na podpowiedzi użytkowników Roona. A serwer powinien dać radę, zamówiłem model z czterordzeniowym Celeronem i 6GB RAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, marek.pap napisał:

Nie znam Roona, więc nie wiem o co pytasz. Mnie zależy na korekcie akustyki pomieszczenia odsłuchowego. Nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Liczyłem na podpowiedzi użytkowników Roona. A serwer powinien dać radę, zamówiłem model z czterordzeniowym Celeronem i 6GB RAM.

Ok, ja korzystam z korekcji akustyki, ale nie w Roonie. Tak naprawdę, to jest ogólnie dość złożona kwestia. A w Roonie na pokładzie masz equalizer parametryczny, korekty czasowe i poziomu kanałów, oraz możesz zaimportować odpowiedź impulsową twojego pomieszczenia, ale musisz ją sobie wygenerować zewnętrznym narzędziem - tego Roon póki co nie oferuje. Nie oferuje czegoś takiego jak np. Audyssey. Jeszcze nie miałem czasu żeby sprawdzić dokładnie, czego ludzie używają w Roon, bo ja np. mam czym wygenerować odpowiedź impulsową, czy zmierzyć spektrum w danym punkcie odsłuchowym, tylko dobrze byłoby wiedzieć jak to najefektywniej zaaplikować w Roonie.
Jeśli głośniki nie są zamontowane w ścianie, to i tak masz kupę kompromisów w każdym przypadku, ale też nie ma co przesadzać - byle dźwięk był zrównoważony i subiektywnie przyjemny ?.
Podstawową i najważniejszą korekcję akustyki robisz "adaptacją akustyczną", czyli usytuowaniem głośników, miejsca odsłuchowego i świadomym rozmieszczeniem ew. mebli. W studio zaczynasz od umieszczenia głównych monitorów w ścianie i masz z głowy większość problemów z dziurami w paśmie - to, co "w mieszkaniu" występuje zawsze, jeśli głośniki są wolnostojące. To się reguluje takimi parametrami: odległość głośników od ściany za głośnikami, odległość słuchacza od ściany za słuchaczem, oraz "zagospodarowanie" narożników pomieszczenia (to wszystko wpływa na odbiór niskich częstotliwości, tzw. dociążenie brzmienia). Potem masz wpływ bocznych ścian pomieszczenia (i sufitu) - bałagan w częstotliwościach kierunkowych, czyli środek, góra. To się rozprasza/wytłumia (meble, panele) i też reguluje odległością głośników od tychże.

Ok, bo to jest szeroki temat, a jeśli chodzi o korektę automatyczną typu Audyssey, która na poziomie konsumenckim działa całkiem nieźle w amplitunerze, jeśli procedurę pomiarową przeprowadzić bo bożemu (do zastosowań profesjonalnych też się stosuje Audyssey), to taka korekta robi trzy rzeczy - equalizację, korekty fazowe poszczególnych zakresów pasma i ew. korekty czasowe dla poszczególnych kanałów. Daje to jakiś tam zadowalający efekt, ale im więcej musi korygować, tym bardziej może zmasakrować brzmienie (zależy jeszcze co kto słyszy).
Nie sprawdzałem, czy jest to dostępne w formie dającej się użyć w Roonie, pewnie tak i pewnie nie tanio. Coś tam niebawem planuję dłubać.

[EDIT]Oczywiście każdy system korekcji korzysta z mikrofonu pomiarowego (w sensie skalibrowanego z danym systemem korekcyjnym/pomiarowym).

Edytowane przez Kubelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.09.2020 o 07:24, marek.pap napisał:

Interesuje mnie możliwość korekcji akustyki. Czy ktoś z klubowiczów używa tej funkcji ROON?

Ja tylko kiedyś przetestowałem tą funkcję korekcji akustyki. Jest to filtr DSP - Convolution. Nie zrobiłem pewne tego w 100% dobrze.

Tutaj masz podstawowe informację :

https://kb.roonlabs.com/DSP_Engine:_Convolution

Oraz jak wygenerować plik korekcji:

https://community.roonlabs.com/t/a-guide-how-to-do-room-correction-and-use-it-in-roon/23800

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie uzywam Roon tylko podobny produkt, ktory tez ma zintegrowany Convolver. Taki Convolver oferuje olbrzymie mozliwosci korekcji DSP/DRC, ale cala sztuka polega na wygenerowaniu odpowiednich fitrow WAV, ktore sa interpretowane przez ten Convolver. Czyli wyzwaniem jest znalesc odpowiedni program, ktorym mozesz dokonac pomiarow i opanowac wygenerowanie tych filtrow. Najprostszy jest REW, najbardziej kompleksowy to Acourate.
Aby to wszystko dobrze dzialalo, potrzebujesz duzo czasu i jeszcze wiecej doswiadczenia w tworzeniu tych filtrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, marek.pap napisał:

Ale bez funkcji korekty akustyki ROON jest za drogim programem. Jeśli nie opanuję tego zagadnienia, to raczej nie zdecyduję się na kupno. Dochodzi jeszcze kupno drogiego serwera. Jeśli ma służyć tylko do odtwarzania, to kupiłbym tańszy.

Moim zdaniem warto kupić ROON'a i NUC'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa takie systemy operacyjne, ktore leca na Systemach NAS, ktore maja w sobie zintegrowane Convolvery, tak ze dane ktore wysylaja do odtwarzacza sa ja odpowiednio skorygowane.

Ja uzywam JRiver, ktory jest super tani i tez ma zintegrowany Convolver. Zaplacilem 75€ i mam wersje ktora leci na Windows i Mac. I to bez cudowania z specjalnymi serverami itp.


BTW. Mam tez Maline lecaca pod specjalnym systemem operacyjnym AroioOS, w ktorym jest zintegrowany Convolver (Brutefir). Czyli za kilka Euro mam superduper procesor DSP/DRC.

Na Maline wgrywam te same filtry korekcyjne WAV jak i do JRiver albo do Roon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jep, to jest ta najwieksza sztuka.

Sam proces np. w Acourate jest max prosty. To cztery kroki (makro). Ale masz masz mnostwo mozliwosci sterowania wielu parametrow decydujacych o efekcie koncowym. I to jest wlasnie genialne, dajace ci mozliwosci dopasowania wyniku do wlasnych preferencji

Kompletny opis prozedury tworzenia filtrow miesci sie na kilku stronach

http://www.acourate.com/freedownload/AQuickIntroductionToAcourate.pdf

https://www.audiovero.de/en/acourate.php

BTW. Ten system dla Synology nazywa sie ConvoFS


https://convofs.net/installing.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie zacząłem a już mam dosyć. A czy nie ma jakiegoś programu który sam utworzy potrzebny plik? Podpinam mikrofon pod USB w laptopie i otrzymuję gotowy plik. A najlepiej, żeby ROON sam sobie skorygował odtwarzanie.

Edytowane przez marek.pap
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.