Skocz do zawartości
IGNORED

Porządkowanie sceny


Different

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za dyskusję.

Kwestia sceny jest na dobrą sprawę wyjaśnione ( co nie oznacza że nie może być lepiej - pomiar na pewno zrobię jak przygotuję zestaw ).

Teraz mimo wszystko, o czym wspominaliście - pojawił się problem basu. Tutaj bez pomiaru się nie obędzie.

 

Prośba zatem o informację jaki mikrofon się nada i czy karta zintegrowana w laptopie również będzie odpowiednia ?

 

Jakość zdjęcia słaba- robione na szybko telefonem.

Kanapa obecnie stoi bardziej na środku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać na zdjęciu, to kanapa stoi tuż przed szafkami kuchennymi, więc może być problem z dalszym odsunięciem.

 

W takich pokojach dobrze mieć lekki fotel typu IKEA i ustawiać go do słuchania a potem przesuwać tam gdzie nie przeszkadza.

 

Wg mnie w malych pomieszczeniach b. dobra metoda, bez szukania dziury w calym, sa szerokopasmowe bastrapy w rogach z rozpraszaniem.

Nie ma czegoś takiego jak szerokopasmowe bass trapy. Tzn. jest ale w tekstach marketingowych.

 

Tysiące razy o tym pisano, ale urban legend wiecznie żywa

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Tysiące razy o tym pisano, ale urban legend wiecznie żywa<br />

 

mam nadzieje, iz sa to tylko zarty.....tak w ogole to kolega to przeczytal ??

 

Linki do mitow i bzdur o foremkach od jajek, gabkach piramidkowych uzywanych w meblarstwie, itd., itp...... Zbig, pomyliles adresy. Nie zamierzam siebie tutaj stawiac w roli autortetu, ale naprawde mogles sie postarac o lepsze linki.

Chyba nie do konca mowimy o tym samym, piszac o basstrapach....o gabace w basstrapach to jeszcze nie slyszaem.proponuje poczytac lepsze zrodla niz te podane.

 

co do tego

 

<br /> kanapa stoi tuż przed szafkami kuchennymi, więc może być problem z dalszym odsunięciem<br />

 

mozna ustawic sie w 1/3 od tylniej sciany i podobnie kolumny na balkonowej i wowczas zrobic tuning trojkata...srodek b. czsto jest najgorsza opcja po dlugosci, zreszta kazdej osi...

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu wycina okolice 30 Hz?

Tak, najniższy bas wycina. Podbity jest wyższy bas lekko.

Tonalnie najlepiej było w tym 'skośnym' ustawieniu. Scena najlepsza bezapelacyjnie tak, jak teraz.

powinien sie pojawić :) kanapa wszędzie byleby nie w środku długości.

Od tylnej ściany 1,9 - 2 m ( czyli ok 1/3 z 5.8 metra ). Kolumny od tylnej 1.2 ( od osi kolumny ), od bocznych 80 ( od osi kolumny ). Kanapa na środku szerokości pokoju - o to mi chodziło.

Wczoraj kolumny zbliżałem do ściany balkonowej stopniowo - ale bas się nie pojawiał. W drugą stronę jak zacznę je wysuwać ( do kanapy ) to scena znowu będzie zaburzona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wcześniej musis kanapę ustawić dużo bliżej tylnej ściany nie patrz ze nie będziesz miał idealnego trojkata. Nawet bez przestawiania gratów stan bliżej tylnej ściany pochyl się tak jak byś siedział i posłuchaj czy jest tam niski bas. Ja u siębie tak mam ze dopiero jak wydłużyłem ten trojkat to można słuchać,jest pełne pasmo.Dlugosc fali jest taka a nie inna inne będziesz mieć niskiego basu mając tak blisko kanapę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wcześniej musis kanapę ustawić dużo bliżej tylnej ściany

Niestety w kuchni siedzieć nie mogę ;-)

Jak widzisz obecnie kanapa stoi plecami do szafek kuchennych.. Dalej już się nie da..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ustawienie optymalne ze względu na scenę często kłóci się z tym dla basu. Rozwiązaniem może być dołożenie suba odpowiedniego kalibru i jakości, ciętego nisko aby nie pobijał wyższego basu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezonatory strojone ( po pomiarach ) - mogłyby pomóc z basem ?

Kupno naprawdę dobrego suba to pewnie ok 4-5 tys. Wolałbym jednak bas z kolumn :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezonatory strojone ( po pomiarach ) - mogłyby pomóc z basem ?

Kupno naprawdę dobrego suba to pewnie ok 4-5 tys. Wolałbym jednak bas z kolumn :)

nie wiem czy rezonator Ci pomoże na brak basu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że usuwając to wyższe podbicie - wyrównam charakterystykę.

jeśli przeszkadza Ci podbicie to tak. Jeśli słyszysz wyraźną dziurę w pasażach basowych to wątpię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

Chyba rozumiem... Mogę usunąć podbicie, ale nie podniosę dziury rezonansowej ustrojami tylko przesunięciem miejsca odsłuchu - jak chociażby tutaj :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

5,8 | 3,5 | 2,6

 

Siedzę chyba blisko rezonansu dla 29 - po długości

i 49 dla szerokości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linki do mitow i bzdur o foremkach od jajek, gabkach piramidkowych uzywanych w meblarstwie, itd., itp...... Zbig, pomyliles adresy. Nie zamierzam siebie tutaj stawiac w roli autortetu, ale naprawde mogles sie postarac o lepsze linki.

Z pewnością, z pewnością... skoro uważasz że te nie są wystarczające ;-)

 

Chyba nie do konca mowimy o tym samym, piszac o basstrapach....o gabace w basstrapach to jeszcze nie slyszaem.proponuje poczytac lepsze zrodla niz te podane.

OK, to może Ty podasz linki to tych szerokopasmowych bass trapów, bo mnie jakoś słabo idzie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umówmy się... Absorbery pochłaniają do ok 100 Hz ( ze słabą skutecznością ).

Aby zając się pasmem poniżej trzeba okiełznać rozkład rezonansów w pomieszczeniu ( strzałki i węzły dla 3 wymiarów ) i ewentualnie korygować Rezonatorami Helmholtza. RH ( jak dobrze rozumiem ) jedynie wyrównają pasmo, na które są strojone poprzez zniwelowanie strzałek fali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

Chyba rozumiem... Mogę usunąć podbicie, ale nie podniosę dziury rezonansowej ustrojami tylko przesunięciem miejsca odsłuchu - jak chociażby tutaj :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

5,8 | 3,5 | 2,6

 

Siedzę chyba blisko rezonansu dla 29 - po długości

i 49 dla szerokości.

 

dla lepszego zobrazowania Twoich watpliwosci, uzywajac chciazby tego calculatora, powinienes 'poruszac' sie z trojkatem na granicy podbic i dolkow- czyli na granicy pomiedzy czarnym a bialym :) W tych miejscach teoretycznie powinienes miec najlepszy odlsuch. Wybierajac poszeczegolne czestotliwosci modow, zorientujesz sie ze taka wartoscia jest ca. 30-40% wartosci kazdej z osi pomieszcznia.

Wg mnie powinnes pokombinowac jeszcze z ustawieniami, np. wyjechac z kolumanmi na 2- 2,20 mtr od sciany balkonowej z sofa na szafkach kuchennych....Stolik pomiedzy tez nie pomaga na tym etapie. Powinienes zaczac od 'czystego' set up'u i znalezc miejsce odsluchu, a pozniej zapelniac pomieszczenie, odsluchujac kazda zmiane. Kazdy wniesiony material ma okreslona wspolczynnik np. absorbcji, i.e cialo czlowieka okolo 1,8.

Natomiast pomiar pokaze ci charakterystyke pomieszczenia i jak podejsc do problem wygladzania. Jezeli sa silne podbicia w waskim zakresie, np. 60 hz to mozesz uzyc RH strojony na te wartosc, ktory technicznie mozna przyjac 'pokryje' tez pasmo +/- 10hz. Jezeli nie to basstrapy w rogach (sciana balkonowa). Problemem jest tez odleglosc tylniej sciany od sofy (tzw. kuchnia) lub absorbery, ktore pokryja szerszy zakres pasma w gore,ale przy duzych ilosciach moze za mocno wytlumic pomieszczenie wyzsze czestotliwosci czyniac dzwiek martwym.

 

Zakladam, ze taki szerokopasmowy basstrap/absorber nie jest zrobiony z pianki i opakowan od jajek o gr. 5 cm o co chyba obawia sie user Zbig....

 

Oczywiscie to skrajne moze postepowania i inaczej jest w pomieszczniach dedykowanych z dowolnoscia aranzacji i zakresu ingerencji w adaptacje, np. basstrap o 2 metrowej szerokosci I glebokosci 1,5 metra, a inaczej w salonach mieszkalnych...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację.

Wczoraj chodząc po pokoju dokładnie usłyszałem to, co na ilustracjach z linku.

Siadając nieco bardziej po lewej - było więcej basu z okolicy 50Hz, idąc do kuchni pojawiał się praktycznie pełen zakres - tam siedzieć jednak nie mogę :)

 

Spróbuję jeszcze kilku ustawień oczywiście w najbliższym czasie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Siadając nieco bardziej po lewej - było więcej basu z okolicy 50Hz, idąc do kuchni pojawiał się praktycznie pełen zakres - tam siedzieć jednak nie mogę :)

 

 

 

wlasnie o to chodzi, teraz wiesz o co chodzi. Czasami 20 cm moze zmienic scenę....z reguły sa dwa takie miejsca w pomieszczeniu: to miejsce w kuchni w okolicach 30-40% od tylniej ściany i drugie przed połowa pomieszczenia (powiedzmy bliskie pole). Z tymże to dalsze ma z reguły pełniejsza charakterystykę. Ja używam dwoch miejsc: w bliskim polu dla lepszego 'kontaktu' (moze wymagać zmiany miejsca kolumn- ja mam w jednym z pomieszczen 3 miejsca markowane na podłodze) natomiast drugi spot daje poczucie większej głębi, przestrzeni i przy odsłuchu na 12-13 czyli głośniej...

Kombinuj, szukaj bo warto :)

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie znoszę słuchania w trójkącie równobocznym. W tej chwili siedzę 290 cm od bazy 210 cm. W niedużym słabo wytłumionym pokoju pole bliskie sensu stricte w zasadzie nie istnieje.

 

Masz rację.

Wczoraj chodząc po pokoju dokładnie usłyszałem to, co na ilustracjach z linku.

Siadając nieco bardziej po lewej - było więcej basu z okolicy 50Hz, idąc do kuchni pojawiał się praktycznie pełen zakres - tam siedzieć jednak nie mogę :)

Najpierw szukałbym pozycji z optymalną stereofonią a potem próbował skorygować w nim bas, nie na odwrót.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw szukałbym pozycji z optymalną stereofonią a potem próbował skorygować w nim bas, nie na odwrót.

Takie ustawienie miałem powyżej, ale z basem był problem ( jak pisałem ) - subem tego jednak rozwiązywać nie chcę .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko doradzam. Każdy ma swoje priorytety. Nierówny bas może być batdziej irytujący niż trochę gorsza stereofonia. Ile i jakich głośników niskotonowych jest w Twoich kolumnach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdej kolumnie 2x18 Seas-a ( AP Avanti II ).

W innym ustawieniu bas był naprawdę potężny, rozdzielczy - mam porównanie z tamtego ustawienia do tego ( różnica ok 60% na ilości basu ). Scena jest dla mnie bardzo ważna, ale nie kosztem takiej różnicy na basie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na rozkład modów w Twoim pokoju i spełnienie kryterium Bonello, to przy ustawieniu kolumn na tle krótszej ściany i odsunięciu słuchacza od tylnej ściany nie powinno być istotnych problemów z rezonansami, natomiast poniżej 50 Hz ilość basu zależy tylko od możliwości kolumn i stąd ten niedobór.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucałem tutaj panoramę kilka dni temu. Tak mniej więcej siedziałem - kanapa na skos na ścianie balkonowej oraz ściany na przeciw TV. Kolumny ustawione na skosie ściany TV/ ustrojów na kuchnię.

Dzisiaj zrobię również skośne ustawienie - ale kolumny staną na ścianę balkonową ( w rogu ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.