Skocz do zawartości
IGNORED

Porządkowanie sceny


Different

Rekomendowane odpowiedzi

Wyświetl postUżytkownik sir.jax dnia 04.12.2015 - 01:12 napisał

 

Natomiast kolega ma AudioPhysic'i, a o tych wiele razy słyszałem że są strojone do normalnych warunków mieszkalnych bez adaptacji akustycznej, która w ich przypadku lubi sprawę pogorszyć.

 

Jeżeli to prawda to nigdy w życiu nie kupiłbym takich kolumn -zapewne chodzi o podbity bas i "uśmiech dyskoteki" żeby "mordy" w gołych ścianach nie "darło".

 

To akurat nie jest prawdą. Zasłyszane gdzieś głupoty.

Mój model to Avanti .

Bez ustrojów grało znacznie gorzej jeśli chodzi o szerokość i głębokość sceny.

Słyszałem też swoje kolumny w bardzo dobrym akustycznie pomieszczeniu i wiem jak potrafią zbudować scenę. Świetny przekaz muzyczny z dobrze ułożoną sceną i naturalną barwą. Kolumny strojone pod maksymalną liniowość - niektórym wręcz basu może brakować w takim przekazie.

 

Co do prób akustycznych.

Odstawienie stolika i postawienie w to miejsce paneli tłumiących poprawiło czytelność sceny.

Zwężenie bazy ( było ok 210 ) do 190-180 pogorszyło znacząco szerokość sceny i jej głębokość - była ściana dźwięku i praktycznie tylko I plan.

Próbowałem też panele rozpraszające pod TV zastąpić tłumiącymi - to też pogorszyło przekaz.

Jestem gotów z czasem pozbyć się wszystkich ustrojów - zrobić pomiar i kupić nowe - 'strojone' pod moje pomieszczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego mamy też nie zawsze przychylne audio, żony, dzieci,

 

Człowiek to potrafi sobie życie utrudnić, ja jak na razie mam tylko kota, "czasami również w głowie".

 

Pozdrawiam

 

Jestem gotów z czasem pozbyć się wszystkich ustrojów - zrobić pomiar i kupić nowe - 'strojone' pod moje pomieszczenie.

 

+1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+1

 

Orientujesz się może jaki jest koszt pomiaru, doboru oraz kupna zestawu który w moim przypadku poprawił sytuację akustyczną ?

Co ważne - tylko przestawne ustroje..ale jestem w stanie mocno się ugiąć jeśli chodzi o ustawienie ;)

 

Pochyliłem się do przodu i usłyszałem coś dziwnego.. Aby to potwierdzić przysunąłem kolumny do przodu ok 15cm - są teraz naprawdę blisko, ale scena zrobiła się już naprawdę bardzo fajna.. Przypuszczam, że w takim wypadku kolumny stały na tyle blisko że nawet stolik nie przeszkadzał - tzn. dźwięk bezpośrednio docierał znacznie szybciej niż powstałyby odbicia. Dodatkowo po bokach mam teraz po 2 panele tłumiące PT80.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat nie jest prawdą. Zasłyszane gdzieś głupoty.

Rzecz dotyczyła serii Sitara i nie jest to moje zdanie tylko kogoś kto ma sitary w domu i bez adaptacji akustycznej, gdzie w salonie z taką adaptacją nie zagrały, zaś przywiezione do domu i wstawione do pokoju bez udziwnień zagrały lepiej.

Dziwi mnie to bo pomieszczenie też "gra" co w wielu przypadkach słychać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz dotyczyła serii Sitara.

Dziwi mnie to bo pomieszczenie też "gra" co w wielu przypadkach słychać.

Sitara ma się do Avanti praktycznie nijak :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sitara ma się do Avanti praktycznie nijak :)

Domyślam się :)

Zapytam tylko, podnosiłeś te dyfuzory 2D trochę wyżej jak już wczesniej pisałem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie uwagi zastosuję w weekend - w tygodniu trochę czasu brakowało... Część z wskazówek ( od początku ) sprawdzałem już.. Dalsze kroki jutro :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientujesz się może jaki jest koszt pomiaru, doboru oraz kupna zestawu który w moim przypadku poprawił sytuację akustyczną ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jeżeli jesteś z Krakowa lub bliskich okolic mogę przyjechać ze "sprzętem" i wykonać pomiar całkowicie za darmo*** jak i coś doradzić na miejscu, akurat mam kilka dni "wolnego".

 

*** w nadziei że masz tam jakiś barek... bo na zewnątrz coraz chłodniej.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avanti

Jeszcze jedna sprawa o której zapomniałem:)

Jak zapewne wiesz, kolumny AP mają oznaczenia na tabliczce znamionowej A i B ( foto 1)

 

Jak masz ustawione względem miejsca odsłuchu? A jest po prawej czy lewej?

 

Ps. Podsuwam ciekawy projekt Acoustic Lab;

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ustawione względem miejsca odsłuchu? A jest po prawej czy lewej?

B po lewej... Rozumiem aby spróbować odwrócić ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa o której zapomniałem:)

Jak zapewne wiesz, kolumny AP mają oznaczenia na tabliczce znamionowej A i B

 

B po lewej... Rozumiem aby spróbować odwrócić ?

 

Moglibyście mi wytłumaczyć co robicie, bo bladego pojęcia nie mam...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co próbuje z ciekawości różnych sugestii. Jutro spróbuję też podnieść wysokość rozpraszania między kolumnami jak sugerował sir.jax.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co próbuje z ciekawości różnych sugestii. Jutro spróbuję też podnieść wysokość rozpraszania między kolumnami jak sugerował sir.jax.

Chodziło mi o dyfuzory 2D za kolumnami i 1D z boku kolumn, zresztą te białe skyline też podobnie z TV spróbuj z kocykiem lub zawieś na nim te skyline.

Jestem ciekawy efektów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglibyście mi wytłumaczyć co robicie, bo bladego pojęcia nie mam...

Kolumny A/B i ich pozycjonowanie ( L/R) mogą, ale muszą mieć swoj % udziału w kreowaniu sceny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kolego, gratuluję, że cię kobieta za to "porządkowanie sceny " z domu nie wyrzuciła. Ty to chyba słuchasz z zamkniętymi oczami... Przepraszam za wpis, ale nie mogłem się powstrzymać po tym co zobaczyłem na zdjęciach. Już spadam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dobry system nie boi się żadnej muzyki. Jeżeli słuchasz muzyki organowej, opery, symfonii lub muzyki chóralnej i ci się podoba, jesteś blisko... Jeżeli słuchasz płyt, których nigdy nie mogłeś wysłuchać w całości a teraz muzyka cię zachwyca, jesteś blisko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, gratuluję, że cię kobieta za to "porządkowanie sceny " z domu nie wyrzuciła

Kwestie estetyczne włącznie z akustyką będą w innym mieszkaniu.

Nie uznaję natomiast wyższości jednej ze stron w związku... Na szczęście dzielimy pasję do brzmienia, ale nie wyobrażam sobie aby ktokolwiek byłby w stanie mnie ograniczać - ot taka wolność osobista..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestie estetyczne włącznie z akustyką będą w innym mieszkaniu.

Nie uznaję natomiast wyższości jednej ze stron w związku... Na szczęście dzielimy pasję do brzmienia, ale nie wyobrażam sobie aby ktokolwiek byłby w stanie mnie ograniczać - ot taka wolność osobista..

Zgadzam się, też kiedyś pokazałem jak to u mnie wygląda i pierwsze komentarze to zazdraszczanie żony :)))

Tylko, że część z tego co było na zdjęciu wyjeżdża z pokoju po odsłuchach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zmieniłem co nieco.. Kolumny zmienione, ustawienie zmienione.. Tak jak na zdjęciu - słabiutko ze sceną - zarówno na szerokość jak i głębokość.

Spróbuję jeszcze ustawienie na ścianie na balkon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem co nieco.. Kolumny zmienione, ustawienie zmienione.. Tak jak na zdjęciu - słabiutko ze sceną - zarówno na szerokość jak i głębokość.

Spróbuję jeszcze ustawienie na ścianie na balkon.

Ja bym sobie dał spokój z przestawianiem klocków. Można zrobić dużo, żeby było lepiej, ale trzeba zrobić przede wszystkim jedną rzecz: pochłaniać. Pochłaniać, pochłaniać, pochłaniać. Zawsze mówię, że okiełznanie basu jest praktycznie jedyną rzeczą, którą trzeba zrobić. Reszta zrobi się dosłownie sama.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reszta zrobi się dosłownie sama

Twierdzisz, że pochłanianie w dużej ilości ( mam w tej chwili 5 ustrojów pochłaniających - których nie widać ) jest w stanie stworzyć szeroką i głęboką scenę w dowolnym ustawieniu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymachiwanie maczugą na oślep nie jest dobrym pomysłem. Nawet jak by to była taka maczuga, że i wołu położysz trupem. Myśleć też trzeba, no nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja chętnie posłucham wszelkich uwag i podejmę próby.. Póki co próbowałem już wiele, ale rezultat pierwotnego ustawienia pod względem sceny był najlepszy.

Powiedz konstruktywnie - co gdzie i jak - a ja podejmę próbę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie czytasz mojego bloga, a raczej nie czytasz, bo mało kto czyta, Możesz, jeśli nie masz nic ciekawszego do zrobienia, zacząć czytać od tego miejsca

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale Tylko proponuję i zaznaczam, że nie zawsze się zgadzam z własnymi poglądami. Ostatnie to taki słaby żart ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą część o akustyce akurat czytałem jak wrzucałeś linki na forum.

O samej akustyce też sporo czytałem w innych źródłach i w teorii wiem jak to powinno wyglądać..w praktyce jednak u mnie wygląda - a raczej brzmi to nieco inaczej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z zasady jestem przeciwnikiem dyfuzorów. Gdybym był tobą bym się ich pozbył, a na miejsce każdego z nich zrobił pułapkę basową takich samych rozmiarów. Różnica na plus byłaby duża bez dwóch zdań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, ze z basem problemów nie mam. Masz na myśli pułapkę basową - rezonator Helmholtza czy pochłaniacz szerokopasmowy ? Próbowałem rezygnacji rozpraszania na rzecz tłumienia, ale było martwo akustycznie - brakowało pogłosu - czyli barwa była bardzo przyciemniona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem rezygnacji rozpraszania na rzecz tłumienia, ale było martwo akustycznie - brakowało pogłosu - czyli barwa była bardzo przyciemniona.

Dyfuzory są w ujęciu bezwzględnym lepsze od absorberów z oczywistych względów. Absorbery poprawiają akustykę poprzez "amputację" sygnału, część informacji zawarta w nagraniu jest tracona i nie dociera do uszu słuchacza.

 

Trzeba jednak przyznać, że dyfuzory mają dość poważne wady. Po pierwsze aby uzyskać porównywalną skalę wpływu na dźwięk, trzeba pokryć nimi większą powierzchnię niż w przypadku absorberów. Szerokopasmowy dyfuzor w porównaniu z ekwiwalentnym absorberem zajmuje więcej miejsca, jest znacznie droższy i dyskusyjny estetycznie. W zakresie basów w zasadzie tylko pochłanianie wchodzi w grę.

 

Dlatego realne rozwiązania powinny być kombinacją jednych i drugich. Dyfuzory w rejonie pierwszych odbić, zwłaszcza w przedniej półsferze, absorbery m.in. w rogach i na dużych pustych powierzchniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt z zawodowców nie używa dyfuzorów w miejscach pierwszych odbić. Jest jeden przypadek, fakt, ale ten realizator ma tak zrobione, że praktycznie cała powierzchnia pomieszczeniu jest dyfuzorem, więc on ma dyfuzory w miejscach pierwszych odbić, bo ma je wszędzie.

 

Faktycznie, dyfuzory nie działają na basy.

 

Pułapka basowa to absorber z waty szklanej, który ma dodaną membranę zmniejszającą stopień pochłaniania tonów średnich i wysokich. Problem z absorberami jest taki, że pochłaniają dobrze środek i górę, ale jednak stosunkowo słabo basy. Dlatego zwykłe absorbery mogą się nie sprawdzić, ale pułapki basowe będą ok. Samodzielnie zrobić pułapkę basową jest trudno. Można tylko kopiować gotowe rozwiązania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.