Skocz do zawartości
IGNORED

Kino Domowe 5.1 w cenie 6-7 tys.


Delon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam zamiar kupić sobie na "gwiazdkę" kino domowe, jestem w tym temacie bardzo zielony, przeczytałem tysiąc różnych opinii, zamęt jeszcze większy, więc pomyślałem, że może ktoś tutaj mi pomoże z wyborem.

 

A więc po kolei informacje:

Amplituner, plus zestaw głośników,dobrze żeby starczyło na blu chociaż "niezłej" jakości.

Ważny jest budżet, więc myślę że 6 do 7 tys PLN, mógłbym wygospodarować.

Muzyka i filmy, chyba po równo, jednak skłaniałbym się do zakupu 5.1, lubię efekty, dobrze by było żeby muza też świetnie brzmiała, głównie niezbyt ciężki rock, nieraz pop, itp.

Pomieszczenie ma ok 5 na 3.5 metra, na dłuższej ścianie centralnie wisi TV, naprzeciw siedziska.

Jeśli potrzebne będą jeszcze jakieś informacje, z chęcią udzielę.

 

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

biorąc pod uwagę Twoje wymagania, zwróciłbym uwagę na zestaw, oparty na bardzo nowoczesnym i po prostu dobrym jakościowo, brzmieniowo amplitunerze Onkyo TX-NR646. Natomiast w kwestii kolumn proponowałbym markę Tannoy. Jeśli szukamy niższej ceny, można aktualnie w promocyjnej ofercie jako pakiet zakupić Tannoy Mercury V4i/V1i/VCi i dobrać odpowiedni subwoofer np. TS2.8. Drugą opcją jest trochę wyższy budżet i wybór najnowszej serii Tannoy Mercury 7. Alternatywnie spójrz proszę na zestaw Dali Zensor 5/1/V z subwooferem E-9F.

 

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej za zestaw dla klubowicza audiostereo, oczywiście służę pomocą. Jeśli masz taką możliwość, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18m kw to idealny metraż do zestawu opartego o Melodika BL30

http://sklep.rms.pl/zestaw-kina-domowego-5-1-melodika-bl311

 

Onkyo 636 jest bardzo dobrym wyborem w tej cenie

http://sklep.rms.pl/onkyo-tx-nr636-txnr636-sieciowy-amplituner-kina-domowego-7-2-z-hdmi-1-4-3d-4k-ultra-hd-wifi-i-bluetooth

 

Do tego proponowałbym Blu-ray Pioneera - Onkyo nie jest faworytem w kwestii napędów, szczególnie tanich

http://sklep.rms.pl/pioneer-bdp-170-bdp170-odtwarzacz-plyt-blu-ray-3d-z-funkcjami-sieciowymi-oraz-wsparciem-sacd

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

W tej cenie także skłaniał bym się ku zestawowi Onkyo 646 lub Yamaha 679 wraz z kolumnami Tannoy V4i.

To dynamiczny i dobrze zgrany zestaw. A i do takiego pomieszczenia wkomponuje się dobrze.

 

W razie pytań lub wycen zapraszam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek bardzo dziękuję pomoc

Cały weekend w sieci, i dalej nie wiem co kuppic, niedobrze, wasze propozycje na pewno super, poczytałem recenzje, testy i chyba niepotrzebnie, każda jest inna, tu lepsze to tam tamto, głównie chodzo o głośniki, z amplitunerami chyba mniejszy problem.

Tak czy inaczej, z waszych propozycji, najbardziej spodobały mi się głosniki Tannoy Mercury V4i + V1i + VCi + TS2.8, Dali również super(cena mniej), plus ampli Onkyo, i gra muzyka.

 

Jednak, było by to zbyt piękne, abym się tak szybko zdecydował, muszę pomęczyć siebi i przy okazji innych, za co z góry przepraszam.

 

Chciałem was zapytać o sprzęt Yamahy, z tego co wyczytałem, gra "ostro" (amplitunery, sądzę że by mi się to spodobało), a jak jest z głośnikami?

Co byście powiedzieli np. taki zestaw:

Głosnki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

sub

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

amplituner

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) lub

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , skoro 5,1 wydaje mi się ze ten byłby lepszy, lub nie?

blu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ew.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Miałbym wszystko jednej marki, nie wiem czy to plus, pewnie nie, bo znając życie, jedna firma robi lepsze to druga co innego, ale zapytać nie szkodzi.

Bez odsłuchu się nie obejdzie na pewno, jednak czy taki zestaw miałby sens?

Ew. co "najsłabszym ogniwem"

i jeszcze jedno, nie ukrywam, że chodzi mi również o wygląd, czy jest sens kupować cztery podłogówki? Czy lepiej by to brzmiało, gorzej, czy też bez różnicy? Zbędny wydatek?

 

Podobają mi się też kolumny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) w recenzjach wypadają nieźle, oraz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Może coś na nich zbudować?

Czy Tannoy, ew. Dali jednak?

Wiem, sporo tego

Szczerze pisząc, napaliłem się na tą/tę yamahę, bez sensu oczywiście, no może wygląd głośników mi się spodobał bardzo, ładniejsze tylko Dali chyba, zdaję sobie z tego sprawę, że to nie najważniejsze, ale....

Na szczęście nie jeżdżę na motorze bo wtedy dopiero bym sobie komplecik wymarzył.

 

jakieś pomysły co z tym zrobić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to Ty musisz posłuchać kolumn no właśnie czy podejdzie Ci ich brzmienie wtedy sam sobie odpowiesz które.

Jeśli zdecydujesz się na te Yamahy 777 to z suba tego SW030 musisz zrezygnować bo kolumny go zagłuszą, amplituner 779 ok i bds677, Taga Harmony Platinum 100 też są ok

 

zbędny wydatek na 4 podłogówki, tyły to monitory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo czytasz. Amplitunery Yamahy nie grają ostro. Grają bardziej otwartym brzmieniem niż np Denon czy Marantz ale do ostrości to im daleko.

Co do kolumn to Yamaha 555 jest sensowniejszym wyborem. 777 wymaga dużo mocniejszej elektroniki do napędzenia. Niesyety do takich kolumn ten sub byłby za mały.

 

Yamaha 779 to dużo lepszy klocek niz a 550, ktory jest.... chyba trochę zapchaj dziurą. Jest tylko metalowy na froncie.

Co do odtwarzacza BLuRay to jednak nie specjalnie polecam te z Yamahy, Lepiej jest wybrać dobrego LG który czyta wszystkie formaty i działa płynnie

 

Miałbym wszystko jednej marki, nie wiem czy to plus, pewnie nie

Nie

Ew. co "najsłabszym ogniwem"

BluRay oraz sub (do tych kolumn)

czy jest sens kupować cztery podłogówki? Czy lepiej by to brzmiało, gorzej, czy też bez różnicy? Zbędny wydatek?

Zbędny wydatek, nie zmieni to nic.

 

Co do kolumn to jednak lepiej wypadają:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) czy właśnie Tannoye.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinie.

Czyli pomysł "zunifikowania" zestawu do kosza, W sumie to chyba dobrze, że ktoś ze znajomością tematu wybił mi to z głowy nie pozostawiając złudzeń.

 

A więc:

Głośniki - zostały w grze Tannoy Mercury V4i/V1i/VCi + TS2.8 lub Dali Zensor 5/1/V z subwooferem E-9. Które z nich, nie wiem tak do końca.

Bardziej się skłaniam ku Dali, może są lekko zbyt małe, ale estetyka mnie powala, Tannoy'e - cóż, Ciemny orzech raczej odpuszczę, bo chyba nie są na tyle lepsze od Dali bym to przełknął.

Prawie na pewno Dali Zensor 5/1/V z subwooferem E-9 (chyba że zobaczę je obok serii 7 i jakość dźwięku oraz te kilkanaście cm. zrobi różnicę wartą większego wydatku.

Niestety, trochę kupuję wzrokiem, chociaż wiem, że w tym przypadku nie powinienem, jednak jak pomyślę, że mógłbym kupić rzecz która nie podoba mi się wizualnie..

Oczywiście kolumn tannoy, nie widziałem "na żywo" więc ,.. nigdy nie mów nigdy.

Amplituner, kilka modeli z największymi szansami:

Yamaha, dwa modele RX-V779 i RX-V679, Onkyo TX-NR646, oraz Denon AVR-X2200W, w testach Denon najlepiej + Atmos, Onkyo też Atmos to na pewno plusy, lepiej "z" niż "bez" chyba.

Lecz najbardziej to co lubię, oddawał opis brzmienia amplitunera YAMAHA RX-A730, nad którą też się zastanawiam - "Płynne, gęste,dynamiczne, z wyrafinowaną górą i soczystym basem"

Bez odsłuchu się nie obejdzie na pewno, teraz jestem Za granicą, do kraju wrócę pod koniec przyszłego tygodnia, i chiałbym to

ogarnąć w jak najszybszym czasie, więc dobrze by było, abym chociaż wiedział czego chcę, pod co się"ustawiać"/

Według was, który z z tych amplitunerów?

Denon jest droższy od yamahy czy Onkyo ok. 500 PLN, czy to co oferuje jest warte, czy jest sens zwracać uwagę na Atmos?

Rozumiem, ze teraz to nowinka i droga sprawa jeśli chodzi o kina domowe, Choś z drugiej strony jeśli kupiłem TV 4K, wierząc że ten

standard zostanie mocno spopularyzowany podczas mojego życia, czemu rezygnować z technologii Atmos?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa zestawy kolumn są godne polecenia, masz malutkie pomieszczenie, nic nie bedzie za małe, weź Dali skoro Ci sie bardziej widzą, na żywo sa jeszcze ładniejsze niż na zdjęciu, szczególnie białe ;)

 

Z podanych amplitunerów też na prawde możesz kupić którykolwiek, to równożędne konstrukcje, z kazdego bedziesz zadowolony...

Osobiście wziął bym Denona, bo ma prostszą obsługe, wygodne możliwości konfiguracji... jest po prostu przyjazdny ;)

 

Atmos to nowy procesor wprowadzajacy możliwośćzastosowania dodatkowej płaszczyzny dzwięku poprzez montaż glośników na suficie, nie ma to jakby bezpośrednio wiele wspólnego z 4K ;)

 

Z blu Ray nie ma co szaleć, wspomniane LG.. np. model BP450 za 330zł z powodzeniem wystarczy, a odtwarza najsprawniej najwiecej formatów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź

 

 

Atmos to nowy procesor wprowadzajacy możliwośćzastosowania dodatkowej płaszczyzny dzwięku poprzez montaż glośników na suficie, nie ma to jakby bezpośrednio wiele wspólnego z 4K ;)

Chodziło mi że to i to jeszcze w powijakach :)

tak przy okazji, sporą część sufitu mam podwieszoną, więc kto wie, może z czasem. Muszę na ten temat poczytać.

O łatwości, konfiguracji, nawet nie pomyślałem, więc jak dla mnie (laika) to spory plus pewnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo już jest filmów chyba z Atmosem, pewnie można też sztucznie, nie miałem jakoś okazji doświadczyć atmosa w akcji ale kolega montował ten system i bardzo chwalił, szczególnie podobno sceny z deszczem padajacym z sufitu robiły mega wrażenie... jak masz podwieszany sufit to możesz pomyśleć, koszt to nie będzie jakiś duży :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że w cenie niższej niż system na Zensor masz system Melodika na frontach BL40, z dużo większymi głośnikami 16.5cm (a nie 14cm), kolumny ważą też dwa razy więcej (19kg do 10kg), co skutkuje lepszą skutecznością i szerszym pasmem przenoszenia - nawet w parametrach producentów.

http://sklep.rms.pl/melodika-bl40-kolumny-podlogowe-stereo-2szt

 

Do tego można zbudować system z kolumnami bipolarnymi

http://sklep.rms.pl/zestaw-kolumn-kina-domowego-5-0-melodika-bl-420s-bl40-blc20-bls20

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy lepszym wyborem nie będą jednak V4i.

Zensor 5 mają jednak spory uszczerbek na przestrzenności oraz otwartości wysokich tonów.

Biorac pod uwagę że w zestawie bedzie sub to te Tannoye będą zestawem kompletnym.

 

W razie wyceny pisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tannoye ze względu na kolor jednak odpodaja, kompletnie nie pasują, tylko czerń lub biel, nie ma sensu pakować się w coś co wizualnie nie będzie pasowało. Zaznaczam ze ich nie widziałem, może ten orzech jest wyjątkowo ciemny, na foto wyglądają na prawie czarne, zobaczę je na pewno.

 

Na teraz poszedłem oczko wyżej - Dali Zensor 7/1/Vocal/Sub E-12 F, ciekawy jestem czy ew. nie wystarczył by sub 9F? jest trochę mniejszy, a ja mam specjalnie wnękę w ścianie na TV z karton gips, a pod nią jest półka na amp, a jeszcze niżej miejsce na sub, żebym się nie zdziwił jak mi miejsca zabraknie, niedawno remont i już przeróbka, ale nic to, nie takie świat dramaty zna.

 

W przyszłym tygodniu, może w sobotę odsłuch gdzieś zorganizuję, tylko z czym?

Pzreglądam fora i wygląda na to że Denon AVR-X2200W,będzie, chociaż znalazłem też MARANTZ SR6009 w dobrej cenie, poniżej 3K,zastanawiam się, pewnie muzycznie marantz . jest dużo lepszy od Denona?

Ma ktoś go z głośnikami Dali, z jakim ampli by zagrało najlepiej? Jak to wygląda?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pomieszczenia 5x3,5 m wystarczył by Ci E-9 z tym żę E-12 jest lepszy. Pytanie jakie ciśnienie chcesz uzyskać.

Marantz 6009 będzie lepszy od X2200 jeśli wiec znalazłeś w dobrej cenie to bierz. To dobrze urządzenie lepiej radzące sobie w stereo.

 

Dali są dość uniwersalne zagrają sie z każdą firmą.

X2200 , Marantz, ONkyo 646 zzy Yamaha 679. Wybór bardziej skierowany na procentowy udział kina do muzyki.

 

ONkyo i Yamaha bardziej pod kino i dynamizm przekazu. Denon i Marantz pod muzyke.

 

W razie pytań lub wycen zapraszam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.