Jump to content
IGNORED

Pierwsze kino domowe oraz przewodowy multi- room


Mariusz Ożga

Recommended Posts

Proszę o uwagi do zestawu, który wybrałem...

 

Buduje pierwszy zestaw kina domowego. Pokój ok. 20 m.kw., system 5.1 na początek. Ma być do filmów, ale i nie tracić walorów muzycznych. Wiem, że jak cos jest do wszystkiego to do niczego, ale chciałbym rozsądny zestaw pod względem budżetu...

 

Muzyka i filmy z kilku źródeł:

- telewizja nc+;

- streaming z serwisów Apple/spotify; moze deezer bo tam jest format bezstratny chyba

- moja kolekcja w formatach stratnych i bezstratnych na dyskach typu NAS.

 

Docelowo a tego źrodla chciałbym puścić dźwięk i video w inne miejsca domu, przynajmniej w 2 inne miejsca. Mam do tego celu sieć ethernet w domu.

 

Wybrałem wstępnie amplituner Denon avr-x2200 oraz kolumny q acoustics jeszcze serii 2000 (nie przeszkadza mi ze są już serii 3000, bo dźwięk bardzo zbliżony na moje niewyćwiczonej ucho, a są jeszcze gniedziegdzie w dobrej cenie).

 

Rozpatrywane przeze mnie alternatywy to:

- wymiana ampli na denon avrx3100 (ta sama cena) - starszy model ale mocniejszy i sprawniejszy processing video 4k; pytanie co lepsze przyszłościowo - 4k czy dts:X i atmos;

- kolumny albo dali Zensor 1 + vokal albo wharfedale diamond 220; kolumny przednie musza być małe - układ pokoju ńie pozwala na ustawienie na podłodze, musza być na meblach.

 

I tu jak pisałem prośba o ocenę... I podpowiedz laika - jak podłączyć bibliotekę NAS i jak sobie zapewnić przewodowy multiroom ? Jakiś poradnik...

Link to comment
Share on other sites

Lepiej chyba X3100 bo masz wyjście pre out, możesz jakiś wzmacniacz stereo na tą drugą strefe czy dwie zrobić :)

Z X2200 musiałbyś korzystać z końcówek surround back... chyba można je lepiej wykorzystać... np. Dolby Pro Logic IIz . polecam :)

Atmos może być fajny ale to musisz w suficie robić głośniki...

Osobiście wybrałbym X3100 jednak...

 

Ta seria QA2000 jest porządna i nie droga, powinieneś być zadowolony, Super też wygląda, klienci są zawsze zadowoleni :)

 

Obraz do innych Stref to HDMI z drugiego wyjścia, i tu chyba też jest różnica bo w X3100 zone 2 (HDMI) możesz włączyć inne źródło...

Do tego jakiś przywoity splitter HDMI i załatwione :> Ale nie wiem jaki efekt chcesz uzyskać i Po co to w ogóle ?

Link to comment
Share on other sites

To ja może wyjaśnię...

 

Po pierwsze, to spory dom, wielopokoleniowy. Używamy wspólnie multiroom nc+, łącznie w 4 miejscach. Teściowa ma swoje seriale i mam ją z głowy ;) wszędzie mam połączenie stałe kablowe ethernet (położyłem przy remoncie).

 

Po drugie, w moim saloniku nie mam żadnego wzmocnienia dźwięku, który by robił coś ze źródłami sygnału dźwiekowego - dekoder nc+; Apple TV oraz dysk sieciowy NAS. Stąd pomysł na ampli av z funkcjami sieciowymi. Muzyka jest dla mnie ważna. Lubię rocka, alternatywę, 1980s, trochę rapu oraz czasami, rzadko, poważną.

 

Po trzecie, na dole w piwnicy po remoncie powstało pomieszczenie, które z błogosławieństwem małżonki ;) przerabiam na pokój męskiej rozrywki :) ma być projektor do rzucania na ekran, mecze etc. Tam tez mam położony ethernet. Stąd problem rzucenia tam TV i muzyki.

 

Po czwarte, chciałbym do tego wszystkiego dołożyć system multiroom - najlepiej obsługujący Apple airplay (lub inny alternatywny). Byłoby miło czasem w sypialni rzucić coś na głośnik np z zasobów na dysku sieciowym. Dobrze byłoby ten system oprzeć o istniejący ethernet bo to szybciej, a redukcja promieniowania wifi w domu to IMHO dobry pomysł.

 

I to wszystkie założenia. Patrząc na opisane problemy z przerzucaniem do piwnicy dzielenia hdmi to chyba w takim razie będzie piąty dekoder nc+ na dole. Ale muzykę to chciałbym jednak z jednego źrodła...

 

Muszę zdecydować sie na jeden system audio multiroom i sie go trzymać. W znajomosci konfiguracji sprzętu mało wiem. Za to poznaję dobry, szczegółowy dźwięk :)

Link to comment
Share on other sites

To do takich zastosowań myśle że najlepiej będzie kupić osobny system do każdego pomieszczenia i połączyć je np. w sieci Airplay :) To sie na pewno lepiej sprawdzi, inne kombinacje cieńko widzę :|

Alternatywnie fajny jest też Multiroom w systemie Sonos, nie jest to tanie ale można to robić po trochu ;)

Link to comment
Share on other sites

No tak tak... Yamaha ma swoje plusy, ale i minusy (łącze ethernetowe chyba brak). Sonos i Heos więcej możliwości podłączenia. Sonos właśnie dodaje obsługę Apple Music, ale jest chyba najdroższy...

 

A jak yamaha to który ampli av ? A850 jest drogi, a wciąż nie ma hdmi 2.2 we wszystkich wejściach... Co jest zaletą yamahy tak w skrócie ?

 

Nie wiem czy raczej Onkyo TX-NR646 nie byłby wtedy lepszy... Tylko jak to sparować z multiroomem.

Link to comment
Share on other sites

Witaj,

 

Sterując urządzeniami z smartfona po co łączyć te systemy? Kino odseparuj o to co chcesz a Multiroom osobno.

Po prostu będą 2 aplikacje na jednym urządzeniu.

Wtedy można iść w Denona X3100 lub Onkyo 646 z ...... no wlasnię podłogowe? Postawkowe? Jaki budzet?

 

Jeśli koniecznie chcesz mieć wszystko z jednej aplikacji to Yamaha 679 i zastosowany w niej MusicCast. A850 wcale nie jest lepszy nie szedł bym w niego.

Co jest zaletą yamahy tak w skrócie ?

 

Dynamika, Cena, Mało awaryjne.

| INSTALACJE | ODSŁUCHY | WYPOŻYCZENIA | PORADY | - Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami.

www.S4Home.pl | tel: 514-500-824 | Specjalne oferty dla forumowiczów.

Link to comment
Share on other sites

Jak kolumny to wstępny wybór jak pisałem q acoustics 2000. Razem z rozważanym modelem ampli powinienem sie zmieścić w 5,5.

 

Pytanie czy jednak nie skupić sie na sonos playbar i stopniowo rozbudować do 5.1 z subem i play:1. Pokój nie jest taki duży... Może za klasycznie myślę ?!?

Link to comment
Share on other sites

Zostań przy AVR X3100+QA2000 w tym saloniku.

 

Playbar jest fajny ale to tylko Soundbar, poza tym nawet rozbudowa o suba i Play 1 da tylko sztuczny efekt 5.1, bo tak na prawde ten sprzęt obsługuje realnie tylko 2.0

 

Do salonu męskiej rozrywki kup. np. Denona Ceol n9 a do sypialni Ceol'a N4

 

Wszystko będzie w sieci domowej, sterowane bezprzewodowo (w tym Airplay), obsłużysz dane (NAS), wykorzystasz Ethernety, a przy okazji każdy system bedzie niezależny.

 

Niezmiernie cieżko będzie Ci w inny sposób np. nagłośnić Mecz na projektorze z poziomu sprzętu z salonu. Na Sonosie teżto będzie niemożliwe bo jak wiesz wszędzie musisz mieć osobne dekodery NC+

Link to comment
Share on other sites

Co do głównego systemu na 75% będzie to ampli AV (jeden z 3: Denon/Onkyo/Yamaha - zależy od tego co piszę dalej) + q acoustics 2000 jak zdążę bo szybko znika wyprzedaży. Celuję w zestaw 3+1 na razie, dopóki moim urokiem osobistym nie zwalczę pytań 'gdzie Ty mi chcesz postawić te wszystkie głośniki ?!?!".

 

W 'saloniku męskim' COŚ z funkcją sieciową/Ethernet, odtwarzaniem z NAS i Airplay oraz elementami przestrzennego procesowania dźwięku. Coś jak Sonos Playbar, ale może coś... taniej ? Tyle, że gdzie ten Messi obok z przodu, a szum trybun z tyłu ? Jakieś jeszcze propozycje ?

 

A jak mój urok osobisty nie zadziała to 'zamienię' systemy - na górze to śliczne coś małe, poprawiające dźwięk i pasujące do koloru nóżek w komodzie ('orzech' byłby cool, biały w drugiej kolejności) , a na dole ampli/qa + przestrzenny Lewy i spółka oraz barek z piwem. I się tam przeprowadzę...

 

W dowolnym zestawie, obie rzeczy chciałbym idealnie jednak obsłużyć jedną aplikacją na iphone, więc jakieś ujednolicenie marki byłoby ok, ale bez przesady (przyjmuję argumenty). W zależności od decyzji - jeden z powyższych zestawów na pewno zakup w styczniu/lutym.

 

PS: dla wyjaśnienia - wstawki o humorach domowników są żartem, a moja małżonka to cudowna kobieta. Nie chodzi tutaj, ale na wszelki wypadek to napiszę...

Link to comment
Share on other sites

Do saloniku męskiej rozrywki mógłbyś kupić "małe kino"

 

Np.

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

+

 

Np.

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I masz za ~2tysie , będzie Messi w surroundzie airplay, NAS, ehernet :)

Link to comment
Share on other sites

Tak jak wspominałem na sonosie prawdziwego efektu 5.1 nie uzyskasz :) Alternatywnie jest ,

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Z tym Denonem nie miałem do czynienia ale ich inne sądbary są w porządku...

 

O ile oczywiście można tak powiedzieć o takim sprzęcie, ja jestem dużym "soundbarosceptykiem" :)

 

Do małego telewizora, jeżeli nie zależy Ci na efektach a wystarczy namiastka kina i wygodny system to może być. (Pewnie żona zmusza :P )

 

 

A do piwnicy do projektora wsadzi już coś przyzwoitego :)

Link to comment
Share on other sites

Pamiętaj że Sonos nie ma dekoderow DTS i Dolby. To nigdy nie zagra jak prawdziwe kino.

To jedynie namiastka.

| INSTALACJE | ODSŁUCHY | WYPOŻYCZENIA | PORADY | - Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami.

www.S4Home.pl | tel: 514-500-824 | Specjalne oferty dla forumowiczów.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Trochę to trwało, nic wtedy w kwestii KD nie kupiłem, za to błogosławię decyzję o kupnie Onkyo TX-8150 oraz pary Monitor Audio Bronze 2. Jestem z tego zestawu mega zadowolony muzycznie i strumieniowo.

 

Powyższy zestaw okazjonalnie gra jako 'proteza KD', ale chcę to zmienić. Ostatecznie zdecydowałem się na system multiroom Denon HEOS, w wersji HS2. Zestaw KD buduję w oparciu o ampli Denon Heos AVR + podłogówki i centralny stacjonarne + bezprzewodowe satelity HEOS 1 ( te ostatnie będą ruchome w domu w miarę potrzeb). Do tego projektor Optoma HD28DSE. Budżet na całość ok. 9 tysi.

 

I tu pytania o te 'stacjonarki'. Wstępna decyzja to Pylon Audio Pear: 2x Pearl podłogówki oraz Pearl Centralny. Jako "konkurencję" rozważam Monitor Audio MR4 + centralka MA MR10, ale mniej mi się podobają dźwiękowo. Coś jeszcze w podobnym zakresie cenowym warto rozważyć ? Jakość dźwięku jest dla mnie bardzo ważna...

 

Drugie pytanie. Pearl 25 są super, ale jakby lekko basowo za mocne. Pearl 20 nieco subtelniejsze, a bas zawsze można w przyszłości podnieść subwooferem. Natomiast przestrzeń do nagłośnienia (5x3,5) - Pearl 20 da radę ? Szczególnie, że ma obsługiwać sporo efektów (mecze/filmy).

Link to comment
Share on other sites

Ten Heos AVR to ryzykowny pomysł bo to raczej "lifestylowa" zabawka niż prawdziwy sprzęt.

 

Poczekaj lepiej na nowe normalne modele Denon/Marantz bo chyba wszystke będą mieć już Heos'a , z tym że bez tego bajeru z "bezprzewodowym" tyłem.

 

Ale jak go testowałeś i ten patent z Heosami 1jest priorytetem to bierz...

 

Co do kolumn to skoro Pylony ci odpowiadają brzmieniowo i to bardziej niż Monitor Audio to chyba beda rozsadnym wyborem.

 

Alternatyw rozważać można by jak zwykle setki innych, koledzy z pewnością zaraz sie rozkręcą :D

Link to comment
Share on other sites

W kwocie 9 tysięcy złotych budowanie systemu kinowego na Perl 25 na frontach za 1400 zł para?

Pearl 25 za mocne na basie?

 

Zgadzam się z kolegą wyżej że budowanie systemu takiego jak powyżej ma raczej podtekst typowo designerski. Każdy typowy system kinowy zagra do tego lepiej.

Alternatyw rozważać można by jak zwykle setki innych, koledzy z pewnością zaraz sie rozkręcą :D

W takiej kwocie a i owszem.

 

Ale jeśli do Ciebie przemawia Heos 1 na tył to ja także uważam Twoja sprawa.

Napisz tylko do mnie o cenę abyś wydał na to jak najmniej.

 

Pozdrawiam

| INSTALACJE | ODSŁUCHY | WYPOŻYCZENIA | PORADY | - Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami.

www.S4Home.pl | tel: 514-500-824 | Specjalne oferty dla forumowiczów.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.