Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki dac


dobrus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jako że od jakiegoś już czasu za główne źródło robi u mnie (z wygody) laptop chciałbym kupić jakiś dac z wejściem usb. Miałby grać z końcówką Mcintosha i kolumnami dynaudio. Jestem zwolennikiem analogowego, ciepłego brzmienia ale jednak nie przesadnie zmulonego, z wyrazistą górą i mocnym punktowym basem z niskim zejściem. Słucham praktycznie każdej muzyki, budżet nie jest jakiś sztywny, nie ukrywam że moje rozeznanie w dacach jest słabe i nie wiem ile trzeba dać za takie urządzenie dobrej próby, 2 3 5 7 tyś ? Chętnie kupię sprzęt używany. Uprzedzając uwagi - korzystałem z wyszukiwarki ale zdania są tak podzielone że im więcej czytam tym jestem głupszy. Może jakiś dobry człowiek doradzi coś konkretnego.

 

Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A irdac z zasilaczem Tomanka, warto brać za 2600 nowy taki zestaw? jest na allegro jeszcze rdac też z Tomankiem za 1300, warto dopłacać 2x do nowszego modelu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy byłby dac i osobno konwerter - jeśli dźwięk ma być analogowy to dac z wyjściem lampowym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy najkorzystniejsza oferta na DAC'a to LKS AUDIO MH-DA003 z allegro w cenie około 3700. Z używanych w bardzo dobre cenie można kupić HEGEL HD20.

Nie polecam Stream Magic 6 v1 jakość dźwięku po prostu bardzo kiepska.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC na lampach bardzo chętnie, jaki to koszt i gdzie można taki posłuchać/pożyczyć?

Skontaktuj się z Woładią z Phasta, chyba po AS został im w Polsce DAC z wyjściem lampowym robiony na AD1865. Tylko nie odtwarza DSD, nie wiem, czy to dla Ciebie istotne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ludzi tyle opinii :) dlatego ciężko coś wybrać, a Stelmach? za 2900 zł

 

edit: ktm dzięki, mogę pisać po polsku do niego? nie orientujesz się w cenie takiego daca? Na DSD mi nie zależy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też polecam HEGEL HD20, słyszałem w różnych konfiguracjach i zawsze super... Sam szukam teraz dla siebie na stałe w dobrej cenie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy najkorzystniejsza oferta na DAC'a to LKS AUDIO MH-DA003 z allegro w cenie około 3700. Z używanych w bardzo dobre cenie można kupić HEGEL HD20.

Nie polecam Stream Magic 6 v1 jakość dźwięku po prostu bardzo kiepska.

 

A LKS i Hegel, to ciepłe, analogowe granie?

 

Skoro budżet jest elastyczny i preferencje brzmieniowe takie, a nie inne, to celowałbym w na prawdę ciekawe daci, które mogą konkurować ze sprzętem znacznie od siebie droższym. Mam na myśli Black Dragona i La Voce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dacu najważniejsze są 3 rzeczy:

 

Przewymiarowane, symetryzowane i dzielone zasilanie - na część cyfrową i analogową.

 

Dobre lampy, umożliwiające korektę brzmienia (czyli nie jakieś ruskie, których jest jeden rodzaj i niczym innym go nie zastąpisz) - ja używam ECC81 - na rynku masz setki różnych i zawsze coś się dobierze do potrzeb i możliwości.

 

Możliwie najlepsze kondensatory wyjściowe po lampach - ja używam duelundy.

 

Sam przetwornik u mnie to po prostu lampucera maxi z upsamplerem - ale to akurat nie jest mocno krytyczna sprawa - najważniejsze wbrew pozorom to to, co powyżej opisałem.

 

Co do konwertera - Gustard U 12 jest niezły i tani

 

Oba urządzenia lubią dobre kable zasilające - warto :-) z czasem spróbować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość aqs

(Konto usunięte)

Nie polecam Stream Magic 6 v1 jakość dźwięku po prostu bardzo kiepska.

żartujesz, że tobie nie spasował nie znaczy że jest kiepski, dźwięk jest bardzo dobry zwłaszcza na wejściu usb audio i wyjściu XLR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żartujesz, że tobie nie spasował nie znaczy że jest kiepski, dźwięk jest bardzo dobry zwłaszcza na wejściu usb audio i wyjściu XLR

Na pewno jest dobry -:) Skoro tak mówisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz skrobnac cos o cieplym i analogowym brzmieniu lks i hegla?

Co wg. Ciebie znaczy ciepłe i analogowe granie? W LKS'a można zmienić OPAMPY na Muses 02 by grał bardziej muzykalnie i ciepło. Oczywiście będzie też zależało od reszty toru. Poza wg. mnie skoro szuka ktoś analogowego grania to powinien sobie odpuścić DAC'a i zainwestować w winyle i gramofon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzmacniacz ma u mnie dożywocie - nie chcę go zmieniać. Dzwoniłem do Phasta - ich DAC kosztuje 1350 USD, nie ma tragedii - na dziś mają mi sprawdzić czy jest jakiś egzemplarz w PL. Ciekaw jestem jak gra. Jeśli podobnie do ich wzmacniaczy to chętnie spróbuję. Co do sm6 - nie wiem, nie słyszałem natomiast ogólnie CA kojarzy mi się nienajlepiej. Gramofon i winyle mam - niestety tak jak mówiłem wcześniej, kwestia wygody, słuchanie z gramofonu to cała procedura - nie zawsze ma się na to zajawkę. Jeśli chodzi o DAC to jak widać każdy poleca coś innego dlatego wybór jest trudny, zwłaszcza że nie dam rady wszystkiego przesłuchać w swoim systemie, a na żonglowanie klockami mnie nie stać. Ostatecznie rozważam wymianę cd na coś z wyższej półki - gdyż tutaj mam pewne rozeznanie i chyba wybór jest łatwiejszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żartujesz, że tobie nie spasował nie znaczy że jest kiepski, dźwięk jest bardzo dobry zwłaszcza na wejściu usb audio i wyjściu XLR

SM jest niestety slabszy i to sporo od zwyklej Maliny z dedykowanym DACiem. Jesli juz ma byc SM to tu zaufalbym uzytownikowi Muda i zastosowal jego modyfikacje. W przeciwnym razie jest sucho i bezwymiarowo niestety...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość aqs

(Konto usunięte)

W przeciwnym razie jest sucho i bezwymiarowo niestety...

nie twierdze że jest lepszy od Hegla, ale nie zgadzam się że jakość dźwięku jest kiepska. Jednak zdobył dużo wyróżnień, w testach fachowej prasy jest chwalony i zaliczany do top w swojej klasie cenowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość aqs

(Konto usunięte)

proszę wskażcie mi coś podobnego do SM6 w cenie do 2,5tyś który zagra dużo lepiej. Warunek musi odtwarzać również po sieci lan, upnp tak jak sm6, nie wykluczam zmiany sm6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę wskażcie mi coś podobnego do SM6 w cenie do 2,5tyś który zagra dużo lepiej. Warunek musi odtwarzać również po sieci lan, upnp tak jak sm6, nie wykluczam zmiany sm6.

Proszę nie zaśmiecać wątku !! Temat dotyczy DAC'a. I w cenie 2,5 tyś łatwo kupić lepiej grający od SM6.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie słuchał ktoś na AS tego daca od Phasta? może coś o nim powiedzieć? ewentualnie polecić jakiś naprawdę dobry analogowo brzmiący cd w cenie ok 10k? (używany). aktualnie mam pioneera pd-75 to bardzo dobry odtwarzacz ale nie da się ukryć że kości są już mocno starawe (bodaj 91 rok). Od tamtego czasu wiele się chyba zmieniło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wg. Ciebie znaczy ciepłe i analogowe granie? W LKS'a można zmienić OPAMPY na Muses 02 by grał bardziej muzykalnie i ciepło. Oczywiście będzie też zależało od reszty toru. Poza wg. mnie skoro szuka ktoś analogowego grania to powinien sobie odpuścić DAC'a i zainwestować w winyle i gramofon.

 

 

zmiana op ampów nic nie da - bo pomimo zmiany (drobnej) charakteru dźwięku - będzie to nadal cyfrowy, schodkowy dźwięk - do sprawdzenia na flecie, wibrafonie itp nagraniach

 

daca nie można odpuścić - bo nikt normalny się nie uwstecznia całkowicie. Jak ktoś lubi przekładać placki co 20 minut słuchając smażenia - to jego problem, ale niestety - cichych partii orkiestry czy np fletu solo nie da się słuchać na używanych winylach :)

 

daca trzeba odpowiednio zrobić - oprzyrządować - i wówczas z niczego nie trzeba rezygnować, dźwięk jest jak na cyfrę - maksymalnie analogowy, nawet z plików :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmiana op ampów nic nie da - bo pomimo zmiany (drobnej) charakteru dźwięku - będzie to nadal cyfrowy, schodkowy dźwięk - do sprawdzenia na flecie, wibrafonie itp nagraniach

 

daca nie można odpuścić - bo nikt normalny się nie uwstecznia całkowicie. Jak ktoś lubi przekładać placki co 20 minut słuchając smażenia - to jego problem, ale niestety - cichych partii orkiestry czy np fletu solo nie da się słuchać na używanych winylach :)

 

daca trzeba odpowiednio zrobić - oprzyrządować - i wówczas z niczego nie trzeba rezygnować, dźwięk jest jak na cyfrę - maksymalnie analogowy, nawet z plików :)

"Schodkowy dźwięk" to problem wg. Ciebie zapisu czy odtwarzania cyfrowego? Cyfrowe nagrania DSD128 też są 'schodkowe'?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość aqs

(Konto usunięte)

Proszę nie zaśmiecać wątku !! Temat dotyczy DAC'a. I w cenie 2,5 tyś łatwo kupić lepiej grający od SM6.

nie zmieniam wątku dołączam się do dyskusji, szukam coś lepszego od sm6 do 2,5tyś który może odtwarzać po upnp, usb, coax, i ma wyjście XLR zbalansowane, może być używka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś lubi przekładać placki co 20 minut słuchając smażenia - to jego problem, ale niestety - cichych partii orkiestry czy np fletu solo nie da się słuchać na używanych winylach :)

 

Dokładnie, o to właśnie się rozchodzi - słuchanie winyli bywa uciążliwe, kartony, folie, szczoteczki, myjki, celowanie w rowki, kalibracje i tak dalej, do tego problem z zakupem używanych płyt które opisywane jako 'mint' często są w takim stanie że się nadają co najwyżej do powieszenia na ścianie w garażu. A nowe wydania to często kopie z cd więc jaki ma sens ten winyl. No i nie każdą muzykę dostaniesz na winylu. Wiem, że teraz jest szał na 'oldschool' itd ludziom się to podoba ale bądźmy obiektywni. Przy dacu wybieram sobie na laptopie które utwory chcę słyszeć klik klik i mam, chcę powtórzyć, przewinąć, zmienić coś - klik klik i jest, bez wstawania z łóżka. CD jest pośrodku jesli chodzi o komfort. DAC ma jak rozumiem tą przewagę że odpada cały transport, jittery niejittery, niedostępne lasery i inne , zgadza się? Więc powinno nawet lepiej zagrać niż cd. I nie trzeba żonglować płytami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zmieniam wątku dołączam się do dyskusji, szukam coś lepszego od sm6 do 2,5tyś który może odtwarzać po upnp, usb, coax, i ma wyjście XLR zbalansowane, może być używka

Jeśli interesuję Cię to wszystko co wymieniłeś ,a chcesz mieć dużo lepszą jakość dźwięku to np. Hegel HD20 lub AugioGD NFB1 v2015 i tak zwany terminal z Daphile będzie wszystko to miał w cenie 2500 -3000PLN

 

Dokładnie, o to właśnie się rozchodzi - słuchanie winyli bywa uciążliwe, kartony, folie, szczoteczki, myjki, celowanie w rowki, kalibracje i tak dalej, do tego problem z zakupem używanych płyt które opisywane jako 'mint' często są w takim stanie że się nadają co najwyżej do powieszenia na ścianie w garażu. A nowe wydania to często kopie z cd więc jaki ma sens ten winyl. No i nie każdą muzykę dostaniesz na winylu. Wiem, że teraz jest szał na 'oldschool' itd ludziom się to podoba ale bądźmy obiektywni. Przy dacu wybieram sobie na laptopie które utwory chcę słyszeć klik klik i mam, chcę powtórzyć, przewinąć, zmienić coś - klik klik i jest, bez wstawania z łóżka. CD jest pośrodku jesli chodzi o komfort. DAC ma jak rozumiem tą przewagę że odpada cały transport, jittery niejittery, niedostępne lasery i inne , zgadza się? Więc powinno nawet lepiej zagrać niż cd.

Nie trzeba mi tłumaczyć, używam tylko DAC'a i komputera. Niestety jitter'y , zakłócenia itp. są w DAC'ach obecne. Szczególnie jeśli korzystasz z USB. Uogólniając jakość dźwięku z DAC'a na dzień dzisiejszy jest gorsza niż CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspert ze mnie żaden, sądziłem że gdy zamiast wirującej płyty, silnika, lasera, magnesu itd jest tylko przesył danych to jest lepiej. Kiedyś porównywałem połączenie daca (lampucera) z laptopem coax vs usb - na usb grało lepiej. Ale nie upieram się, rozważam też zakup lepszego cd - Phast dac na najlepszych elementach to koszt 6,8k, dodając do tej kwoty parę k można kupić już konkretny używany cd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Schodkowy dźwięk" to problem wg. Ciebie zapisu czy odtwarzania cyfrowego? Cyfrowe nagrania DSD128 też są 'schodkowe'?

 

Zawsze słyszy się ograniczenia najsłabszego ogniwa - obojętnie: nagrania, nośnika czy systemu.

 

Uogólniając jakość dźwięku z DAC'a na dzień dzisiejszy jest gorsza niż CD.

 

Jeśli mówimy o przeciętnym dacu i dobrym cd - to tak.

Ale jak ze wszystkim - wszystko zależy :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość aqs

(Konto usunięte)

tak zwany terminal z Daphile

Daphile nie wchodzi w grę, mam nas Synology z którego słucham Tidal, po upnp leci do SM6, to rozwiązanie mi bardzo odpowiada, więc DAC musi obsługiwać upnp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.