Skocz do zawartości
IGNORED

Prosba o ocene akustyki pomieszczenia


Roben

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i jako, ze jest to moj pierwszy post chcialbym sie ze wszystkimi przywitac. Aktualnie remontuje mieszkanie i marzy mi się dobrej jakości zestaw audio w salonie. Muzyki slucham przeroznej od rocka, popu lekki metal po muzyke elektroniczna, filmowa oraz utwory czysto wokalne. W brzmieniu najbardziej zalezy mi na szczegolowosci, dynamice, kontrolowanym niezbyt rozlazlym ale jednoczesnie dajacym kopa basie oraz bardzo dobrze zbudowanej muzycznie scenie. Poniewaz przez wiele lat uczeszczalem do szkoly muzycznej doskonale wiem jak brzmia instrumenty muzyczne na zywo i sluchajac muzyki chcialbym jak najbardziej to odzwierciedlic. Z doswiadczenia takze wiem, ze nawet najlepszy sprzet w slabym akustycznie pomieszczeniu bedzie brzmial bardzo zle dlatego zwracam sie do szanownych forumowiczow z prosba o rzuczenie okiem na zalacznik przedstawiajacy rzut salonu i ocene czy w tak wykonanym pomieszczeniu jest sens wstawiania dobrego sprzetu muzycznego, a jesli tak to jakie zabiegi najlepiej wykonac, aby nie robiac rewolucji w aranzacji uzyskac jak najlepsza jakosc dzwieku. Dodatkowo chcialbym sie zapytac jakiej wielkosci kolumny oraz jakiego typu (Bass reflex z tylu czy z przodu) powinny byc wybrane do tak zaadaptowanego pomieszczenia. Na podlodze najprawdopodobniej bedzie drewno lub plytki. Zadnych wiekszych dywanow nie przewiduje, ewentualnie zaslony na okna z boku oraz z tylu, ale w dzien beda one na pewno odsloniete. Dodatkowo nad czescia sufitu moze sie znalesc zabudowa z karton gips.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie przy odpowiedniej adaptacji zapewne mógłbyś uzyskać niezłe rezultaty.

 

Jednak :

Zadnych wiekszych dywanow nie przewiduje

Odbicia od podłogi drewnianej, a co gorsza od płytek mogą skutecznie zniweczyć wszelkie wysiłki jak wyżej..

 

Co do sprzętu - niestety, ale tutaj nikt nie poda Ci rozwiązania na tacy. Musisz włożyć w to trochę wysiłku, pojeździć i posłuchać wielu zestawów aby zdecydować jakie brzmienie Ci się podoba.

Wyrobić sobie punkt odniesienie słuchając drogiego - dobrze zestawionego sprzętu, w dobrym akustycznie pomieszczeniu - takie osłuchanie pozwala wiedzieć do czego chcemy zmierzać w naszym systemie ( chociażby mniej więcej ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o sprzet to nie mam na mysli podpowiedzi konkretnego sprzetu bo zdaje sobie sprawe, ze to jest sprawa bardzo indywidualna i wymaga odsluchow, a jedynie parametrow sprzetu (wielkosc i moc kolumn, moc wzmacniacza, typ bas reflexu) jaki bylby odpowiedni do takiego pomieszczenia oraz o ile jest to mozliwe w jaki pulap cenowy celowac (wzmacniacz + kolumny stereo + DAC lub odtwarzacz strumieniowy) zeby rozsadnie wydac pieniadze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbicia od podłogi drewnianej,

 

Dodatkowo nad czescia sufitu moze sie znalesc zabudowa z karton gips.

Załączone miniatury

 

lepsza podloga drewniana z grubej klepki (np.2-2,5 cm) niz nadmiar wykladziny.....wszystko zalezy od akustyki i te nalezy okreslic najlepiej pomiarami. Tym bardziej ze kolega Roben sklonny jest 'poswiecic' czesc sufitu na adaptacje: pikena drewniana podloga plus ustrojowa zabudowa sufitu.

Poza tym pomieszczenie troche wpadajace w kwadrat+ duzo powierzchni przeszklonych versus pelne sciany. Nie mowie,ze to zle jednak konieczny jest koncept najlepiej z pomiarami. Skoro kolega jest na etapie remontu i marzy mu sie chata, to zalecalbym powiekszenie budzetu (swieta za rogiem wiec rozdaja pozyczki:))) i zrobienie tego raz a porzadnie....tym bardziej ze to salon, a sa rozwiazania ktore spr sie i beda sie podobac nawet zonie.... np. Jocavi, Offect, i wiele innych... No ale to juz kwestia co sie chce miec i ile chce sie niestety wydac:) czasami hobby boli.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz salon otwarty to musisz mieć pochłaniacze również w hallu, jadalni, kuchni, klatce schodowej i korytarzu na piętrze. Jak nie to dźwięki będą wracały do salonu i powiększały pogłos. A jak wygłuszysz tylko salon to echo dobiegające z reszty połączonych pomieszczeń będzie jeszcze bardziej dokuczliwe. Wciskasz pause lub stop i przez 1-2 sekundy będziesz słyszał pogłos dobiegający z lewej strony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje dobudowac sciany w tym salonie tak, zeby go zamknac i odizolowac od przedpokoju. Wstawic sprzet i zobaczyc co sie dzieje i wtedy kombinowac. Z takim otwartym salonem moze nie byc latwo, scena moze sie rozjechac no i bas bedzie z jednej strony bardziej wyeksponowany niz z tej otwartej, podobnie jak w pomieszczeniach typu L.

Jesli to nie problem, to stawiaj scianki a na jednej z nich jakies drzwi i bedzie fajne pomieszczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo wszystkim za odpowiedz. Niestety postawienie scianek nie wchodzi w gre, ale wasze opinie utwierdzily mnie w przekonaniu, ze tak zaaranzowane pomieszczenie najprawdopodobniej bedzie posiadalo zla akustyke i inwestowanie w jakikolwiek lepszy sprzet do tego pomieszczenia bedzie wyrzuceniem pieniedzy w bloto. W tym przypadku najrozsadniejszym rozwiazaniem bedzie jakies sredniej klasy kino domowe do salonu i wygospodarowanie jakiegos mniejszego pokoiku z przeznaczeniem na odsluch stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo wszystkim za odpowiedz. Niestety postawienie scianek nie wchodzi w gre, ale wasze opinie utwierdzily mnie w przekonaniu, ze tak zaaranzowane pomieszczenie najprawdopodobniej bedzie posiadalo zla akustyke i inwestowanie w jakikolwiek lepszy sprzet do tego pomieszczenia bedzie wyrzuceniem pieniedzy w bloto. W tym przypadku najrozsadniejszym rozwiazaniem bedzie jakies sredniej klasy kino domowe do salonu i wygospodarowanie jakiegos mniejszego pokoiku z przeznaczeniem na odsluch stereo.

 

Proponuje wypozyczyc zestaw do siebie do domu lepszy i gorszy i sam ocenisz, czy warto.

 

Scianka na kolkach przesuwana na zasadzie jak parawan u lekarza tez nie wchodzi w gre?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo wszystkim za odpowiedz. Niestety postawienie scianek nie wchodzi w gre, ale wasze opinie utwierdzily mnie w przekonaniu, ze tak zaaranzowane pomieszczenie najprawdopodobniej bedzie posiadalo zla akustyke i inwestowanie w jakikolwiek lepszy sprzet do tego pomieszczenia bedzie wyrzuceniem pieniedzy w bloto. W tym przypadku najrozsadniejszym rozwiazaniem bedzie jakies sredniej klasy kino domowe do salonu i wygospodarowanie jakiegos mniejszego pokoiku z przeznaczeniem na odsluch stereo.

 

Sam jestem w podobnej sytuacji, otwarte pomieszczenie o powierzchni 50 mkw+ to studnia bez dna. Adaptowanie tego pod audiofilski zestaw, moim zdaniem mija się z celem. Jest jeszcze kwestia dużej ilości płytek podłogowych, paneli i gołych ścian, czyli nic co sprzyja muzyce.

Możesz zastanowić się nad sufitem akustycznym bo to podniesie twój komfort życia (przyjemniej się rozmawia, ogląda itd). Ale nie jest to kompletne rozwiązanie dla sali odsłuchowej.

Ja z tego powodu przymierzam się już dłuższy czas na kompleksową adaptację 16 mkw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem w podobnej sytuacji, otwarte pomieszczenie o powierzchni 50 mkw+ to studnia bez dna. Adaptowanie tego pod audiofilski zestaw, moim zdaniem mija się z celem. Jest jeszcze kwestia dużej ilości płytek podłogowych, paneli i gołych ścian, czyli nic co sprzyja muzyce.

Możesz zastanowić się nad sufitem akustycznym bo to podniesie twój komfort życia (przyjemniej się rozmawia, ogląda itd). Ale nie jest to kompletne rozwiązanie dla sali odsłuchowej.

Ja z tego powodu przymierzam się już dłuższy czas na kompleksową adaptację 16 mkw.

 

 

Bo to chyba jedyne rozsadne rozwiazanie. Ja tez tak zrobilem, wynioslem sie z salonu i wszystko gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z tego powodu przymierzam się już dłuższy czas na kompleksową adaptację 16 mkw.

 

Jakie wymiary pomieszczenia? Zwłaszcza chodzi mi o wysokość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie wymiary pomieszczenia? Zwłaszcza chodzi mi o wysokość.

 

Standardowe 2,7 czy 2,8 metra a dlaczego pytasz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie wymiary pomieszczenia? Zwłaszcza chodzi mi o wysokość.

 

Standardowe 2,7 czy 2,8 metra a dlaczego pytasz ?

Słyszałem że jeżeli wysokość pomieszczenia jest niska to nie ma sensu adaptować sufitu ponieważ będzie kiepski efekt.Fala dźwiękowa powinna mieć swoją jakąś długość od której warto już zastosować jakiś ustrój na suficie.Teorie którą znam to że przy 2,60 metra i niżej nie warto.Czy waszym zdaniem to prawda i jak wy to zinterpretujecie???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.