Jump to content
IGNORED

JVC AX-555 niekompletny


Mizyn

Recommended Posts

Trafił do mnie taki wzmacniacz ze spaloną jedną parą tranzystorów końcowych. Uszkodzone wylutowałem i obecnie jestem na etapie sprawdzania pozostałych elementów w tym kanale. Czy wzmacniacz w takim stanie może być normalnie użytkowany? Sprawna para w parzystym kanale to Sankeny 2SA1493 / 2SC3857. Na słuchawkach gra poprawnie, oba kanały czysto bez jakichkolwiek zniekształceń. Kolumny podłączyłem tylko na chwilkę i też jest ok.

Link to comment
Share on other sites

Nie testowałem go na głośnikach, gdyż nie byłem pewny czy jest to bezpieczne. Natomiast na słuchawkach nie zauważyłem zniekształcenia / zubożenia stereofonii. Nie czuję się pewnie w przypadku wzmacniaczy, więc pytam o te końcówki. Tak naprawdę nie za bardzo wiem dlaczego grają oba kanały, skoro w jednym nie ma tranzystorów stopnia końcowego. Kiedyś, gdy miałem uszkodzone końcówki w jednym kanale Yamahy AX-500, to prawy kanał grał cicho i ze zniekształceniami (burczenie). Mógłbym wymienić, zgodnie z zaleceniami, obie pary końcówek na popularne i sprawdzone Toshiby, ale trochę mi szkoda pozbywać się tych sprawnych oryginalnych i znakomitych sankenów. Tak więc na razie męczy mnie czy mogę bezpiecznie podłączyć pod niego głośniki. Kolumny to monitory Canton GLX100.

Link to comment
Share on other sites

Podłączyłem kolumny i dźwięk jest w obu, ale tylko mono. Stereo nie działa, jeden kanał gra ciszej i w ogóle wzmacniacz gra niezbyt głośno. Z tego wynika, że jednak muszę wstawić drugą parę tranzystorów. Mam tylko dylemat czy dwie pary 2SC5200, 2SA1943 czy jedną 2SA1494/2SC3858 (zbliżona parametrami do oryginalnych) ewentualnie dwie pary dostępnych na a... u sprawdzonego sprzedawcy 2SC3264/2SA1295.

Głośniki podłączyłem tak jak na fotce.

 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Po mojemu zmień komplet w obu kocówkach. Jak da sie wsadzić 2SC5200, 2SA1943 to nie wyjdzie majątek, a inaczej cały czas będziesz miał a to któryś kanał głośniej, a to jakieś rozjazdy.

Ale w ogóle to chyba jeszcze coś masz uwalone, nie tylko same końcowe. Na jednej parze tranów końcówka powinna działać nawet z tą samą głośnością (mniej więcej)

Link to comment
Share on other sites

Sprawdziłem niesprawny kanał dokładnie, uszkodzony był tranzystor Q758 oraz rezystor R770. Po wymianie wzmacniacz gra normalnie zarówno na słuchawkach i kolumnach. W stereo prawy kanał jest odrobinę cichszy. Na razie popytam na elektrodzie - może ktoś ma oryginalną parę takich sankenów z wylutu. Dziękuję za zainteresowanie i pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.