Skocz do zawartości
IGNORED

JVC AX-555 niekompletny


Mizyn

Rekomendowane odpowiedzi

Trafił do mnie taki wzmacniacz ze spaloną jedną parą tranzystorów końcowych. Uszkodzone wylutowałem i obecnie jestem na etapie sprawdzania pozostałych elementów w tym kanale. Czy wzmacniacz w takim stanie może być normalnie użytkowany? Sprawna para w parzystym kanale to Sankeny 2SA1493 / 2SC3857. Na słuchawkach gra poprawnie, oba kanały czysto bez jakichkolwiek zniekształceń. Kolumny podłączyłem tylko na chwilkę i też jest ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie testowałem go na głośnikach, gdyż nie byłem pewny czy jest to bezpieczne. Natomiast na słuchawkach nie zauważyłem zniekształcenia / zubożenia stereofonii. Nie czuję się pewnie w przypadku wzmacniaczy, więc pytam o te końcówki. Tak naprawdę nie za bardzo wiem dlaczego grają oba kanały, skoro w jednym nie ma tranzystorów stopnia końcowego. Kiedyś, gdy miałem uszkodzone końcówki w jednym kanale Yamahy AX-500, to prawy kanał grał cicho i ze zniekształceniami (burczenie). Mógłbym wymienić, zgodnie z zaleceniami, obie pary końcówek na popularne i sprawdzone Toshiby, ale trochę mi szkoda pozbywać się tych sprawnych oryginalnych i znakomitych sankenów. Tak więc na razie męczy mnie czy mogę bezpiecznie podłączyć pod niego głośniki. Kolumny to monitory Canton GLX100.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do słuchawek może dochodzić sygnał stereo

Sprawdzałeś i dźwięk jest w obydwu kanałach zacisków głośnikowych ?

A jak masz ustawiony selektor kolumn ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem kolumny i dźwięk jest w obu, ale tylko mono. Stereo nie działa, jeden kanał gra ciszej i w ogóle wzmacniacz gra niezbyt głośno. Z tego wynika, że jednak muszę wstawić drugą parę tranzystorów. Mam tylko dylemat czy dwie pary 2SC5200, 2SA1943 czy jedną 2SA1494/2SC3858 (zbliżona parametrami do oryginalnych) ewentualnie dwie pary dostępnych na a... u sprawdzonego sprzedawcy 2SC3264/2SA1295.

Głośniki podłączyłem tak jak na fotce.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu zmień komplet w obu kocówkach. Jak da sie wsadzić 2SC5200, 2SA1943 to nie wyjdzie majątek, a inaczej cały czas będziesz miał a to któryś kanał głośniej, a to jakieś rozjazdy.

Ale w ogóle to chyba jeszcze coś masz uwalone, nie tylko same końcowe. Na jednej parze tranów końcówka powinna działać nawet z tą samą głośnością (mniej więcej)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem niesprawny kanał dokładnie, uszkodzony był tranzystor Q758 oraz rezystor R770. Po wymianie wzmacniacz gra normalnie zarówno na słuchawkach i kolumnach. W stereo prawy kanał jest odrobinę cichszy. Na razie popytam na elektrodzie - może ktoś ma oryginalną parę takich sankenów z wylutu. Dziękuję za zainteresowanie i pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.