Jump to content
IGNORED

Gdzie w Łodzi wytną i wyfrezują otwory w płycie MDF pod obudowę głośników


davedohc

Recommended Posts

jest taki sobieradek na rzgowskiej koło czerwonego rynku tak docinają płyty i oklejaja moze i otwory tez wycinają jest to miedzy halą czerwony rynek a targiem czerwony rynek po stronie hal bo naprzeciwko tez jest stolarnia

 

Tak z ciekawości - skoro bawisz się w budowanie kolumn, nie lepiej Ci to zrobić z drewna, skoro i tak musisz prosić stolarzy o pomoc?

z drewna litego sie kolumn nie robi bo drewno pracuje dostałem taką informacje od producenta .

Link to comment
Share on other sites

Obudowę wykonuje się z dobrej jakości drewna, ale najczęstszym materiałem jest MDF, czyli odmiana płyty wiórowej o dużej gęstości, twardej i wytrzymałej W tańszych konstrukcjach na przednią część obudowy używa się MDF a boki robi ze zwykłej płyty meblowej. Bywają też obudowy z aluminium, ale stosowane są w drogich, wyrafinowanych konstrukcjach. Aby obudowa nie drgała, i nie wpadała w rezonans, stosuje się grube ścianki a wewnątrz często montuje wzmocnienia. Niektórzy producenci w kolumnach podłogowych dolną część obudowy przeznaczają do zasypania piaskiem czy śrutem.

Link to comment
Share on other sites

Użytkownik Janusz_59795 napisał

... bo naprzeciwko tez jest stolarnia.

I tam (Rzgowska 67 lub 61) doradzam spróbować. Zleciłem temu panu niedawno wykonanie regałów na CD, wywiązał się bez zarzutu. Wprawdzie to inna usługa, ale to konkretny człowiek( podobny nieco do Toma Waitsa z lat 70-tych).

A w tym Sobieradku silnie identyfikują klienta z nazwą.

Link to comment
Share on other sites

Janusz, dzieki za namiary na pewno sprawdze te miejsca.

 

A co do wyboru materialu, pomijajac ze to off top i lepiej podyskutowac o tym w innym temacie, ale w skrocie MDF jest zrobiony z pylu z drewna, ma jednorodna budowe i dosc wysoka gestosc, latwo to zaimpregnowac, wygladzic i nadzac powierzchni porzadany wyglad. Co do drewna to trzeba wybrac odpowiedni gatunek, dobrze go przygotowac, wysuszyc, drewno ze wzgledu na naturalne pochodzenie ma niejednolita budowe. Oczywiscie mozna wybrac drewno jak sie ma czas, ale jezeli chodzi o wlasciwosci akustyczne to mdf nie bedzie odbiegal od litego drewna. W drogich kolumnach czasem trzeba usprawiedliwic ich "drogosc" i stad chyba wybor tego surowca, dla mnie i dla mojego projektu, drewno to by bylo sztuka dla sztuki.

Link to comment
Share on other sites

Off top, ale nie mogę przestać trzymać się za głowę czytając herezje na temat budowy kolumn.

 

90% kolumn głośnikowych jest zrobione z płyt MDF / HDF - pozostałe 10% to inne materiały jak właśnie wspomniane aluminium, kompozyty etc a nawet szkło (np Waterfall Iguascu EVO).

 

I teraz najważniejsze - MDF/HDF (a w najtańszym wypadku płyta wiórowa) są powlekane/oklejane folią drewnopodobną lub w droższych kolumnach naturalnym fornirem. To właśnie on powoduje, że kolumny są postrzegane przez wszystkich jakby były zrobione z drewna (niektórzy producenci jak np Totem dodatkowo fornirują kolumny w środku, aby wyglądały jakby powstały z jednego kawałka drewna).

Taki fornir można pięknie bezbarwnie lakierować, barwić etc.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.