Skocz do zawartości
IGNORED

Zakup subwoofer'a czy ma sens w takim ustawieniu?


shake_2008

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo,

 

Potrzebuję opinii specjalisty. Aktualnie posiadam zestaw stereo - wzmacniacz DENON PMA-2000AE + kolumny Monitor Audio RX8. Kolumny stoją ok. 60cm od tylnej ściany. Problem jest tego typu, że bass jest za słaby, zbyt płytki jak dla mnie, nie schodzi zbyt nisko, dlatego planuję zakup subwoofer'a VELODYNE EQ-MAX 12. Niestety w pomieszczeniu jest tylko jedno sensowne miejsce z praktycznego punktu widzenia w którym mógłbym go postawić. Wszystko pokazane jest na rysunku (narysowany na szybko w paint'cie, ale starałem się odwzorować rzeczywiste wymiary, minimalny margines błędu rzędu paru cm ;)) Na rysunku tego nie widać zbyt dobrze, ale nie ma możliwości "zsunięcia" meblościanki i ustawienia tam subwoofer'a, nie zmieści się. Czy takie ustawienie ma sens? Czy jest szansa, że to zagra prawidłowo?

 

Z góry dziękuję za pomoc

shake_2008

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te kolumny mają woofera z przodu, więc nigdy nie uzyskasz z nich tyle basu. Próbuj z subem, jest szansa. Ale chodziłeś po całym pomieszczeniu i nigdzie nie ma basu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim ścisku nie ma różnicy czy to b-r czy inny typ obudowy.

W takim razie może zaproponuje Pan jakieś rozwiązanie tej sytuacji? Jestem laikiem i nie mam fachowej wiedzy jak to ma wyglądać, a chciałbym, żeby to zagrało przynajmniej zadowalająco bo teraz jest lipa. Zastanawiam się nad wymianą stolika RTV na połowę węższy i wstawienie tam subwoofer'a, może to będzie jakieś wyjście?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj mówimy sobie wszyscy personalnie - nie na Pan :)

Powinieneś pozbyć się tych szafek obok stolika RTV lub/oraz wysunąć kolumny mocno do przodu, a także odsunąć od ścian bocznych do środka.

Spróbuj tak aby stały ok 1m od ściany tylnej oraz ok 1m od ścian bocznych.

Potem możesz przesuwać kolumny szukając basu. To jest podstawa i poświęciłbym na Twoim miejscu na szukanie dobrego miejsca dla kolumn trochę czasu.

Później można wstawić na pierwsze odbicia za kolumnami oraz przed kolumnami jakieś ustroje tłumiące pierwsze odbicia. Dywan masz na podłodze ?

Na czym stoją kolumny ? Gdzie masz okno i czy wisi na nim jakaś zasłona ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to ma związek z ilością basu ?

ogromny? tak chodzi mi bass reflex, woofer potoczne określenie głośnika niskotonowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak chodzi mi bass reflex, woofer potoczne określenie głośnika niskotonowego.

Tego zdania nie rozumiem.

Gdybyś mógł jeszcze raz, w sposób zrozumiały...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz tak:

kupiłeś kolumny które mają dziwne strojony port BR i podbijają 80 Hz o około 7 dB.

20226-max_monitor_audio_rx_lab.jpg

 

Zaś o niski bas tutaj bardzo ciężko jak widać i opisujesz.

 

u Ciebie za brak basu odpowiada prawdopodobnie fatalne ustawienie kolumn..

 

Co zabawne takie ustawienie wzbudza bardzo mocno fale stojące i tym samym potęguje bas. Pomijam że dudniący ale jednak.

Więc ustawienie nie jest tutaj powodem słabego basu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym postawil te szafki na bocznej scianie i wyjechal z kolumnami na 1m od tylnej sciany i 60cm od bocznych. Nie wiem jak Velodyne, ale REL zaleca ustawienie suba w rogu za kolumnami okolo 15 do 20 centymetrow od scian i ja mam tak zrobione, efekt niesamowity.

Jak postawisz szafki na bocznej scianie, to bedziesz mial wieksze pole manewru i miejsce na suba za kolumnami.

Dziwne ze z tych kolumn malo basu wychodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie padło "w takim ustawieniu" ale odpowiedzi nikt nie udzielił chyba. Więc:

 

NIE

 

W takim ustawieniu sub nie ma sensu. Musi stać na ścianie obok głośników stereo. Jeżeli ustawisz jak na rysunku efekt będzie taki, że bas będzie "jeździł" od głośników stereo do subwoofera przez cały pokój. Kolejny przypadek dla zwolenników tezy, że sob nawet z zamkniętymi oczami da się usłyszeć, bo się nie zlewa z resztą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też znam ludzi, którzy twierdzą, że subwoofer może stać wszędzie. Ciekawa rzecz, że jak wszędzie stoi, to go zawsze słychać. A jak słychać, to właściciel jest zachwycony. Szkoda, że zachwycony właściciel słyszalnego suba nie wie, że dobry subwoofer i przede wszystkim dobrze ustawiony to taki, którego nie słychać.

 

Ktoś alternatywnie mądry powie, że w takim razie można go wyłączyć i też nie będzie słychać. Jednak nie do końca o to chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym postawil te szafki na bocznej scianie i wyjechal z kolumnami na 1m od tylnej sciany i 60cm od bocznych. Nie wiem jak Velodyne, ale REL zaleca ustawienie suba w rogu za kolumnami okolo 15 do 20 centymetrow od scian i ja mam tak zrobione, efekt niesamowity.

Jak postawisz szafki na bocznej scianie, to bedziesz mial wieksze pole manewru i miejsce na suba za kolumnami.

Dziwne ze z tych kolumn malo basu wychodzi.

Dokładnie tak trzeba zrobić. Sub powinien stać blisko kolumn, ale niekoniecznie w jednej linii. Jak stoi w rogu, to maksymalnie wykorzystuje wpływ pomieszczenia - fale odbite od ścian sumują się z promieniowanymi bezpośrednio.

 

Kolumny po charakterystyce wyglądają na konstrukcję dbającą bardziej o odpowiedź impulsową niż o niskie zejście, więc sub im się przyda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o BOSHE stało sięęę!!!!!!! osiągnałem to o czym marzyłem od 10 lat, mam taki dźwięk, że KOPARA opada, jak trochę ochłonę to napiszę jak rozwiązałem problem :D :D pozdraawiam Forumowiczów!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o BOSHE stało sięęę!!!!!!! osiągnałem to o czym marzyłem od 10 lat, mam taki dźwięk, że KOPARA opada, jak trochę ochłonę to napiszę jak rozwiązałem problem :D :D pozdraawiam Forumowiczów!!!

 

Wreszcie słychać i czuć stopę perkusji, prawda?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam takie coś w dyskotece.

Nie każdego stać na własną dyskotekę. No i ja na przykład nie lubię, jak mi jacyś obcy ludzie podrygują gdy słucham.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdego stać na własną dyskotekę

Nie chodziło mi o to, że to moja własna dyskoteka. Ale jak bym się najarał trawy i nawciągał śniegu z sąsiedniego wątku, to mogłoby mi się wydawać, że moja ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Generalnie w MA brakowało nisko schodzącego bassu, problem rozwiązał sub Velodyne EQ-MAX 12 i małe przemeblowanie. Sub idealnie uzupełnia to czego brakowało Monitor Audio. Dodatkowo szafki poszły w kąt a kolumny 80cm od każdej ze ścian. Do zestawu udało mi się dokupić jeszcze DAC'a CA Dacmagic Plus na ebay'u za 150 funt ;). Efekt jest przyzwoity, muszę coś zrobić jeszcze z rezonującą meblościanką :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o to, że to moja własna dyskoteka. Ale jak bym się najarał trawy i nawciągał śniegu z sąsiedniego wątku, to mogłoby mi się wydawać, że moja ;)

 

Nie rozumiem co masz na myśli ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w MA brakowało nisko schodzącego bassu, problem rozwiązał sub Velodyne EQ-MAX 12 i małe przemeblowanie. Sub idealnie uzupełnia to czego brakowało Monitor Audio. Dodatkowo szafki poszły w kąt a kolumny 80cm od każdej ze ścian. Do zestawu udało mi się dokupić jeszcze DAC'a CA Dacmagic Plus na ebay'u za 150 funt ;). Efekt jest przyzwoity, muszę coś zrobić jeszcze z rezonującą meblościanką :/

 

Polecam Ci zwrocic uwage na ustawianie kolumn wg. Cardasa. Masz do tego swietne pomieszczenie i mozliwosci. Zmiany beda zaskakujace.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.