Skocz do zawartości
IGNORED

Szumy UKF


dindzi

Rekomendowane odpowiedzi

Mam tuner Sony ST-S311 i antenę zewnętrzną dipol ze wzmacniaczem. Mieszkam 25 km od nadajnika. Wzmacniacz antenowy zasilam regulowanym zasilaczem i tuner pokazuje mi 75 dB sygnał. Zauważyłem, że w niektóre dni, a nawet w niektóre pory dnia pojawia się spory szum, a bywają dni (godziny) gdy szum jest prawie niesłyszalny. Kombinowałem z różnymi wzmacniaczami antenowymi, z różną lokalizacją anteny, ale zjawisko pozostaje. Czy ktoś z forumowiczów wie dlaczego tak jest? Słucham tylko Trójki, więc nie wiem czy na innych stacjach też jest podobnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rydz

(Konto usunięte)

Mam tuner Sony ST-S311 i antenę zewnętrzną dipol ze wzmacniaczem. Mieszkam 25 km od nadajnika.

 

Nadajnik blisko , wzmacniacz antenowy w tej sytuacji może wprowadzać więcej zakłóceń jak antena bez wzmacniacza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 km od nadajnika- wyrzuć wzmacniacz, wsadź symetryzator (koniecznie na najniższy zakres!) i zapomnij o problemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo kup sobie dipol z direktorem i reflektorem, czyli antenę

trzyelementową Yagi kierunkową, a wzmacniacz wywal.

Poza tym, czy to jest wzmacniacz od UKF - taki do 15 dB, czy adaptowany

telewizyjny, co ma ze 30 dB, albo i więcej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Przede wszystkim musisz napisać:

-jaką masz antenę (jak wygląda, model) - może zrób foto

-gdzie mieszkasz

-z jakiego nadajnika odbierasz Trójkę, w szczególności z jaką polaryzacją - wybierz nadajnik z tej listy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

-ile metrów kabla masz między anteną a tunerem.

 

 

Moim zdaniem źródła szumów mogą być takie:

-niewłaściwa polaryzacja anteny

-niewłaściwe ustawienie anteny w stosunku do nadajnika,

-być może też: zbyt długi kabel antenowy (lub o dużych stratach).

 

Prawdopodobnie też antena może mieć zbyt duży zysk (z tego co piszesz nadajnik masz b. blisko), chociaż w takim przypadku częstszym efektem jest wrażanie przesterowania a nie szumy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd pewność,czy sam nadajnik nie jest wadliwy.Ale muszą się wypowiedzieć inni ,co go słuchają.W nadajniki ostatnio się nie inwestuje.Może antena się obluzowała..Sprawdz kolego,czy szumy nie są intensywniejsze podczas silnego wiatru.Jeśli słuchasz tylko z jednego kierunku,to rzeczywiście porządna kierunkowa antena będzie lepsza od każdej dookólnej ze wzmacniaczem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że z moim Kenwoodem KT-990D i maksymalnym sygnałem cały czas Trójka łapie jakieś zakłócenia. Są też nieoczekiwane przerwy w transmisji. W samochodzie za to czasami jest nie do wytrzymania. (seryjny odbiornik w Volvo). Korzystam z RTCN Śrem i problem dotyczy tylko Trójki, pozostałe stacje z tego nadajnika działają bez zarzutu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rydz

(Konto usunięte)

Mam 30 km do nadajnika , dipol z wzmacniaczem dawał zakłucenia , bez wzmacniacza wiele stacji gra czyściutko a trójka najlepiej , tu nie ma absolutnie żadnych zakłóceń bez względu na porę dnia i nocy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może na bliskiej częstotliwości zakłóca jakaś inna stacja z innego nadajnika? U mnie takie rzeczy mają miejsce, jakiś pijany chyba dobieral czestotliwosci, np Jedynka Rzeszów 88 mhz, RMF Kielce 88,2 mhz...Mimo silnego sygnału Jedynki nie idzie słuchać, trzeba się ratować sygnałem z Leżajska...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo forumowiczom za odpowiedzi. Mieszkam w Olsztynku, a nadajnik jest na Olsztyńskim "Pieczewie" ze 25 km stąd. Dziś jest sobota i Trójka gra prawie bezszmerowo od wczoraj wieczora. Ciekawe kiedy się spieprzy. Wzmacniacz antenowy mam na pasmo UKF a zasilacz regulowany jest "na jedną czwartą". Dalsze podnoszenie napięcia już nic nie poprawia. Jak sprawdzić na jakim zakresie pracuje symetryzator? Czy ktoś mógłby w wolnej chwili podrzucić linka do sugerowanej trzyelementowej anteny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Olsztynku, a nadajnik jest na Olsztyńskim "Pieczewie"

 

Na 99% masz antenę o niewłaściwej polaryzacji tj. poziomej, podczas gdy ten konkretnie nadajnik ma polaryzację pionową. Powinieneś kupić jedną z tych dwóch anten

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ten konkretnie nadajnik Trójki ma 120KW więc teoretycznie model z linku 1 powinien wystarczyć. Może pogadaj w jakimś pobliskim sklepie z antenami który model by polecali.

Tak jak pisali koledzy - wzmacniacz nie jest potrzebny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynka Rzeszów 88 mhz, RMF Kielce 88,2 mhz

Jedynka Rzeszów 88 mhz nadaje (z Krosna) w polaryzacji poziomej, RMF Kielce 88,2 mhz nadaje w polaryzacji pionowej. Czyli powinieneś mieć taką antenę (żeby odbierać obie polaryzacje):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) lub

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli symetryzator nie ma oznaczenia zakresu szukaj takiego z NAJWIĘKSZYM rdzeniem ferrytowym, przekrój "ósemka". Taki prawie 15mm. Żadne drukowane czy na rdzeniu pierścieniowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie postu #12:

Dindzi, może przed kupnem nowej anteny spróbuj ustawić tą co masz obecnie "pionowo" (zakładam, że masz antenę zewnętrzną). Jeżeli nie pomoże to przed kupnem zadzwoń najpierw do sklepu z moich linków i upewnij się, czy te anteny odbiorą tradycyjne radio - nie DAB; prawdopodobnie odbiorą ale lepiej się upewnić). Wklejam ponownie niedziałający wyżej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . W razie czego możesz kupić jedną z dwóch anten z postu #13.

 

Uzupełnienie postu #13:

Costa brava: Antena z LINK1 to prawdopodobnie antena dookólna, więc lepiej się powinna sprawdzić w przypadku nadajników z różnych kierunków (jak o Ciebie); jednakże taka antena może sobie nie poradzić w przypadku słabego sygnału. Z drugiej strony jeżeli miałbyś tuner z dwoma wejściami antenowymi i nie najsilniejszy sygnał to lepiej byłoby zastosować dwie anteny kierunkowe: jedną w polaryzacji poziomej, drugą w polaryzacji pionowej. Telefon do sklepu po radę też byłby wskazany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za porady. Kupiłem antenę "Dipol 1/RZ B" ze sklepu internetowego Dipola, ustawiłem pionowo tak jak nadaje mój nadajnik, symetryzator mam z możliwie największym rdzeniem ferrytowym, zastosowałem kabel "Triset", wywaliłem wzmacniacz antenowy i jest teraz super. Tak ładnie jeszcze nie odbierałem. Nie ma wrażenia przesterowania. Tuner pokazuje 73 - 75 dB. Szumy zniknęły. Trójka bezszmerowa. Ale: wystarczy przesunąć antenę o pół metra w tę czy w tamtą i odbiór może się zepsuć. Trzeba mieć trochę szczęścia żeby znaleźć optymalne miejsce dla anteny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

antenę należy ustawiać eksperymentalnie jeśli tylko jest możliwość, zawsze może w danym miejscu wyjść jakieś zakłócenie, odbicie itp

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 27

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.