Skocz do zawartości
IGNORED

Najważniejsze składniki brzmienia


Bumpalump

Najważniejsza skladowa brzmienia  

97 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który element dźwięku jest dla Ciebie najważniejszy?



Rekomendowane odpowiedzi

Które ze składowych wymienionych w ankiecie są dla was najważniejsze? bez którego ze składników nie zaakceptujecie brzmienia systemu? Zapraszam do dyskusji i wymiany doświadczeń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszło... : )

 

To teraz zróbcie ankietę...

Sprzęt audio na widoku, czy lepiej żeby był jak najmniej widoczny.

 

Podobno wygląd urządzeń audio nie ma większego znaczenia, liczy się tylko dźwięk !!!

Najważniejszy jest pierwszy kontakt... " Dobrze wygląda - dobrze gra "

Jakoś nie widzę codziennego obcowania ze straszydłem w pokoju.

Spełnienie tych dwóch warunków może oznaczać symboliczny " koniec drogi "

 

Pamiętajcie nie ma złego sprzętu, jest po prostu źle ustawiony na półce.

Trzymajta się : )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Gry przygodowe ... " Wyłącznie Single Player !!! " ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś tam zagłosowałem dla zabawy, aleeee.. Trudno tak wyszczególnić jedną cechę. Co mi po systemie ze świetnym basem, a słabą barwą, albo świetną barwą i muzykalnym, ale z basem z pupy? Cała zabawa w tym, żeby mieć to wszystko :) Chociaż z drugiej strony faktycznie jeden woli analityczny system, gdzie trudno szukać duszy, drugi wejdzie w lampę, a trzeci złoży dyskotekę. Ja teraz powalczę o przestrzeń i scenę, bo to u mnie najbardziej kuleje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam że najwięcej głosów zbierze bas :)

Nie tu. Na Elektrodzie, gdzie zachwycają się Unitrą, to i owszem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bartosz_55239

(Konto usunięte)

Nie tu. Na Elektrodzie, gdzie zachwycają się Unitrą, to i owszem.

 

Tu. Jakoś nie Pamiętam by ktoś napisał " szukam kolumn z dźwiękiem dobrej jakości" . Głównie musi być bas. Ostatnio szukalem minimonitorow. Ilez to było pisania że jestem nie osluchany bo dopiero bas daje prawdziwy dźwięk. Czasami jednak trzeba iść na kompromis: kiepskie podlogowki lub bajecznie monitory. Wybieram dobra jakość dźwięku od lubudu :)

 

Podobno wygląd urządzeń audio nie ma większego znaczenia, liczy się tylko dźwięk !!!

 

Podobno....na forum są wypadki kupowania np pod kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są wypadki

 

ale to chyba cisi od "bo żona...", czego ja z kolei kompletnie nie rozumiem, chociaż sam nie mieszkam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja obstawiłem bas, wbrew pozorom jest to bolączka dzisiejszej mody na słupki z 15cm wooferopodobnymi głośnikami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ankieta jest źle skonstruowana. Powinno być, które składniki są najważniejsze w pierwszej kolejności. Bo ważne są wszystkie ale jedne mniej, drugie bardziej i właśnie chodzi o te osobiste preferencje, czyli od najważniejszej do najmniej ważnej cechy dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatku pomyslalem ze przestrzen i scena... A pozniej poszedlem po rozum do glowy ;)

 

Dałem muzykalnosc.

 

Ciekawy jestem, co zaznaczyłeś :)

 

Scena zaraz po muzykalnosci jest dla mnie ważna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być, które składniki są najważniejsze w pierwszej kolejności

Masz racje i to mialem wlasnie na mysli tylko nie ujalem tego w pytaniu

 

Dla mnie na 1 miejscu barwa ale na rowni z dynamika i kontrola, te 3 skladniki to kwestia elektroniki w najwiekszym stopniu ( system ktory bedzie gral zbyt jasno lub zbyt ciemno nie bedzie mial racji bytu, to samo z dynamika jesli sie bedzie gubil to odpada)

 

Scena i przestrzen jest w duzej mierze do zalatwienia akustyka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scena i przestrzen jest w duzej mierze do zalatwienia akustyka

 

I o to się rozchodzi, bo mnóstwo "zjadaczy chleba" ma ograniczone możliwości w temacie adaptacji wnętrza :) Nie mówiąc o kompromisach tv-fanów, czyli ołtarzykach z kolumnami przyspawanymi do ściany. To moim zdaniem ogranicza sens inwestycji w sprzęt, bo w wielu przypadkach zwyczajnie więcej załatwią umiejętne oględziny pomieszczenia i korekcja ustawki, niż zmiana klocka za pięć na klocek za dziesięć.

 

E: ja mam teraz lipę, bo pomieszczenie na planie bliskim kwadratowi. Tyle dobrze, że na dwóch ścianach bardzo szerokie drzwi, dwuskrzydłowe i przesuwne, jak pomieszczenie jest otwarte na mieszkanie, da się żyć. Najlepszą akustykę miałem w BARDZO niepozornym pokoiku, prostokąt z sufitem na niewiele ponad 2m. Tam jakieś takie proporcje były, że grało rewelacyjnie, nawet przy średnio mądrze ustawionych kolumnach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w trakcie budowy 4 prostych dyfuzorow 2 za kolumnami i 2 przed nimi aby pochlanialy mi pierwsze odbicia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie każda płyta brzmi inaczej, wszystko zależy od realizacji nagrania.

Co do ankiety, to uważam że wszystkie składniki w niej wymienione są ważne.

Pozdrawiam -:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

U mnie każda płyta brzmi inaczej, wszystko zależy od realizacji nagrania.

Co do ankiety, to uważam że wszystkie składniki w niej wymienione są ważne.

Pozdrawiam -:)

 

Czyli ... tak jak powinno...dobrze każdy gatunek muzyki ale nie koniecznie każdą realizację...

Pozdrawiam serdecznie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ziko369 ,dokładnie tak. Tylko z doświadczenia wiem że większości takie granie się nie podoba.

Trudno, mi trochę czasu też zajęło zanim się przekonałem o co w tym wszystkim biega.

Czy już wiem wszystko w temacie ???, oj chyba nie, i podejrzewam że może zabraknąć

czasu w tym życiu na naukę, i eksperymenty żeby powiedzieć "lepiej już nie można".

Naturalnie, nie zawsze znaczy efektownie, a tego większość nie lubi !!??? Pozdrawiam -:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie wlasnie naturalnie znaczy przede wszystkim muzykalnie - bez efekciarstwa - tak jak na dobrym koncercie akustycznym. Zaznaczam ze dobrym bo sa i takie na ktorych akustycy chyba sie pozamieniali z technicznymi zza sceny ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie każda płyta brzmi inaczej, wszystko zależy od realizacji nagrania.

U mnie nawet nagrania w ramach jednej płyty brzmią inaczej. Chodzi oczywiście o realizację nagrania czyli fundament brzmienia dobrej jakości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jest ładna barwa to i muzykalność wskakuje automatycznie. A czy odwrotnie to już trzeba się chwilę zastanowić ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dynamika i kontrola basu czy też po prostu bas to jest jasne i nawet da się zmierzyć.

 

Przestrzeń i scena z tym już trochę trudniej ale też da się jakoś stwierdzić czy sprzęt gra przestrzennie lepiej czy gorzej, choć tutaj najwięcej zależy od samego nagrania oraz od akustyki w tym rozstawienia kolumn.

 

Ale co to jest barwa i muzykalność, że tak zapytam trochę prowokacyjnie, może autor wątku albo ktoś inny wyjaśnić w prostych żołnierskich słowach? I jaka to jest w szczególności "ładna barwa" albo jak coś gra "muzykalnie" a co innego nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie - dla mnie muzykalnosc to jak najwierniejsze oddanie brzmienia instrumentow, wokali.

 

I to pierwszy dowód na to, że takie pojęcia jak "barwa" czy "muzykalność" dla każdego znaczy co innego czyli pełna abstrakcja, która nie nadaje się do wartościowania czegokolwiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu taka stokrotke znalazlem:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy sprzęt audio może być muzykalny

27.09.2005

 

Czy używanie słowa "muzykalny" w odniesieniu do sprzętu audio ma jakikolwiek sens? Stawianie takich pytań może się wydawać całkowicie jałowym zajęciem. Wygląda na szukanie tematów zastępczych i czepianie się szczegółów. Ktoś, kto się sprzętem audio nie interesuje wręcz mógłby powiedzieć, że jest to jaskrawy przykład hobbystycznej fiksacji.

 

Sam termin jest używany w audiofilskich rozmowach i w audiofilskiej prasie całkiem powszechnie. Dlatego osoby oswojone z tym faktem mogą się z kolei dziwić czemu w ogóle zaczynam dyskusję o czymś tak oczywistym i wcale nie wymagającym komentarzy.

 

Nie mam teraz zamiaru przeglądać swych starych tekstów i badać jak często sam skorzystałem ze słowa "muzykalny" w odniesieniu do sprzętu. Wydaje mi się, że częstotliwość ta nie była wysoka. W każdym bądź razie nigdy z tego słowa korzystać nie lubiłem. Główna przyczyna mojej niechęci była prosta - określenie sprzętu audio przymiotnikiem muzykalny raziło mnie brakiem precyzji. No i w zasadzie ten fakt decydował o moim nastawieniu. Po zastanowieniu dostrzegam, że moje podejście było jednak zbyt powierzchowne i nie do końca zdawałem sobie wcześniej sprawę ze wszystkich wad stosowania takiej terminologii.

 

W sensie czysto logicznym określenie sprzętu mianem muzykalny jest pozbawione sensu, dokładnie tak samo jak choćby opisywanie smaków kolorami. Mówienie o muzykalnym sprzęcie jest równie chybione jak stwierdzenie, że pizza ma zielony, biały czy czerwony smak. Sprzęt audio sam w sobie nie ma takich cech, które można by opisywać przy pomocy przymiotnika muzykalny. Sprzęt sam w sobie ma bowiem tylko określone cechy techniczne. Te cechy techniczne rzutują na subiektywnie odczuwane wrażenia odsłuchowe. No i dopiero te wrażenia, które odczuwa słuchacz mogą być opisane przy pomocy słowa muzykalny. Mamy tu więc skrót myślowy. W gruncie rzeczy chodzi o to, że u słuchacza powstaje subiektywne wrażenie, które niektórzy określają mianem muzykalny. Gdybyśmy postarali się o ścisłość wypowiedzi to zamiast mówić o muzykalnym sprzęcie zawsze powinniśmy mówić o postrzeganiu brzmienia jako muzykalne. Owa muzykalność nie jest bowiem cechą urządzenia, lecz wrażeniem powstającym u słuchacza. No a wrażenia jak to wrażenia, często mamy podobne, ale jednak każdy z nas trochę inne.

 

Powie więc ktoś, że skoro tak się sprawy mają, to w zasadzie nie ma problemu. Skróty myślowe nie są w końcu jakimś grzechem. Niestety pozostaje kilka wątpliwości. Po pierwsze według mych obserwacji jest spora grupa, która nie do końca rozumie, że mamy tu skrót myślowy. To znaczy osoby te pojmują określenie "muzykalny sprzęt" zaskakująco dosłownie. Z pewnością można to odnieść do części zwolenników sprzętu lampowego. Kiedy ktoś twierdzi, że określone typy konstrukcji czy komponenty są immanentnie muzykalne to powinniśmy się mieć na baczności. Stoimy najprawdopodobniej wobec całkowicie fałszywego opisu sytuacji.

 

O innym zasadniczym problemie już wspominałem. Znaczenie słowa muzykalny w odniesieniu do sprzętu audio jest nieprecyzyjne. Nawet bardzo nieprecyzyjne. Dla jednego muzykalność opiera się na silnym wyeksponowaniu rytmu, a dla innego na łagodnej barwie średnicy. Istnieje tu pełna dowolność. Każdy ma prawo sam zdecydować co dla niego brzmi muzykalnie. Korzystanie z tak jaskrawo wieloznacznych określeń na pewno nie sprzyja precyzyjnemu wyrażaniu treści.

 

Ta niejednoznaczność rodzi też problem kolejny. Otóż są co najmniej dwie grupy zawodowe, dla których stosowanie słowa muzykalny okazuje się czesto być nadmierną pokusą. Dealerzy i dziennikarze dostają do ręki słowo wytrych. Kiedy brakuje rzeczowych argumentów i konkretnych obserwacji to wówczas słowo muzykalny pozwala łatwo uzasadnić określoną tezę. Czasami pewnie bywa to nawet teza założona z góry. No i nie da się ukryć, że dzieje się tak całkiem często.

 

Tak więc zachęcam wszystkich Państwa - a dziennikarzy i dealerów w szczególności - abyście nie korzystali ze słowa muzykalny w odniesieniu do urządzeń audio. Nawet wtedy, jeśli po odsłuchu odnieśliście nieodparte wrażenie, że właśnie natknęliście się na sprzęt, który brzmiał wyjątkowo muzykalnie. (GS)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(GS)

 

Takie niby pierdolamento, ale bardzo słusznie gość prawi - bo co to znaczy "muzykalny"? Sam zaznaczyłem tę opcję, ale opieram to tylko na ściśle subiektywnym postrzeganiu brzmienia, które nawet trudno byłoby mi zdefiniować. Tak już jest, że przy dwóch systemach, z których obydwa grają równo, nie brak im niczego w żadnym zakresie pasma, mają pod dostatkiem dynamiki - jeden poda dźwięk niby poprawnie, ale nudno, drugi efekciarsko, ale męcząco, a trzeci z nieznanych przyczyn nienachalnie skupi uwagę na takich niuansach muzyki, że banan sam na oblicze wchodzi. I to chyba właśnie dla mnie jest owa "muzykalność" - granie spójne i detaliczne jednocześnie, zdolność do takiej interpretacji nagrań, która wydobędzie z nich sedno. Jedną z cech "muzykalnego" systemu jest dla mnie zdolność gry po cichutku pełnym pasmem oraz zdolność grania głośno w ten sposób, że można jednocześnie swobodnie i bez darcia japy rozmawiać w pomieszczeniu. Nie mam pojęcia, jak się naŁkowo nazywa taka cecha :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ze "muzykalnie" (jak koniecznie chcemy uzywac tej charakterystyki) bedzie zawieralo wypadkowa tych innych przymiotow. WIec jakby tutaj troche nietrafione w ankiecie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 24

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.