Skocz do zawartości
IGNORED

Gramofon - przester na wokalach po zmianie wkładki?


peludito

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, toczę Denonem DP-23F, upolowałem w świetnym stanie, z wkładką i igłą MC DL-80. Brzmienie bardzo mi weszło, byłem zadowolony, ale naczytałem się, że w używce warto od razu wymienić igłę. Dostałem Ortofona OM z jakąś tanią igłą, jest na niej tylko symbol E, ponoć nieużywka. Odkręciłem tamtą wkładkę, przykręciłem nową, wszystko zgodnie ze sztuką: wykalibrowałem na szablonie, gramofon jest w poziomie, przeciwwagę od nowa ustawiłem i wszystko wygląda idealnie, gorzej z graniem :) Wokale na wszystkich albumach chrypią jak się masz, klasyczny przester. Ogólnie góra pasma jest zniekształcona, ale najwyraźniej to słychać właśnie na wokalach. Teraz nie wiem, czy może być tak, że ta wkładka z igłą po prostu nie pasuje do ramienia w Denonie? Za ciężka, za lekka, cokolwiek? Działałem z antiscatingiem i przeciwwagą, próbowałem różnej siły nacisku - na nic. Wszystkie wkładki są jednakowej wysokości? Może zmienił się kąt ustawienia igły wobec rowka na skutek innej wysokości całego modułu wkładka / igła? Czy może być tak, że ten typ wkładki nie gada z moim ramieniem? W końcu oryginalna wkładka ma nieco inną konstrukcję? Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Jakie pre phono i jak obciążasz wkładkę? Jeśli wkładka po przejściach, to takie numery mogą się zdarzyć. Kalibracja to podstawa, ale piszesz że kalibrowałeś...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pre pokładowe Sansui AU-517, to jest pre bez regulacji o czułości przeznaczonej do wkładek MM. DL-80 to MC HI, więc spokojnie taki set dawał radę, tyle że taki poziom dźwięku, jak z innego źródła na godz.9, przy gramofonie miałem na godz.11. Jak obciążam wkładkę - nijak, przykręciłem ją do ramienia i ciężarkiem na gwincie ustawiłem lewitację, tyle. Z tym też eksperymentowałem - próbowałem obciążyć headshell bardziej, tak, żeby opadał ku dołowi, próbowałem i tak, żeby był nieco niedociążony. Antiscating też testowałem w zakresie od 0,5 do 2,5g, realnie bez słyszalnej zmiany. Nie widzę w swoim gramofonie opcji ustawienia wysokości ramienia - czy wszystkie wkładki są tej samej "wysokości", czyli odległość od punktu mocowania do punktu styku igły z płytą jest identyczna? Niby widzę gdzieś w sieci mój headshell z zamocowanym Ortofonem tej serii, ale może w tym problem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponoć nieużywka

Widać z tego nie jest to nieużywka, ale również jakoś uszkodzona. Wróć do poprzedniej wkładki i igły, póki co.

Teraz nie wiem, czy może być tak, że ta wkładka z igłą po prostu nie pasuje do ramienia w Denonie? Za ciężka, za lekka, cokolwiek?

Niedopasowanie podatności wkładki do efektywnej masy ramienia nie powinno dawać takich efektów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie, panowie. Jestem idiotą, miałem bardzo brudną igłę po prostu :) Dość krótko mam gramofon i dopiero doświadczam pewnych spraw, jakoś myślałem, że jak kurzu nie widać, to wszystko ok. Przynajmniej na tę DL-80 zadziałało czyszczenie i to "plebejskie" - destylowaną wodą na waciku. Oczywiście bardzo delikatnie to zrobiłem, nie zalałem cantilevera ani niczego innego, ale był syf na waciku i poprawa widoczna gołym okiem, uchem też. Przelecę tak samo tego Ortofona, bo pewnie to samo mu dolega.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję

 

No tak tak, kupuję tylko używki w sporych ilościach, często leciwe, a i słucham po 2-3 godziny dziennie przynajmniej, więc chyba się skończy inwestycją w Knosti przynajmniej, i to zaraz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu, nieeee... :) Co jest nie tak z Knosti? Już nie mam siły trzepać net w poszukiwaniu tańszych / dokładniejszych / rozsądniejszych metod czyszczenia. Można lepiej, nie drożej i bez zakładania nogi za głowę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo, rydzu kochany!:-)

Znasz mnie dobrze.

 

Jasne - nie chodzi o używane lps - sam mam takich większość. I po umyciu "moim" sposobem, nawet na upierdliwej AT 440 - ni kłaczka.

 

@peludio: myjąc w Knosti (i innych, tego typu paskudach ) - moczysz płyty w szambie/ ? - jak się po polsku nazywa mycie garów w miednicy ?:)

 

O myciu - skutecznym, tanim, efektywnym - znajdziesz mnóstwo na naszym Forum.

Nie wkleję; piszę z telechona i - nie umiem!:)

 

Czystych płyt życzę najmocniej!

 

Jacek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajdziesz

 

No dopsz, w takim razie poszukam :) W sumie dobrze się stało, że napisałem - zaraz wyjdzie na to, że przez czysty przypadek i Twoją odpowiedź uniknę słabego zakupu i rozczarowań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopsz.

Też się będę cieszył z Twego braku rozczarowań i zawiedzeń.

My, czarnopłyciani - powinniśmy się wspierać!:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, toczę Denonem DP-23F, upolowałem w świetnym stanie, z wkładką i igłą MC DL-80. Brzmienie bardzo mi weszło, byłem zadowolony, ale naczytałem się, że w używce warto od razu wymienić igłę. Dostałem Ortofona OM z jakąś tanią igłą, jest na niej tylko symbol E, ponoć nieużywka. Odkręciłem tamtą wkładkę, przykręciłem nową, wszystko zgodnie ze sztuką: wykalibrowałem na szablonie, gramofon jest w poziomie, przeciwwagę od nowa ustawiłem i wszystko wygląda idealnie, gorzej z graniem :) Wokale na wszystkich albumach chrypią jak się masz, klasyczny przester. Ogólnie góra pasma jest zniekształcona, ale najwyraźniej to słychać właśnie na wokalach. Teraz nie wiem, czy może być tak, że ta wkładka z igłą po prostu nie pasuje do ramienia w Denonie? Za ciężka, za lekka, cokolwiek? Działałem z antiscatingiem i przeciwwagą, próbowałem różnej siły nacisku - na nic. Wszystkie wkładki są jednakowej wysokości? Może zmienił się kąt ustawienia igły wobec rowka na skutek innej wysokości całego modułu wkładka / igła? Czy może być tak, że ten typ wkładki nie gada z moim ramieniem? W końcu oryginalna wkładka ma nieco inną konstrukcję? Pozdrawiam!

Ja mam podobny problem, chrupienie występuję na wokalach lub w trakcie dzwięku gitary, pojawiło się to po wymianie pre na ear 834p, przy czym na opcji mm zjawiska tego nie ma , jak przełączę na mc wszystko brzmi zdecydowanie lepiej natomiast pojawia się problem trzasków/brumienia, wkładka to dynavector 2x2, prosze o pomoc?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

O, zaburzony Ssijmon za mną chodzi - tradycyjnie zgłaszam moderacji :)

O, zaburzony Ssijludito za mną chodzi - tradycyjnie zgłaszam moderacji :)

"nie masz uprawnień do pisania w tym wątku" :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ok, trochę sprawy poszły do przodu - czyszczę płyty pędzlem i "płynem forumowym", wymodziłem odsysacz napędzany odkurzaczem ze ssawki szczelinowej i aksamitki, działa to wszystko świetnie, a płyta w 2-3 minuty jest sucha i gotowa do odtwarzania. Zamieniłem Denona na Duala CS-5000 i to był bardzo dobry strzał, jestem przeszczęśliwy z zakupu. Z przesterami - podejrzewam, że mogło chodzić o podatność, ten ortofon to zła igła do ramienia Denona. Na Dualu mam OMB20 i gra jak żywe złoto, ale trzeba bardzo precyzyjnie wagę ramienia ustawić. Przy zalecanej 1,5 niemal szoruje plastikiem po płycie, przy 1,2 jest elegancki odstęp poniżej milimetra i brzmi idealnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.