Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  64 członków

Diapason Klub
IGNORED

Klub Diapason


insaimz

Rekomendowane odpowiedzi

Jakieś konkretne sprawdzałeś? Ciekaw jestem Twoich wrażeń.

Ja miałem na testach PAB Ceramic 5 pod standami. Faktycznie jest to bardzo dobry kierunek. Jakby coś w rozsądnej kasie się znalazło, to może to być jedna z najlepszych inwestycji w "audio-voodoo" (jak niektórzy audio-sceptycy określają) akcesoria :)

 

 

A co do Diapason... posłuchałem trochę Astery u dystrybutora. Podłączone do końcówki Wells Audio. Niestety, płyty były nie moje. Ale całość była połączona srebrnymi kabelkami. I jakoś nie za bardzo podszedł mi ten dźwięk. Ale nie posądzałbym kolumn. Wells zdaje się też nie jest zimnym zamordystą... ale całość była po jasno-suchej stronie mocy. Mam wrażenie, że jakaś miedź znakomicie zrobiłaby temu zestawieniu... bo potencjał był niewątpliwy

 

Ja po rożnych eksperymentach stwierdziłem, że najlepiej mi odpowiadają podstawki Stillpoints. A konkretnie model Ultra SS. Cena niestety nie jest rozsądna (5000PLN lub 1000 USD za 4 sztuki)...ale jak się trafi je z drugiej ręki (nie jest o to łatwo) to zdecydowanie warto się nimi zainteresować.

 

Co do kabli to do włoskich kolumn zwykle najlepiej pasuje mi porządna miedź...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po rożnych eksperymentach stwierdziłem, że najlepiej mi odpowiadają podstawki Stillpoints. A konkretnie model Ultra SS. Cena niestety nie jest rozsądna (5000PLN lub 1000 USD za 4 sztuki)...ale jak się trafi je z drugiej ręki (nie jest o to łatwo) to zdecydowanie warto się nimi zainteresować.

 

No ale pod kolumny potrzeba 8 sztuk... aż takie cuda na second-handzie raczej się nie zdarzają :)

Miałeś je konkretnie pod kolumnami czy standami? (rozumiem, że masz podstawkowe Sonusy) I jakich innych próbowałeś?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale pod kolumny potrzeba 8 sztuk... aż takie cuda na second-handzie raczej się nie zdarzają :)

Miałeś je konkretnie pod kolumnami czy standami? (rozumiem, że masz podstawkowe Sonusy) I jakich innych próbowałeś?

 

pozdrawiam

 

Tu jest klub Diapasona a nie Sonusa:-) ale kwestia podstawek dotyczy wszystkich elementów toru. Ponieważ mam standy z firmowymi kolcami to chciałem zastąpić podkładki firmowe pod kolce czymś innym, lepszym. Udało się to lepsze znaleźć w postaci podkłądek pod kolce japońskiej firmy Harmonix. Model 909X. (Cud się zdarzył:-))

Stillpointsy Ultra SS zaś używam pod sprzętem a nie pod kolumnami, może w przyszłości spróbuję takiej kombinacji ale to bardzo kosztowna opcja...8 sztuk wersji Ultra SS to spory wydatek...Firma Stillpoints i wielu recenzentów pisze, że ich stosowanie pod kolumnami ,,podobno" robi dużą różnicę...u mnie zastosowanie prostych ale eleganckich w wyglądzie i wygodnych w użytkowaniu Harmonixów dało zauważalną zmianę w zakresie polepszenia brzmienia kolumn, szczególnie poprawie uległa artykulacja basu. IMO producenci kolumn kosztujących powyżej 20 tyś PLN powinni obowiązkowo oferować jako opcję do swoich produktów porządne podkładki pod kolce, takie jak np. podstawowe modele Harmonixa...jakby kupowali je hurtowo to i cena by dla nich była atrakcyjna...Zadziwające jakie zmiany one wprowadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Przecież to był system chyba za 100 tyś PLN? Powinno być przynajmniej małe zjawisko...

 

Musiało by grać dużo lepiej żebym uznał brzmienie za zjawisko...trzeba mnie odwiedzić żeby wiedzieć o co mi chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączone do końcówki Wells Audio. Niestety, płyty były nie moje. Ale całość była połączona srebrnymi kabelkami. I jakoś nie za bardzo podszedł mi ten dźwięk. Ale nie posądzałbym kolumn. Wells zdaje się też nie jest zimnym zamordystą... ale całość była po jasno-suchej stronie mocy.

Wells przynajmniej wersja stereo właśnie taki jest.

A słuchał ktoś te ASTERy u siebie w domu???

Tak, a co Cię konkretnie interesuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, a co Cię konkretnie interesuje?

 

Interesują mnie Twoje wrażenia...coś Ciebie zachwyciło? Coś wybijało się ponad średnią? A co było najbardziej dyskusyjne? Jakieś braki?

Jak z odtworzeniem fortepianu? Czytałem, że te kolumny są podobno wymagające w ustawieniu, podobno muszą być dogięte pod odpowiednim kątem i stać w sporej odległości od ściany tylnej? Czy faktycznie tak ważne jest ich ustawienie? Jakiego wzmaka potrzebują? O jakiej charakterystyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachwycił mnie i chyba pierwszy raz moją żonę wygląd - w komplecie z firmowymi standami są obłędne;-)

Dźwięk bardzo efektowny, wręcz efekciarski, b. duży bas, ale z kontrolą i precyzją gorzej, pewnie nie udało mi się wycisnąć z nich wszystkiego najlepszego, ale z pewnością są wymagające jak chodzi o ustawienie i towarzystwo - taki Wells akurat do nich IMO dobrze pasuje, bo ich charaktery się troszkę uzupełniają, zresztą tak są zestawiane przez dystrybutora....

Fortepian niezły, ale nie genialny, dyskusyjny dla mnie sposób ustawienia kolumn na stendach - mało to stabilne i trochę dziwne....

Chociaż w sumie to mi się podobały - zwłaszcza na początku, to po powrocie do ProAc-ów (sporo tańszych) odetchnąłem z ulgą, i nie zamieniłbym się nawet jakby mi dopłacano;-)

Za to b. fajne są te nowe podłogówki, zamierzam dokładniej posłuchać, ale nie u siebie, bo cena jest nie dla mnie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie

wczoraj było mi dane odsłuchać monitory Diapason Karis i porównać je z kilkoma innymi kolumnami, między innymi, model Neos (kiedyś je bardzo wychwalałem, niestety nastąpiła rewizja odczuć), Xavian XN250, WiggArt....

Powiem krótko - rewelacja! Od wczoraj musze zrewidować swoje dotychczasowe poglądy na brzmienie monitorów. To jak zaprezentowały się w odsłuchach niepozorne Karisy przechodzi oczekiwania... Naprawdę wyjątkowość przez duże W, nie opiszę słowami bo tego nie potrafię, natomiast polecam posłuchać, coś niebywałego jak na takie głośniczki:) choć cena niemała niestety...

(Muszę podziękować za ponad dwugodzinny odsłuch w Premiumsound Gdańsk, gdzie wybór i obsługa jest na najwyższym poziomie i w kilka godzin od rozmowy telefonicznej umożliwiono mi odsłuch Karisów)

 

p.s. te monitorki grają potężnym dźwiękiem i niczego nie udają, nie wiem jak to jest zrobione ale niektóre kolumny podłogowe nie mają szans w jakości prezentacji wybrzmień, sceny i przestrzeni, a chwalone Xaviany XN250 w moim odczuciu nie mają szans ze skromnymi Diapason Karis!, oj trzeba coś pomyśleć:) ciekawe jakby wypadły w porównaniu z Harbeth P3ESR?

Edytowane przez slaaawek

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie

wczoraj było mi dane odsłuchać monitory Diapason Karis i porównać je z kilkoma innymi kolumnami, między innymi, model Neos (kiedyś je bardzo wychwalałem, niestety nastąpiła rewizja odczuć), Xavian XN250, WiggArt....

Powiem krótko - rewelacja! Od wczoraj musze zrewidować swoje dotychczasowe poglądy na brzmienie monitorów. To jak zaprezentowały się w odsłuchach niepozorne Karisy przechodzi oczekiwania... Naprawdę wyjątkowość przez duże W, nie opiszę słowami bo tego nie potrafię, natomiast polecam posłuchać, coś niebywałego jak na takie głośniczki:) choć cena niemała niestety...

(Muszę podziękować za ponad dwugodzinny odsłuch w Premiumsound Gdańsk, gdzie wybór i obsługa jest na najwyższym poziomie i w kilka godzin od rozmowy telefonicznej umożliwiono mi odsłuch Karisów)

 

p.s. te monitorki grają potężnym dźwiękiem i niczego nie udają, nie wiem jak to jest zrobione ale niektóre kolumny podłogowe nie mają szans w jakości prezentacji wybrzmień, sceny i przestrzeni, a chwalone Xaviany XN250 w moim odczuciu nie mają szans ze skromnymi Diapason Karis!, oj trzeba coś pomyśleć:) ciekawe jakby wypadły w porównaniu z Harbeth P3ESR?

 

Piszesz, że nie wiesz, jak to jest zrobione, już chociaż troszkę wyjaśnię. Głośnik niskosredniotonowy jest podłączony bezpośrednio do wzmacniacza , sygnał w ogóle nie idzie przez zwrotnicy. Dzięki temu rozwiązaniu poprawiona jest fazowosc tych monitorów oraz zmniejszone są zniekształcenia. Może to pomaga jeszcze jeszcze jakieś aspekty ale trzeba by było doczytać. To rozwiązanie właśnie wpływa na ta scenę jaka Diapasony generują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie

wczoraj było mi dane odsłuchać monitory Diapason Karis i porównać je z kilkoma innymi kolumnami, między innymi, model Neos (kiedyś je bardzo wychwalałem, niestety nastąpiła rewizja odczuć), Xavian XN250, WiggArt....

Powiem krótko - rewelacja! Od wczoraj musze zrewidować swoje dotychczasowe poglądy na brzmienie monitorów. To jak zaprezentowały się w odsłuchach niepozorne Karisy przechodzi oczekiwania... Naprawdę wyjątkowość przez duże W, nie opiszę słowami bo tego nie potrafię, natomiast polecam posłuchać, coś niebywałego jak na takie głośniczki:) choć cena niemała niestety...

(Muszę podziękować za ponad dwugodzinny odsłuch w Premiumsound Gdańsk, gdzie wybór i obsługa jest na najwyższym poziomie i w kilka godzin od rozmowy telefonicznej umożliwiono mi odsłuch Karisów)

 

p.s. te monitorki grają potężnym dźwiękiem i niczego nie udają, nie wiem jak to jest zrobione ale niektóre kolumny podłogowe nie mają szans w jakości prezentacji wybrzmień, sceny i przestrzeni, a chwalone Xaviany XN250 w moim odczuciu nie mają szans ze skromnymi Diapason Karis!, oj trzeba coś pomyśleć:) ciekawe jakby wypadły w porównaniu z Harbeth P3ESR?

Również miałem okazje je słuchać

powiem że bardzo milo się je słucha muzykalność i i basu jak na tak male glosniki wystarczająco

świetne potwierdzam

a co do xavianow 250 piękna gra ale do większych pomieszczeń

powiem tak czarują obydwa modele ,Diapason bardziej słodko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również miałem okazje je słuchać

powiem że bardzo milo się je słucha muzykalność i i basu jak na tak male glosniki wystarczająco

świetne potwierdzam

a co do xavianow 250 piękna gra ale do większych pomieszczeń

powiem tak czarują obydwa modele ,Diapason bardziej słodko ;)

 

wg mojej opinii Diapason Karis to pełna kultura, żadnego czarowania i udawania (przecież to nie żywa istota:)) - grają po prostu fenomenalnie, a Xaviany XN250 mogą Karisom "membrany czyścić"...:) - XN250 grają ciemno z nienaturalnym "przebasowionym" basem

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale karisy kosztują 10 k, za te pieniądze można kupić używane C1,a to różnica klas. Nawet chciałem ich posłuchać w swoim systemie i napisałem aby wypożyczyć do odsłuchu, nie odpowiedzieli, a Dynki pożyczyłem i słuchałem prawie dwa tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekne i super brzmiace glosniki. Szkoda ze Astery sa takie drogie, bo chcialem miec je u siebie. Adamantesy byly w zasiegu cenowym, ale nie przypadly mi do gustu tak jak Astery i wybralem cos innego. Co do koncowki Wells Audio to nie wierze ze zagrala sucho i ostro. Prawdopodobnie pre bylo nieodpowiednie. Mialem ta koncowke w domu z pre Art Audio Conductor i nie ma mowy o zadnym suchotniku. Astery maja to do siebie ze sa bardziej otwarte od Adamantesow na gorze, takze jak bylo cos zle dobrane to moglo byc ostrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale karisy kosztują 10 k, za te pieniądze można kupić używane C1,a to różnica klas. Nawet chciałem ich posłuchać w swoim systemie i napisałem aby wypożyczyć do odsłuchu, nie odpowiedzieli, a Dynki pożyczyłem i słuchałem prawie dwa tygodnie.

 

W Nautiliusie kosztują C1 10 tyś PLN???? I jeszcze je wypożyczają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekne i super brzmiace glosniki. Szkoda ze Astery sa takie drogie, bo chcialem miec je u siebie. Adamantesy byly w zasiegu cenowym, ale nie przypadly mi do gustu tak jak Astery i wybralem cos innego. Co do koncowki Wells Audio to nie wierze ze zagrala sucho i ostro. Prawdopodobnie pre bylo nieodpowiednie. Mialem ta koncowke w domu z pre Art Audio Conductor i nie ma mowy o zadnym suchotniku. Astery maja to do siebie ze sa bardziej otwarte od Adamantesow na gorze, takze jak bylo cos zle dobrane to moglo byc ostrzej.

Potwierdzam opinię o wells. Tez z Conductorem słuchałem. W połączeniu z Astera sama słodycz i nasycenie dźwięku. Dla mnie to punkt odniesienia przy składaniu zestawu.

 

Pojawiły się używane Adamantesy za 11 tys na giełdzie i alledrogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Użytkownicy+

http://www.klub.audiostereo.pl/reportaze/najlepsze-prezentacje-na-wysta-art503.html

 

Astery miałem jako pierwszy w kraju na testach. Słuchaliśmy w "kujawskich" z chłopakami, tak jak napisał Witek- całkiem fajny dźwięk. Pomimo, że miałem je jakieś trzy tygodnie, mam wrażenie, że nie wydusiliśmy z nich wszystkiego. Mimo to, miło wspominam te odsłuchy.

 

Co do Wellsa, to jest to bardzo fajny wzmacniacz, jeden z lepszych jaki miałem okazję słuchać. Po dokładnej stronie, bez rozmazania błędnie nazywanego często "dociepleniem", ale gładki i rozdzielczy. Do kompletu miałem też pre ART Conductor, ale to mnie nie powaliło. Za dużo lampy w lampie, a może to szklane bańki nie były już w najlepszej formie? Wracając do Wellsa, to naprawdę dobra rzecz.

post-24402-0-79389100-1453765244_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Potwierdzam opinię o wells. Tez z Conductorem słuchałem. W połączeniu z Astera sama słodycz i nasycenie dźwięku. Dla mnie to punkt odniesienia przy składaniu zestawu.

 

Pojawiły się używane Adamantesy za 11 tys na giełdzie i alledrogo.

 

A z czym grały...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astery - całkiem fajny dźwięk.

 

Fajny? Te monitory kosztują 30 tyś PLN a dźwięk jest tylko fajny?...to jakie kolumny podstawkowe są w takim razie bardzo dobre albo świetne?

 

Pojawiły się używane Adamantesy za 11 tys na giełdzie i alledrogo.

 

To stara wersja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kable Albedo,o model nie pytałem.

 

DAC LA VOCE i transport LA Diva, w innej konfiguracji był odtwarzacz CD japoński 20sto-30sto letni ale nie pamiętam nazwy producenta. na płytę kładło się dociążenie i wyglądał ogólnie jak nowe odtwarzacze. Jako nowy kosztował chyba około 60 tys zł. Słuchałem też na gramofonie Pioneera z lat 80tych., możliwe, że był to PL-70L ale co wtedy robiło za wzmacniacz gramofonowy, to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzień dobry

Co prawda jeszcze ich nie ma, ale bardzo podobają mi się Diapasony. Nie jest wykluczone, że zastąpią po wielu latach moje ulubione Totemy, bo te włoskie cacka zrobiły na mnie olbrzymie wrażenie. I cały czas się zastanawiam.

Poznałem bliżej dwa modele Adamantaesy i Karisy. Te drugie miałem nawet na dłużej w domu, tu moje spostrzeżenia: http://wstereo.pl/ocean-przestrzeni/

Ogromne wrażenie robi przestrzenność grania tych monitorów. Jest bardzo spektakularna, ale nie miałem wrażenia, że jest sztucznie przesadzona czy nadmuchana.

Siląc się na obiektywizm, to Adamanatesy są głośnikami bardziej wyrafinowanymi niż Karisy, ale te drugie mają taką fajną żywość i radość grania, która bardziej do mnie przemawia. Stosując nieco seksistowskie porównanie: Adamantesy to piękna kobieta ubrana w dobrze skrojoną biurową garsonkę z lekkim makijażem i włosami splecionymi w koński ogon. Karisy - to ta sama pani, tylko z rozpuszczonymi włosami, w kąpielowym kostiumie na plaży grająca w siatkówkę :-)

Pozdrawiam Stempur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda jeszcze ich nie ma, ale bardzo podobają mi się Diapasony.

miało być - jeszcze ich nie mam? czy jeszcze ich nie ma?

 

 

Jean-Marie Reynaud już słuchałeś? Ja już miałem okazję, dwa najwyższe modele dostępne w Polsce. Podstawkowe jak dla mnie zagrały dużo lepiej, więcej powietrza, bas lepszej jakości i jego ilość lepiej mi podchodziła. Lepsza przestrzeń ale muszę jednak nadmienić, że podłogówki nie były wygrzane. Generalnie przestrzeni i powietrza było na prawdę baardzo dużo. W bezpośrednim porównaniu podobno jeszcze więcej niż w Diapasonach Asterach. Dodatkowo są od włoskich bardziej rozdzielcze, można usłyszeć nowe dźwięki w utworach, które się zna na pamięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamantesy to piękna kobieta ubrana w dobrze skrojoną biurową garsonkę z lekkim makijażem i włosami splecionymi w koński ogon. Karisy - to ta sama pani, tylko z rozpuszczonymi włosami, w kąpielowym kostiumie na plaży grająca w siatkówkę :-)

Prawie wszystko się zgadza.

Tylko ten warkocz. Warkocz to mają Xaviany XN250.

Adamantes to Monica Bellucci a Karis to Cameron Diaz.

A wszyscy widzieli na You Tube, co Cameron robiła po wypiciu coca-coli :-)

 

Jean-Marie Reynaud - rewelacja, tylko tyle kapusty !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.