Jump to content
IGNORED

Bas za wysoko

Aleko

Recommended Posts

Witam,

Podpinałem się z tym problemem pod inne wątki ale zero odpowiedzi. Chodzi o to że pożądany bas jest na wysokośći 1,5-1,8 metra a w miejscu odsłuchu 70cm płasko.Pokój o wymiarach 4,60 x 3,60 x 2,40(wysokość) kolumny stoją na krótszej ścianie, w odległości od niej 1-2 m.(mam możliwość takiego manewru)ściana ta jest z oknem zasłoniętym oczywiście zasłonami, baza między kolumnami to 2 metry. Po prawej stronie na całej ścianie szafa rozsuwana,pootwierana z ciuchami jako rozpraszacz, po lewo jakieś obrazki, z tyłu za fotelem ściana wyklejona wykładziną shaggy i na podłodze tak że ta wykładzina.Sufit to dwupoziomowy karton/gips pod, którym jest wełna 5cm.Próbowałem z panelami abs.(wełna PT 80) w rogach ale to nic nie dało, wręcz basu było jeszcze mniej. Generalnie chcę sprowadzić ten bas z pułapu 1,5m na 0,7m i będzie już nieźle.. jak próbować?..

Witam,

Podpinałem się z tym problemem pod inne wątki ale zero odpowiedzi. Chodzi o to że pożądany bas jest na wysokośći 1,5-1,8 metra a w miejscu odsłuchu 70cm płasko.Pokój o wymiarach 4,60 x 3,60 x 2,40(wysokość) kolumny stoją na krótszej ścianie, w odległości od niej 1-2 m.(mam możliwość takiego manewru)ściana ta jest z oknem zasłoniętym oczywiście zasłonami, baza między kolumnami to 2 metry. Po prawej stronie na całej ścianie szafa rozsuwana,pootwierana z ciuchami jako rozpraszacz, po lewo jakieś obrazki, z tyłu za fotelem ściana wyklejona wykładziną shaggy i na podłodze tak że ta wykładzina.Sufit to dwupoziomowy karton/gips pod, którym jest wełna 5cm.Próbowałem z panelami abs.(wełna PT 80) w rogach ale to nic nie dało, wręcz basu było jeszcze mniej. Generalnie chcę sprowadzić ten bas z pułapu 1,5m na 0,7m i będzie już nieźle.. jak próbować?..

Mam podobną sytuację. W miejscu odsłuchu, w pozycji siedzącej bas jest trochę słabszy niż przesuwając się w lewo/prawo, metr do tyłu i w pozycji stojącej. Jest takich miejsc więcej gdzie bas jest wzmocniony. Są również miejsca gdzie jest słabszy.

Wydaje mi się (może jakiś akustyk mnie poprawi jeśli się mylę), że chodzi tu o zjawisko spiętrzania (wzajemnego nakładania się) składowych drgań własnych pomieszczenia wynikające z wzajemnych proporcji wymiarów pomieszczenia długość/szerokość/ wysokość. Krótko mówiąc w pewnych miejscach zależnych od wymiarów pomieszczenia i częstotliwości dźwięku amplitudy fal się dodają (rezonans) lub odejmują (tłumienie).

Rozwiązanie problemu (bez przebudowy pokoju) - jeszcze nie znam :)

• 2 weeks later...

Czyli widzisz że problem występuje w okolicy modu osiowego. Jest to dokładnie szerokość pomieszczenia (nie jego wysokość!). Więc kolega tłumaczy, że to nie kwestia sufitu a szerokości pomieszczenia. Wiec na ścianach bocznych należy szukać rozwiązania problemu (tak ogólnikowo). Odpowiadając od razu, dlatego boczne że jest to osiowa fala stojąca.

Czyli widzisz że problem występuje w okolicy modu osiowego. Jest to dokładnie szerokość pomieszczenia (nie jego wysokość!). Więc kolega tłumaczy, że to nie kwestia sufitu a szerokości pomieszczenia. Wiec na ścianach bocznych należy szukać rozwiązania problemu (tak ogólnikowo). Odpowiadając od razu, dlatego boczne że jest to osiowa fala stojąca.

Kocham Cię

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.