Skocz do zawartości
IGNORED

Bas za wysoko


Aleko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Podpinałem się z tym problemem pod inne wątki ale zero odpowiedzi. Chodzi o to że pożądany bas jest na wysokośći 1,5-1,8 metra a w miejscu odsłuchu 70cm płasko.Pokój o wymiarach 4,60 x 3,60 x 2,40(wysokość) kolumny stoją na krótszej ścianie, w odległości od niej 1-2 m.(mam możliwość takiego manewru)ściana ta jest z oknem zasłoniętym oczywiście zasłonami, baza między kolumnami to 2 metry. Po prawej stronie na całej ścianie szafa rozsuwana,pootwierana z ciuchami jako rozpraszacz, po lewo jakieś obrazki, z tyłu za fotelem ściana wyklejona wykładziną shaggy i na podłodze tak że ta wykładzina.Sufit to dwupoziomowy karton/gips pod, którym jest wełna 5cm.Próbowałem z panelami abs.(wełna PT 80) w rogach ale to nic nie dało, wręcz basu było jeszcze mniej. Generalnie chcę sprowadzić ten bas z pułapu 1,5m na 0,7m i będzie już nieźle.. jak próbować?..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Podpinałem się z tym problemem pod inne wątki ale zero odpowiedzi. Chodzi o to że pożądany bas jest na wysokośći 1,5-1,8 metra a w miejscu odsłuchu 70cm płasko.Pokój o wymiarach 4,60 x 3,60 x 2,40(wysokość) kolumny stoją na krótszej ścianie, w odległości od niej 1-2 m.(mam możliwość takiego manewru)ściana ta jest z oknem zasłoniętym oczywiście zasłonami, baza między kolumnami to 2 metry. Po prawej stronie na całej ścianie szafa rozsuwana,pootwierana z ciuchami jako rozpraszacz, po lewo jakieś obrazki, z tyłu za fotelem ściana wyklejona wykładziną shaggy i na podłodze tak że ta wykładzina.Sufit to dwupoziomowy karton/gips pod, którym jest wełna 5cm.Próbowałem z panelami abs.(wełna PT 80) w rogach ale to nic nie dało, wręcz basu było jeszcze mniej. Generalnie chcę sprowadzić ten bas z pułapu 1,5m na 0,7m i będzie już nieźle.. jak próbować?..

Mam podobną sytuację. W miejscu odsłuchu, w pozycji siedzącej bas jest trochę słabszy niż przesuwając się w lewo/prawo, metr do tyłu i w pozycji stojącej. Jest takich miejsc więcej gdzie bas jest wzmocniony. Są również miejsca gdzie jest słabszy.

 

Wydaje mi się (może jakiś akustyk mnie poprawi jeśli się mylę), że chodzi tu o zjawisko spiętrzania (wzajemnego nakładania się) składowych drgań własnych pomieszczenia wynikające z wzajemnych proporcji wymiarów pomieszczenia długość/szerokość/ wysokość. Krótko mówiąc w pewnych miejscach zależnych od wymiarów pomieszczenia i częstotliwości dźwięku amplitudy fal się dodają (rezonans) lub odejmują (tłumienie).

Rozwiązanie problemu (bez przebudowy pokoju) - jeszcze nie znam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość zidentyfikowania częstotliwości, przy których jest największy spadek?

Nie mam możliwości ale na moje ucho to 40-50 Hz

 

Powiesić pochłaniacze dźwięku na suficie.

Czy takie poduchy z PT80 by zdały egzamin?..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Może to was zainteresuje i wyjaśni dlaczego jedynie obniżenie lub podwyższenie sufitu da odpowiedni efekt.

Można jeszcze poeksperymentować z dodatkowym subwooferem

3013:drg.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby dziura przy 40-50 Hz wynikała z modów pionowych, to pomieszczenie musiałoby być dość wysokie. Dla 50Hz rozmiar pierwszego modu to 340 cm.

 

 

Pokój o wymiarach 4,60 x 3,60 x 2,40(wysokość)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli widzisz że problem występuje w okolicy modu osiowego. Jest to dokładnie szerokość pomieszczenia (nie jego wysokość!). Więc kolega tłumaczy, że to nie kwestia sufitu a szerokości pomieszczenia. Wiec na ścianach bocznych należy szukać rozwiązania problemu (tak ogólnikowo). Odpowiadając od razu, dlatego boczne że jest to osiowa fala stojąca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli widzisz że problem występuje w okolicy modu osiowego. Jest to dokładnie szerokość pomieszczenia (nie jego wysokość!). Więc kolega tłumaczy, że to nie kwestia sufitu a szerokości pomieszczenia. Wiec na ścianach bocznych należy szukać rozwiązania problemu (tak ogólnikowo). Odpowiadając od razu, dlatego boczne że jest to osiowa fala stojąca.

 

Kocham Cię

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.