Skocz do zawartości
IGNORED

wielkość głośnika a bas


radark

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, czy mniejszy głośnik basowy jest w stanie wygenerować taki sam bas jak większy, konkretnie pokój 30m czy pod kątem niskich składowych lepiej zagra głośnik o średnicy 30cm czy dwa głośniki niskotonowe 17cm? wiem że były już tego typu tematy na forum ale jak dla mnie nie wyczerpały informacji, chyba przeważały opinie na korzyść dużych basowców

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo większy wychył mniejszego głośnika zazwyczaj powoduje większe zniekształcenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo większy wychył mniejszego głośnika zazwyczaj powoduje większe zniekształcenia.

wychył «położenie ukośne w stosunku do pionu»

 

Zdecydowanie, jeżeli głośnik idzie krzywo, to zniekształca. Taki krzywy głośnik jest uszkodzony i należy go wymienić na sprawny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to to dlaczego w takim razie zdecydowana większość kolumn użytku domowego nawet z wyższej półki posiada zwykle głośniki poniżej 20cm, (chociażby większość wymienionych w rankingach prasowych), tzn, że "krzywo" grają i zniekształcają dźwięk?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Uważam,że minimalna średnica głośnika niskotonowego,to 20 cm.Cała zabawa polega na możliwości wywołania odpowiedniej fali dzwiękowej,czyli po prostu w wprawieniu go w ruch.Duże wychylenia membrany niezbędne w jednym małym głośniku mają co najmniej dwie wady.Po pierwsze duże wychylenia sprzyjają powstawaniu zakłóceń, i zwiększają czas wyprodukowania impulsu.Mocno wychylona membrana musi po prostu, mieć czas,aby wrócić na swoje miejsce.Wynika z tego,że powierzchnia membrany ,powinna być jak największa,równocześnie przy możliwie małym jej wychyleniu.Można to uzyskać na dwa sposoby.Jeden ogromny głośnik,ale z lekką,sztywną o niewielkim wychyleniu membraną,albo kilka mniejszych głośników,też dość sztywno zawieszonych.Wydaje się,że sposób z wieloma głośnikami powinien dać lepsze efekty,bo nierównomierności poszczególnych głośników mają szansę znieść się przy większej ich liczbie.

jest jeszcze sposób aktywnej elektronicznej korekcji zniekształceń,np: system MBF,ale to już nie jest na temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radził wam, żebyście od razu pisali do producentów kolumn i głośników. Niech się od was nauczą jak się robi głośniki hehe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się do czego dojdziesz,wymądrzając się i naśmiewając z innych.Wypadało by może trochę więcej szacunku dla innych,bo mają znacznie większe doświadczenie.A co do producentów,to oni znają tą wiedzę,tylko tak budowane kolumny są z oczywistych powodów znacznie droższe w produkcji,więc po co mają je produkować.Zresztą większość wychowana na ipodach i tak jest w połowie głucha.Najlepsze kolumny wielu firm np Revoxa ,Philipsa były właśnie zbudowane według takiego wzoru.Jednocześnie są to ich najdroższe modele w historii firmy.Ale to było już dawno i od tego czasu lepszych modeli nie zbudowali.Współczesne ich wyroby,to żenada.Zresztą zobacz ,jak są zbudowane dzisiejsze topowe konstrukcje.Dokładnie tak samo.Prawa fizyki obowiązują zawsze.Tu masz link do jednych,a poniżej zdjęcie innych.http://tofo.pl/Qi0.Mam ,tylko nadzieję,że odpiszesz merytorycznie.Jeśli nie masz nic do powiedzenia,to lepiej daj sobie spokój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj taka moda na słupki, ja zbudowałem diy z 22cm na basie i to jest to.

Co prawda każdy kto przychodzi mówi o ALTUSY masz :))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to to dlaczego w takim razie zdecydowana większość kolumn użytku domowego nawet z wyższej półki posiada zwykle głośniki poniżej 20cm, (chociażby większość wymienionych w rankingach prasowych), tzn, że "krzywo" grają i zniekształcają dźwięk?

 

Bo ... 95% kupujących kolumny nie wybierze ATC SCM 40 tylko każde inne wąskie "designersko" wyglądające wąskie kolumienki ;)

 

Te 95% to ogół, nie użytkownicy tego forum ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.Mi się słupki nie podobają też,dlatego mam w domu coś według tej koncepcji.Oczywiście z nieco mniejszym rozmachem,choć wydaje mi się,że taki głośniczek niskotonowy właśnie w moich siedzi.

Niestety taka opcja nie dla tych,co mieszkają w bloku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się do czego dojdziesz,wymądrzając się i naśmiewając z innych.

Musisz uzbroić się w cierpliwość i czytać systematycznie moje posty. Może ktoś spyta B&W dlaczego systematycznie idą w stronę mniejszych średnic?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając swoje kolumny byłem trochę sceptycznie nastawiony na całą niedużą konstrukcję itp.Dużego pola manewru z porównaniami do innych modeli aż tak nie miałem (tylko 4 różne konstrukcje w podobnej granicy cenowej).Pomimo sceptycznego nastawienia,dźwiękowo wygrały gx-y.Jako człowiek który lubi niskie tony to gx-y naprawdę mnie nie zawiodły,2 x 15 cm potrafi naprawdę już dać sporo satysfakcji,nie tylko w dole jak i w całym paśmie.Jedyne co by się przydało to trochę większy piec który bardziej nimi potrząśnie.Wiadomo że większy przetwornik wytwarza większe ciśnienie akustyczne i co dla niektórych nie liczą się małe konstrukcje,ale czy aż tak naprawdę chcemy przewracać wnętrzności i falować sąsiadom firany ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam spore pomieszczenie,a jesli kolumna potrafi odtwarzać ze spadkiem 3dB od 22 hz,to jednak znacznie lepiej odtwarza nieco wyższe tony.A najważniejsze,że robi to bez wysiłku,bo nie na swojej granicy przenoszenia.W efekcie jakość dzwięku jest znacznie lepsza.I nie potrzeba dużej mocy na wejściu,aby zatrząść ziemią.Jednak do takich głośników nie nadaje się domek z betonu.Ma zbyt wysoką częstotliwość własnego rezonansu .Najlepszy jest drewniany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi się wydawało, że miłośnicy wielkich głośników mieszkają na planecie elektroda a nie audiostereo:))) a tak na serio to w dalszym ciągu nie słyszę odpowiedzi czy wielkie głośniki pakować do małych pokoi czy nie? to na te moje 30m w końcu 2x17 czy 1x30? czy na takim metrażu głośnik 30cm się wykorzysta czy nie, wzmaka kręcę co najwyżej do godz 10 (2x150w) bo to już jest mega głośno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz uzbroić się w cierpliwość i czytać systematycznie moje posty. Może ktoś spyta B&W dlaczego systematycznie idą w stronę mniejszych średnic?

Po co pytać skoro od dawna wiadomo? Designerskie konstrukcje to niższy koszt i wyższa sprzedaż, a zatem większe zyski, a o to chodzi w biznesie. Z tych samych powodów zaczęli podkolorowywać charakterystyki, żeby efektowniej brzmiało w salonie na odsłuchu.

 

to na te moje 30m w końcu 2x17 czy 1x30? czy na takim metrażu głośnik 30cm się wykorzysta czy nie, wzmaka kręcę co najwyżej do godz 10 (2x150w) bo to już jest mega głośno.

A widzisz jakiś problem w odtworzeniu pełnego pasma w takim metrażu, bo ja nie. Sama wiedza dokąd kręcisz wzmaka nic nie mówi. Potrzebna jest informacja ile wynosi tłumienie w dB w tej pozycji potencjometru, jakie jest napięcie wyjściowe ze źródła, czułość wejścia we wzmacniaczu, impedancja i efektywność kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co pytać skoro od dawna wiadomo? Designerskie konstrukcje to niższy koszt i wyższa sprzedaż, a zatem większe zyski, a o to chodzi w biznesie. Z tych samych powodów zaczęli podkolorowywać charakterystyki, żeby efektowniej brzmiało w salonie na odsłuchu.

 

czyli wszystkie paczki z basowcami poniżej 30cm to be?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to to dlaczego w takim razie zdecydowana większość kolumn użytku domowego nawet z wyższej półki posiada zwykle głośniki poniżej 20cm, (chociażby większość wymienionych w rankingach prasowych), tzn, że "krzywo" grają i zniekształcają dźwięk?

 

To jedynie te które posiadają pion ;-P Na szczęście większość głośników nie posiada pionu tylko oś :-)))

 

czyli wszystkie paczki z basowcami poniżej 30cm to be?

 

Nie, dlaczego? Po pierwsze, większość muzyki nie potrzebuje koniecznie wiernego odtworzenia najniższych tonów aby zabrzmieć całkiem dobrze. Po drugie, wiele pomieszczeń ma silne i niekorzystnie rozłożone mody własne, dodatkowo pogarszane przez ograniczenia użytkowe wymuszające pozycje głośników i słuchacza blisko ścian - wtedy mniejsze głośniki dają subiektywnie lepszy dźwięk. Zastosowanie 30 cm głośnika wymusza konstrukcję co najmniej 3-drożną, której solidne wykonanie wymusza wysoką cenę. Wysoka cena i spore wymiary obniżają popyt - niewielka skala produkcji dodatkowo podbija cenę.

 

Osobiście jestem zwolennikiem układu z subem - jest znacznie bardziej elastyczny w ustawieniu niż same duże podłogówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi się wydawało, że miłośnicy wielkich głośników mieszkają na planecie elektroda a nie audiostereo:))) a tak na serio to w dalszym ciągu nie słyszę odpowiedzi czy wielkie głośniki pakować do małych pokoi czy nie? to na te moje 30m w końcu 2x17 czy 1x30? czy na takim metrażu głośnik 30cm się wykorzysta czy nie, wzmaka kręcę co najwyżej do godz 10 (2x150w) bo to już jest mega głośno.

a mi się wydawało, że miłośnicy wielkich głośników mieszkają na planecie elektroda a nie audiostereo:))) a tak na serio to w dalszym ciągu nie słyszę odpowiedzi czy wielkie głośniki pakować do małych pokoi czy nie? to na te moje 30m w końcu 2x17 czy 1x30? czy na takim metrażu głośnik 30cm się wykorzysta czy nie, wzmaka kręcę co najwyżej do godz 10 (2x150w) bo to już jest mega głośno.

Ja słucham z mocą najwyżej 1,5 wata na kanał.Jak chce żeby było mega głośno,to wystarczy 3 waty.Kolumna ma efektywność 100 db/watt/metr.

Częstotliwości najniższe jest najtrudniej odtworzyć.Potrzeba też dla nich najwyższej mocy.

Pytanie,czy w twoim pokoju wykorzystasz większą sprawność na basie zależy od budowy pokoju.Jeśli to beton,to już częstotliwości rzędu 50 hz będą powodowały rezonans pomieszczenia.Będą ci brzęczały szklanki w kredensie itd.Nie każde pomieszczenie nadaje się do poprawnego odtwarzania niskich częstotliwości.Wielu tu na forum ma z tym spory problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że głośnik 17cm odtworzy dobrze bas do pewnego poziomu głośności a potem wejdą zniekształcenia? czy on wcale nie zagra dobrym basem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie,czy w twoim pokoju wykorzystasz większą sprawność na basie zależy od budowy pokoju.Jeśli to beton,to już częstotliwości rzędu 50 hz będą powodowały rezonans pomieszczenia.Będą ci brzęczały szklanki w kredensie itd.Nie każde pomieszczenie nadaje się do poprawnego odtwarzania niskich częstotliwości.

Z ciekawości zapytam skąd te informacje bo nie stwierdziłem nic takiego gdy mieszkałem w bloku z betonowymi stropami i ścinami nośnymi. Beton jako materiał o dużej gęstości i niejednorodnej strukturze ma wysoką izolacyjność akustyczną.

 

rozumiem, że głośnik 17cm odtworzy dobrze bas do pewnego poziomu głośności a potem wejdą zniekształcenia? czy on wcale nie zagra dobrym basem?

Nie gra sam głośnik ale zestrojenie głośnika, bass-reflexu i obudowy, które będzie do charakterystyki jednego pomieszczenia pasować lepiej a do innego gorzej. Znane konstrukcje, np. Proaca czy Totema, potrafią zejść z basem do ok. 30 Hz. Ceną zazwyczaj jest obniżona efektywność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa głośniki o średnicy 17 cm nie mają łącznie powierzchni mambran takiej samej jak membrana głośnika o średnicy 30cm. Zbliżone powierzchnie membran mają 2 głośniki 20 cm i 30cm.

 

Dwa głośniki 20cm ustawione blisko siebie wypromieniują niskie częstotlwiości przy wychyleniu 4 krotnie mniejszym niż jeden taki głośnik (dla czterech takich głośników przymocowanych w jednej odgrodzie i ustawionych w kwadracie - będzie to 16 krotnie mniejsze wychylenie). Częstotliwość rezonansowa dwudziestek jest wyższa niż trzydziestki (mowa o standardowych rozwiązaniach) i dlatego trudno jest osiągnąc bardzooooo niskie częstotliwości stosując średnie membrany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu to to jest tak: że w pomieszczeniach zamkniętych mamy do czynienia z modelem falowym oraz z modelem ciśnieniowym. Model ciśnieniowy związany z plusami i minusami w ciśnieniu akustycznym działa do momentu kiedy fala akustyczna jest krótsza od najmniejszej odległości ścian. Podobnie jest to w słuchawkach oraz w wenętrzu obudowy głośnika. Żeby przemieszczać duże ilości powierza trzeba odpowiednio dużej powierzchni czynnej membrany. Dlatego w takim pokoju Kowalskiego jest rzeczą oczywistą, że cztery 30cm basy wystarczą. Dobrą metodą na polepszenie dopasowania membrany basowca do pomieszczenia jest tuba basowa. Powierzchnia czynna takich rozwiązań to np 2-4 metrów kwadratowych. Inną zaletą to niskie zniekształcenia ale kosztem małego wychyłu membrany, co powoduje większe obciążenie termiczne cewki.

 

Częstotliwość rezonansowa dwudziestek jest wyższa niż trzydziestki (mowa o standardowych rozwiązaniach) i dlatego trudno jest osiągnąc bardzooooo niskie częstotliwości stosując średnie membrany.

 

Proszą przelicz. Z 30l f3 około 40Hz

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-44127-0-14499300-1452784621_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słucham z mocą najwyżej 1,5 wata na kanał.Jak chce żeby było mega głośno,to wystarczy 3 waty.Kolumna ma efektywność 100 db/watt/metr.

 

100dB/1W/1m to znaczy, że przy 1,5W słuchasz dokładnie z 101,76dB

a jak podasz 3Watty to będzie 104,76dB

 

Są trzy opcje: a) nie masz pojęcia o swoich głośnikach

b) podane dane odbiegają bardzo od prawdy

c) masz około 75 lat i wszystko się zgadza co piszesz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100dB/1W/1m to znaczy, że przy 1,5W słuchasz dokładnie z 101,76dB

a jak podasz 3Watty to będzie 104,76dB

 

Są trzy opcje: a) nie masz pojęcia o swoich głośnikach

b) podane dane odbiegają bardzo od prawdy

c) masz około 75 lat i wszystko się zgadza co piszesz

Zgadza się,tylko nie rozumiem o co ci chodzi.Takie natężenie dzwięku jest 1 metr od kolumny,a ja siedze sporo dalej.No trzeba doliczyć pochłanianie dzwieku przez meble dywan itp;taka moc jest nie ciągła,tylko w szczycie sygnału.

Jest naprawdę bardzo głośno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się,tylko nie rozumiem o co ci chodzi.Takie natężenie dzwięku jest 1 metr od kolumny,a ja siedze sporo dalej.No trzeba doliczyć pochłanianie dzwieku przez meble dywan itp;taka moc jest nie ciągła,tylko w szczycie sygnału.

Jest naprawdę bardzo głośno.

 

To faktycznie audiofilem już nie jesteś, bo przy tak głośnym słuchaniu nawet przyjmując 3m (9dB) od głośników to jest 105dB-9dB=96dB

 

To masz w domu disco.

 

Parę rzeczy też tak sobie powiedziałeś jak z tym domkiem drewnianym.

Rezonansy zawsze są takie same, one zależą od wymiarów pomieszczenia. W domku drewnianym lub betonowym są tych samych punktach węzły, czyli maxima. Zawsze są one przy ścianach suficie podłodze. Poprzez sprytne ustawienie subwooferów w pionie można zablokować powstawanie podstawowej fali stojące ale już nie drugiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Para 17-tek potrzebuje ponad dwukrotnie większego skoku membran aby dorównać jednemu 30 cm.

Ponadto większy głośnik ma niższą częstotliwość rezonansową. Praktycznie większym można zejść niżej.

 

To faktycznie audiofilem już nie jesteś, bo przy tak głośnym słuchaniu nawet przyjmując 3m (9dB) od głośników to jest 105dB-9dB=96dB

Taki poziom SPL jest prawdopodobny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę rzeczy też tak sobie powiedziałeś jak z tym domkiem drewnianym.

Rezonansy zawsze są takie same, one zależą od wymiarów pomieszczenia. W domku drewnianym lub betonowym są tych samych punktach węzły, czyli maxima. Zawsze są one przy ścianach suficie podłodze. Poprzez sprytne ustawienie subwooferów w pionie można zablokować powstawanie podstawowej fali stojące ale już nie drugiej.

Kolega akurat miał na myśli nie mody geometryczne tylko rezonanse własne ścian pomieszczenia, ale wydaje mi się że w obu wypadkach one będą poniżej pasma przenoszonego przez sprzęt audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega akurat miał na myśli nie mody geometryczne tylko rezonanse własne ścian pomieszczenia, ale wydaje mi się że w obu wypadkach one będą poniżej pasma przenoszonego przez sprzęt audio.

Kiedyś u kolegi,który mieszkał w nowoczesnym wieżowcu,efekt rezonansu był taki,że spadały doniczki z kwiatami z parapetu.Sąsiad z dołu przybiegł,bo miał wrażenie ,że sufit mu się zawali.I nie potrzeba było jakiegoś mocnego sprzętu.Wystarczał fonomaster z oryginalnymi kolumnami.W moim pokoju,ten sam sprzęt nie powodował żadnych efektów.To tyle na temat ,czy częstotliwość pokoju będzie zawsze poniżej częstotliwości możliwej do wygenerowania przez sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie natężenie dzwięku jest 1 metr od kolumny,a ja siedze sporo dalej.No trzeba doliczyć pochłanianie dzwieku przez meble dywan itp;taka moc jest nie ciągła,tylko w szczycie sygnału.

 

Masz dwie kolumny, więc jak jedna daje 100 dB to para da 103 dB. Efektywność jest mierzona wyłącznie dla dźwięku bezpośredniego, bez uwzględnienia odbić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 27

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.