Skocz do zawartości
IGNORED

wielkość głośnika a bas


radark

Rekomendowane odpowiedzi

tak więc moja opinia jest taka,że wszystko zależy od rodzaju muzyki jakiej się słucha i wielkości pomieszczenia. W ciężkim metalu to nawet te dwie 20 wymiękały. Jak zapodałem Immortal czy Kataklysm to te głośniki dostawały zadyszki i zwyczajnie się gubiły w szybkich partiach perkusyjnych. Natomiast do rocka super. Wniosek jest taki, że do ciężkiej muzy 25cm to absolutne minimum. Z drugiej strony nie widzę potrzeby kupowania kolumn z dużymi basowcami do pomieszczeń 10-15m, zwyczajnie się tego nie wykorzysta, wręcz przeciwnie bas będzie zwyczajnie kiepski. Ponadto małe kolumny w zupełności wystarczą a nawet będą lepsze do muzyki delikatnej typu klasyka, folk. Tutaj nie ma potrzeby pakowania dużych basowców skoro postawą jest średnica i wysokie tony. Im większe pomieszczenie tym lepiej zagrają większe kolumny. Im delikatniejsza muzyka tym lepsze mniejsze kolumny. Takie są moje wnioski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzedziłeś mnie, chciałem napisać to samo. Słuchanie symfoniki z małych kolumienek jest dość ułomne ale czasami pewnie to konieczność choćby ze względu na warunki lokalowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie,że czasem są takie warunki i trzeba cieszyć się z tego co się ma. Tylko czym innym jest mieć świadomość, że mamy co mamy ale powinno być coś innego, a czym innym wmawianie sobie i innym, że tak jest super i tak być powinno... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W klasyce dźwięk organów zaczyna się od 16hz

 

Proszę choć o jedno nagranie gdzie zostały owe 16Hz nagrane. Podaj nazwę utworu lub cokolwiek bym mógł sobie posłuchać w domu.

 

. Jak zapodałem Immortal czy Kataklysm to te głośniki dostawały zadyszki i zwyczajnie się gubiły w szybkich partiach perkusyjnych.

 

a co to były za kolumny jeżeli nie jest to tajemnica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi powiedzieć. Nie wsłuchuję się w konkretne czestotliwości i nie mierzę tego. Zmierzyli to akustycy skoro wiedzą, że organy grają od 16hz. Zresztą nawet nie chodzi o to by kolumna grała od 16hz, bo to trudne z wielu względów, głównie akustycznych. Ale problem w tym, że małe drivery na basie ledwo schodzą do 50hz i to jeszcze z dużymi zniekształceniami. A to co producenci wypisują w danych technicznych to pobożne życzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę choć o jedno nagranie gdzie zostały owe 16Hz nagrane. Podaj nazwę utworu lub cokolwiek bym mógł sobie posłuchać w domu.

 

 

 

a co to były za kolumny jeżeli nie jest to tajemnica.

 

Heco Music Style 1000, ogólnie fajne kolumny, dobra przestrzeń, stereofonia, bas spory, wyrazista średnica, wysokie lekko wycofane ale z umiarem. Do rocka idealnie. W metalu jednak się nie sprawdziły, chociaż brzmienie gitar świetne. Drugie to 900 też przyzwoite granie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, no ja bym proponował posłuchania Cantonów albo JBLów no i KEFów bo jak pamiętam Heco był zawsze w cieniu tych większych.

Inna rzecz to jest fakt, że perkusja tak na prawdę żyje w dużej mierze nie tylko z basów ale ze średnich i wysokich tonów. Jeszcze trzeba przy takich odsłuchach zadbać o bardzo mocny wzmacniacz w rodzaju 2*800W RMS inaczej przy muzyce z dużą ilością energii może się taka słabizna a la 2*70W lub 2*150W pogubić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie jest to tajemnicą to każdy kto doświadczył na odsłuchach super dźwiękowych kolumn z dobrym basowcem niech napisze model i czym je napędzał.

Być może w przyszłości pomoże to niejednemu z nas przy następnym zakupie.

Sam chętnie porównam coś do swoich 2x15 i doświadczę swojej niewiedzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuje na klatę każdą krytykę,oby tylko była konstruktywna ;-) Moje dotychczasowe zadowolenie nie jest zarzuceniem kotwicy i powiedzeniem stop w gonieniu króliczka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę ,tylko tyle.W moich największych kolumnach,średniotonowy ma 16,5 cm średnicy.Po prawdzie ,to działa tam jako niskośredniotonowy.

A co do lotu,to co powiecie na 4 x 17 cali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za driver 17 cali? Popularne są 12, 15, 18, ale są też 13, 13.5, 21....ale 17?

Były i 17 calowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś półśrodki proponujecie...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No ,ci to poszli po bandzie he he.Ja nie mam aż tak dużych dzwi,aby coś takiego udało się w nie wepchnąć.Z drugiej strony,ciekawi mnie jakie taki głośnik ma parametry,a szczególnie częstotliwość rezonansu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Jak zapodałem Immortal czy Kataklysm to te głośniki dostawały zadyszki i zwyczajnie się gubiły w szybkich partiach perkusyjnych. Natomiast do rocka super. Wniosek jest taki, że do ciężkiej muzy 25cm to absolutne minimum

....że niby te większe będą szybsze...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....że niby te większe będą szybsze...???

Większy głośnik ma mniejsze wychylenie membrany,więc jej powrót do pozycji spoczynkowej trwa krócej.Mniejsze głośniki,zwłaszcza w systemie z otworem,muszą się sporo wychylić,aby wytworzyć odpowiedniej mocy impuls.Dlatego też w mniejszych obudowach osobiście preferuje obudowy zamknięte.Czym większy głośnik,tym z niższą częstotliwością promieniuje otwór bas reflex.Nawet jak pojawiają się tam jakieś zniekształcenia,to w zakresie częstotliwości bardzo słabo już słyszalnej dla człowieka.Przykładowo w moich kolumnach ,otwór działa dopiero poniżej 25 hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scenka już kultowa.jednak zastanawiam się,jaka jest graniczna średnica głośnika.Zbyt duża ,to też będzie zle.Jak zapewnić jej odpowiednią sztywność ,przy zachowaniu jak najniższej masy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolał bym 2x12" :), Idąc tym tokiem myślenia to wystarczyć powinno 5x16cm ;) w praktyce jest to kupa .... chyba, że ktoś lubi pitolenie i nie przeszkadza mu że brakuje 2 oktaw na dole ...

 

pzdr. Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.