Skocz do zawartości
IGNORED

wielkość głośnika a bas


radark

Rekomendowane odpowiedzi

To już tak nie jest. Zabawa z basem zaczyna się od 20cm dobrej jakości driverów i lepiej żeby było ich więcej. Jeśli ma być tylko jeden to 30cm jest ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że 25cm to absolutne minimum czegokolwiek, żeby w ogóle zacząć rozmowę o basie ale i przy tym niedosyt pozostaje.. bez 30 raczej nie ma zabawy nawet jak się słucha poezji śpiewanej

 

pzdr. Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zgadzam się i też jestem zwolennikiem dużych driverów na basie, ale słyszałem już niezły bas z 20cm drivera. Fakt, że tylko z jednych, bardzo drogich kolumn. Ale najlepiej z basem zabawę zacząć od 25cm, 30cm, 2x25cm itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

nie koniecznie duże to mega bas jak wcześniej ktoś napisał to jak pojemność silnika spalinowego a jego moc

Kwestia membrany cewki skoku itd nawet wylot bas reflex przód tył jego kształty , rozmiar i typ obudowy , grubość dociążenie i jeszcze akustyka

Porównanie obecnie posiadam dwa szerokopasmowe drivery 38cm do stereo wcześniej miałem tannoy r2 4x15cm 2,5 drożne słupki przed sprzedażą klientowi ustawiłem jedne obok drugich i co ciekawe r2 dawały więcej basu choć bez reguły bo różne zejścia mają obydwie konstrukcje to choć małe a grały bez podbarwień i bardzo stanowczo że tak napiszę Co ciekawe na 18m grały gorzej niż na ponad 50ciu ale z wstępnie przygotowanym akustycznie pomieszczeniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają nawet za duży akurat tego temu wzm nie można zarzucić

8 Ohm : Klasa AB - 2 x 100 W

4 Ohm : Klasa AB : 2 x 200 W

Tak głośnik jest zaprojektowany i rozmiar w tym momencie nie ma większego znaczenia choćbym chciał to nie wycisnę z niego żadnej potęgi choć nie mówię że jest bardzo słabo bo w porównaniu do oryginalnych obudów i zwrotnic jest już bas na wysokim poziomie lecz nie ma tego mega kopa którego można by się spodziewać po tej wielkości głośniku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może nie bez powodu producenci decydują się na większą ilość mniejszych membran w

kolumnach. Ich odpowiedź impulsowa na sygnał czyli szybkość poruszania się

jest dużo większa niż dużych,ciężkich głośników.Sam nie wiem jak to do końca uzasadnić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze jednak za mala ta moc tego wzmacniacza pod te 38 cm

 

Ja uzywam końcówki

Description: Output Power: 200W into 8 ohms (23dBW); 325W into 4 ohms (22.1dBW), all continuous power, 20Hz-20kHz, with 0.09% THD. Input impedance: 22k ohms. Sensitivity: 130mV

 

Do napedzania dwoch kolumn z 30 cm glosnikami

I ta końcówka daje rade tym glosnikom

 

Wiec moze do dobrego basu z wiekszymi glosnikami potrzebujesz cos mocniejszego niz to co aktalnie masz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie myślałem nad tym bo z reguły ludzie zasilają je lampami ew hybrydami ja na 1/3 skali tego wzm czuje że już zostają za bardzo przeciążane średnie i wysokie grają b mocno a membrana w sumie rusza się może kilka mm , może coś w tym jest ale.. Jutro ominę zwrotnice tylko zredukuje equalizer na same niskie tony i zobaczę co się dzieję może ona ogranicza jeszcze . Myślałem że może wzm ma moc ale tego kopa wyładowanie mu brak już sam nie wiem nie znam nikogo kto ma większy wzm ode mnie . Chociaż jest jeden audiofil ale on nie ruszy go z miejsca czysta klasa A kondensator ma jak wiaderko w środku nowe auto bym sobie za niego kupił ale może sam głośnik wezmę do niego i zobaczę może na to pójdzie...

 

 

 

w tym właśnie ból że średnie nie pokrywają się z niskimi nie ma jak tego rozdzielić a jak robiłem testy pudła na samych niskich tonach to ciśnienie ładne w pomieszczeniu robiły , przy 300 litrowej obudowie basu było nie wiele ale jak grom z nieba lampy się bujać zaczęły ( :

Docelowo chciałem aktywną zwrotnicę im dać wtedy wycisnął był wszystko z nich na górę lampkę na średnie i niskie po monobloku ale to daleka przyszłość...

Jakie te 30 masz pewnie skok membrany 2cm ( : lub infinity któreś to bym zrozumiał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-51505-0-13866900-1456267823_thumb.jpg

post-51505-0-25668200-1456269388_thumb.jpg

post-51505-0-39921400-1456269981_thumb.jpg

post-51505-0-56254300-1456270578_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje kolumny maja 250 watt rms i sa 4 ohm a wzmaniacz jak powyżej. Nie oglądałem odchylenia bo mam grill zalozony a sa one z boku no i nie słucham az tak głośno

 

Patrzac na zdjęcia to ja bym obstawil za procz niedoboru mocy jest tez za duza kubature i przez to też moze tracić na basie.

Kiedys przez długi czas mialem 38 cm subwoofer w aucie i wydaje mi się ze ta kubatura byla mniejsza niz u ciebie ale to bylo w aucie

Spruboj z ciekawości wypełnić czym pudlo w środku częściowo , zmniejszyc kubature na chwilę i wtedy sprawdź efekt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nad wzmacniaczem coś pomyślę może jednak , ale tak jak piszę są to wybitne głośniki lecz mają bardzo ograniczony bas i każdy posiadacz o tym wie są to w końcu monitory ( : największa studyjna wersja FSM ma takie dwie jednostki także bez powodu nie robili takiego czołgu do pokoju odsłuchowego bo tam raczej nie wymaga się potężnego uderzenia basu tylko po prostu jakości i naturalności. Co do kubatury sprawdzałem od 300l do 50l obudowa zamknięta oraz otwarta najlepiej wypadły na 176litrów i tak zostaje z tym że nie tylko litraż ma do gadania również kształt bas reflexu oraz ich długości także sprawa skomplikowana

Docelowo obudowy będą mieć ukryty jeszcze jeden głośnik lub subwoofery aktywne rel strata III także w nią wbudowane

Lubię bas w muzyce ale raczej twrdy z mięsem z kolei do filmów musi być b miękki i muszę to połączyć przy czym chce jak najmniej pudeł w pomieszczeniu z subwooferami

jeden w obudowie otwartej jest za wypoczynkiem i dwa rel'e w tych obudowach będą konstrukcja zamknięta także b fajnie się zgrywają

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardziej niż ty ;)

 

Wybaczcie, ale to nie moja wina. Wybrałem zakładkę, do której mało kto zagląda, Wszystko przez idiotyczne ograniczenia, wprowadzane przez włodarzy teho miejsca, ograniczenia tym głupsze, że zupełnie nieskuteczne. Żeby napisać coś na bocznicy, trzeba mieć na koncie 50 wpisów ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze jednak za mala ta moc tego wzmacniacza pod te 38 cm

 

Rzeczywiście wzmacniacz nie wydala na niskie tony , po obniżeniu średnich i wysokich equalizera w foobarze . czuć że głośniki zaczynają grac prawdziwym basem lecz wzmacniacz zostaje przesterowany nie daje rady im one chcą jeszcze a on nie może ):

Macie jakiś pomysł żeby jakoś bezstratnie ograniczyć wysokie i średnie tony bo z innych źródeł np CD jest go mało myślałem o aktywnej zwrotnicy lecz to potrwa i nie jest proste ani tanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bi amping spróbuję zastosować zobaczę jak będzie bo pogłos wokali na na sekcji niskotonowego mimo wszystko słychać . trochę chyba przysmędziłem cewkę jednego niskotonowego zbyt duże natężenie mu podałem na dłuższą chwilę i poczułem ten specyficzny zapach ) : ale gra nadal bez zarzutu za gówniarza lubiłem przesterowywać stare unitry to się w czas spostrzegłem , skok spory ma ten głośnik nawet się nie spodziewałem , przy takiej pracy dopiero usłyszałem nieudolność prowizorycznej obudowy i basreflexów wzmacniacz daje mu radę lecz dopiero po połowie zakresu głośności także wypada im dać coś mocniejszego na dół i chyba w klasie D zupełnie starczy a na górę lampkę i A klasę bym chciał usłyszeć z ciekawości co da takie połączenie bo bez sensu pchać się w koszta mocnych końcówek klasy AB lub nawet czystej A ? Jak sądzisz Michał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym użył jednego konkretnie dużego wzmacniacza lub koncowki mocy i nie bawił sie w osobne zasilanie.proste rozwiazanie jest zawsze najlepsze...

A tak - roznej klasy i rozne wzmacniacze i ich rozne typy to będzie za duzy balagan i nie wiadomo jak to się zgra.

A tak jedno podpiecie i wszystko zalatwione.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko wtedy nie uzyskam podbicia niskich tonów tak to mogę sterować wg uznania ewentualnie jeszcze korygować komputerem z CD też trochę zyskam basu w ten sposób , na niskie tony myślę że jakość nie jest aż tak wymagana nie potrzeba rozdzielczości tylko mocy i szybkiego jej oddania do głośnika no i otwiera mi to drzwi na przyszłość do zwrotnicy aktywnej ( : no zobaczymy co to będzie , dziękuję że wspomniałes o tej mocy wzm bo nadal bym błądził i sugerował się innymi posiadaczami a może złamię mit tej konstrukcji jako jednostki o skromnym basie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ale się kolega rozpisał... i bardzo dobrze. Moje skromne dotychczasowe doświadczenie mówi, że to zależy od wielkości pokoju ale 2x 15 cali na subbasie to najlepsza opcja. 2x18 juź może nie być lepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak dupa z bi ampingu i mocniejszego wzmacniacza średnie zazębiają się na dużym głośniku i podczas regulacji dołem zwrotnicy również regulują się średnice

Wracam do punktu wyjścia tzn dołożenia dodatkowych 12 lub 15 calowych basowców do kolumny

Co prawda pół środek tzn equalizer w foobarze daje radę lecz tak jak pisałem z innych źródeł też pasuje więcej basu

ewentualnie zwrotnica aktywna by tu pomogła będę musiał się zorientować może jednak

co do 15tek jeżeli obetnę o kilka decybeli wysokie i średnie to jest bosko bas niesamowity głęboki mięsisty jak trzeba punktowy i też pięknie nisko schodzący na prawdę potęga i pełna kontrola także w w temacie wielkość głośnika a bas polecam duże głośniki !!!!!

 

sly30 wiedzę że jesteś jednym z bardziej obeznanych i przede wszystkim osłuchanym stereo maniaków na tym forum i słyszałeś wiele może miałeś styczność z takimi głośnikami tannoya jakie masz zdanie na ten temat?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sly30  wiedzę że jesteś jednym z bardziej obeznanych i przede wszystkim osłuchanym stereo maniaków na tym forum i słyszałeś wiele może miałeś styczność z takimi głośnikami tannoya jakie masz zdanie na ten temat?

Lubię post

 

 

Są na tym forum osoby uważające, że jestem ignorantem i osłuchanie wielu sprzętów nie ma żadnego znaczenia.... :-) sami też niczego nie słuchają ale lubują się w teoriach pseudonaukowych. Nie jestem więc pewien czy zwracasz się do właściwej osoby... :-)

 

A już tak na serio to akurat Tannoya nie lubię. Dla mnie to suche, matowe i wyjałowione granie, a bas jest kartonowy, taki jakby pusty. Niemniej jednak Tobie może się to podobać. Na forum jest paru fanów tej marki i mają odmienną opinię. Byłoby dobrze gdybyś sam gdzieś tego posłuchał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem tylko z high endu dwa bardzo drogie zestawy i nie zrobiły na mnie wrażenia po usłyszeniu tych głośników które obecnie posiadam tzn drivery z srm15x powaliły mnie na kolana i musiałem je mieć

Moim zdaniem Tannoy te konstrukcje miał wybitne u mnie dźwięk jest niesamowicie szczegółowy wystrojony na blachę bas kontrolowany wszystko bardzo ale to bardzo żywe trochę mnie dziwi twoja opinia może akurat ich nie słyszałeś ? Tannoy ma sporo modeli ( : i sporo nie udanych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższym czasie będę miał okazje posłuchać kolejnych modeli. Może zmienię zdanie.

 

 

Tych Twoich nie znam, tym bardziej że są DIY.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Te glosniki srm15x nie sa stworzone zeby imponowac basem. Tam nigdy nie bedzie takiego basu jak z osobnego glosnika dedykowanego 38 cm. Zaleta za to jest punktowe zrodlo dzwieku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po regulacji equalizera w foobarze jest go nadmiar

 

i jak jest jego jakosc?

 

to półśrodek

 

najprawdopodobniej

 

nie bedzie takiego basu jak z osobnego glosnika dedykowanego 38 cm

pytanie czy pomieszczenie sobie z tym poradzi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.