Jump to content
IGNORED

Atom String Quartet.


wojciech iwaszczukiewicz
 Share

Recommended Posts

Jazzowe skrzypce to trochę polska specjalność.Za przykład można by wymienić takie nazwiska jak Seifert,Urbaniak,Gembalski,Dębski a ostatnio Bałdych.To soliści.Ale mamy również wybitny kwartet smyczkowy grający szeroko pojęty jazz.Mam na myśli Atom String Quartet.Klasyczny kwartet smyczkowy w świecie jazzu to prawdziwy ewenement,unikat.Tytułowy kwartet to prawdziwy top w skali światowej.Tworzą go klasycznie wykształceni muzycy D.Lubowicz skrzypce,M.Smoczyński skrzypce,M.Zaborski altówka i K.Lenczowski wiolonczela.Co prezentuje Atom?Typowe brzmienie kwartetu skrzypcowego a więc artykulacja,wirtuozeria,precyzja wykonawcza,brzmienie w połączeniu z jazzową wyobraźnią,szaleństwem improwizacyjnym,bogactwem pomysłów,poczuciem humoru oraz muzyczną erudycją.A co grają?Niemal wszystko!Szeroko pojęty jazz z elementami muzyki współczesnej,etnicznej,eksperymentalnej.Potrafią zagrać z fenomenalną precyzją frazy swingowe aby za chwilę przejść do folkloru czy też zaskoczyć brutalnym,"brudnym dźwiękiem" a la Hendrix.Słyszałem ich na koncertach,mam ich nagrania ale muszę stwierdzić,że ich żywioł to muzyka na żywo.Do założenia wątku skłoniło mnie ich ostatnie nagranie "Atom Sphere" z 2015r.To dwupłytowe wydawnictwo zawierające 14 własnych kompozycji i jedną Z.Seiferta (Passion).Wcześniejsze nagrania to "Atom String Quartet Places" z 2012r. oraz "The Fifth Element" z fenomenalnym saksofonistą C.Gadziną z 2014r.

Ponadto mam ich na płycie Możdżera z ACTu "Jazz at Berlin Philharmonic III" z 2015r. oraz nagraniu sygnowanym przez K.Herdzina "String Big Band" z 2013r.To wspaniali muzycy,którzy na światowej scenie muzycznej potrafili znaleźć swoje miejsce,swoją niszę.To wielkie osiągnięcie.

Link to comment
Share on other sites

Świetni muzycy,ostatnio widziałem ich w grudniu na BWM Jazz Club,i wcale nie byli tylko tłem,naprawdę kapitalnie grali.

Marsalis zachwycony :)

 

 

Tu podobno Branford z Cinelu wparowali niespodzianie :

 

 

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Edited by stefek

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Link to comment
Share on other sites

Z podobną formułą do ASQ wyskoczył w 1997 roku prominentny chicagowski muzyk, saksofonista Jim Gailloreto. Założył on Jazz String Quintet. Widziałem ich live siedem, może osiem lat temu w bardzo dobrze brzmiącym miejscu Unity Temple w Oak Park - koncert nagrywał specialista od Naima - Ken Christianson. Mam też ich dwie płyty. Kiedyś pisałem o tym kwintecie na forum. Ciekawy koncept, świetni muzycy i całkiem przyjemnie się tego słucha. Z kwintetem współpracowali Patricia Barber, John McLean i Kurt Elling. Na tapecie oprócz własnych kompozycji, rzeczy Monka, Coltrane'a, Kerna i Fats'a Wallera. Nie śledziłem ich ostatnich poczynań i zatrzymałem się na dwóch płytach: American Complex oraz pierwszej płycie z Kurtem Ellingiem. Na dole fragment koncertu z Unity Temple, o którym wspomniałem.

 

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Link to comment
Share on other sites

Był jeszcze C.T. String Quartet Dominica Duvala - z tym że to 1) kwartet nieklasyczny, bo z kontrabasem zamiast drugich skrzypiec, 2) granie bardziej avant / free.

 

W składzie Jason Kao Hwang (skrzypce), Ron Lawrence (altówka), Tomas Ulrich (wiolonczela) oraz oczywiście lider na kontrabasie.

 

Ma na koncie parę płyt, w większości wydanych przez Leo Records - The Navigator moim zdaniem bardzo dobra; Under The Pyramid nieco wysilona; pozostałych nie znam (jedna nagrana wspólnie z Ivo Perelmanem, inna z Joe McPhee).

Link to comment
Share on other sites

Romans jazzu z kwartetami smyczkowymi to zjawisko niepowszechne, niemniej jednak jest tego trochę - nie powiedziałbym, że dużo, ale jednak. Spojrzałem na półkę i na pierwszy rzut oka wyczaiłem z linii CamJazz płytkę 'Other People' nieodżałowanego Kenny Wheelera. Płytka nagrana w 2005 w niemieckim studio z Hugo Wolf String Quartet i gościnnie występującym Johnem Taylorem. Właśnie wrzuciłem tę rzecz do odtwarzacza i jest całkiem dobrze - brzmienie Wheeler'owskiego fluga i trąbki z oszczędnym graniem Taylora i zupełnie nieprzeszkadzającym kwartetem może robić wrażenie - piszę tak dlatego, ponieważ nie jestem wielkim entuzjastą słuchania takich projektów z płyt; co innego live - to zupełna inna rozmowa. W skład kwartetu wchodzą: Sebastian Gunter - skrzypce, Regis Bringolf - skrzypce, Wladimir Kossjanenko - altówka, Flofian Berner - wiolonczela. Osiem kompozycji, wszystkie autorstwa Wheelera. Płytka ukazała się w 2008.

 

Początków takich fuzji szukałbym u Charlie Parkera z końca lat czterdziestych. Ciakawostką niech będzie fakt, że dokonania Birda z sekcją smyków były dla niego jednym z najważnieszych życiowych doświadczeń, choć krytyka przyjęla te klimaty dość chłodno i wzbudzały one szereg kontrowersji.

Parker's Mood

Link to comment
Share on other sites

A już zupełnie z przeciwległego bieguna muzycznego należałoby wymienić A.Braxtona i jego kilka projektów. Co prawda ten projekt, o którym myślę i którego właśnie słucham po Wheelerze, to nie wspólpraca z kwartetem stringów, tylko kolaż jazzu, muzyki współczesnej i eksperymentów sonorystycznych z potencjałem w dziedzinie skrzypiec, czyli Leroyem Jenkinsem. Zupełnie niedawno udało mi się upolować płytkę A.Braxtona z Richardem Teitelbaumem 'Silence/Time Zones' w oryginalnym wydaniu Black Lion. Cztery nagrania na płycie, z których dwa pierwsze to układ w trio z Leo Smithem i Jenkinsem, pochodzące z 1969, oraz pozostałe dwa w duecie z Teitelbaumem z 1976. Wielce kreatywna, wymagająca muzyka z wielkim potencjałem jak to u Braxtona zwykle bywa. Czasami mam takie myśli, że jak już wszystkiego człowiek się osłucha i nasłucha i nie ma pomysłu co by tu jeszcze poodkrywać, to pozostają właśnie nieprzeciętne i odkrywcze klimaty w oceanie projektów Anthony'ego. Równie dobrze płytka Silence/Time Zones mogłaby się znależć w wątku o nietypowych instrumentach.

 

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Link to comment
Share on other sites

Quartour Bozzini , European Chaos Quartet - fuzja muzyki eksperymentalnej i współczesnej , improwizacje strukturalne.

Soldier String Quartet , Turtle Island Quartet - melanż klasyki , jazzu i muzyki popularnej.

Swietny przykład Pana Donga , Quatuor IXI.

Wydaje mi sie ze raczej string kwartety nie sprawdzają się w jazzie , ambitniejsze projekty kierują się w stronę muzyki współczesnej , mainstreamowe są dla mnie ( zaznaczam tylko dla mnie ) są raczej nudne albo wpadają w banał.

P.S. Przepraszam Pana Wojciecha za wtręt nie w temacie .Eremite wypuści w lutym płytę TEST-Always Coming From the Love Side , udergroundowej formacji ( dosłownie, bo grali na nowojorskich stacjach metra ) grającej improwizowany jazz .

Edited by aventicum
Link to comment
Share on other sites

Następne stringi z półki - czyli Lee Konitz - Ohad Talmor / String Project: Inventions - featuring The Spring String Quartet / OmniTone Records, 2006

 

Jazzowa legenda Lee Konitz z reedzistą Ohadem Talmorem zasuwającym w tym projekcie na tenorze, klarnecie basowym i klarnecie. Do tego przygrywa im improwizacyjny, jazz-rockowy kwartet smyczkowy: The Spring String Quartet. W wyniku tej fuzji otrzymujemy energetyzującą, muzyczną alchemię z pogranicza jazzu, rockowego beatu i klasycznych klimatów. Muzyka świetna jak na ten typ konstrukcji i jak ktoś lubi takie połączenia, to nie będzie zawiedziony. Mnie to trochę nudzi, ale ta płytka jest naprawdę bardzo, bardzo ok. Skład kwartetu smyków tworzą: Christian Wirth - skrzypce, Marcus Wall - skrzypce, Julian Gillesberger - altówka, Stephan Punderlitschek - wiolonczela.

Dobrze nagrana płyta i słucha się tego całkiem całkiem nieżle.

 

R-3796526-1344779339-9050.jpeg.jpg

Parker's Mood

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy z fotoszopa, ale wiem, że ze stajni i wybiegu Victorii Secret - tam raczej fotoszop nie jest potrzebny, bo to zdrowe, rasowe i młode laski, ale popierdywać i krytykować zawsze można - od tego w końcu jest internet i forum... bla bla bla bla bla...

Parker's Mood

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Anonsuję najnowszą płytę Atomów zatytułowaną po prostu "Seifert ".Nagraną w Europejskim Centrum Muzyki Pendereckiego w Lusławicach w styczniu b.r.To ,że muzycy kwartetu muszą w końcu sięgnąć po twórczość Seiferta było oczywistością.I wreszcie mamy nagranie.Na płycie 11 utworów,10 to kompozycje Seiferta a jedna Lubowicza.Muzycy interpretują dzieła swego mentora w sposób twórczy i oryginalny.Jak zwykle udaje im się połączyć idiom jazzowy z klasycznym brzmieniem kwartetowym.Bardzo mi się podoba interpretacja Kilimanjaro czy Quasimodo.Zwraca uwagę świetne brzmienie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.