Skocz do zawartości
IGNORED

Dirac Live, Acourate, Audiolense - oprogramowanie DRC / DSP


dziemian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Temat dla osób, które wiedza do czego służą powyższe programy i chcą wymienić się doświadczeniem. Proszę osoby, które nie akceptują ingerencji cyfrowej w tor audio o niezaśmiecanie postami krytycznymi, bo temat nie ma na celu przekonywanie nikogo do czegokolwiek. Moje doświadczenie dotyczy na razie Diraca, zarówno w wersji PC, którego testowałem przez 2 tygodnie, jak również na codzień używałem wersji w połączeniu z Minidsp DRC-22A. Doswiadczenie jest pozytywne do tego stopnia, że zamierzam przesiąść się na pełną wersję 8-kanałową. Moje potrzeby to korekcja 4 kanałów (FL, FR, RL, RR) oraz 4 subwooferów.

 

Więcej informacji:

 

Dirac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Audiolense

strona akurat padła i na razie nie ma linku

 

Acourate by Audio Vero

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Z tematów z netu, Dirac jest automatyczny, jest oparty na mixie filtrów FIR i IIR, dzięki czemu ma akceptowalne opóźnienia rzędu 23ms, co jest ważne przy ogladaniu treści wideo. Niestety nie ma wbudowanej zwrotnicy. Acourate i Audiolense głównie bazują na filtrach FIR, mają duże opóźnienia (choć można oczywiście zmniejszać ilość tapów), mozliwość budowania aktywnych zestawów ze zwrotnicami, blendowanie z subwooferami. Ogólnie są zdecydowanie bardziej rozbudowane, co wymaga nabycia pewnej wprawy w ich posługiwaniu się. Dźwiękowo raczej wszystkie brzmią podobnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za założenie tego tematu. Właśnie leci do mnie miniDSP Open DRC Digital i potrzebuję porad jak powietrza. Zdecydowałem się na wersję podstawową z możliwością dalszej rozbudowy ze względu na żadne doświadczenie z tego rodzaju sprzętem. Początkowo też myślałem o DDRC-88A ale narazie to co zamówiłem powinno wystarczyć.

Na tą chwilę mam dla ewentualnych nabywców jedną radę: Szukajcie europejskich dystrybutorów bo wychodzi taniej. Moim pierwszym zakupem był mikrofon UMIK-1 bezpośrednio u tego producenta. Cena zakupu niby początkowo atrakcyjna stała się znacznie wyższa po zapłaceniu cła w wysokości prawie 30% ceny pierwotnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do OpenDRC zainwestuj od razu w AcourateDRC.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do OpenDRC zainwestuj od razu w AcourateDRC.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Trochę do nosa, że są małe kłopoty z Mac. Dobrze, że cena nie zwala z nóg.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acourate nie uzywałem. Miałem u siebie wersje stereo Diraca z DDRC minidsp, ale pojechał do siostry. Sam się zastanawiałem nad Acourate do zestawu wielokanałowego, ale Dirac w łatwości obsługi bije na głowę oba. No ze wzgledu na zastosowanie mieszanych filtrów ma małe opóźnienia własne, co dla mnie jest kluczowe, bo oglądam dużo filmów w kinie domowym i nie chcę mieć kłopotów z synchronizacją obraz-dźwięk. W Acourate trzeba kombinować, żeby zejść z opóźnieniami poniżej 23ms. Na razie nie planuję też aktywnych zestawów, bo brakuje mi wolnych kanałów we wzmacniaczach.

 

W chwili obecnej gra u mnie minidsp nanoavr DLA do którego mają wypuścić dedykowany Dirac z zarządzaniem basem. Mam więc opcję kupić Diraca do Minidsp lub do PC. Wersja z PC obsługuje pliki do 192khz, wersja do minidsp do 48khz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jakie wrazenia z uzytkowania OpenDRC?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Dziemian,

wlasnie dzis przegladalem strone miniDSP i sam sie zastanawiam... zastanawiam sie, bo dotychczasowe doswiadczenie z korekcja softwarowa (EasyQ w Foobarze) w PC jest malo radosne. O ile bas ulegl poprawie, to inne aspekty byly ulegly pogorszeniu. Byc moze dobry DSP nie ingeruje negatywnie w dzwiek i tylko poprawia. Dlatego warto zapytac o doswiadczenia innych. Powiedz prosze, czy mozna manualnie skorygowac charakterystyke. Czy oprocz korekcji czestotliwosciowej mozna korygowac opoznienia fazowe?

Znasz jakies sklepy w Europie?

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadałem DDRC-22A. Posiadałem bo dokonałem zwrotu po 2 tygodniach użytkowania. Mnie to urządzenie nie podchodzi. Jeśli konfigurowałem je w sposób automatyczny tzn. po dokonaniu pomiarów oprogramowanie samo analizowało warunki akustyczne i dokonywało korekty, dżwięk był pusty, spłaszczony, fatalny. Możliwe, że ktoś kto lepiej się zna na korekcji będzie w stanie dokonywać analizy indywidualnie i efekt będzie o wiele lepszy. Dla mnie, zwykłego słuchacza, który spodziewał się prostej poprawy dżwięku przy zastosowaniu uproszczonego schematu efekt był nie do przyjęcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jesli chodzi o mnie, to zarówno w wersji PC jak i w wersji pudełkowej DDRC-22A odnotowałem drastyczną poprawę lokalizacji dźwięków. Dirac poprawia charakterystykę, ale przede wszystkim wyrównuje opóźnienia i fazowość poszczególnych przetworników. Tego nie da się zrobić ręcznie i za pomocą pasywnej zwrotnicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest szansa, że zauważę poprawę wrzucając ddrc 22a między dac a wzmacniacz w systemie stereo?

 

Zen

 

Zen (tapatalk)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o mnie, to zarówno w wersji PC jak i w wersji pudełkowej DDRC-22A odnotowałem drastyczną poprawę lokalizacji dźwięków. Dirac poprawia charakterystykę, ale przede wszystkim wyrównuje opóźnienia i fazowość poszczególnych przetworników. Tego nie da się zrobić ręcznie i za pomocą pasywnej zwrotnicy.

 

Nie pojmuje po jakiego grzyba kupować wersję DDRC-22A? Przecież tu mamy dodatkowo 2 niepotrzebne konwersje A/D i z powrotem D/A co wiąże się zawsze ze stratami! Sensowne są tylko 2 opcje moim zdaniem:

1) DDRC-22D gdzie sygnał cały czas pozostaje w domenie cyfrowej, robiony jest jedynie downsampling do 24/96 (ale to nie jest problem ani znacząca strata), tą wersję miniDSP wpinamy pomiędzy transport a DAC,

2) DDRC-22DA - sygnał wchodzi cyfrowy z transportu, w domenie cyfrowej jest robiona obróbka i na koniec jest konwersja D/A i wychodzimy na preamp kablami XLR. Ta wersja zastępuje klasyczny przetwornik D/A.

 

Dlatego ponawiam pytanie o doświadczenia z wersją DDRC-22DA.

W zasadzie to co oferują opcje 1) i 2) można zrobić za pomocą Behringera DEQ2496 a opcję 2) za pomocą jeszcze Beringera DCX2496.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat uzyłem DDRC-22A bo wpiąłem go u siostry miedzy wyjścia XLR z Oppo 105 a kolumny aktywne. Bardzo popularny w USA jest DDRC-88a, z osmioma wyjsciami i wejsciami analogowymi do podłaczenia do amplitunera. Nikt nie narzeka na podwójną konwersję. Ja zresztą też. Testowałem wersję PC do domowego HTPC na macmini i byłem zadowolony ale cena 2800 zł powala, jak na program komputerowy. Wiem, że Dirac wszedł w kooperację z Harmanem, wiec pewnie pracują nad procesorem do samochodów. Dirac ogłaszał się i prezentował ostatnio Dirac Unison, ale to pieśń przyszłości.

 

Teraz używam w systemie minidsp nanoAVR HDA z mozliwością zaimplementowania Diraca. Ma dwa wejscia HDMI i 8 wyjść analogowych. Dla mnie bajka bo uzywam tylko HTPC z Jriverem i playstation. Minidsp wypuści niedługo software, który będzie łączył Diraca z zarządzaniem basem, co było dotychczasową bolączką Diraca. Po wykupienia licencji Diraca u Minidsp ma się to nazywać nanoAVR DLA. Literka A stanowi o zaimplementowanym 8 kanałowym DAC-u. Wyjście HDMI wykorzystuję do podłaczenia do projektora. Jest jeszcze nanoAVR DL z wejsciami HDMI i jednym wyjściem HDMI do wpięcia między źródła a amplituner. Dobre dla tych którzy korzystają z kina domowego, chcą Diraca , a nie chcą wykupywac licencji na PC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<br />Nikt nie narzeka na podwójną konwersję<br />

Doprawdy? Ja bym narzekał ponieważ to jest kompletnie bez sensu i nie ma możliwości aby nie było znacznych strat na takich operacjach. Szczemirek powyżej nie był zadowolony z wersji DDRC-22A, co z dużym prawdopodobieństwem wynika właśnie z 2 niepotrzebnych konwersji po drodze sygnału, no chyba, żeby uznać, że cały ten protokół pomiarowy Dirac jest do bani a to raczej nie jest prawdą...

Biorąc pod uwagę, że cena za wersję 22A jest identyczna jak za 22D czy 22DA nie potrafię pojąć dlaczego w tak interesującym wątku pisze się o wersjach do kina domowego (gdzie ampli z audyssey wystarcza w większości przypadków) bądź o wersji 22A która jest nieporozumieniem za ponad 1000 EUR i założę się, że behringer DEQ2496 za 1300 zł by ją zmasakrował.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia narzekania. Miałem Behringera DEQ2496 i DCX2496. Stary software, brak USB, problemy z obsługą. To był dobry sprzęt 10 lat temu, teraz Minidsp rządzi rynkiem tanich urządzeń DSP. Przez parę lat używałem high-endowego Deqxa.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dodam, że DEQX ma korekcję głośników i pomieszczenia oraz 6-kanałowego DAC i funkcję preampu. Wygodny w zastosowaniu, intuicyjny i przyjazny interfejs. Do korekcji głośników wymaga pomiarów na zewnątrz lub w bardzo dużym pomieszczeniu. Korekcja pomieszczenia oczywiście w miejscu odłsuchowym. Pod tym względem Acourate, Audiolense i Dirac są lepsze bo korygują głosniki i wady pomieszczenia jednocześnie w miejscu odłsuchowym, przez co nie trzeba ciągać skrzynek.

 

Z tego wszystkiego najbardziej mnie pozytywnie zaskoczył Dirac. I szczerze nie słyszałem różnicy pomiędzy podwójną konwersją i 24/96 w DDRC-22A, a wersją PC na 24/192. A jeśli była to nie zwróciłem uwagi na detale będąc pod wrażeniem całości. W DDRC-22DA może i ma DAC-a, ale raczej nie będzie to wysoka półka. DDRC-22D jest na pewno dobrym rozwiązaniem, ale wymaga zewnętzrnego DAC-a co znowu podnosi koszty.

 

Jeśli ktoś chce się pobawić przypomniało mi się, że do Foobara 2000 jest darmowy plugin do korekcji pomieszczenia. Nazywa się mathaudio. Ale bez mikrofonu pomiarowego i interfejsu się nie obędzie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dirac też ma pełną 14-dniową wersję trialową. Zachęcam do sprawdzenia. Nic nie kosztuje, a można przekonac się o efektach samemu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22DA jest na tanim Sabre ES9023 co go nie skreśla bo korekcja może dać wiele dobrego,

natomiast 22D daje komfort użytkowania dowolnego ulubionego DAC-a, może sprawię sobie go do NAD-a m51...

A kwestii behringerów, to wcale się nie zestarzały, mają licznych zwolenników i jest sporo niedrogich modyfikacji DIY dostępnych na rynku (np. zasilanie, stopień analogowy). Niestety DEQ2496 nie przyjmuje 192/24 ani 176.4/24, natomiast podobno DCX2496 przyjmuje 192/24 (w nowszych wersjach, choć nic o tym nie ma w specyfikacjach). Brzmieniowo nawet niemodyfikowany behringer jest muzykalny i przestrzenny (jest na kościach AKM które z tego słyną, brzmienie jest lekko osłodzone, syropowato-lampowe, wbrew pozorom właśnie bardzo audiofilskie, a cena śmieszna...)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczemirek powyżej nie był zadowolony z wersji DDRC-22A, co z dużym prawdopodobieństwem wynika właśnie z 2 niepotrzebnych konwersji po drodze sygnału

 

Przy zakupie o tym absolutnie nie myślałem. Ot trafiłem tanią ofertę akurat tej wersji w Szkocji.

Prawdopodobnie masz rację!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia posłuchania i nie wpadania w paranoję. Mi podwójna konwersja nie przeszkadzała, a wygoda użytkowania miała sens. Dlatego są trzy opcje do wyboru cyfrowa D, analogowa A i z przetwornikiem DA, żeby dopasować do aplikacji. U siostry oppo 105D ma świetny przetwornik na wyjściu, a potrzebowałem dodać Diraca do korekcji basu w pomieszczeniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia posłuchania i nie wpadania w paranoję. Mi podwójna konwersja nie przeszkadzała, a wygoda użytkowania miała sens. Dlatego są trzy opcje do wyboru cyfrowa D, analogowa A i z przetwornikiem DA, żeby dopasować do aplikacji. U siostry oppo 105D ma świetny przetwornik na wyjściu, a potrzebowałem dodać Diraca do korekcji basu w pomieszczeniu.

 

Nikt nie wpada w paranoję, ale raczej racjonalnie podchodząc do tematu wersje analog in - analog out nie są optymalne. Podam przykład, jest sobie procesor Accuphase DG-58, który ma zarówno wejścia analogowe jak i cyfrowe, podobnie wyjścia. Jest sprawą potwierdzoną i sprawdzoną, że najlepiej urządzenie to działa na wejściu digital (i wyjściu digital do DAC-a Accuphase, co zresztą było przezentowane na audioszole i mówili o tym prezenterzy). Oczywiście Accu jest uważany za hi-end i tyleż kosztuje i wygląda jak czołg, ale (!!!) jeśli weźmiemy pod uwagę że 75% jego wnętrza jest tak naprawdę niepotrzebne (te wszystkie analogowe wejścia, wyjścia, układy konwersji, rozbudowane zasilanie które to pociąga itd.) to w tym kontekście taki miniDSP DDRC-22D, który ma wejście i wyjście AES/EBU (!) czego nie ma nawet ten Accuphase DG-58, ma wejście na zasilanie DC, zatem możemy podłączyć do niego np. zasilacz Sbooster (jest wersja do miniDSP), to ten cyfrowy miniDSP jawi się jako bardzo atrakcyjny produkt! Mamy możliwość podłączenia ulubionego DAC-a i dokonanie korekcji w domenie wyłącznie cyfrowej, co jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Czy naprawdę nikt na forum nie posiada miniDSP DDRC-22D ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

ponawiam pytanie, nie chce mi się wierzyć, że tak ciekawe urządzenie jest nieznane na forum

 

Nie mam ale też się do tego modelu przymierzam. Kupiłeś już może?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kupiłem, nie wiem czy w ogóle to jest mi potrzebne, sound mam tak dobry, że boję się popsuć dodatkowym pudełkiem tę magiczną synergię, więc bez sprawdzenia raczej nie kupię...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kupiłem, nie wiem czy w ogóle to jest mi potrzebne, sound mam tak dobry, że boję się popsuć dodatkowym pudełkiem tę magiczną synergię, więc bez sprawdzenia raczej nie kupię...

 

hm w zasadzie to myślę podobnie, chociaż gdy zobaczyłem wykres na REW i pogłosy jakie mam, to zacząłem się zastanawiać jak wiele można jeszcze poprawić. Jest świetny wywiad z właścicielem Diraca (licencjonują techologię min. dla minidsp) :

- wygląda mi na to że to jest przyszłość audio w ogóle. Ciężko sprawdzić bo nawet w Europie nie ma dystrybutora minidsp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

kupiłem softwarową wersję Dirac Full Suite. Okazało się, że wersja softwarowa ma licencje na dwa komputery, więc zainstalowałem u siebie i u siostry. Do sprzedania więc DDRC-22A z mikrofonem pomiarowym UMIK-1 . Info z ceną na priva dla zainteresowanych. Jak ktoś woli wersję 22D z cyfrowymi wejściami i wyjściami wystarczy dokupić płytkę Digi-FP za 45 dolców. W wersji analogowej jest An-fp.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wymiana tylnego panelu w DDRC nie wymaga lutowania. Wystarczy odkręcić śrubki i przełozyć płytki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Parę ciekawostek, które mogą Was zainteresować. Dirac Live wypuścił pluginy VST (na razie w wersji beta), które można wykorzystać w playerach typu Jriver, Foobar. Róznica taka, że nie trzeba odpalać Dirac Processor, który był wirtualną kartą komputerową i nie zawsze działał poprawnie. U mnie od dłuższego czasu działa z Jriver MC22, w którym ustawiłem również zarządzanie basem przed Diraciem.

 

Druga ciekawostką jest oprogramowanie Multi-Sub Optimizer

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

które pozwala na podstawie pomiarów z REW-a zintegrować kolumny z subwooferem (subwooferami). Raczej słuzy do integracji wielu subów naraz, ale z jednym pewnie tez zadziała. Ponadto w najnowszej odsłonie ma funkcję Sub-only, która służy do wybrania najlepszych parametrów dla kilku subów bez brania pod uwagę kolumn frontowych. Otrzymane wyniki można wprowadzić do urządzenia minidsp lub ponownie do DSP playera typu Jriver lub Foobar. Na dokładkę dorzucamy wisienkę na torcie w postaci Diraca i cieszymy się idealnym basem w pomieszczeniu.

 

Tutaj wątek poświęcony temu oprogramowaniu

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy aplikacje Dirac+ MiniDSP maja przewage nad typowa implementacja np. Audyssey w amplitunerach, chocby Onkyo? Warto w to wchodzic?

 

NIe wiem czy sie myle, ale pomiar mikiem odbywa sie w podobny sposob 8 punktowo, wiec roznica- jezeli jest- zapewne w sposobie obrobki i filtrowania?

 

Dzieki za podpowiedzi:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prtzede wszytskim zacznijmy od tego , że Dirac jest innym algorytmem od Audyssey. Dirac do niedawna był dostępny tylko na PC/MAC w wersji 24/192. Po nawiązaniu współpracy z minidsp zaoferowano go w lekko ograniczonej sprzetowej wersji 24/96 i 24/48. Dla mnie to nie ma znaczenia, bo i tak w wersji PC używam filtrów maksymalnie do 24/96. Ostatnia odłona Diraca to wejście we wspólpracę z producentami amplitunerów i tutaj mamy naturalną konkurencję z Audyssey. Powszechna opinia jest taka, że Dirac jest jednym z najlepszych algorytmów DSP i bije na głowę Audyssey. Jedyne alternatywy to Audiolense i Acourate, ale to tylko software na PC bez bazy sprzętowej.

 

Wszystkie implementacje Diraca działają tak samo i tak samo dokonuje się pomiaru. Trzeba pamiętać, że mikrofon pomiarowy powinien być skierowany do góry, a nie w kierunku kolumn, wymagany jest więc odpowiedni plik z korekcją mikrofonu (UMIK-1 takie ma pod nazwą 90 stopni).

 

Dirac + minidsp w wersji uproszczonej np. w nanoavr DL lub DDRC (22 lub 88A) to Dirac bez dodatków w dedykowanym sprzęcie. Natomiast minidsp wypuściło ostatnio plugin do DDRC-88A pod nazwą BM (bass managment), który znaczący zwiększa możliwości tego sprzetu, czyli dododaje mozliwość zarządzania basem, zbudowania aktywnej zwrotnicy, dodania dodatkowych filtrów, limiterów itp. Bardzo fajna zabawka i sam bym w wszedł, gdybym nie miła tychh samych funkcji w obecnym zestawie Jriver+Dirac plugin+mindsp do reszty.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.