Skocz do zawartości
IGNORED

Czy zapychanie bassreflexu jest szkodliwe?


Krzysiek B

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanie czy zatkanie bassrefleksu może uszkodzić głośniki. Mam problem z basem. Przy normalnym słuchaniu jest ok ale lubię dać sobie głośno i w tedy basu jest zdecydowanie ponad miarę. Wali niemiłosiernie, bas ciśnie po podłodze nawet jak nie jest jakoś bardzo głośno i tu jest problem. W sumie to nie z basem jest problem tylko z pewną starą babą, która mieszka piętro niżej.

 

Wsadziłem w dziury skarpetki i nawet mi się podoba jak to gra. Jest lżej i bardziej wyczynowo. Jak wiadomo przy głośniejszym słuchaniu membrana wychyla się do przodu i wraca. Wychylając się do przodu, logicznie na to patrząc, zasysa powietrze bassreflexem, a gdy wraca to je oddaje. Jak zapcham otwory i dam głośno to głośnik nie ma jak zassać powietrza i czy takie działanie nie uszkodzi głośnika?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kupić jakąś pianke która jakąś część powietrza może przepuszczac

a zostawić mały otwór na ruch powietrza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam oryginale zatyczki do BR wiec na pewno nic nie uszkodzisz skoro producenci daja z kolumnami. Dobre są też takie przeloty, ktore zmniejszają srednice BR.

Mam takie, ale nie używam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo przy głośniejszym słuchaniu membrana wychyla się do przodu i wraca. Wychylając się do przodu, logicznie na to patrząc, zasysa powietrze bassreflexem, a gdy wraca to je oddaje. Jak zapcham otwory i dam głośno to głośnik nie ma jak zassać powietrza i czy takie działanie nie uszkodzi głośnika?

Tak to nie działa. Obejrzyj sobie ten odcinek na YouTube

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez względu na to czy częściowo czy całkowicie zatkasz otwór, głośnikom nic się nie stanie.

Jedynie możesz zmienić charakterystykę impedancji zespołu głośnikowego. Jeżeli nie jest to jakiś słabowity wzmacniacz, to nie ma się czym przejmować.

Jak w Twoim pomieszczeniu gra lepiej to tak zostaw. No może ze względów estetycznych zmień te skarpetki na coś innego:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Nic nie zepsujesz w głośnikach. Natomiast obawiałbym się o spójność fazową dźwięku. U mnie takie zabiegi przeważnie pogarszały jakość basu. Pojawiało się wypchnięcie wyższego podzakresu, kosztem rozciągnięcia i jakieś takie subiektywnie odbierane przesunięcia lokalizacyjne. Ale wybór zależy od gustu. W sytuacji wentylowanej od tyłu kolumny z BR lepiej jest odsunąć ją dalej od ściany, to zmniejsza ilość basu ale i poprawia całość sceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsunięcie od ściany to podstawa.

Sama zmiana częstotliwości rezonansowej (zmniejszenie średnicy bass reflex) czy wręcz zamknięcie otworu (obudowa zamknięta) nie powinna mieć wpływu na zgranie fazowe przetworników.

Wydaje mi się, że bardziej tutaj ma wpływ obniżenie SPL niższych częstotliwości i stąd bardziej słychać średni bas. Druga sprawa to zaletą obudów z bass reflex jest większy, niżej schodzący, swobodniejszy z lepszymi wybrzmieniami bas oraz bardziej dociążona niższa średnica. Obudowa zamknięta to bardziej suchy, szuplejszy, krótszy ale szybszy, dynamiczny i konturowy bas. Może te dwie rzeczy się nałożyły.

 

Pozostaje jeszcze zmiana charakterystyki impedancji. Jeżeli producent nie przewidział stosowania gąbek (nie dostarczył czyli nie założył innej częstotliwości rezonansowej) to można sobie nieźle zmienić tą charakterystykę. Wtedy wzmacniacz nie będzie miał lżej.

Ale słuch w tym przypadku jest najważniejszy, jeżeli taki zabieg pomaga, a nie pogarsza, to czemu z takiego rozwiązania nie skorzystać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą jest to, że jak wali basem po ścianach i podłogach znaczy że akustyka kiepska i duuuuuuuuudni.

Zatyczki ze skarpet? Człowieku!!!! Skąd Ty jesteś :)

Ale się uśmiałem!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Tu się nie ma co śmiać, tylko lepiej pomóc merytorycznie. Pod warunkiem że ma się coś do powiedzenia... Frotte bardzo dobrze nadaje się do roli basowych korków, zdarzało mi się używać skręconych w rulon ręczników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zatkany br w monitor audio bx6 tak jak zaleca producent gdy basu jest za dużo. Nic sie nie stanie. Nie masz co sie martwić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza z tym czy to skarpetki, paper toaletowy czy gąbka kuchenna. Wziąłem pierwsze lepsze co się nadało żeby przetestować. Oczywiście że akustyka, a kolumny za blisko ściany. Życie! Nie będę przemeblowywać pokoju, wymieniać sprzętu czy kupować nowego domu ze specjalnie przystosowanym pokojem. Elektrownia NAD'a i tak ma lekko z moimi kolumnami. Prawie się nie nagrzewa to żaden problem, że trochę ciężej popracuje. Co jak co, ale brzmi to lepiej. Lepiej słychać średnicę, ataki instrumentów i sopran jakoś lepiej się komponuje z resztą dźwięku. Dynamika jak już ktoś napisał ewidentnie się poprawiła, dźwięk jak by bardziej efektowny, wyczynowy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny odstawione od wszystkich ścian przynajmniej jeden metr to podstawa. Jeśli nie możemy zapewnić takiej przestrzeni to po prostu schodzimy na mniejsze kolumny. Zawsze się dziwiłem kiedy ludzie mają duże podłogowe kolumny w 13m i nie słyszą jak wzbudza się i dudni im bas.

Problemem jest zrozumienie, że niezdrowy jest przerost formy nad treścią. Zbyt duże kolumny i małe pomieszczenie nie są w stanie oddać prawidłowego przekazu. Sonicznie kuleje, pada scena i zdolność do pokazania szczegółów, a na 100% niuansów.

Natomiast w kwestii zatykania BR. W skrajnym przypadku może dojść do uszkodzenia membrany głośnika, ale zapewne ten skrajny przypadek spowodowałby uszkodzenie membrany nawet bez zatkanego BR :)

A ten skrajny przypadek to dudnienie na maksa czymś, co w przeświadczeniu niektórych nazywa się "słuchaniem muzyki". w rzeczywistości nie ma z tym nic wspólnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej nie kupować burczybasów.

 

A co lepiej kupować? Ostatnio tak rozmyślam nad tematem basu i okazuje się, że większość najlepszych konstrukcji to właśnie BR. To niewątpliwie inne rozwiązania niź w budżetówce ale jednak BR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co lepiej kupować? Ostatnio tak rozmyślam nad tematem basu i okazuje się, że większość najlepszych konstrukcji to właśnie BR. To niewątpliwie inne rozwiązania niź w budżetówce ale jednak BR.

 

Wystarczy zerknąć na projekty Troelsa Gravesena, Scan-speak Iluminator 5 drożne z BR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bartosz_55239

(Konto usunięte)

ja jak zatykałem to całkiem traciłem scenę

 

lepiej przestawić kolumny - ustawienie ich w pokoju jest kluczowe

Zbyt duże kolumny i małe pomieszczenie nie są w stanie oddać prawidłowego przekazu. Sonicznie kuleje, pada scena i zdolność do pokazania szczegółów, a na 100% niuansów.

 

Tak tylko na naszym forum istnieje awersja do monitorów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyczynowy..

Wyczynowy, nie znaczy efektowny !!??

 

dźwięk jak by bardziej efektowny,

Efektowny, nie znaczy wyczynowy, często jest odwrotnie -:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak tylko na naszym forum istnieje awersja do monitorów :)

Niesłusznie. Wszystko zależy od kilku istotnych czynników. Wielkość pomieszczenia, jakość monitora podstawkowego, odległość słuchającego od monitora i oczekiwania.

Tyle tylko, że to wszystko w małym pomieszczeniu daje się ładnie zestawić i uzyskać wspaniałe brzmienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przez parę ładnych lat miałem JBL XTI 100 i zatkane otwory i nic im się nie stało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczynowy, nie znaczy efektowny !!??

 

 

Efektowny, nie znaczy wyczynowy, często jest odwrotnie -:))

 

Dokładnie tak jest.

 

A co do pytania autora to zatykaj bez obaw, zmienisz charakterystykę i inne pierdu pierdu , jeżeli buczy to powinno pomóc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczynowy, nie znaczy efektowny !!??

 

 

Efektowny, nie znaczy wyczynowy, często jest odwrotnie -:))

co za różnica, grunt że jest lepiej, bo chodzi o hard rock a nie jakieś pitolenie ;-)

 

Nie wyobrażam sobie monitorów w 25m pokoju, a nawet małych podłogówek, chociaż nigdy nie testowałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o pitolenie tylko o konkretne przywalenie stopą kiedy trzeba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Producent zaleci wszystko żebyś tylko kupił jego kolumny, ale wierzę że jeszcze kiedyś sam do tego wniosku dojdziesz.

Zapychanie basreflexu nie jest szkodliwe, ale równie dobrze możemy na kolumnę zarzucić koc

 

Przesadzasz i tyle. Moje kolumny stoją blisko ściany. Nie mam możliwości ich odsunięcia. Bez zatkanego br dudnily. Teraz basu jest tyle ile trzeba. Scena sie nie zmniejszyła. Po takim zabiegu nie widzę żadnego koca na moich kolumnach. Grają przyjemnie a o to chyba w tym wszystkim chodzi. Poza tym są konstrukcje, które maja możliwość przekształcić sie w obudowę zamknięta bez pogorszenia jakości dźwięku i tyle w temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie można używać skarpetek wełnianych, bo stosunkowo dużo powietrza przepuszczają, nie powodując że mamy obudowę zamkniętą tylko obudowę z elementem stratnym, a to najczęściej pomaga przy bułowatym basie.

Odsunięcie od ścian tylnych i bocznych prawie zawsze pomaga, ale warto poekperymentować, bo rezonanse każdy pokój ma inne :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 25 metrach tak dajesz do pieca aż bas dudni?? Już wiem dlaczego kupilem nowe kolumny zamiast używanych czytaj katowanych

Z tym dudnieniem tragedii nie ma, bardziej bym powiedział że jest go zwyczajnie ilościowo w nadmiarze. Podłoga mi się trzęsie za bardzo. Kolumny mam na ścianach prostopadłych do siebie jedna jest odsunięta dobre 25cm, a druga stoi 15cm przy ścianie. Napewno metr od ściany było by inaczej, ale co zrobić jak się nie da. Problemem jest drewniany strop budynku. Kolumny i tak stoją na kolcach. Jakoś do granicy możliwości nie katuję tych kolumn, bez przesady. Uszy rzecz pożyteczna. Ale lubię jak głośno gra i sam bym nigdy używanych kolumn nie kupił

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 24

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.