Skocz do zawartości
IGNORED

Czy zapychanie bassreflexu jest szkodliwe?


Krzysiek B

Rekomendowane odpowiedzi

  • Redaktorzy

Bez porównania bezpośredniego trudno rozstrzygnąć. W pewnych aspektach nastąpił postęp ( np. harbeth ma odlewane kosze głośników, stare yamahy są blaszane) a w innych być może regres.

Yamahy mają odlewane kosze. Spójrz w mój załącznik poprzedniej strony. Yamahy już od lat 70-tych eksperymentowały z berylem na wysokich i średnich tonach. Harbeth ani Spendor tego nie ma i mieć nie będzie. Taką kopułkę trzeba umieć wykonać. A jak się wykona to gra. A gra tak dobrze, jakie źródło zapodasz.

 

Miałem okazję gościć u siebie Yamahy NS-500. I grały bardzo przeciętnie.

U mnie NS-590 grają nieziemsko i nie zamierzam zmieniać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamahy mają odlewane kosze. Spójrz w mój załącznik poprzedniej strony.

 

Faktycznie. Na zdjęciu wygląda jak blacha ale w opisie pod pkt 9) jest, że to odlew.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze względu na zmieniającą się modę czyli te smukłe konstrukcje,

 

Produkty Audio Physic wytwarzane są w Niemczech. Wąskie przednie panele kolumn pomagają uniknąć dyfrakcji oraz osiągnąć szeroką i precyzyjną scenę dźwiękową. Taki sposób prezentacji wyróżnia te kolumny na tle konkurencji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Cantony, kilka modeli i też eksperymentowałem z ustawieniem i zatykaniem pełnym i częściowym, czasami ciekawe efekty ale raczej nie da się poprawić fabryki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Teoretycznie basy promieniują w każdym kierunku i umieszczenie głośnika nie ma znaczenia. Praktycznie jednak różnica w umieszczeniu wooferów ma znaczenie, a najlepsze kolumny głośniki basowe mają na froncie kolumn, a nie po bokach jak m.in. w AP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Audio Physik ma tych głośników basowych strasznie dużo, chyba po to, żeby skompensować spadek subiektywnie odczuwanej ilości basu, wynikającej z promieniowania wooferów na boki. Efektem tego rozwiązania oraz użytych przetworników jest straszliwa prądożerność tych kolumn. Caldery potrzebują realnie minimum 500W na kanał żeby zechciały przemówić ludzkim głosem. Inne modele są trochę mniej wymagające, ale i tak raczej lampowy wzmacniacz do nich odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bartosz_55239

(Konto usunięte)

Miałem Cantony, kilka modeli i też eksperymentowałem z ustawieniem i zatykaniem pełnym i częściowym, czasami ciekawe efekty ale raczej nie da się poprawić fabryki.

 

Po kupnie Monitor audio też kombinowalem z piankami. Jednak w miarę jak kolumny się wygrzewaja bas jest lepszy i nie zatykam portów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Cantony, kilka modeli i też eksperymentowałem z ustawieniem i zatykaniem pełnym i częściowym, czasami ciekawe efekty ale raczej nie da się poprawić fabryki.

Owszem czasem można coś zmodyfikować, zwrotkę, okablowanie, wytłumienie.

Ale zazwyczaj to nie fabrykę trzeba poprawiać tylko własną akustykę pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie pojeta jakosc basu zawsze będzie lepsza w oz, br ma przewage w ilosci, ja wybierajac miedzy ilością a jakoscia wybieram jakosc.

 

 

 

Nie dosc ze bas z br jest dużo wolniejszy to jeszcze ma inny charakter brzmienia bo jest sztucznie wytwarzany.

 

 

 

Majac kolumne br ktora strojona jest na 50Hz i zamknieta z Qtc 50Hz to nie ma tutaj czego porównywać. Nie chce generalizowac bo nie slyszalem wszystkich bass reflexow swiata, ale faktem jest, ze nawet oz za kilka stow zabrzmi na basie lepiej niz br za kwote 3-4x wieksza.

 

Takie kolumny zamknięte najczęściej potrzebuja tez mocniejszych i bardziej wydajnych wzmacniaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz to napisać producentom topowych kolumn na świecie. Pewnie o tym nie wiedzą i dlatego w swojej niewiedzy stosują BR w konstrukcjach za kupę kasy... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz to napisać producentom topowych kolumn na świecie. Pewnie o tym nie wiedzą i dlatego w swojej niewiedzy stosują BR w konstrukcjach za kupę kasy... :-)

Taka mamy mode, kolumny mają byc male, maja glosno grać i byc akceptowalne orzez zone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym ty piszesz? Jakie małe? Mówię o kolumnach 100-400kg wagi, wielkości do 2m i szerokich!! No chyba że masz na myśli popierdółki z stylu AP to pewnie masz rację. Bynajmniej nie jestem wrogiem obudowy zamkniętej, ale twierdzenie, że BR jest gorszy, na podstawie doświadczeń z kolumienkami z marketu to trochę przesada. Dlaczego TAD Ref.One, Wilson Alexandria czy Alexx, Avalon Isis czy Tesseract, Focal Utopie, Raidho D-4, D-5, Lansche 8.1, Trenner The Duke, Kharma Audio i wiele innych jednak nie są w obudowach zamkniętych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, a najlepsze kolumny głośniki basowe mają na froncie kolumn, a nie po bokach jak m.in. w AP.

 

Co znaczy najlepsze? A co np z konstrukcją KEF Blade? Też z boku basy .....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę od siebie napisać, że najlepsze kolumny zawsze mają wszystkie drivery na przedniej ścianie. Koncepcja wciskania basu na boki jest znacznie gorsza i wynika tylko z trendu designerskiego, żeby kolumny były wąskie, smukłe i żeby pasowały do nowoczesnych wnętrz oraz małych azjatyckich pokoi. Podobnie uważają konstruktorzy kolumn, z wyjątkiem tych którzy oferują kolumny w basowymi driverami na bokach... :-)

Nie znaczy to, że nie można zrobić niezłej kolumny z basowcem na boku. Można. Ale lepszą można zrobić z basowcami grającymi "na słuchacza".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dyzkredytuje najdrozszych br bo ich zwyczajnie nie slyszalem, moje doświadczenie to tez nie sa kolumny z marketu, a najczęściej takie 15-20 letnie kosztujace od kilku do kilkunastu tys marek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego lepiej byłoby ostrożniej wyrażać swój pogląd. Ja się zgodzę, że często BR w wąskich kolumnach na siłę pompuje bas z małych driverów i efekt tego jest kiepski. Ale BR można różnie aplikować i jeden BR nie jest równy drugiemu. Inaczej rozwiązał to Focal w Utopiach, inaczej TAD w Ref.One. Jeszcze inaczej Trenner w The Duke.

I każde z nich mają bas o kilka klas lepszy od różnych wąskich kolumn z obudowami zamkniętymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę od siebie napisać, że najlepsze kolumny zawsze mają wszystkie drivery na przedniej ścianie. Koncepcja wciskania basu na boki jest znacznie gorsza i wynika tylko z trendu designerskiego, żeby kolumny były wąskie, smukłe i żeby pasowały do nowoczesnych wnętrz oraz małych azjatyckich pokoi. Podobnie uważają konstruktorzy kolumn, z wyjątkiem tych którzy oferują kolumny w basowymi driverami na bokach... :-)

Nie znaczy to, że nie można zrobić niezłej kolumny z basowcem na boku. Można. Ale lepszą można zrobić z basowcami grającymi "na słuchacza".

Nie zupełnie. Nie mówię, że nie ma mody na smukłe kolumny z wąską ścianką. Idea AP jest zupełnie inna. Chodzi o granie przestrzenne, trudne do uzyskania w takim stopniu przy kolumnach ze ścianką szeroką.

Akurat ustawienie AP jest bardziej kłopotliwe, aniżeli innych kolumn. Potrzebują znacznie więcej miejsca po bokach, aniżeli tradycyjne kolumny.

Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku KEF. To rozwiązanie raczej mam mały współczynnik WAF i średnio pasuje do zagraconych mieszkań.

Tylko że KEF Blade i AP mają opinie bardzo przestrzennych kolumn.

Taka budowa wynika z filozofii firmy, takiego a nie innego podejścia do tematu, a nie z mody. Super, że mamy wybór.

 

Jeżeli chodzi o bass reflex to jeden go lubi drugi nie. O gustach się nie dyskutuje. Można także wspomnieć o innych rozwiązaniach (obudowy labiryntowe, z otworem stratnym, z membraną bierną, dipole, odgrody itp). Każde z nich w jakiś sposób są wykorzystywane. Czasami mamy połaczenie dwóch rozwiązań, jak chociażby we wcześniej wymienionych AP - bass reflex i membrana bierna. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Ale to już inny temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Bas reflex jest w mojej ocenie sposobem na zwiększenie ilości basu, a nie poprawę jego jakości. Osobiście zawsze wolałem kolumny zamknięte, dają bas bardziej sprężysty i zbliżony do naturalnego, bez pompowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry bass refleks tego co mi wiadomo schodzi o 2 oktawy niżej niż obudowa zamknięta, więc jego użycie ma sens tam gdzie obudowa zamknięta już nie daje rady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Dwie oktawy to na pewno nie. Dobre głośniki z obudową zamkniętą spokojnie przenoszą pasmo rzędu 30Hz i czynią to bez większych zafalowań charakterystyki zarówno przenoszenia jak i elektrycznej. Natomiast dołożenie bas refleksu powoduje kilka niekorzystnych zjawisk, przede wszystkim zafalowanie impedancji a od strony czysto fizycznej często słyszalny szum turbulencyjny. Nie ma prostych recept co jest lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szum turbulencyjny?...nigdy nic takiego nie słyszałem z żadnych porządnych kolumn z BR. Może jakieś marketowe popierdółki tak mają ale dobrej klasy kolumny na pewno nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Ja też używam kolumn z bass-reflexem i u mnie tego szumu nie słychać, aczkolwiek znam takie kolumny i to nawet całkiem drogie modele poważnych firm, w których to zjawisko da się odczuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bas reflex jest w mojej ocenie sposobem na zwiększenie ilości basu, a nie poprawę jego jakości. Osobiście zawsze wolałem kolumny zamknięte, dają bas bardziej sprężysty i zbliżony do naturalnego, bez pompowania.

Dokladnie

 

Dobry bass refleks tego co mi wiadomo schodzi o 2 oktawy niżej niż obudowa zamknięta,

2 oktawy? to jak OZ schodzi do 40Hz to BR zejdzie do 10?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Próbowaliśmy robić takie eksperymenty u Grześka i 10 Hz też dawało widoczne ruchy membramy natomiast nie było tego słychać. Poziom tych wibracji był na tyle mały, że nawet specjalnie czuć nie było, natomiast groziło to wypadnięciem głośników z framugi;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 Hz też dawało widoczne ruchy membramy natomiast nie było tego słychać.

 

A przepraszam jak chciałbyś usłyszeć 10Hz? Masz zamiast uszu sejsmografy???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

A przepraszam jak chciałbyś usłyszeć 10Hz? Masz zamiast uszu sejsmografy???

 

Przy bardzo głośnym odkręceniu było widać wyraźne wibracje membram, natomiast słychać było naprawdę niewiele. Coś w rodzaju buczącej wibracji. Ale podejrzewam, że to raczej jakieś rezonanse się pojawiały niż ton podstawowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Organy kościelne startują od 16Hz. Objawia się to potężnym drżeniem ław kościelnych. Przenosić to do tradycyjnych warunków lokalowych byłoby sytuacją ekstremalną. Pękanie gładzi gipsowych gwarantowane ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek przy dłuższym przebywaniu w warunkach działania częstotliwości od kilku do kilkunastu Hz zwyczajnie może zacząć chorować. Była kiedyś taka akcja w pewnym budynku gdzie olbrzymie wentylatory w wentylacji wytwarzały fluktuacje powietrza o częstotliwości około 10Hz, ludzie którzy tam pracowali zaczęli się skarżyć na bóle głowy, nudności, problemy z trawieniem itp.

Jest też "głośnik" który przenosi podaj LINIOWO od 1 Hz do około 20Hz, z tym że nie jest to konstrukcja membranowa (trudno mi sobie wyobrazić) tylko coś na wzór wentylatora z ruchomymi łopatkami (regulowany kąt natarcia jak w helikopterze). W skrócie wentylator tłoczył powietrze a kąt ustawienia łopatki zmieniał kierunek przepływu, stąd możliwość przenoszenia nawet 1Hz bez spadku SPL.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1122-0-43352000-1454317511_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 33

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.