Skocz do zawartości
IGNORED

Audio do 15k zł - Vintage vs współczesne produkty


Artur Wygryz

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam nowy temat bo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

 

Podsumowując:

Zabawy z przejściem z djingu do słuchania muzyki przyprawiły mnie o ból głowy i postanowiłem zacząć wszystko od 0.

 

 

Co ze starego zestawu zostaje?

1. Technics mk5 z wymienionym okablowaniem na srebro.

2. Nagaoka 150

 

 

Jakie były problemy z obecnym zestawem (ifi iphono + krk 8)?

Przede wszystkim wszystko grało za ostro. Krk to sprzęt typowy do studia, a niekoniecznie słuchania muzyki. Liczę na poprawę jakości dźwięku.

 

 

Czego słuchałem do tej pory i jakie były moje wrażenia?

Tannoy xt6f + Rega elex-r

najciekawszy dół ze wszystkich zestawów które słuchałem. Najlepiej słuchało się na tym zestawie kontrabasu (nie był spłaszczony, nie znikał w tle).

Góra i środek natomiast "taka sobie".

Co ciekawe słuchałem ten zestaw zarówno z IFI, jak również z wbudowanym w Regę pre-ampem i regowy według mnie grał trochę bardziej miękko, ale bardziej płasko.

 

Pylon Sapphire 25 z Audio Analogue

podobala mi sie scena i srodek przyjemniejszy. Kosztem jednak góry i dołu. Do tego dzwiek byl bardzo nienaturalny. Zdecydowanie nie dla mnie. Scena jednak zrobiła wrażenie.

 

Studio 16 Hertz rowniez z rega

tutaj srodek i gora bardzo przyjemne, ale dół za mało wyraźny (spłaszczony bardzo)

 

Peachtree Audio nova125SE + Bowers & Wilkins CM8 S2

Problem taki sam jak w przypadku innych B&W, które wczoraj słuchałem u znajomego, a także Studio 16 Hertz z wczoraj. Środek i góra przyjemne, choć delikatnie przytłumione. Natomiast kontrabas praktycznie zniknął.

 

B&W CM8 + Moon 220i

Kolumny nabrały przestrzeni. Dużo więcej dało się usłyszeć, góry dostały powietrza. Generalnie przepaść między Peachtree w mojej ocenie.

Basu przybyło, ale niestety był on mocno spłaszczony i nieprzyjemny. W gorszych nagraniach nadal znikał.

 

Elac FS 197 + Moon 220i

Szybko z nich zrezygnowaliśmy. Grały "za twardo". Zdecydowanie przegrywały z B&W.

 

B&W CM6 + Moon 220i

I tutaj zaskoczenie. Te kolumny podstawkowe grają na prawdę dobrze. Mają bardzo wyraźną górę (podobną do Tannoyów), ostrą, ale za to środek nie krzyczy.

Nadal jednak bas z tyłu. Bardziej niż w CM8. CM6 grają jednak (w mojej opinii) bardziej naturalnie.

 

 

Po moich przygodach z odsłuchami okazało się, że mam luzy w ramieniu w technicsie.

Tak trafiłem do serwisu Nomos, który zajmuje się także sprzedażą audio vintage.

 

Podpytałem ich o kilka rzeczy, między innymi o ostrość mojego zestawu.

Serwisant był bardzo zdziwiony, ze narzekam na Nagaokę, która według niego gra bardzo miękko.

 

Gdy wspomniałem o ifi stwierdził, że to prawdopodobnie wina połączenia ifi-technics. Oba te elementy podobno się gryzą bo są ostre.

Padła propozycja posłuchania preampa lampowego.

 

Porozmawialiśmy też ogólnie o systemach audio vintage, ale na razie bez konkretów.

 

Znając moją historię, dostępny budżet i wrażenia słuchowe odnośnie w/w zestawów mam do Was pytania:

1. Czy i czego jeszcze z nowych zestawów powinienem posłuchać? Biorąc pod uwagę budżet i to, że pewnie będę wymieniał ifi?

2. Czy i czego z vintage powinienem posłuchać? Tutaj jestem kompletnym laikiem. Nigdy nie słuchałem wiekowych zestawów i nie wiem nawet od czego zacząć. Znajomy chwali sobie JBL L100.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Harpia Fresco ?

Audio Academy Rhea ?

Sounddeco F2 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj Haiku Audio Sol II z Tannoyami xt 6f lub do wyboru Harpia Acoustics Pastel. W razie pytań służę pomocą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harpia Fresco ?

Audio Academy Rhea ?

Sounddeco F2 ?

 

A co na resztę toru? Jaki pre i napęd?

Kolumny dodane do wishilisty odsłuchowej.

 

 

Posłuchaj Haiku Audio Sol II z Tannoyami xt 6f lub do wyboru Harpia Acoustics Pastel.

Słuchałem Tannoyów z Regą i nie było najgorzej. Myślisz/Wiesz, że z Haiku sprawi, że zagrają bardziej pode mnie niż z Regą?

 

Tak czy inaczej haiku i harpia także dodane do listy życzeń.

 

Dzięki.

 

A ktoś coś z vintage? Czy na tym forum nie mają miłośników zabytkowe tory?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co na resztę toru? Jaki pre i napęd?

Kolumny dodane do wishilisty odsłuchowej.

 

 

 

Słuchałem Tannoyów z Regą i nie było najgorzej. Myślisz/Wiesz, że z Haiku sprawi, że zagrają bardziej pode mnie niż z Regą?

 

Tak czy inaczej haiku i harpia także dodane do listy życzeń.

 

Dzięki.

 

A ktoś coś z vintage? Czy na tym forum nie mają miłośników zabytkowe tory?

 

 

Elex jest zdecydowanie inny nie ma takiej mikrodynamiki jak Haiku osobiscie mam je na sklepie i bardziej przypadł mi do gustu Haiku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Harpia Fresco ?

Audio Academy Rhea ?

Sounddeco F2 ?

 

Wzmacniacz Rotel RA 1570 ; RC1570+RC1552/1582

Coś ze stajni Vincenta ?

 

generalnie przy twoim budżecie i pułapie jakoścowym każda podpowiez jest zła ponieważ są to czyjeś preferencje a nie twoje więc wszystko sprowadza się do tego że "ja na twoim miejscu to bym........"

a każdy słyszy inaczej , ma inny gust i akustykę pomieszczenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko sprowadza się do tego że "ja na twoim miejscu to bym........"

 

Właśnie o takie opinie mi chodzi. Mając kilka różnych typów/gustów mogę potem posłuchać różnych zestawów i zobaczyć który z nich jest mi najbliższy i w którą stronę powinienem iść.

 

Wiem, że ile osób tyle gustów. Ale od czegoś muszę wyjść. Niestety moje wcześniejsze typy (opisane wyżej) okazały się większą lub mniejszą porażką. Dlatego szukam dalej.

 

Stąd pojawiły się pomysły by dać szansę vintage i/lub lampie. Ale w tych dwóch tematach jestem kompletnie zielony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego z vintage w takim budżecie to daj sobie spokój teraz wszystko robi się "legendarne" zapłacisz ze 3razy więcej jak to jest warte o kosztach renowacji nie wspominając. Bierz się za używane klocki, ale kilkuletnie przy takim budżecie jak dobrze po kombinujesz to możesz wejść w przedsionek "hajenda"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego z vintage w takim budżecie to daj sobie spokój teraz wszystko robi się "legendarne"

 

I to jest coś co przyprawia mnie o ból głowy :)

Vintage'owcy twierdzą, że na przedsionek hajenda dzięki vintage można wejść za 3 razy mniejszą kasę niż w przypadku nowego sprzętu.

Z używkami może być trochę inaczej.

 

Co według Ciebie w tych pieniądzach byłoby przedsionkiem hajenda w przypadku używanych, kilkuletnich klocków?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazje na vintage już się skończyły, po prostu teraz jest taka moda na stary sprzęt i ceny szybują w górę. Przykładowo taki Accuphase E-302 kiedyś można było kupić za ok.3tyś a teraz cenę trzeba pomnożyć razy2, popatrz na obecne ceny Sansui :) wytrzymałość tych sprzętów też nie może trwać w nieskończoność, elektrolity wysychają potencjometry, selektory się zużywają itd. Koszt profesjonalnej renowacji starych klocków jest niemały, dodajmy do tego brak oryginalnych części i często zmianę fabrycznego brzmienia. Ktoś powie, że przesadzam, popatrzcie na film poniżej, niby sprawny wzmacniacz a jak mu się bliżej przyjrzeć to już nie jest tak różowo.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renowacja nie jest droga jesli oddasz to komus kto nie prowadzi firmy.

Kondensatory nie zuzywaja sie tak jak to niektórzy obrazuja, tolerancja wynosi 20%

 

Nowe kondensatory miały zazwyczaj kilka% ponad nominal, po 30 latach maja kilka % ponizej ale to wciaz miesci sie w tolerancji.

 

Esr w 30 letnich kondensatorach jest i tak nizsze niz tych nowych wspolczesnych, jak teraz kondensator byl wielkości szklanki a dzis wielkosci kciuka...

 

Wiec jaknajbardziej idz w vintage, za 15k mozna zlozyc cos z accuphase, nakamichi czy krella

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory wysychają pod wpływem temperatury w zasilaczu i końcówkach mocy tracąc niekiedy połowę pojemności co przekłada się na braki w dole pasma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory wysychają pod wpływem temperatury w zasilaczu i końcówkach mocy tracąc niekiedy połowę pojemności co przekłada się na braki w dole pasma.

I mam rozumiec ze osobiscie miales taki sprzet i go mierzyles, nigdy jeszcze nie mialem wzmacniacza ktory na glownych kondensatorach mial by polowe pojemnosci, w najgorszych przypadkach byl to skraj tolerancji czyli ok -20% od nominalu. To jeszcze nie jest koniec swiata a i przypadek jeden na sto. zazwyczaj maja +/- 5-10% w stosunku do nominalu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Luxmana-430 pompował powietrze w membrany, zero kontroli, winne były główne kondensatory filtrujące. A tak w ogóle to Ty niby czym mierzysz te kondensatory? mówię tu o dużych pojemnościach których miernikiem nie zmierzysz, zdaje się że taki profesjonalny sprzęt do pomiaru to z parę tysięcy kosztuje, masz taki? Nie oglądałeś filmu powyżej gość to wszystko mierzy, główne kondy musiał wymienić bo utraciły ponad 50%...Dalej wierz w niezniszczalność starych klocków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mierniki ktore mierza do 40.000uF jeden i drugi do 100.000uF

 

Cem dt 9929 i cem dt 9935 plus jeszcze chinski mostek do pomiaru uplywnosci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.