Skocz do zawartości
IGNORED

Jak poprawić HI End?


Gość Paweł Skurzewski

Rekomendowane odpowiedzi

O prosze tutaj niezle lochy za dobra kase:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem raczej podobnie sceptyczny jak Jarek.

Co nie znaczy, ze nie kibicuje idei Sly'a.

Mysle , ze ryzyko jest duze a szansa na sukces niezbyt wielka.

Dlaczego?

Wiekszosc topowych konstrukcji to dzielo ludzi o doswiadczdniu podobnym do Sly albo wiekszym i wiedzy elektornicznej, indywidualnej ale czesciej zespolowej, nakladow na R&D, badan laboratoryjnych i symulacji komputerowych.

Pobic taki zestaw nawet najambitniejszemu audiofilowi tak na czuja bedzie trudno mz .

No ale w ruletke tez niektorzy wygrywaja:)

Ja tam uważam że trzeba by znaleść pasjonata/wariata który wie o co biega i potraktuje to jako życiowe wyzwanie. Reszta czyli budy i drivery to tylko dodatki do takiego dzieła :) Ktoś kto naprawdę wie jak takie cuś ma wyglądać od strony wiedzy o budowie głośników a to raczej nie będzie Sylwek.

 

 

 

Szczerze mówiąc to sukces Wilsona jest dla mnie do dziś niewytłumaczalnym fenomenem. Czytałem początki historii firmy, w których Dave zaszokował na którejś z wystaw pierwowzorem serii Watt/Puppy. Podobno wyglądało to jak robot... Może w tym szaleństwie jest metoda, zwrócić na siebie uwagę za wszelką cenę. To nie są złe kolumny, ale trzeba sobie powiedzieć uczciwie, to jest raczej granie pod publiczkę niż hi-end... Takie lepsze Cerwin Vega. Te ostatnie skądinąd posiadałem i mogę szczerze polecić choćby do nagłośnienia małego koncertu bądź imprezy w ogrodzie;-)

Bardzo ciekawa opinia szczególnie jeżeli się wie że Watt/Puppy to legenda w ilości sprzedanych sztuk jako produkt hiendowy.

Tomkly wychodzi że jest na świecie trochę tych głuchych czy słyszących inaczej :-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Paweł Skurzewski

(Konto usunięte)

Zgadzam się z przykładem rozwoju Merca, tylko kim to zrobić w polskich warunkach. Kupno driverów, zlecenie budy, ok a kable? a zwrotka? a system odseparowania od podłoża? kolce a może platformy?

Panowie przepraszam, żę mało zaglądam, ale jak to w piątek spadł na mnie roboczy armmagedon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne konieczny jest ktoś kto ma wiedzę o budowie kolumn, tylko jak na razie trudno jest mi uchwycić na czym owa wiedza ma polegać. Jak obserwuję ten temat to brzmienie kolumn najbardziej zależy od użytych driverów, sposobu podziału pasma i w mniejszym stopniu od jakości obudowy. To gdzie jest miejsce na ową tajemną wiedzę?

Czy taki Wilson czy inny gość z firmy np Kaiser Kawero posiada ową tajemną wiedzę? Na czym ma ona polegać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyklad Merca pokazuje mz , ze to sie nie moze udac.

Zrobic z marszu auto lepsze od S klasy, bo sie jezdzilo dobrymi samochodami?

Mrzonka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Konto w trakcie usuwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W USA&A wiekszosc takiego sprzetu sprzedajesie bo: wyglada, jest drogi, sasiad ma, itp. Tylko maly ulamek kupujacych ocenia brzmienie. Do tego dochodzi rozbuchana konsumpcja, zamoznosc i wielkosc rynku. Takze na ten sukces Wilsona trzeba patrzec inaczej, na pewno nie audiofilsko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaiser Kawero to jest wlasciwy adres, aby zrobic cos custom mz, oni sie podpieraja wiedza i wspolpracuja z uczelniamii wyzszymi w Niemczech.

Custom tak, dlubanka - nie, oczywiscie mz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Konto w trakcie usuwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na czuja

 

 

Jak dobrze ze jest fizyka, której prawa można zaprząc do pracy w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Do tego można być spokojny o wynik, gdyż prawa fizyki są nie do przejścia czujami, czy innymi metodami z garaży czy czegoś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przykładem rozwoju Merca, tylko kim to zrobić w polskich warunkach. Kupno driverów, zlecenie budy, ok a kable? a zwrotka? a system odseparowania od podłoża? kolce a może platformy?

Panowie przepraszam, żę mało zaglądam, ale jak to w piątek spadł na mnie roboczy armmagedon.

 

To najmniejszy problem. Wg.mnie tak duża kolumna i tak powinna być na jezdnej platformie. To mam już opanowane w moich szafkach pod audio. Rama z aluminium lub stali szczotkowanej, specjalne medyczne kółka Tente o nośności dynamicznej 100kg każde, czyli np 6 sztuk na kolumnę o wadze 400-500kg, na to platforma z lignofolu i mamy jezdną platformę antywibracyjną przy czym to jeszcze trochę za mało, więc kolumna od spodu może mieć kolce, ale nawet Stillpoint Ultra 5. I już mamy rozwiązanie lepsze niż systemy firmowe. Owszem, nie jest to tanie rozwiązanie ale pod każdym względem lepsze. W każdej chwili można samemu przesunąć taką 500kg kolumnę np do sprzątania, czy np po to żeby sprawdzić różne ustawienia odległości oraz dogięcia względem słuchacza. Przy kolumnie 50kg jest mały problem, ale przy kolumnie 300kg to jest już kibel. A tak problem się rozwiązuje.

 

Tak zrobiłem z szafkami audio w obu moich systemach. Nie kupiłem nic firmowego ponieważ nie spełniało mojego kryterium mobilności. A tak mam to czego potrzebowałem i spełnia moje kryteria. Szafka waży ok 350kg, załadowana sprzętem ponad 600kg i sam mogę ją spokojnie przesunąć w razie potrzeby. Owszem trzeba było użyć najlepszych opcji czyli profil ze stali nierdzewnej 50mm x 50mm, grubość ścianki 3mm, płyty kamienne z kwarcytu wklejanego na żywice, nic nie dzwoni, ani nie brzęczy, wszystko na kołach Tente Medic, na to platformy Symposium i jest to czego oczekiwałem. I tak samo należy podejść do budowy kolumn.

 

Przyklad Merca pokazuje mz , ze to sie nie moze udac.

Zrobic z marszu auto lepsze od S klasy, bo sie jezdzilo dobrymi samochodami?

Mrzonka.

 

Bez problemu. Barbus robi, AMG też. Poza tym zrobienie kolumn to nie to samo co zrobienie Mercedesa. Nie demonizujmy produkcji kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście 747. Ale inżynieria używa fizyki z grubsza. Naprawdę. Nawet profesura (LFD). Potrzebny jest ten czuj jednak :-) zamiast parcia na kasę. Kasa to powinna przychodzić mimochodem - jako nieplanowana wartość dodana - taki bonus motywująco-wspierający :-) . Bez niego ciężko...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rece opadaja.

 

Właśnie te opadające ręce, są tym czynnikiem tworzącym obecny stan na polu hi end.

Ręce rzeczywiście opadają lecz w zupełnie innym wypadku, kiedy zna się wszelkie zależności i dzięki temu widzi jak na dłoni, wszelkie manipulacje, jakich dopuszczają się "wielcy" konstruktorzy - powiązani z "uczelniami" i inni, powiązani z czymkolwiek.

 

 

Kto jest właścicielem tych "uczelni", do czego przysposabia się tam "studentów"...?

Na prawdę "ręce opadają" kiedy czytam treści tego typu.

 

Spójrz tym ludziom głęboko w oczy i spróbuj tam dostrzec w nich element poświęcenia, ich - dla Twojego dobra jako konsumenta..

 

Co za naiwność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wspolpracuja z uczelniamii wyzszymi w Niemczech.

 

Nie tylko oni .

Nasuwa się jednak jedno zasadnicze pytanie:

Skoro to takie proste i banalne ,że wystarczy kupić kilka klamotów z metką hiend , zlecić robotę odpowiednim ludziom ( w Polsce ?! ) i już mamy produkt kasujący światową konkurencję to dlaczego jeszcze nikt na świecie tego nie zrobił ?

Patrząc na możliwości techniczne i finansowe ludzi np. w USA , Niemczech czy Japonii , przy których nasi audiofile to zaledwie szkółka niedzielna dziwię się ,że jeszcze nikt się nie podjął takiego wyzwania.

Przecież na świecie jest mnóstwo pozytywnie zakręconych ludzi czy fanatyków audio.

Może po prostu chodzi o to ,że ci ludzie porozmawiali z fachowcami w branży a nie z domorosłymi ekspertami i podeszli do tematu racjonalnie a nie emocjonalnie / ambicjonalnie ( niepotrzebne skreślić).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny jest ten czuj

 

 

Nie kwestionuję intuicji, przeciwnie, na niczym innym się nie opieram, chodzi tylko o to, żeby za jej pomocą stworzyć właśnie fizyczne, pewne, powtarzalne i stabilne ramy działania, wtedy ma to sens.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne konieczny jest ktoś kto ma wiedzę o budowie kolumn, tylko jak na razie trudno jest mi uchwycić na czym owa wiedza ma polegać. Jak obserwuję ten temat to brzmienie kolumn najbardziej zależy od użytych driverów, sposobu podziału pasma i w mniejszym stopniu od jakości obudowy. To gdzie jest miejsce na ową tajemną wiedzę?

Czy taki Wilson czy inny gość z firmy np Kaiser Kawero posiada ową tajemną wiedzę? Na czym ma ona polegać?

Ano na tym że ten ktoś wie coś czego nie wiesz Ty :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne widzą więcej niż ja ale nie przeceniałbym ich wiedzy. Przypuszczam, że proces powstawania kolumn to metoda prób i błędów. Nie ma w tym wielkiej magicznej wiedzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Tomkly wychodzi że jest na świecie trochę tych głuchych czy słyszących inaczej :-)))

 

Józiu, dlatego określiłem to zjawisko mianem fenomenu. Widać, że nie jestem reprezentatywny w swoich poglądach;-) Myślę, że to chodzi o typowo amerykańską gigantomanię, te kolumny są wielkie jak stodoła i grają potężnym dźwiękiem, co w amerykańskich kartonowych (o przepraszam szkieletowych;-)) domkach robi adekwatne wrażenie. Wielkie, pancerne granie z potężnym basem i wielką sceną dźwiękową, natomiast totalnie bez wysublimowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sly - Bo teoretycznie - wszystko JAKOŚ gra - nawet odgroda z pudełka po butach na jednym driverze i kondzie :-)

 

Ten ktoś, kto wie co - wie też i jak... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Uważam ,że tym pytaniem udzieliłeś również odpowiedzi.

Wg. mnie aby zbudować jakiś extremalny projekt trzeba mieć o tym pojęcie (doświadczenie) , zaplecze techniczne , odpowiednio przeszkolonych ludzi itp. itd. czego w Polsce nikt nie ma.

Skoro porównując jedne z najlepszych kolumn na rynku - Focal Grande Utopia do innych równie dobrych nie ma ewidentnej przewagi to śmiem w to wątpić ,że pan Zenek i pan Mietek w polskim garażu wyczarują produkt na lepszym poziomie niż rzeczone Focale , MBL , T&F czy inne Magico.

Ale pomarzyć można.

Oczywiście nikt nie musi zgadzać się z tym co napisałem bo to jest moja prywatna opinia oparta o inne branże i zależności.

u SA taki pan Mietek zrobil tak super kolumny ze palce lizac,zapytajcie SA jakie komponety tam sa zainstalowane i jak to wszystko zostalo polaczone?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki Wilson czy inny gość z firmy np Kaiser Kawero posiada ową tajemną wiedzę? Na czym ma ona polegać?

 

Na długoletnim doświadczeniu w BUDOWIE KOLUMN a nie przerzucaniu klocków, tę drugą wiedzę to masz ale tą pierwszą się nie zajmowałeś tak że chyba może w końcu zrozumiesz że nie chcemy Ci dowalać tylko tłumaczymy jak Twojemu pieskowi pustynnemu? ;)

 

u SA taki pan Mietek zrobil tak super kolumny ze palce lizac,zapytajcie SA jakie komponety tam sa zainstalowane i jak to wszystko zostalo polaczone?

 

Metalowe, ręcami? czy raczej robił to ON siłą sprawczą?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja sobie nie uzurpuję prawa do wiedzy o budowie kolumn. Od tego są inni. Natomiast mam wątpliwości gdzie jest ta magiczna wiedza np u Wilsona. Co tam jest takiego co wymagało by tajemnej wiedzy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Józiu, dlatego określiłem to zjawisko mianem fenomenu. Widać, że nie jestem reprezentatywny w swoich poglądach;-) Myślę, że to chodzi o typowo amerykańską gigantomanię, te kolumny są wielkie jak stodoła i grają potężnym dźwiękiem, co w amerykańskich kartonowych (o przepraszam szkieletowych;-)) domkach robi adekwatne wrażenie. Wielkie, pancerne granie z potężnym basem i wielką sceną dźwiękową, natomiast totalnie bez wysublimowania.

Kazdy jakos tam zaczynal.Pamietacie pierwsze auta BMW - zalaczam zdjatko.

A jak one wygladaja dzisiaj? A jak brzmia Wilson Audio dzisiaj?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze ze jest fizyka, której prawa można zaprząc

 

Uprząż do zaprzęgania praw fizyki kupię ;)

 

Ależ ja sobie nie uzurpuję prawa do wiedzy o budowie kolumn. Od tego są inni. Natomiast mam wątpliwości gdzie jest ta magiczna wiedza np u Wilsona. Co tam jest takiego co wymagało by tajemnej wiedzy?

 

Masa praktycznych testów wiele prób i błędów i wyciąganie wniosków! i kolejne próby, próby, próby. Popatrz Wilsonowi w kalendarz :)

Jeszcze 9 lat temu byłem w stanie zrobić kabelki w budżecie odsłuchowym 200 złotych, na obecna chwilę jestem w stanie zrobić z materiału powierzonego kable grające jak za 12-18 tysięcy. Bo po prostu czuję temat a raczej fizykę pojmuję nawet bez wzorów ;)

 

Po prostu przez ten czas tyle się nauczyłem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast mam wątpliwości gdzie jest ta magiczna wiedza np u Wilsona. Co tam jest takiego co wymagało by tajemnej wiedzy?

Chciec,miec idee i wytrwalosc - to moc.Nie trwonic czasu na gadanie tylko cos robic.Wielu z nas nie ma pojecia jakie naprawde byly poczatki wielu znanych potem firm.Aple tez zaczynal ekstremalnie.Owszem,problemy z kasa moga wszystko polozyc,ale nie zawsze ona jest motorem zrobienia czegos wartosciowego.a jesli nawet, to nie zawsze wychodzi z tego tylko kaszana,wiec warto probowac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Natomiast mam wątpliwości gdzie jest ta magiczna wiedza np u Wilsona

 

Ja też mam dokładnie takie same wątpliwości. Facet zaczynał jak dobry amator DIY, poskładał z przypadkowych elementów wielkie paczki, które przyciągały uwagę potęgą dźwięku. W amerykańskich warunkach to wystarczyło do osiągnięcia sukcesu. A kolejne paczki to kopiowanie i powiedzmy ulepszanie pierwowzoru, czyli takie odcinanie kuponów. Wilson miał szczęście, trafił z właściwym pomysłem na kolumnę, we właściwym czasie, na właściwy rynek. Podejrzewam, że w Polsce nie miałby szans, nawet gdybyśmy byli na poziomie zamożności amerykanów. Gusta muzyczne europejczyków są jednak istotnie bardziej wysublimowane.

 

A jak brzmia Wilson Audio dzisiaj

 

Plustek, mniej więcej tak samo jak pierwowzór Watt/Puppy, tylko wraz z postępującym brakiem słuchu dziadka Dave'a mają jeszcze więcej basu;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja sobie nie uzurpuję prawa do wiedzy o budowie kolumn. Od tego są inni. Natomiast mam wątpliwości gdzie jest ta magiczna wiedza np u Wilsona. Co tam jest takiego co wymagało by tajemnej wiedzy?

OK to namów jednego ze swoich fachowców coby zamówił w ScanSpeaku na przykład midrange driver jak to zrobił Wilson. Specjalnie do projektu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kwestoinuje jak ty brzmienia kolumn Wilsona. Dla mnie grają fajnie. Ale nie widzę tam jakichś super technologii czy tajemnej wiedzy, którą trudno byłoby użyć w jakimś projekcie kolumn w Polsce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.