Skocz do zawartości
IGNORED

Jakie przewody głośnikowe - budowa na etapie instalacji elektrycznej


qbaton

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem nowy na forum i pomimo tego, że trochę na tem temat szukałem to postanowiłem poprosić Was o pomoc w doborze przewodów głośnikowych do schowania pod tynkiem. Obecnie budowa mojego domu jest na etapie układania instalcji elektrycznej (robię to sam). Niedługo dojdę do salonu i chciałbym od razu ulożyć przewody glośnikowe.

 

Nie jestem audiofilem więc chcę kupić kable w przyzwoitej cenie. Wydaje mi się że zestaw 5.1 mi wystarczy + 2 glośniki na taras.

 

Na obecnym etapie zastanawiam sie nad przewodami o srednicy między 2 a 4 mm2. Doradźcie proszę które wybrać.

 

Dodam, że jest to spore pomieszczenie (ok 60m2). Wieczorem dodam do posta wycinek projektu żebyscie mogli zobaczyć dokładnie rozklad i wymiary pomieszczenia.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie mogę edytować pierwszego posta, tutaj dorzucam rozkład pomieszczenia.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na front możesz dać 4mm, na tył 2,5 mm . Choć jak są duże odległości więc i rośnie opór to na tył to możesz dać też 4mm. Zależy od klasy i mocy finalnego systemu, choć do salonu koło 60 m amplitunera poniżej 2,5k nie ma sensu kupować.

Aha i nie wypuszczaj kabli głośnikowych przy suficie w rogach salonu, bo często jakiś dziwny trend montażu z dyskotek się pojawia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Aha i nie wypuszczaj kabli głośnikowych przy suficie w rogach salonu, bo często jakiś dziwny trend montażu z dyskotek się pojawia.

- Nie no aż przy samym suficie to nie. Myślę że fronty będa mniej więcej w połowie wysokości ponieważ wolę kolumny wiszące, nawet jeżeli są duże. Natomiast z tyłami może byc problem ponewaz tj widać na rysunku pasowało by jeden z nich umieścić przy samym kominku i tu zastanawiam sie czy ewentualne ciepło nie uszkodzi głośnika lub kabelka.

 

Koniecznie w solidną izolacją, najlepiej podwójną

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- szczerze mówiąc to przewody w cenie 20zl za metr wydają mi się ciut za drogie. Tj mowiłem nie jestem audiofilem i nie wiem czy jest sens kłaść przewody w takiej cenie. Jednak z drugiej strony jestem w tym temacie kompletnie zielony więc czekam na więcej Waszych opinii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no aż przy samym suficie to nie. Myślę że fronty będa mniej więcej w połowie wysokości ponieważ wolę kolumny wiszące, nawet jeżeli są duże.

Wisząca kolumna podłogowa traci właściwości akustyczne i sens, bo po to swoje waży, aby stała stabilnie na podłodze, a nie bujała się, czy stała na jakiejś pseudo półce , rezonowała, czy na czymś podobnym.

Zresztą głośniki wysoko tonowe, zwłaszcza frontowe powinny być na wysokości głowy jak siedzisz, a nie jak stoisz. To podstawa, napisałem o tym właśnie wcześniej.

Kable melodika to raczej dobry standard, niż audiofilizm, choć nadają się do lepszych systemów, zwłaszcza kina. Podwójna izolacja do osadzenia w murze to chyba standard. Jak za drogie to coś z tego typu od Cordiala, Klotza;/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porządne Cordiale, Clotz'e, czy Adam Hall rodem z estrady w zupełności wystarczą. Też mają solidną izolację i są dostępne we właściwych przekrojach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

 

Jeszcze tylko jedna kwestia, ktorą tu poruszyłem. Mianowicie jeden z tyłów będzie zamontowany najprawdopodobniej na obudowie kominka. Czy to nie będzie stanowiło problemu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozeschnie się od skoków temperatury . Zadna elektronika audio nie powinna byc bliżej niż 1,0 m od źródeł ciepła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Cordial 225 lub coś podobnego np Procab LS25. 2.5mm2 spokojnie wystarczy.

 

Miękki, dobrze się układa:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- szczerze mówiąc to przewody w cenie 20zl za metr wydają mi się ciut za drogie. Tj mowiłem nie jestem audiofilem i nie wiem czy jest sens kłaść przewody w takiej cenie. Jednak z drugiej strony jestem w tym temacie kompletnie zielony więc czekam na więcej Waszych opinii.

Ja bym sie nie przejmowal i ulozyl OWY 4mm na fronty i sub i po 2,5mm na satelity. Ewentualnie na koncowki wystajace ze scian przylutowal po kawalku linki z miedzi beztlenowej zeby na stykach nie sniedziala. Albo poprostu dolutowal bezbosrednio widelki czy banany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zastanawiam się jeszcze nad dolożeniem dwóch stref: taras i kuchnia z jadalnią. Z wycinka projektu ktory umiescilem na początku wynika że kable w kuchni miałby by długośc ponad 8m. Czy w przypadku takiej odleglości 2,5mm2 będzie wystarczający?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, cobym się czepiał, bo generalnie mam w nosie, jakie druciki przewleczesz...

 

Ale - przyjacielska rada:

Nie "jakie kabelki", ale - "gdzie" je kiedyś będziesz chciał wyprowadzić?

Bo - świat się zmienia, marki drutów - takoż:)

 

Toteż:

Zostaw odpowiednio sporo miejsca w rurce, "gdyby trzeba było".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zastanawiam się jeszcze nad dolożeniem dwóch stref: taras i kuchnia z jadalnią. Z wycinka projektu ktory umiescilem na początku wynika że kable w kuchni miałby by długośc ponad 8m. Czy w przypadku takiej odleglości 2,5mm2 będzie wystarczający?

moim zdaniem kladz kable wszedzie gdzie mozna, nie ograniczaj sie tylko do 5.1. nawet jesli nigdy nie skorzystasz, poloz kable jakbys mial tam montowac system atmos lub ten jeszcze nowszy.

 

ja popelnilem ten blad budujac dom i musze dokonywac korekt, a wiadomo, ze nic tak nie denerwuje jak poprawki niedawno wykonanej pracy. kladz najgrubsze kable jakie kupisz, najlepiej wlasnie 4mm2.

 

pamietaj tez o kablach sieciowych i nie licz na wifi, bo ono w wielu przypadkach sie nie sprawdza. szczegolnie przy przesylaniu wiekszej ilosci danych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Największym sukcesem szatana jest przekonanie ludzi, że nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6n za 7,50zl/m???

Dobry dowcip, dawno się tak nie uśmiałem- jakby miał w rzeczywistości 3n, to już byłoby fajnie.

 

Zwłaszcza u Alpierda

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnymi metodami uzyskiwana jest czystość 4n, póżniej ptrzrost czystości wiąże się z lawinowym przyrostem kosztów prpdukcji. Na logikę, niemożliwe jest, by byle chińszczyzna za grosze moała czystość 6n.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 23

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.