Skocz do zawartości
IGNORED

Awaria wzmacniacza Musical Fidelity A2


paul_67

Rekomendowane odpowiedzi

Podłączyłem nową sieciówkę do wzmacniacza Musical Fidelity A2.Grało o niebo lepiej niż na starym kablu.Odsłuchałem jedną płytę i wyłączyłem sprzęt.Przy następnym uruchomieniu wywaliło bezpiecznik T 8 A.Kabel odłączyłem, pomierzyłem i jest w porządku.Za to we wzmacniaczu przy załączonym włączniku jest zwarcie między L a N ( brązowy, niebieski) w gniazdku sieciowym. Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest przy gniazdku.

 

Sprawdź ,a najlepiej wylutuj mostek prostowniczy. Po wylutowaniu wsadź nowy bezpiecznik i włącz wzmacniacz bez mostka . Będziesz wszystko wiedział. Mozna to oczywiście sprawdzić bez wylutowania ,ale nie wiem czy dysponujesz miernikiem i jakie są twoje umiejętności. No chyba że można odpiąć bez lutowania stronę wtórną transformatora - Nie pamiętam jak to jest zrobione choć zaglądałem do niego kilka razy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno kondensator filtrujący ma zwarcie.

 

Moje umiejętności być może nie są zbyt duże, ale parę rzeczy już w życiu naprawiłem i jak na razie jeszcze nic nie spieprzyłem:)

Stąd moje pytanie: gdy wymienię ten kondensator filtrujący i bezpiecznik po podłączeniu zasilania nic nie powinno ulec awarii gdyby się okazało, że usterka leży gdzieś głębiej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jestes pewien ze to kondensator a nie warystor?

 

w obu wypadkach czy to bedzie kondensator czy warystor mozesz bezpiecznie uruchomic wzmacniacz po jego wylutowaniu i wymienie bezpiecznika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki.Zakupię potrzebne części i działam :)

 

Po wylutowaniu kondensatora nadal występuję zwarcie na L-N...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylutuj kondensator, sprawdz czy sam kondensator ma zwarcie.

 

Mierzac przejscie w tym gniazdu masz rezystancje bliska <1 ? uzwojenie pierwotne transformatora powinno miec w zaleznosci od mocy od kilkunastu do kilkudziesieciu ohm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec nie ma tam zadnego zwarcia, na jakiej podstawie wczesniej stwierdziles zwarcie przewodu neutralnego z fazowym?

 

Sprawdz jeszcze sam przewod

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tester ciaglosci obwodu w tanich multimetrach wskaze przejscie przy rezystcnaji od <1 do ok 50 ohm, wiec nie sugeruj sie tym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie zrobiłeś kolego tego co ci radziłem ...

Pytanie co dla ciebie jest zwarciem. Przecież w przypadku zastosowania toroida a tutaj tak jest będziesz miał "prawie" zwarcie (moze być kilka (10-20 Ohm ) czyli przejście jak to sam określiłeś . Trafo zamyka ci obwód całkowicie przez swoje uzwojenie pierwotne i jest to bardzo mały opór bo jest ono zrobione z grubego drutu inaczej niż w przypadku zwykłego transformatora. Wali ci bezpiecznik bo masz zwarcie po stronie wtórnej . Sprawdził bym też włącznik sieciowy jeśli jest dwusekcyjny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jeśli kondensator jest dobry musisz odłączyć stronę wtórną i włączyć wzmacniacz. .Wtedy będziesz wiedział wszystko. Mozna go sprawdzić przez odlutowanie od niego przewodów i połączenie przewodów na krótko bez wyłącznika -może to być kłopotliwe czasami . Ale tak jak napisałem wcześniej ,aby najmniej się napracować należy odłączyć uzwojenie wtórne. Wyeliminujesz całą resztę wzmacniacza i będzie bezpiecznie. Dodam że włączanie wzmacniacza wiele razy z taka usterką jest niebezpieczne zakladajac że padł np. mostek prostowniczy. Jesli nic się nie stanie po włączeniu z odłączonym uzwojeniem wtórnym i bezpiecznik się nie spali wtedy wiadomo że padło coś na płycie głownej a trafo i włącznik są ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, czy wzmacniacz byl kiedykolwiek wczesniej naparwiany? czy oznaczenie T8A to oznaczenie z bezpiecznika czy z nadruku plytki PCB?

 

Trafo bedzie na 100% sprawne skoro uzwojenie pierwotne nie ma bezposredniego zwarcia.

 

Mostek to troche maloprawdopodobna opcja, tam jest 25A mostek zdolny w impulsie przyjac prad udaru 400A

 

Po wyeliminowaniu problemuz z bezpiecznikiem, przelacznikiem, kondensatorem i kablem trzeba zajac sie diagnoza samego stopnia koncowego.

Taki wzmacniacz trzeba uruchomic z ograniczeniem pradowym, moze byc w postaci zarowki wlaczonej w szereg z uzwojeniem pierowtnym 230V ok 60W, jesli zarowka zablysnie pelna moca i bedzie tak swiecila swiadczy to prawdopodobnie o zwarciu tranzystorow koncowych

 

Nastepnie odlutowujemy emitery i kolektory tranzystorów koncowych, ponownie uruchamiamy wzmacniacz, jesli zarowka rozblysnie na moment i stopniowo zacznie przygasac znaczy to ze winny byly przebite tranzystory mocy.

 

Dalsza procedura to sprawdzenie pracy wzmacniacza na tranzystorach sterujacych, sprawdzenie stopnia roznicowego, testy obciazenia itp

 

jesli wzmacniacz objety jest petla sprzezenia zwrotnego to w celu sprawdzenia samych tranzystorów sterujacych trzeba zamknac petle sprzezenia poprzez rezystory ok 47-100ohm wlutowane pomiedzy bazy i emitery tranzystorow koncowych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz mam od nowości.Nigdy nie był naprawiany.T 8A to oznaczenie na płytce bo na samym bezpieczniku pisze tylko 8 A.

Świetnie opisałeś całą procedurę naprawy, ale raczej sam nie będę się w to bawić.Muszę poszukać jakiegoś fachowca, który się tego podejmie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mostek to troche maloprawdopodobna opcja, tam jest 25A mostek zdolny w impulsie przyjac prad udaru 400A

 

 

 

Mostki w tym wzmacniaczu leciały dosyc często bo były gówniane. To że ma takie to a takie parametry o niczym nie świadczy (napisać można wszystko) , a poza tym podczas normalnej pracy wzmacniacza grzał się on jak kaloryfer więc z tymi 25 A bym był ostrozny. Trzeba go sprawdzić .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą dzwonił do mnie kolega, posiadacz tego samego wzmacniacza, który uległ takiej awarii jak moja.Przyczyną był właśnie mostek.Jutro sprawdzam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu gra MUZYKA ;))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

No to cieszę się że gra. Zapomniałem jeszcze napisać ,abyś od razu wymienił kondensatory główne . W pierwszej wersji Musicala nagminnie wysychały będąc potem źródłem problemów z końcówką mocy . Nie są one duze więc cena też nie powala. Warto wstawić porządniejsze .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra i to bardzo dobrze.Bas nie stracił na mocy, więc chyba z kondensatorami nie jest jeszcze tak źle, ale myślę o ich wymianie.Zrobię to w najbliższym czasie i wsadzę jak najlepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.