Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki wzmacniacz do głośników wysokotonowych?


olekbiker

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli tweeter ma przykładowo 93dB efektywność, a średniak 88dB, wtedy wzmacniacz napędzający tweeter można bez obawień dać 3x słabszy w sensie mocy max., oczywiście pod warunkiem że wzmocnienia będą właściwie dobrane.

Zgadza się, ale takie rozwiązanie z równymi wzmacniaczami jest chyba też prostsze technicznie, choć trzeba przyznać że nie zastanawiałem się nad tym. Nie trzeba kombinować z różnymi zasilaniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla konstruktora kolumn pasywnych zmniejszenie mocy (i wzmocnienia) końcówki napędzającej tweeter jest ekwiwalentem tłumika rezystorowego (L-pad'a) - zarówno w sensie zapewnienia płaskiej charakterystyki wypadkowej jak i do pewnego stopnia zabezpieczenia tweetera na wypadek przypadku jakiegoś brumu od nie-podpiętej masy przykładowo.

 

PS. Dyskutowane problemy sprawiają, że sam osobiście nigdy bym nie zrobił aktywnego podziału średniak - tweeter. W zakresie kilku kHz pasywne zwrotnice wychodzą bezproblemowo na małych elementach, a do tego tweeter jest dużo lepiej zabezpieczony pasywnym filtrem i tłumikiem, co jest istotne w kontekście konieczności zapewnienia mu dużej mocy chwilowej na transjentach i jednocześnie bardzo słabej wytrzymałości na moc ciągłą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam, IHMO Misimor dobrze mówi. Zważywszy na różną efektywność głośników w zestawie, ten sam transjent wymaga np. 20Vp-p dla woofera, a dla tweetera już tylko 10 (powiedzmy 6db róznicy efektywności).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskutowane problemy sprawiają, że sam osobiście nigdy bym nie zrobił aktywnego podziału średniak - tweeter.

W tych starszych zestawach (analogowych) używam podziału aktywnego (3 kHz) od 1992 roku i cały czas z tym samym głośnikiem. Nie mam żadnych opóźniaczy włączenia i zabezpieczeń. Na wszelki wypadek kupiłem 2 lata temu zamienne układy drgające do tych Audaxów HD13D34. Zamiennie mam do nich wstęgi Monacora RBT-20, ale jakoś nie mam weny do porównania. Te Audaxy grają tak dobrze (prywatna opinia) że zniechęcają mnie do eksperymentów.

W drugim systemie podziały są na DSP DCX 2496. Dla tytanowego Audaxa TW025A16 robiłem różne podziały w końcu najdłużej trwa podział L-R 24 3,5 kHz, ale cały czas myślę o podwyższeniu do 5 a nawet 6 kHz. Te przesunięcia niby niewielkie, ale wyraźnie wpływające na charakter brzmienia zestawu. Układ działa już drugi rok (wcześniej był pasywny) i również zero problemów. Jak do tematu odpowiednio podejść to zagrożenie dla głośnika jest niewielkie choć oczywiście jakieś istnieje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mysle, ze to ciekawa uwaga. Wiadomo jak zabrumic potrafi niepodpieta koncowka np po dotknieciu wejscia paluchem, i ten caly brum bez zadnych przeszkod pojdzie na wysokotonowke. Mnie tez sie to nigdy nie zdazylo, ale ja mam DSP i koncowki spiete razem i wsadzone do obudowy, wiec takie cos wystapi tylko przy awarii. Kolega chce natomiast uzywac do podzialu kompa, wiec krotszy badz dluzszy IC od kompa do wzmacniaczy. To dobrze nie wrozy, i wg mnie nie glupi bylby kondensatorek przed glosnikiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie szkoły z pojemnością. Albo na tyle duża żeby nie zaburzała zakresu użytecznego amplitudowo ani fazowo, więc pewnie coś koło 100uF dla 8ohm, a można inaczej - w przypadku Seasa DXT kond 3.3uF w szereg daje bardzo ładną korekcję spadku SPL na najwyższej górze związanego z tubą. Problem w tym że jednocześnie wyrabia 6dB spadek przy ok. 2.8kHz, a więc wysoko jak na ten głośnik, przystosowany do pracy raczej z większymi średniotonowcami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modulus 86- niezwykle niskie zniekształcenia, dość wysoka moc ( w stosunku do klasy A), dostępne płytki niezwykle drogie- 240 zł za jedną, złożony kanał- 900 zł. Przyznaję, że są to ceny bardzo wysokie i zniechęcają mnie do tego rozwiązania. Przy takich kosztach wolałbym APEXa 16 proponowanego przez kolegę misiomora.

 

Odnośnie innych rozwiązań wzmacniaczy to mimo wszystko mam przeczucie, że klasa A będzie dla mnie dobrym wyborem. Wiele osób chwali ten dźwięk za jego gładkość i przyjemność słuchania. Mam nadzieję, że nie wynika to ze zbyt dużych zniekształceń tych wzmacniaczy- lubię gdy sprzęt jest przeźroczysty dla sygnału.

 

Jak już pisałem obecnie mam kondensator zabezpieczający o dużej pojemności. Ponieważ chciałbym aby taki kondensator pozostał jako zabezpieczenie chyba skieruję się w stronę klasy A SE, gdzie mamy kondensator sprzęgający, który będzie pełnił również rolę zabezpieczenia. Oczywiście oprócz tego tak jak i teraz tak i później wzmacniacz będzie wyposażony w układ zabezpieczający głośniki wysokotonowe.

 

Poszukując klasy A o mocy ok 15 W na ten moment mam do wyboru:

- Death of Zen,

- JLH wersja z roku 1996 (niestety bez kondensatora)

- Aleph Mini

 

Oczywiście nadal z chęcią posłucham dalszych uwag i propozycji.

 

P.S. Im więcej się zastanawiam tym bardziej mam ochotę zamienić kolumny Hurricane na projekt 3 way Classic na SEASach Troelsa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam temat i czytam... wreszcie na koniec dowiaduję się, że jednak Seas 3way Classic;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie miałem odwagi proponować tego sam, ale skoro autor podjął, jak to się dziś mówi:

"sugerację tematu" to ten głośnik:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

w ogóle ( jak dla mnie ) jest dużo lepszym pomysłem, niż wąskopasmowy ( ok. 13 kHz )

z projektu Hurricane. Ma on skądinąd swoich zwolenników, ale poszukiwanie

i dorabianie do niego superliniowego wzmacniacza klasy A to " audiomezalians",

biorąc pod uwagę nieliniowość samego głośnika i zniekształcenia, które zapewne

wielu kolegów uważa za cechy właściwe niemal tylko klasie Hi-End przetworników.

Ale to tylko moje zdanie, któremu też nie daję wiary ;-))))

Pozdrawiam serdecznie kolegów, dzięki którym stale poszerzam moją skromną

wiedzę w temacie audio. R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.