Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki otl do sennheiserów hd250 linear


Oskar2905

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie sensowna odpowiedź, dzięki. Czyli tak pierwszy kondensator za mostkiem mniejszy niż 330uf, przyjąłem i zanotowałem. Druga rzecz to muszę kupić odpowiednio mocny transformator (ok. 4 amperowy na żarzeniu). Mam jeszcze pytanie czy w zasilaniu żarzenia muszę użyć jakieś diody które podał autor czy mogę użyć zwykły mostek prostowniczy? W różnych projektach jest różnie (w kamyku jest zwykły mostek prostowniczy, a w niektórych projektach są diody np. schottkiego z serii sb-5xx)? Nie myślałem że układy lampowe są tak bardzo inne od tranzystorowych...uczę się od zera praktycznie ;).

 

jak chcesz zainwestować kilka zeta więcej, to możesz zasilić zarówno anodę jak i żarzenie takim fajnym zasilaczykiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W różnych projektach jest różnie (w kamyku jest zwykły mostek prostowniczy, a w niektórych projektach są diody np. schottkiego z serii sb-5xx)?

W układach żarzenia każdy ułamek volta się liczy. Gdy mamy dostępne powiedzmy 6,3V zmiennego na uzwojeniu żarzenia to tyle mniej więcej chcemy mieć po wyprostowaniu na żarniku lampy. Wprawdzie za mostkiem napięcie zostanie "podbite" przez kondensator elektrolityczny ale później ze względu na spory prąd żarzenia zostaje to zniwelowane (dobrze jak do wartości bliskiej napięciu na uzwojeniu żarzenia). Spadek napięcia na mostku z diod Schottki jest prawie dwukrotnie mniejszy niż na klasycznych diodach stąd w takim przypadku ich użycie jest niezbędne. Ale uzwojenie żarzenia musi mieć nadwyżkę mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie robił z kilku kondensatorów jednego. Zwiększa się ESR i maleje impuls. Rób jak na schemacie, te kilka złotych cię nie zbawi. Tak samo wydanie kilku zł więcej na dobre markowe części. Abstrahując od samego brzmienia kupujesz sobie trwałość, a przy wysokim napięciu to dosyć istotne.

 

 

 

Przepraszam? Pierwsza sensowna, czy pierwsza, która ci się spodobała? Trochę postów tu jest i wypadałoby oddać kolegom sprawiedliwość, że chciało im się przekopać przez informacje, przez które ty się nie przekopałeś.

 

 

Popieram, mniejsze straty i lepiej odprowadzi ciepło niż mostek. A trochę prądu popłynie. Możesz spróbować nie prostować, potem ewentualnie dobudować prostownik.

Po 1 jakbym się nie przekopał przez sporą część informacji to bym nie podawał projektu w 1 poście.

Po 2 jakby ci się chciało przeczytać ze zrozumieniem wątek to byś przeczytał że chciałem kupić 2-3 sztuki rubyconów 330uf na zasilanie.

Po 3 zamówiłem już diody sb-560 czyli podobne do 1n5822 .

Po 4 miało być tanio i prosto bo to ma być 1 konstrukcja lampowa, a kolega wyżej może i podał fajny schemat P. Mileta ale czy on jest tani w wykonaniu...na pewno sporo droższy od otl-a na 6n1p, ktoś inny proponuje kamyka którego musiałbym przeprojektować na lampy rosyjskie. Aikido może i fajny tylko że znowu nie jest on tani w wykonaniu przez swoje lampy. Duża część wątku była o wyższości pcb nad montażem w pająku. Gdzie napisałem że to PIERWSZA sensowna odpowiedź?

 

W układach żarzenia każdy ułamek volta się liczy. Gdy mamy dostępne powiedzmy 6,3V zmiennego na uzwojeniu żarzenia to tyle mniej więcej chcemy mieć po wyprostowaniu na żarniku lampy. Wprawdzie za mostkiem napięcie zostanie "podbite" przez kondensator elektrolityczny ale później ze względu na spory prąd żarzenia zostaje to zniwelowane (dobrze jak do wartości bliskiej napięciu na uzwojeniu żarzenia). Spadek napięcia na mostku z diod Schottki jest prawie dwukrotnie mniejszy niż na klasycznych diodach stąd w takim przypadku ich użycie jest niezbędne. Ale uzwojenie żarzenia musi mieć nadwyżkę mocy.

Dzięki za następne cenne informacje.

 

jak chcesz zainwestować kilka zeta więcej, to możesz zasilić zarówno anodę jak i żarzenie takim fajnym zasilaczykiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Może kiedyś...narazie chce go tak zrobić żeby się nim trochę pocieszyć, a później zobaczę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2 jakby ci się chciało przeczytać ze zrozumieniem wątek to byś przeczytał że chciałem kupić 2-3 sztuki rubyconów 330uf na zasilanie.

 

Oskarku lepiej kolegę przeproś...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo wyraźnie to napisałem "Mam tylko 1 pytanie co do zasilacza do tego otl'a z headwize czy mogę za kondensatory 2x47uf i 1x100uf użyć 330uf? Myślę że będzie ok ale wolę się dopytać. Na allegro są tanio rubycony i mógłbym kupić 2-3 sztuki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jako kondensator wyjściowy planuję użyć philipsa myślę że będzie ok?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ile w tym układzie jest kondensatorów? Czy mamy wszystkie oprócz 0.47uf...za co mam przepraszać? Napisałem jako wyjściowy philips a na zasilanie rubycony, oprócz 0.47uf o którym nie ma mowy to wszyskie kondensatory w tym układzie. Oskakrku? Weź się...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega SomekPoland chciał ci pomóc a ty mu mówisz żeby czytał ze zrozumieniem.

Radź sobie sam. Jak przeczytasz ze zrozumieniem całą literaturę dot. techniki lampowej to nie będziesz miał pytań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ja bym nie robił z kilku kondensatorów jednego. Zwiększa się ESR i maleje impuls. Rób jak na schemacie, te kilka złotych cię nie zbawi. Tak samo wydanie kilku zł więcej na dobre markowe części. Abstrahując od samego brzmienia kupujesz sobie trwałość, a przy wysokim napięciu to dosyć istotne."

 

Wyświetl postUżytkownik Oskar2905 dnia 17.02.2016 - 20:15 napisał

Wreszcie sensowna odpowiedź, dzięki.

 

Przepraszam? Pierwsza sensowna, czy pierwsza, która ci się spodobała? Trochę postów tu jest i wypadałoby oddać kolegom sprawiedliwość, że chciało im się przekopać przez informacje, przez które ty się nie przekopałeś.

 

 

Kolega SomekPoland chciał ci pomóc a ty mu mówisz żeby czytał ze zrozumieniem.

Radź sobie sam. Jak przeczytasz ze zrozumieniem całą literaturę dot. techniki lampowej to nie będziesz miał pytań.

 

Da się jakoś usunąć konto z tego "forum"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarku lepiej kolegę przeproś...

 

No i doigrałeś się Oskar, będę płakał!

Ale cię nie zostawię na lodzie.

 

Nie, bo wyraźnie to napisałem "Mam tylko 1 pytanie co do zasilacza do tego otl'a z headwize czy mogę za kondensatory 2x47uf i 1x100uf użyć 330uf?

Nie mogę.

 

Nie musisz wklejać moich postów, do demencji mi jeszcze trochę brakuje. Sklerozy też, czasami tylko śmieci zapomnę zabrać.

Ty jesteś po prośbie, nie my, więc spuść z tonu. Bikerbo położył lachę, słaby start na forum ;)

 

Podsumowując. Używaj dobrych części, trzymaj się schematu. Najpierw uruchom zasilacz(pamiętaj o obciążeniu go i rozładowaniu kondensatorów, to nie przelewki). Jedna ręka w kieszeni. Drapanie się nią po tyłku tez dopuszczalne. Potem poskładaj wzmacniacz. Mierz elementy przed wlutowaniem do układu. Powinno ruszyć od kopa. Sprawdź prądy spoczynkowe. Jak się nie zgadza, to albo lampa jest do chrzanu, albo rezystory nie trzymają wartości.

Powodzenia!

 

I pytaj jak masz pytania. Pytania sa banalne, ale wolimy coś powtórzyć 5 razy, niż o jeden za mało.

 

Da się jakoś usunąć konto z tego "forum"?

I się nie obrażaj księżniczko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i doigrałeś się Oskar, będę płakał!

Ale cię nie zostawię na lodzie.

 

 

Nie mogę.

 

Nie musisz wklejać moich postów, do demencji mi jeszcze trochę brakuje. Sklerozy też, czasami tylko śmieci zapomnę zabrać.

Ty jesteś po prośbie, nie my, więc spuść z tonu. Bikerbo położył lachę, słaby start na forum ;)

 

Podsumowując. Używaj dobrych części, trzymaj się schematu. Najpierw uruchom zasilacz(pamiętaj o obciążeniu go i rozładowaniu kondensatorów, to nie przelewki). Jedna ręka w kieszeni. Drapanie się nią po tyłku tez dopuszczalne. Potem poskładaj wzmacniacz. Mierz elementy przed wlutowaniem do układu. Powinno ruszyć od kopa. Sprawdź prądy spoczynkowe. Jak się nie zgadza, to albo lampa jest do chrzanu, albo rezystory nie trzymają wartości.

Powodzenia!

 

I pytaj jak masz pytania. Pytania sa banalne, ale wolimy coś powtórzyć 5 razy, niż o jeden za mało.

 

 

I się nie obrażaj księżniczko.

Dzięki za pomoc, jakby co to wszystko jest na headwize więc sobie raczej poradzę, jak będę miał jakieś pytania i naprawdę nie znajdę odpowiedzi to się zapytam (co by was nie dręczyć i żeby był już spokój).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś pewien, pytaj. Żarty żartami, ale nie krepuj się, pewnie ponarzekamy trochę, ale ci powiemy. Z tym trzeba się otrzaskać i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do C1 i C3 to nie widzę sensu ładowania nie wiadomo czego jak nie są w części sygnałowej? One tylko przecież ustalają dolną częstotliwość do jakiej przenosi wzmacniacz

 

Skoro C1 i C3 wpływają na dolną częstotliwość przenoszenia wzmacniacza, to musi jakiś sygnał przez nie płynąć.

Poza tym, okreslenie "część sygnałowa" jest bardzo niefortunna. Sygnał "płynie" wszędzie.

 

A wpływ boczników rezystorów w formie kondensatorów kasujących "ujemne sprzężenie zwrotne" podobno jest znaczący. Ja nie wiem bo nie lubię kondensatorów w katodzie i nigdy nie montuje. Polimerowe elektrolity montują. Ja bym wrzucił jakieś nichicony złote - będą ładnie wyglądały :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skoro C1 i C3 wpływają na dolną częstotliwość przenoszenia wzmacniacza, to musi jakiś sygnał przez nie płynąć.

Poza tym, okreslenie "część sygnałowa" jest bardzo niefortunna. Sygnał "płynie" wszędzie.

 

A wpływ boczników rezystorów w formie kondensatorów kasujących "ujemne sprzężenie zwrotne" podobno jest znaczący. Ja nie wiem bo nie lubię kondensatorów w katodzie i nigdy nie montuje. Polimerowe elektrolity montują. Ja bym wrzucił jakieś nichicony złote - będą ładnie wyglądały :)

Zobaczymy, na razie musze jeszcze znaleźć jakiś tani i mocny transformator. Na razie zamówiłem na c1 i c3 zwykle jamicony będą działać, nie wybuchnie i jeżeli mi się spodoba w podstawowej formie to będę myślał dalej. Przecież zmiana kondensatorów nie da aż takiej różnicy żeby całkowicie zmienić charakter brzmienia wzmacniacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy, na razie musze jeszcze znaleźć jakiś tani i mocny transformator. Na razie zamówiłem na c1 i c3 zwykle jamicony będą działać, nie wybuchnie i jeżeli mi się spodoba w podstawowej formie to będę myślał dalej. Przecież zmiana kondensatorów nie da aż takiej różnicy żeby całkowicie zmienić charakter brzmienia wzmacniacza?

 

Może dać aż taką różnicę, zależy od kondów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra no to zobaczymy czy nie wybuchnie jak nie wybuchnie to najwyżej podmienię. Dużego problemu z tym nie ma.

 

Ale dlaczego miałby wybuchać? pojedyncze wolty między okładzinami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenośnia...jeżeli wszystko się uda i będzie działać.

 

Tu jest wszystko na poważnie.

 

Jak się może nie udać - tu jest 10 elementów na krzyż. To musi działać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wiadomo. Poza tym wiem że sam taką atmosferę wprowadziłem trochę ale więcej luzu pisanie na temat nie musi oznaczać śmiertelnej poważności ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.