Skocz do zawartości
IGNORED

Kondensatory - rankingi firm! stwórzmy!


AstraF
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Usiadłem teraz posłuchać i stwierdzam że ta kanapka gra coraz lepiej.

Mimo że góra jest trochę wycofana to już jest jej wiecej .

Ale całe brzmienie jest gładkie/płynne i nie męczące.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór

Ucho ludzkie, fakt, wspaniałe urządzenie. Niestety to żywy organizm podłączony do mózgu. Człowiek może mieć kaca, zły dzień, jakąś niewykrytą chorobę, za duży lub za mały poziom cukru, niedobory żelaza, magnezu, witamin, nadciśnienie tętnicze, uszkodzenia wewnętrzne ucha, pomijając nieustanne obumieranie komórek.

Naprawdę myślicie że kondensatory i inne elementy elektroniczne mają powyższe ułomności? Że muszą się wygrzewać, chociaż zmiany jakie w nich następują są z dokładnością do ppm?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pablo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Pablo2 napisał:

ułomności

Tam nie ma żadnych ułomności. Taka jest natura przewodników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Pablo2 napisał:

Człowiek może mieć kaca, zły dzień, jakąś niewykrytą chorobę, za duży lub za mały poziom cukru, niedobory żelaza, magnezu, witamin, nadciśnienie tętnicze, uszkodzenia wewnętrzne ucha, pomijając nieustanne obumieranie komórek.

To najlepiej przestać słuchać muzyki bo nie wiadomo czy któregoś dnia F.Mercury nie zabrzmi nam jak Maria Callas 😉

Teraz, Pablo2 napisał:

No właśnie. Czyli nic się nie wygrzewa, tylko mózg się przyzwyczaja.

Wystarczy nie słuchać przez cały ten okres i nie ma sie do czego przyzwyczajać. 

 

To pochwal się ile świeżych komponentów wstawiałeś u siebie w kolumny na poparcie swojej tezy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 hours ago, Pablo2 said:

No właśnie. Czyli nic się nie wygrzewa, tylko mózg się przyzwyczaja.

lub też sprzęt czeka na dobry nastrój słuchającego a jak już to nastąpi to późniejszy odbiór jest już bardziej pozytywny...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przeciez z tym sie mierzymy na codzien nawet jak nic nie zmieniamy w systemie. To jest cos normalnego, czesc zycia i naszej fizjologi.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minutes ago, rafa said:

No ale przeciez z tym sie mierzymy na codzien nawet jak nic nie zmieniamy w systemie. To jest cos normalnego, czesc zycia i naszej fizjologi.

Oczywiście że tak - dlatego właśnie słucham ale nie kieruję się wrażeniami chwilowymi. Jedyne na co ma wpływ słuch to lista testowa. 

Nie umiałbym odróżnić tego czy mi się coś wydaje bo nastrój - jak ktoś faktycznie to potrafi to wielki szacunek. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Pablo2 napisał:

Dobry wieczór

Naprawdę myślicie że kondensatory i inne elementy elektroniczne mają powyższe ułomności? Że muszą się wygrzewać, chociaż zmiany jakie w nich następują są z dokładnością do ppm?

My nie myślimy, my to wiemy. Jest to przykre, bo trzeba czekać od kilkudziesięciu do kilkuset godzin. Sprawdzone dziesiątki razy. 

 

15 godzin temu, Pablo2 napisał:

No właśnie. Czyli nic się nie wygrzewa, tylko mózg się przyzwyczaja.

Czyli jak wstawiałeś czy wymieniałeś gdzieś w torze np. Wimę na Duelunda, to nie słyszałeś zmian i procesu wygrzewania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzysztof_56775
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczyłem sobie tego Duelunda i mam pytania:

Wspaniały kondensator za 1900zł (5,6uF) zmienia gwałtownie, słyszalnie parametry przez pierwsze kilka, kilkanaście godzin, po czym staje stabilny jak skała? Co zatrzymuje te zmiany? Może on się wygrzewa 20lat.

Rolka po papierze toaletowym zalana żywicą co zawiera? Może jednak Wimę? Ktoś go rozkroił? 

"Hand made" nie wiem czy to zaleta, nawijali go na wkrętarce, trzymając ręką folię?

Do płytki czym go mam przylutować? Roztopiona miedzią? Cyna nie pogorszy parametrów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Pablo2 napisał:

Zobaczyłem sobie tego Duelunda i mam pytania:

Wspaniały kondensator za 1900zł (5,6uF) zmienia gwałtownie, słyszalnie parametry przez pierwsze kilka, kilkanaście godzin, po czym staje stabilny jak skała? Co zatrzymuje te zmiany? Może on się wygrzewa 20lat.

Rolka po papierze toaletowym zalana żywicą co zawiera? Może jednak Wimę? Ktoś go rozkroił? 

"Hand made" nie wiem czy to zaleta, nawijali go na wkrętarce, trzymając ręką folię?

Do płytki czym go mam przylutować? Roztopiona miedzią? Cyna nie pogorszy parametrów?

Zły dzień czy jak? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.06.2022 o 23:04, Pablo2 napisał:

Czyli nic się nie wygrzewa, tylko mózg się przyzwyczaja.

Jeśli chcesz mieć pewność i zakończyć już kompromitowanie się takimi wpisami to przetestuj kondensatory Audyn Cap Plus w torze sygnału . Potestuj nowy od dystrybutora a potem wygrzej . Tak wyraźnego efektu wygrzewania ja nie słyszałem z żadnego kondensatora . Oczywiście efektu może nie usłyszeć ktoś kto ma wadę słuchu , dziadowski zestaw , używa magnetofonu kasetowego jako źródła albo nie stać go na drogie kondensatory i tak pitoli bez sensu aby się usprawiedliwić prze samym sobą . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka Panowie. Prawie zawsze się pisze o efekcie wygrzewania na plus. Wcale nie zawsze tak jest. Są kondy gdzie kierunek jest zgoła odwrotny. Przykład? A proszę bardzo.

W zasilaniu zastosowane BCcomponents seria 140

Epcos B41827

Ten ostatni ma tąpnięcie mniej więcej po tygodniu, a potem się poprawia, ale nigdy już nie jest tak fajny jak po wlutowaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem dzisiaj te CC CMR (używana parka za 260 zł w przeliczeniu z GBP).

Z cudem wsadziłem te bydlaki do obudowy robiąc przemeblowanie co mi się nie podoba i trzeba szukać większej budy.

W duecie z kondensatorami Muzga .

Gra to całkiem przyjemnie.W końcu wszystko ma wyraźną krawędź , bas zwarty i energetyczny taki jak lubię i mnóstwo planktonu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez majkel76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.06.2022 o 23:04, rafa napisał:

Wystarczy nie słuchać przez cały ten okres i nie ma sie do czego przyzwyczajać. 

to byłby ciekawy test, włączyć nowy , wygrzewany element do toru , włączyć muzykę i zostawić na tydzień , nie słuchać.Ciekawe , czy ktoś tak zrobił i jakie były wyniki?.Oczywiście dochodzi element oczekiwań , który może zafałszować wyniki ( tu bardzo ważna jest obiektywność testera ) , ale odpada element przyzwyczajenia słuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, artw napisał:

to byłby ciekawy test, włączyć nowy , wygrzewany element do toru , włączyć muzykę i zostawić na tydzień , nie słuchać.Ciekawe , czy ktoś tak zrobił i jakie były wyniki?.Oczywiście dochodzi element oczekiwań , który może zafałszować wyniki ( tu bardzo ważna jest obiektywność testera ) , ale odpada element przyzwyczajenia słuchu.

Zawsze jak coś nowego poskładam to chodzi u mnie minimum tydzień non stop. Pierwsze oceny brzmienia dokonuje po 24-48h od włączenia. Na starcie zawsze jest inaczej, chociaż zmiany zachodzą w różnym stopniu. Dodam też, że moje konstrukcje raczej nie mają kondensatorów szeregowo z sygnałem, więc głównie wygrzewanie dotyczy zasilania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Muzg napisał:

Zawsze jak coś nowego poskładam to chodzi u mnie minimum tydzień non stop. Pierwsze oceny brzmienia dokonuje po 24-48h od włączenia. Na starcie zawsze jest inaczej, chociaż zmiany zachodzą w różnym stopniu. Dodam też, że moje konstrukcje raczej nie mają kondensatorów szeregowo z sygnałem, więc głównie wygrzewanie dotyczy zasilania.

Konrad lubisz FM to dobre kondy , mają swoją manierę, ale ona jest taka fajna w sumie dźwięk z fajną głębią. Bardzo uniwersalne i prawie zawsze sprawdzające się. Przebieg wygrzewania jest u nich, ze tak powiem "przyjazny". Nie ma efektu odrzucenia, a zmiany są łagodne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, artw napisał:

to byłby ciekawy test, włączyć nowy , wygrzewany element do toru , włączyć muzykę i zostawić na tydzień , nie słuchać.Ciekawe , czy ktoś tak zrobił i jakie były wyniki?.Oczywiście dochodzi element oczekiwań , który może zafałszować wyniki ( tu bardzo ważna jest obiektywność testera ) , ale odpada element przyzwyczajenia słuchu.

Ja dość często włączam muzykę/radio na minimalnej głośności 24h i dopiero coś słucham po kilku dniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , jaki wy macie problem ? Na dobitne udowodnienie swojej tezy o tym "wygrzewaniu" może ktoś w końcu pokusi się na sowim wspaniałym sprzęcie nagrać jakiś kawałek testowy po włożeniu nowego konda  i po tym waszym "wygrzewaniu" . Wtedy zobaczymy ,czy jest jakaś różnica ? Jeśli jest jakaś różnica , to nawet utwór zgrany na zwykłej karcie w kopie wykaże jakieś zmiany w brzmieniu . Kwestia tego, na ile  autor eksperymentu był by uczciwy i nic nie podbarwiał jakimś equlizerem. A tak w ogóle , to jeśli chodzi o kondensatory , to bardziej pasował by termin formowanie , bo wygrzać , to można to można elektrody spawalnicze w piekarniku. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Rosomak19 napisał:

Panowie , jaki wy macie problem ? Na dobitne udowodnienie swojej tezy o tym "wygrzewaniu" może ktoś w końcu pokusi się na sowim wspaniałym sprzęcie nagrać jakiś kawałek testowy po włożeniu nowego konda  i po tym waszym "wygrzewaniu" . Wtedy zobaczymy ,czy jest jakaś różnica ? Jeśli jest jakaś różnica , to nawet utwór zgrany na zwykłej karcie w kopie wykaże jakieś zmiany w brzmieniu . Kwestia tego, na ile  autor eksperymentu był by uczciwy i nic nie podbarwiał jakimś equlizerem. A tak w ogóle , to jeśli chodzi o kondensatory , to bardziej pasował by termin formowanie , bo wygrzać , to można to można elektrody spawalnicze w piekarniku. 😉

Na Grundiku to nie ma żadnej różnicy.

2 minuty temu, majkel76 napisał:

Na Grundiku to nie ma żadnej różnicy.

Zrób sobie kopię jakiejś płyty i potem porównaj z orginalną.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minutes ago, majkel76 said:

Zrób sobie kopię jakiejś płyty i potem porównaj z orginalną.

 

Rożnica w 1 bicie pechowo umiejscowionym i cały przemysł gier pirackich by nie istnial. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Daniel_68412 napisał:

 

Rożnica w 1 bicie pechowo umiejscowionym i cały przemysł gier pirackich by nie istnial. 

Tu nie chodzi o bit.

Kiedyś chyba Shitzu dokładnie tu na forum opisał ten proces wypalania płyt z ,,fabryki'' versus kopia w domu.

Podzielam jego opinię.

Orginał brzmi lepiej niż kopia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, majkel76 said:

Podzielam jego opinię.

Orginał brzmi lepiej niż kopia.

Jak płyta jest bitowo 1:1 i laser umie ja czytać to te bity później trafiają do tego samego bufora. Cyfrówka nie ma miejsca na takie błędy bo nie byłoby wielu przemysłów. Wiadomo ludzie "gadają" że jak już ktoś rozłoży i złoży silnik to już nie jeździ tak samo.. Nawet jak na hamowni jest lepiej bo lepsza kompresja.

Plyty z fabryki są tłoczone a nie wypalane. Jak widać wyżej na filmie dla lasera czytającego bez różnicy póki odróżnia 1 od 0.

Robiles sobie ślepy test na tych płytach? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Robiles sobie ślepy test na tych płytach? 

Ja tylko raz z robiłem taki test . Płyta Duffy , wiec nie opłacało mi się kupować ale jeden kawałek był zabawny . Wziąłem oryginał , nagrałem na dysku i potem zapisałem te kopię na zwykłej płytce CD-R . Użyłem do tego jakiegoś programu ale już nie pamiętam jakiego . Może program coś kompresował , może ,,wypalarka" była marna ( chociaż nawet napisy na płycie grawerowała 😉 )... nie wiem . Natomiast efekt był słabiutki - sucho i jazgotliwie . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, arturp said:

Ja tylko raz z robiłem taki test

Kto ci podmieniał płyty? Chodzi mi o ślepy test. Np 20 prób. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Kto ci podmieniał płyty? Chodzi mi o ślepy test. Np 20 prób. 

Różnice były tak ewidentne ,że nikt mi nie musiał podmieniać płyt . Włączyłem oryginał a potem kopię i od pierwsych dźwięków było rozczarowanie . Kopia grała w samochodzie bo do domowego systemu wstyd ją było wkładać . Nawet z notebooka brzmi lepiej . Serio .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Daniel_68412 napisał:

Jak płyta jest bitowo 1:1 i laser umie ja czytać to te bity później trafiają do tego samego bufora. Cyfrówka nie ma miejsca na takie błędy bo nie byłoby wielu przemysłów. Wiadomo ludzie "gadają" że jak już ktoś rozłoży i złoży silnik to już nie jeździ tak samo.. Nawet jak na hamowni jest lepiej bo lepsza kompresja.

Plyty z fabryki są tłoczone a nie wypalane. Jak widać wyżej na filmie dla lasera czytającego bez różnicy póki odróżnia 1 od 0.

Robiles sobie ślepy test na tych płytach? 

Robiłem na wielu płytach.

13 minut temu, arturp napisał:

Ja tylko raz z robiłem taki test . Płyta Duffy , wiec nie opłacało mi się kupować ale jeden kawałek był zabawny . Wziąłem oryginał , nagrałem na dysku i potem zapisałem te kopię na zwykłej płytce CD-R . Użyłem do tego jakiegoś programu ale już nie pamiętam jakiego . Może program coś kompresował , może ,,wypalarka" była marna ( chociaż nawet napisy na płycie grawerowała 😉 )... nie wiem . Natomiast efekt był słabiutki - sucho i jazgotliwie . 

No właśnie taki efekt czasem lepszy czasem gorszy w zależności od programu.

Nawet ripowane do nasa to nie to samo.

39 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Plyty z fabryki są tłoczone a nie wypalane.

 Że co ? Laserowym stęplem je tłuką?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minutes ago, majkel76 said:

Robiłem na wielu płytach.

Ślepy test? Kto ci zmienial płyty, jaką próba? 

 

9 minutes ago, majkel76 said:

Że co ? Laserowym stęplem je tłuką?

"Urządzenie zwane wtryskarką formuje pod naciskiej ok. 30 ton i w temperaturze ok. 125 stopni Celsjusza krążek wykonany z granulatu poliwęglanu. Na nim wykonuje się odcisk z matrycy i tak otrzymuje przezroczysty dysk z rowkami z danymi." 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

10 minutes ago, majkel76 said:

Nawet ripowane do nasa to nie to samo.

Prawdopodobnie coś robisz źle bo to co piszesz zahacza o opary absurdu 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.